źródło: KWP Kielce
Aktualności

"Moje bezpieczne (?)  dziecko" - na Śląsku zaczyna się prawdziwa walka z pedofilami!

Każdego roku tysiące dzieci staje się ofiarami molestowania seksualnego. Popieramy każdą akcję, która ma chronić najmłodszych i przeciwdziałać ich krzywdzeniu!

Czy wiesz jak zachowuje się dziecko, wobec którego ktoś stosował przemoc?  Czy nauczyłaś już swoje maluchy, co robić, gdy ktoś obcy zaczepi je na ulicy?

Każde nietypowe zachowanie musi wzbudzić czujność!

Na te i inne pytania odpowie kampania "Moje bezpieczne (?) dziecko" zorganizowana przez katowicki ośrodek Metis oraz śląską policję. Musimy pokazać, jak rozpoznać skrzywdzone dziecko i jak się wtedy zachować  – informuje psycholog Aleksandra Kruszyńska. – Dziecko, które nagle zaczyna się izolować, ucieka od nauczycieli i zamyka się w sobie, musi wzbudzić naszą czujność  – dodaje. – Gdy usłyszymy: "Nie mogę ci powiedzieć", "To tajemnica", "Nie wolno mi mówić- to jest coś strasznego" – na pewno trzeba to zbadać. – potwierdza.

"Nie bójcie się zgłaszać swoich podejrzeń"

Twórcy kampanii chcą, by jej przesłanie trafiło zarówno do  nauczycieli, jak i rodziców. Specjalnie przeszkoleni edukatorzy oraz policjanci trafią do szkół, przedszkoli oraz świetlic środowiskowych. Mają uczyć właściwych zachowań, by dziecko wiedziało jak reagować w trudnych momentach. Mają także uczulić na to, by nie bać się zgłaszać swoich podejrzeń policji, nawet jeżeli nie mamy 100% dowodów. – Policji można zgłaszać nie tylko sprawdzone przestępstwo [...] Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak, udajemy się na policję. – mówi Dorota Nakonieczna z Wydziału Prewencji. – Rocznie śląska policja otrzymuje ok. 300 zgłoszeń o pedofilii. Często sprawca jest przyjacielem dziecka, wtedy ciężko zgłosić problem. – przestrzega policjantka.

Detale mogą decydować

Kampania będzie trwała przez 3 lata. – Nieraz detale i chwile decydują o tym, czy dziecko może być skrzywdzone na całe życie albo umiejętne, asertywne działanie zdecyduje, czy dziecko uniknie skrzywdzenia – ocenia podinspektor Dawid Kaszuba, naczelnik Wydziału Prewencji w Katowicach. 

W ramach kampanii dostępne będą spoty, plakaty, kolorowanki, oraz specjalnie przygotowane bajki , prezentowane za pomocą teatru kamishibai.

Zdecydowanie popieramy tę akcję!

Przeczytaj także: 

 

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

ciąża, mama, ruchy dziecka
Panthermedia
Aktualności
Czy kobietom w ciąży powinny przysługiwać przywileje?
Startuje IV edycja kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”.

// Rusza czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Odmienny stan - odmienne traktowanie”. Jej celem jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Wraz ze startem kampanii rozpoczyna się internetowy ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku. Raport „Polka w ciąży” W 2004 r. z ustawy o pomocy społecznej usunięty został zapis mówiący o przywilejach dla kobiet ciężarnych, który gwarantował im obsługę poza kolejnością w placówkach publicznych. I chociaż, jak wynika z raportu TNS OBOP „Polka w ciąży: Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” aż 83% Polaków uważa, iż kobiety w ciąży powinny być specjalnie traktowane, to w rzeczywistości są one często zdane na wątpliwą wyrozumiałość i życzliwość innych. Według badanych kobietom w ciąży powinno przysługiwać prawo do obsługi poza kolejnością – np. w sklepie – uważa tak aż 97% badanych, w kolejce w przychodni (96%), a także miejsce siedzące w komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak aż 100% ankietowanych. Jednak w środkach transportu publicznego, przychodniach lekarskich czy sklepach przyszłe mamy często pozostają niezauważane. Kampania „Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby przyszłych mam. To już kolejna edycja kampanii, ponieważ  mimo dużej świadomości społecznej w obszarze praw, przywilejów i stereotypów dotyczących kobiet w ciąży jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.   Dbajmy o przyszłe mamy i szanujmy ich potrzeby Kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i życzliwości, a ustępując miejsca przyszłej mamie, dbamy...

Odwaga ratuje życie - kampania Rzecznika Praw Dziecka
materiały prasowe
Aktualności
Odwaga ratuje życie – nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka
"Moje dziecko na pewno nie zrobiłoby nic tak głupiego" – rodzice często są przekonani, że ich dzieci zawsze zachowają się racjonalnie i odpowiedzialnie. Niestety nie zawsze tak jest, zwłaszcza gdy są w grupie rówieśników bez opieki osób dorosłych. O tym mówi kampania Rzecznika Praw Dziecka "Odwaga ratuje życie".

Odwaga ratuje życie – to hasło nowej, wakacyjnej kampanii Rzecznika Praw Dziecka. Dziewięć spotów, które bez zbędnych słów, bez zbędnych wywodów pokazują młode osoby w niebezpiecznych sytuacjach (m.in. kąpiące się w niedozwolonych miejscach, wsiadające do samochodu nieznajomych osób). Historie te mogą mieć różne zakończenia – szczęśliwe lub tragiczne. Wszystko zależy od dzieci i ich postawy. Kampania zachęca młodych ludzi do dbania o bezpieczeństwo własne i przyjaciół. Zachęca do działań odważnych, lecz nie zawsze akceptowanych przez najbliższe otoczenie.  Warto mieć odrębne zdanie W liście przesłanym do redakcji dyrektor biura RPD, Bartosz Sowier, napisał:  " Podczas wakacji dzieci mają wiele swobody i wolnego czasu. Ważne, aby był to czas bezpieczny. Nie zawsze grupie najmłodszych towarzyszy dorosła osoba. Kampania 'Odwaga ratuje życie' ma nie tylko przestrzec przed brawurą czy brakiem rozwagi, ale też zachęcić i ośmielić dziecko do dbania o bezpieczeństwo (...). W grupie rówieśniczej niełatwo dziecku otwarcie wyrazić odrębne zdanie, sprzeciwić się liderowi , wykazać 'nudnym' rozsądkiem, powstrzymać innych przed popisywaniem się, ryzykanctwem czy brakiem wyobraźni. Spoty tej kampanii dowodzą, że warto, bo czasem może to być działanie bohaterskie, ratujące nawet życie". Zobacz także: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Wakacyjne przykazania Tematy spotów kampanii mogą stanowić przykazania wakacyjne: 1. Bądź odważny. Chroń kolegów przed głupotą.   2. Nie hejtuj, nie będziesz hejtowany   3. Zachowaj bezpieczeństwo podczas wakacyjnych przygód   4. Stosuj się do znaków informacyjnych i ostrzegawczych   5. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje   6. Nie ufaj nieznajomym  ...

dziecko w szpitalu
Fotolia
Aktualności
Matka wezwała policję do szpitala. Powód: płaczące dziecko
Co byście zrobiły, gdybyście słyszały w szpitalu, że w sali obok dziecko płacze przez pół nocy? Matka jednego z pacjentów, leczonego w szpitalu Polanki w Gdańsku, zdecydowała się wezwać policję.

Matka jednego z dzieci leczonych w szpitalu dziecięcym w Gdańsku, wezwała policję na oddział. Podejrzewała, że personel szpitala zaniedbuje kilkunastomiesięczne dziecko, leżące w sali obok. Według niej maleństwo płakało godzinami i ani pielęgniarki, ani lekarze nie reagowali na jego płacz w odpowiedni sposób. Chciała, aby policja sprawdziła, czy dziecku w sali obok nie dzieje się krzywda. Jak mówi "Gazecie Wyborczej" podkom. Aleksandra Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, policja ma obowiązek podjąć każde tego typu zgłoszenie i musi sprawdzić, czy rzeczywiście w szpitalu nie doszło do nieprawidłowości.  Przewrażliwienie? Czy raczej czujność? Nieprawidłowości policja nie stwierdziła, a w każdym razie nie w działaniach personela szpitalnego. Bardziej zaniepokoiła ją nieobecność rodziców przy płaczącym dziecku . Jak się okazało, chłopczyk był odwiedzany w ciągu dnia tylko przez prababcię, bo rodzice , z którymi policja nawiązała kontakt, tłumaczyli, że ze względu na pracę, nie mogą przyjechać do szpitala. Także zdaniem prezesa szpitala, Tomasza Sławatyńca, kilkunastomiesięczny chłopczyk płakał w nocy dlatego, że był sam i po prostu tęsknił za rodzicami. Prezes zapewnia jednocześnie, że dziecko miało wystarczającą opiekę lekarzy i pielęgniarek i mocno dziwi się reakcji kobiety – ale czy słusznie? Oczywiście tęsknota za rodzicami jest trudna do ukojenia, szczególnie u tak małego dziecka. Oczywiście trudno nawet w szpitalu dziecięcym oddelegować pielęgniarkę do ciągłej opieki nad tylko jednym dzieckiem, szczególnie podczas dyżuru nocnego. Oczywiście przy dziecku powinni przebywać jego rodzice i to właśnie ich brak powinien przede wszystkim zastanawiać. Ale z drugiej strony, czy naprawdę kilkunastomiesięczne, chore dziecko może płakać w nocy godzinami – i nikogo to nie powinno...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj