Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Demi Wright
Demi Wright/archiwum prywatne
Aktualności

Myślała, że jest w ciąży. Okazało się, że to rak

22-letnia Demi zgłosiła się do szpitala z bólem pleców. Okazało się, że to, co lekarze zdiagnozowali jako ciążę, to nowotwór złośliwy – rak kosmówki.

Demi Wright, 22-letnia Brytyjka, w listopadzie zgłosiła się do szpitala z powodu silnych bólów pleców. Diagnoza lekarzy było jednoznaczna. Jej ciało produkowało hormony podobne do tych wydzielanych przez kobiecy organizm w czasie ciąży. Dlatego lekarze bez wątpliwości uznali, że Demi spodziewa się dziecka. Po kolejnych badaniach okazało się jednak, że to nie płód, a ponad 12-centymetrowy nowotwór – zaśniad groniasty.

O tym, że domniemana ciąża to nowotwór złośliwy, 22-latka dowiedziała się zaledwie kilka tygodni przed śmiercią. Ojciec dziewczyny wspomina, że kiedy Demi powiedziała mu o chorobie, prosiła, żeby się nie martwił, bo „wszystko będzie w porządku”. Niestety, zmarła następnego dnia.

Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku

Zaśniad groniasty

To, czego doświadczyła 22-letnia Demi, to ciąża zaśniadowa. W wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej (która najczęściej jest wtedy pusta), zaburzone zostaje funkcjonowanie macicy, a komórki łożyska (kosmki) rozrastają się w niewłaściwy sposób. Jeśli kosmki zaczną wrastać w mięsień macicy, tak zdarzyło się w przypadku Demi, zaśniad może przeistoczyć się w raka kosmówki. Kosmówczak bardzo szybko się rozprzestrzenia i atakuje inne narządy, głównie płuca, nerki i wątrobę.

Objawy ciąży zaśniadowej podobne są do wczesnych objawów ciąży. Należą do nich:

  • podwyższony poziom HCG we krwi,
  • poranne nudności,
  • brązowe upławy,
  • ból w okolicy miednicy,
  • szybki rozrost macicy.

 


Wyleczenie raka kosmówki jest możliwe, jednak tylko wtedy, gdy zostaje on szybko wykryty. Lekarze przestrzegają, by kobiety, które podejrzewają u siebie ciążę zaśniadową, jak najszybciej zgłosiły się do specjalisty. Choć przeistoczenie zaśniadu w kosmówczaka jest bardzo rzadkie, historia Demi pokazuje, jakie mogą  być konsekwencje zbyt późnej diagnozy.

Zobacz także:

 

zaśniad groniasty a kolejna ciąża - leczenie ciąży zaśniadowej
Fotolia
Starania o dziecko
Czy po wyleczeniu zaśniadu groniastego można zajść w kolejną ciążę?
Ciąża zaśniadowa to powikłanie, które może zdarzyć się w 1. trymestrze ciąży. Zaśniad groniasty można wyleczyć, ale czy po przebyciu choroby można zajść w kolejną ciążę? Sprawdź!

Ciąża zaśniadowa zazwyczaj kończy się sama – poprzez poronienie samoistne . Jeśli nie doszło do niego, zaśniad groniasty usuwany jest chirurgicznie, metodą łyżeczkowania jamy macicy i kanału szyjki macicy. Usunięcie zaśniadu daje około 80% szans na wyleczenie w przypadku zaśniadu całkowitego i 95% – w przypadku ciąży zaśniadowej częściowej. Jeśli kobieta nie planuje więcej ciąży, możliwe jest całkowite usunięcie macicy , by nie zdarzały się kolejne zaśniady groniaste. Wszystkie usunięte z macicy tkanki poddaje się badaniu histopatologicznemu .   W czasie ciąży zaśniadowej można zaobserwować bardzo wysoki poziom hormonu beta hCG – zazwyczaj przekracza on górną granicę normy. Dlatego też podczas leczenia zaśniadu, poziom hormonu z krwi badany jest bardzo często by mieć kontrolę nad jego wzrostem lub spadkiem, ponieważ jego poziom pokazuje, czy choroba nie rozwija się dalej. Najczęściej badanie hormonalne ma miejsce po ok. 3 tygodniach od usunięcia zaśniadu z macicy – po takim czasie można już stwierdzić czy poziom beta hCG opadł. Jeśli podniósł się ponownie, oznacza to, że mamy do czynienia z nawrotem ciąży zaśniadowej . Niestety w takim przypadku najczęściej dochodzi do przekształcenia się komórek zaśniadowych w komórki nowotworowe, które prowadzą do raka i mogą przenieść się na inne narządy (m.in. forma złośliwa kosmówczaka). Należy wtedy wykonać tomografię komputerową innych narządów (płuc, brzucha, dna miednicy), a także zbadać krew (w tym nadal poziom beta hCG). Leczenie w takim przypadku prowadzone jest poprzez chemioterapię (zastrzyki domięśniowe z metatreksatem), która daje prawie 100% skuteczności.   Jeśli po usunięciu zaśniadu groniastego, po 3 tygodniach poziom hormonu spada, kobieta powinna sprawdzać poziom hCG co miesiąc przez pół roku, a później co dwa miesiące aż minie rok. W tym czasie należy...

zaśniad groniasty częściowy
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czym jest ciąża zaśniadowa częściowa?
Ciąża zaśniadowa nazywana jest inaczej zaśniadem groniastym lub ciążową chorobą trofoblastyczną. Zaśniad częściowy może być groźny dla zdrowia i życia kobiety, ale donoszenie ciąży jest możliwe. Sprawdź, czym jest ciąża zaśniadowa częściowa.

Zaśniad groniasty częściowy to odmiana ciąży zaśniadowej, jednak - jak sama nazwa wskazuje - nie jest on całkowity. Ciąża zaśniadowa to inaczej c iążowa choroba trofoblastyczna , która polega na nieprawidłowym zapłodnieniu komórki jajowej. Komórka zapłodniona przez plemnika zaczyna nieprawidłowo rozrastać się w macicy, co jest najczęściej spowodowane brakiem informacji genetycznej w komórce - zazwyczaj jest ona pusta lub ma nieaktywne jądro komórkowe . Przez to w macicy dosyć szybko zaczynają się rozwijać pęcherzyki z płynem, które wypełniają macicę. W przypadku zaśniadu gronastego całkowitego brak jest płodu, łożyska oraz płynu owodniowego, które organizm najczęściej wydala sam - poprzez samoistne poronienie . Przyczyny ciąży zaśniadowej: dieta przed ciążą uboga w karoten wiek - ryzyko jest zwiększone u kobiet po 35. roku życia problemy z owulacją - nieprawidłowe cykle itp. wcześniejsze poronienia lub wystąpienia ciąż zaśniadowych Ciąża zaśniadowa częściowa polega na tym, że komórka jajowa zazwyczaj zostaje zapłodniona przez 2 plemniki. Wtedy zaśniad groniasty rozwija się tylko w części macicy, a równocześnie część łożyska rozwija się normalnie. Płód znajduje się w macicy (widać go w badaniu USG ), ale jest on nieprawidłowo ukształtowany pod względem genetycznym (i nie może przeżyć poza łonem matki). Zaburzenie wynika z tego, że 2 plemniki, które zapłodniły komórkę jajową, powinny podzielić komórkę i stworzyć ciążę bliźniaczą , a zamiast tego wykształciły zaburzony pojedynczy płód. W przypadku ciąży zaśniadowej częściowej możliwe jest donoszenie ciąży oraz urodzenie dziecka, chociaż w czasie ciąży kobieta musi być pod stałą i ścisłą kontrolą lekarską. Ciąża zaśniadowa częściowa niesie ze sobą jednak wiele zagrożeń. Jeśli ciążę uda się donosić, choroba spowoduje wewnątrzmaciczne...

Bliźniaki urodzone dzień przed śmiercią chorującej na raka mamy
YouTube/Inside Edition
Aktualności
Historia narodzin tych maluszków łapie ze serce. Przygotuj chusteczki!
Jamie była w ciąży bliźniaczej, gdy dowiedziała się, że choruje na raka. Mimo walki, nie udało jej się pokonać choroby. Być może dzięki temu uratowała życie swoich dzieci?

Choroba nowotworowa w ciąży Jamie Snider, 30-letnia mama dwóch dziewczynek, chorowała na raka szyjki macicy . Gdy myślała, że pokonała nowotwór, dowiedziała się o nawrocie choroby. Była wtedy w ciąży z bliźniakami. Bliźniaki, Nico i Camilla, przyszły na świat 16 marca, w 33. tygodniu ciąży . Młoda mama spędziła z maluszkami kilka godzin, leżała z nimi i je przytulała. 17 marca, nad ranem, Jamie zmarła z powodu niewydolności serca. Oddała życie za dzieci Jamie jedną bitwę miała za sobą i nie chciała się poddawać. Ciąża utrudniała pokonanie choroby i nie wszystkie metody leczenia były możliwe do zastosowania. "Leczenie chemioterapeutykami było ograniczone, bo mogłoby wpłynąć na rozwój dzieci . Chciała mieć pewność, że dzieci przeżyją. Oddała za nie życie" – powiedział brat Jamie, Chris, w rozmowie z dziennikarzami. Rodzina i przyjaciele Jamie zbierają pieniądze na przygotowanie uroczystości pogrzebowej. W zaledwie kilka dni udało im się zebrać ponad 6 tysięcy dolarów. "Jamie była tak jasnym światłem na tej planecie. Jej piękne zielone oczy, jej duży uśmiech, jej śmiech, jej uściski – zarażała tym wszystko wokół!" – napisała założycielka zbiórki w serwisie GoFundMe . Historia Jamie jest wzruszająca. Ta młoda mama oddała życie, by mieć pewność, że jej nienarodzone dzieci będą zdrowe... Pomyślcie, jakie macie szczęście, że wasze maluchy są przy was i że możecie cieszyć się każdą chwilą spędzoną z nimi! Zobacz także:   Ciąża, rak piersi, amputacja, a potem... Te zdjęcia wzruszają do łez!   Źródło: abc7news.com, Inside Edition

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta