Najmniejsze dziecko na świecie
AdobeStock
Aktualności

Uratowano najmniejsze dziecko. W chwili narodzin ważyło zaledwie tyle, co duże jabłko. To cud!

Dziewczynka była tak maleńka, że mieściła się na dłoni. Lekarze byli przekonani, że nie przeżyje. Po 5 miesiącach właśnie opuściła szpital.

Maleńka Saybie przyszła na świat w grudniu 2018 roku w San Diego, aż trzy miesiące przed terminem porodu. Waga dziewczynki była tak niska, że lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie. Dzielny okruszek pokazał jednak wszystkim, w jak wielkim są błędzie. W środę dziewczynka opuściła szpital po prawie 5 miesiącach. Jej waga obecnie wynosi 2 kg.

Nadzieja umiera ostania

Lekarze zdecydowali się na wykonanie awaryjnego cesarskiego cięcia w 23. tygodniu ciąży. Wszytko dlatego, że u matki Saybie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy, który zagraża zarówno dziecku, jak i ciężarnej. Neonatolodzy przewidywali, że wieśniak będzie ważył ok. 400 g. Po narodzinach personel nie mógł uwierzyć, jak bardzo Saybie jest mała. Ważyła zaledwie 243,8 g. Choć nie oddychała, lekarze uznali, że tętno jest właściwe. Rodzice zdecydowali więc, że chcą, by specjaliści podjęli próbę ratowania maleństwa. 

Nie obyło się bez wielu komplikacji zdrowotnych, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla każdego dziecka urodzonego przed 28. tygodniem. Lekarze uważają jednak, że dziewczynka przyszła na świat w dobrym stanie. Największym wyzwaniem było znalezienie sprzętu odpowiedniej wielkości. Specjaliści podejrzewają, że waga maluszka, spowodowana była stanem przedrzucawkowym. 

Rekordzistka, która daje nadzieję

Saybie została uznana za najmniejsze, zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny i weszła do księgi najmniejszych noworodków świata (Tiniest Baby Registry), jaka jest prowadzona przez wydział medyczny Uniwersytetu Iowy. Poprzedniczka rekordzistki urodziła się w Niemczech w 2015 roku, ważąc 252 g. Natomiast chłopiec urodzony na początku tego roku w Japonii ważący 268 g w chwili narodzin, jest uznany za najmniejszego chłopca, który przeżył przedwczesny poród.

Historie tych małych wojowników dają nadzieję wszystkim rodzicom, którzy siedzą przy swoich okruszkach walczących o życie. W tych małych ciałkach drzemie olbrzymia siła!

Źródło: bbc.com, washingtonpost.com
 

Zobacz także
Bank mleka w Lublinie z myślą o wcześniakach

Powstał bank mleka w Lublinie. To cenna rzecz zwłaszcza dla wcześniaków

Wcześniak ważący 1,5 kg w dniu narodzin

7 walecznych wcześniaków. Zobaczcie, jak pięknie się uśmiechają!

poród

Siła sióstr – poruszająca historia wcześniaków z 31. tygodnia ciąży [WIDEO]

Gdzie rodzice wcześniaka mają szukać wsparcia

Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

Gigantyczne dziecko
AdobeStock
Aktualności
Prawie nie miała szans na ciążę, a urodziła gigantyczne dziecko
Jeszcze kilka lat temu była przekonana, że nigdy nie zostanie mamą. Dziś o jej dziecku mówią media na całym świecie.

Joy Buckley 12 marca urodziła córeczkę, która ważyła prawie 7 kilogramów. Ale waga maluszka to nie jedyne zaskoczenie dla jego rodziców. Przed laty rodzicom dziewczynki powiedziano, że mają niewielkie szanse na to, że zostaną rodzicami. Szczęście razy trzy Jeszcze kilka lat temu lekarze twierdzili, że kobieta raczej nie zostanie mamą. Joy cierpi na zespół policystycznych jajników i choruje na cukrzycę typu 2. Mimo wielu lat prób upragnionej ciąży wciąż nie było. Lekarze obliczyli, że szanse na to, że zostaną rodzicami, wynoszą zaledwie 15 procent , dlatego para zdecydowała się na adopcję. Los okazał się jednak przewrotny. Wbrew przewidywaniom specjalistów, w 2016 roku Joy urodziła zdrowego chłopca, a 12 marca br. na świat przyszła jej córeczka Harper. O tej dziewczynce dziś mówi cały świat. Mała-wielka rekordzistka Joy była świadoma, że dziecko przyjdzie na świat duże, ale nie spodziewała się, że jej córeczka wzbudzi takie zainteresowanie. Harper, gdy się urodziła,  ważyła aż 6,8 kilograma . Dziewczynka jest najcięższym noworodkiem w historii szpitala w Elmirze. Sprawdzane są także statystyki, czy to nie rekord stanu Nowy Jork. “Don’t give up because it’s right there. It’s definitely right there. My kids are total proof of that,” Joy Buckley said. https://t.co/7S7kNGXIwK — ABC7 Sarasota (@mysuncoast) 19 marca 2019 Lekarze nie chcieli czekać i wykonali cesarskie cięcie w 38. tygodniu ciąży. Mama jest bardzo szczęśliwa , ale i zmęczona, bo sam poród był bardzo ciężki - Czułam się tak, jakby uderzyły mnie dwie ciężarówki. To było dość brutalne. Córka utknęła mi pod klatką piersiową – wspomina Joy. Po porodzie dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii w Arnot Ogden Medical Center, lekarze postanowili monitorować poziom cukru i tlenu u noworodka. Specjaliści informują, że...

Skrajny wcześniak
AdobeStock
Aktualności
Przyszła na świat aż 13 tygodni przed terminem. Mała - wielka wojowniczka!
Szanse na przeżycie miała niewielkie, ale pokazała wszystkim, jak wielka wola życia drzemie w jej maleńkim ciałku.

Czasem powikłania w trakcie ciąży stanowią tak duże zagrożenie dla dziecka i mamy, że lekarze decydują o wcześniejszym jej zakończeniu. W takich sytuacjach, choć jest za wrześnie na poród, lekarze dają więcej szans na przeżycie dziecka poza łonem mamy. Tak było z maleńką Hannah Bella Rodriguez, która urodziła się aż 13 tygodni przed planowanym terminem. Nadzieja umiera ostania Latem tego roku mama dziewczynki - Pena trafiła do szpitala. Serce dziecka biło coraz słabiej i lekarze zdecydowali się na przyspieszenie porodu. Hannah przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia w 26. tygodniu ciąży . Była tak maleńka, że mieściła się na dłoni dorosłego człowieka. Ważąc zaledwie 0,45 kilograma miała niewielkie szanse na przeżycie, ale zadziwiła cały świat i dała nadzieję innym rodzicom. Na początku października dziewczynka po 104 dniach spędzonych w szpitalu nareszcie wyszła do domu. Obecnie waży 2,4 kilograma i rozwija się prawidłowo. Jest pod stałą opieką lekarzy. Pena jest bardzo wdzięczna za wszystko, co lekarze zrobili dla jej dziecka. Było dużo łez, stres i lęk, ale nigdy nie straciła nadziei. Kobieta podczas konferencji prasowej podziękowała personelowi, który okazał jej rodzinie bardzo dużo wsparcia. Wbrew statystykom Dane dotyczące skrajnych wcześniaków są bezlitosne. Noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25 procent szans na przeżycie i około 7 procent szans na rozwój bez przewlekłego uszkodzenia mózgu. Takie niezwykłe historie pokazują jednak, że te maluszki mają ogromną chęć życia i potrafią walczyć, jak mało kto. Choć Hannah urodziła się w 26. tygodniu ciąży była wielkości 22-tygodniowego dziecka. Lekarze byli w szoku widząc jej wolę walki. Źródło: nbcnewyork.com Zobacz także: Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli Lepiej urodzić dziecko w 7 czy w 8 miesiącu? Z wcześniakiem w...

Wcześniak
AdobeStock
Aktualności
Lublin: Gdy się urodziła, ważyła zaledwie 350 gramów
Dziewczynka ma już cztery miesiące i wkrótce opuści szpital. To jak dotąd najmniejsze dziecko urodzone w Polsce!

Faustyna z Lublina przyszła na świat w połowie maja i była tak maleńka, że lekarze i pielęgniarki brali się brać ją na ręce . Mama utuliła ją po raz pierwszy dopiero 2 tygodnie po porodzie. Za dziewczynką długa i wyboista droga, ale na szczęście szczęśliwe zakończenie jest już tuż tuż. Mała wojowniczka Mama Faustyny trafiła do Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie w połowie maja w zaledwie 26. tygodniu ciąży. Ze względu na dramatyczną sytuację lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Istniało ryzyko obumarcia wewnątrzmacicznego. Dziewczynka w chwili narodzin ważyła zaledwie 350 gramów i miała 26 centymetrów . Zazwyczaj tak małe dzieci mają niewielkie szanse na przeżycie, jednak mała Faustynka się nie poddała!   Zaraz po narodzinach trafiła pod respirator, a po 10 tygodniach od narodzin zaczęła samodzielnie oddychać. Dziś Faustyna jest oficjalnie najmniejszym uratowanym wcześniakiem w Polsce, ma już cztery miesiące i waży dwa kilogramy. Lubelscy specjaliści podkreślają, że dziewczynka uniknęła większości powikłań charakterystycznych dla wcześniaków, widzi i słyszy, a lekarze jej stan oceniają na dobry. Pod koniec tygodnia szczęśliwi rodzice w końcu będą mogli zabrać córeczkę do domu.   Tak wcześnie urodzone maleństwa statystycznie mają niewielkie szanse na przeżycie, jednak takie niesamowite historie dzielnych wojowników dają nadzieję wielu rodzicom. Wbrew wszystkiemu i wszystkim, w tych małych ciałkach drzemie olbrzymia siła! Źródło: interia.pl Zobacz także: Czy wszystkie wcześniaki mają szansę na normalne życie? Lepiej urodzić dziecko w 7 czy w 8 miesiącu? Z wcześniakiem w szpitalu – jak przetrwać i nie zwariować?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj