bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
Anyka - Fotolia.com
Aktualności

Jak będziesz mogła nazwać swoje dziecko? – zmiany w prawie

Sprawdź, czy imiona, które ci się podobają, po wprowadzeniu ustawy będą na liście dozwolonych.

Obecnie Nel musi być Nelą, a Kuba Jakubem, ale już wkrótce ma się to zmienić!
Aktualne prawo o aktach stanu cywilnego nakazuje, aby wszystkie żeńskie imiona kończyły się literą "a", nie można też wpisywać w akcie zdrobniałych form imion. Od 1 marca 2015 r. łatwiej będzie nadać dziecku imiona damskie i męskie o obcym brzmieniu. Teraz już Justin nie będzie musiał być Dżastinem.

Skąd pomysł na taką liberalizację prawa w kwestii nadawania imion?

Zdaniem Małgorzaty Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany te tłumaczone są potrzebą wynikającą ze zwiększonej liczby cudzoziemców, a także pojawieniem się imion niespolszczonych.
Zastanawiający jest ten sposób tłumaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że obecne prawo zezwala na nadanie imion damskich i męskich pochodzenia innego niż polskie, jeżeli przynajmniej jeden z rodziców jest cudzoziemcem.
Po wprowadzeniu zmian rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje dzieci obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Angelica, Justin.

Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku

- Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca - ostrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.

Takie złagodzenie przepisów jedni uważają za oburzające, podczas gdy inni twierdzą, iż jest ono pomocnym rozwiązaniem dla wielu rodziców.

Sprawdź: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków

Nadawanie imion - te przepisy nie ulegną zmianie

Nadal będzie można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Niestety przepis dotyczący zdrobnień imion nadal nie zostanie doprecyzowany, pozostawiając przy tym dużą swobodę urzędnikom. Powtórzą się zapewne sytuacje, gdzie to samo imię w jednym urzędzie było już rejestrowane jako nowe imię, a w innym było nadal traktowane jako tylko zdrobnienie.

Zobacz też: Imię dla dziewczynki 2014

Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC. Jeśli odmówi on nadania dziecku imienia wybranego przez rodziców, zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik będzie mógł samowolnie nadać imię twojemu dziecku.

Czy już wkrótce na placach zabaw będziemy słyszeć głównie wołanie za Fifi czy Benem, a polskie imiona damskie i męskie imiona polskie jak Jan i Zofia pójdą w niepamięć?

Zobacz, jakie imiona mamy uważają za najładniejsze!

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

najgorsze imiona
Adobe Stock
Imiona
Najgorsze imiona dla dzieci – męskie i damskie
Najgorsze imiona dla dzieci to takie, które narażają na ośmieszenie. Niektórzy rodzice wykazują się w tej materii naprawdę wielką kreatywnością. Przedstawiamy najgorsze imiona dla dzieci, które nie zyskały aprobaty urzędników w różnych krajach na świecie, a także te, które są odradzane przez Radę Języka Polskiego.

Użytkownicy internetu chętnie przetrząsają sieć w poszukiwaniu przykładów najgorszych imion. To, czy imię jest dobre czy złe, to tak naprawdę subiektywna kwestia. Jedno wiadomo na pewno – najgorsze imiona ośmieszają noszące je osoby, sprawiają, że z takim imieniem żyje się o wiele trudniej. Dla jednego są to  imiona dziwne,  dla innego nadmiernie oryginalne, a jeszcze dla kogoś supermodne. Podajemy przykłady imion, przy których musieli zainterweniować urzędnicy. Najgorsze imiona dla dzieci – damskie i męskie Jeśli zdziwiły cię imiona, które gwiazdy nadają swoim dzieciom (np. Apple  – córka Gwyneth Paltrow, Vivienne, Etiennette, Fabien  – córki Michała Wiśniewskiego, czy Nikon  – syn  Doroty Gawryluk), to przygotuj się na prawdziwy szok. Podajemy przykłady imion, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom. Okazuje się kolejny raz, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Na szczęście dzięki istniejącym przepisom wiele pomysłów zostało odrzuconych. Niestety, nie wszystkie – w Nowej Zelandii zostało zaakceptowane imię „Number 16 Bus Shelter” (Przystanek autobusowy numer 16). Najgorsze imiona, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom: Ikea – w 2006 roku kobieta z Wielkiej Brytanii chciała nazwać swoje dziecko na cześć sklepu meblowego. Nutella – w 2015 roku francuski sąd zakazał parze nadania swojemu dziecku imienia po kremie czekoladowo-orzechowym. Metallica – para w Szwecji wpadła na pomysł, by nazwać swoje dziecko tak jak zespół metalowy. Facebook – ponieważ rodzice mieli ochotę właśnie tak nazwać swoje dziecko, meksykański stan Sonora musiał tego zakazać. Anus –  Dania dodała to imię do listy zakazanych imion dla swoich obywateli. Brfxxccxxmnpcccclll mmnprxvclmnckssqlbb11116...

ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
Fotolia
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku
Prezentujemy najbardziej popularne imiona wśród noworodków w 2014 roku. Piszemy też o tym, jakie zmiany w ich nadawaniu przyniesie rok 2015 i co o modnych i nietypowych imionach sądzi znana dziecięca psycholog.

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna , Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper , Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał. To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku . Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich  pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia . Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz . Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013   źródło: www.msw.gov.pl Popularne imiona wciąż te same Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy  klasie w szkole  jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu.   Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców.  Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu...

imiona dla dzieci
Fotolia
Imiona
Trendy, tradycja i znaczenie imion dla dzieci
Czy lepiej nadać dziecku imię tradycyjne czy nowoczesne, popularne czy rzadkie? Sprawdź wszystko, co powinnaś wiedzieć na temat imion dla dzieci.

Imiona dla dzieci ulegają okresowym modom, dlatego wybierając imię dla dziecka dobrze wiedzieć, jakie imiona są aktualnie najpopularniejsze, znać trendy i znaczenie imion, ale przy wyborze imienia dla syna lub córki, kierować się przede wszystkim własnym gustem. Najpopularniejsze imiona dla dzieci Najpopularniejsze imiona w Polsce publikowane są co roku w formie rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek. Od ponad dekady obserwujemy stałą popularność dziewczęcych imion Julia, Maja, Zofia czy Amelka , a popularne imiona dla chłopców w ostatnich latach to głównie Kacper, Antek, Jakub, Jan . Coraz popularniejsze są także obcojęzyczne, zwłaszcza angielskie , imiona dla dzieci. Podczas załatwiania formalności po porodzie , czeka cię wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. W związku ze zmianą prawa, możesz dać dziecku imię obcojęzyczne lub zdrobniałe! Księga imion dla dzieci W Księdze imion można sprawdzić znaczenie imion żeńskich i męskich, przeczytać o pochodzeniu imienia i charakterystyce dziecka, które nosi dane imię. Oprócz znaczenia imion, w księdze znajdziesz również dni imienin wg kalendarza imion. Kiedyś przy wyborze imienia dla dziecka, rodzice sprawdzali, kto jest świętych patronem w dniu urodzin dziecka i nadawali swoim dzieciom imiona świętych . Teraz to rzadsza praktyka, ale ponieważ panuje moda na tradycyjne polskie imiona , prawdopodobieństwo, że dziecko będzie nosiło imię świętego, jest duże! Imiona męskie Imiona dla chłopców , które w 2017 roku są najczęściej nadawane w Polsce to: Antoni Jakub Jan Szymon Franciszek i Filip (ex aequo) Aleksander Wojciech Kacper Mikołaj Adam Te imiona dla dzieci są popularne od przynajmniej dekady, gdyby jednak spojrzeć na to, jakie imiona męskie są w Polsce najczęstsze, w pierwszej piątce uplasowałyby się imiona: Jan...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj