
Obecnie Nel musi być Nelą, a Kuba Jakubem, ale już wkrótce ma się to zmienić!
Aktualne prawo o aktach stanu cywilnego nakazuje, aby wszystkie żeńskie imiona kończyły się literą "a", nie można też wpisywać w akcie zdrobniałych form imion. Od 1 marca 2015 r. łatwiej będzie nadać dziecku imiona damskie i męskie o obcym brzmieniu. Teraz już Justin nie będzie musiał być Dżastinem.
Skąd pomysł na taką liberalizację prawa w kwestii nadawania imion?
Zdaniem Małgorzaty Piotrak, dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich MSW, zmiany te tłumaczone są potrzebą wynikającą ze zwiększonej liczby cudzoziemców, a także pojawieniem się imion niespolszczonych.
Zastanawiający jest ten sposób tłumaczenia, biorąc pod uwagę fakt, że obecne prawo zezwala na nadanie imion damskich i męskich pochodzenia innego niż polskie, jeżeli przynajmniej jeden z rodziców jest cudzoziemcem.
Po wprowadzeniu zmian rodzice, mający oboje polskie obywatelstwo, będą moli nazwać swoje dzieci obcobrzmiącymi imionami, np. Mercedes, Angelica, Justin.
Czytaj też: Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku
- Decyzja o wyborze imienia jest podejmowana często pod wpływem emocji, chęci chwilowego zabłyśnięcia, dodania dziecku wątpliwej oryginalności. Jednak w przyszłości może być dla dziecka krzywdząca - ostrzega Tomasz Brzózka, kierownik USC w Zielonej Górze i prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP.
Takie złagodzenie przepisów jedni uważają za oburzające, podczas gdy inni twierdzą, iż jest ono pomocnym rozwiązaniem dla wielu rodziców.
Sprawdź: Najpopularniejsze imiona na przestrzeni wieków
Nadawanie imion - te przepisy nie ulegną zmianie
Nadal będzie można nadać dziecku maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Niestety przepis dotyczący zdrobnień imion nadal nie zostanie doprecyzowany, pozostawiając przy tym dużą swobodę urzędnikom. Powtórzą się zapewne sytuacje, gdzie to samo imię w jednym urzędzie było już rejestrowane jako nowe imię, a w innym było nadal traktowane jako tylko zdrobnienie.
Zobacz też: Imię dla dziewczynki 2014
Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC. Jeśli odmówi on nadania dziecku imienia wybranego przez rodziców, zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik będzie mógł samowolnie nadać imię twojemu dziecku.
Czy już wkrótce na placach zabaw będziemy słyszeć głównie wołanie za Fifi czy Benem, a polskie imiona damskie i męskie imiona polskie jak Jan i Zofia pójdą w niepamięć?
Zobacz, jakie imiona mamy uważają za najładniejsze!

Użytkownicy internetu chętnie przetrząsają sieć w poszukiwaniu przykładów najgorszych imion. To, czy imię jest dobre czy złe, to tak naprawdę subiektywna kwestia. Jedno wiadomo na pewno – najgorsze imiona ośmieszają noszące je osoby, sprawiają, że z takim imieniem żyje się o wiele trudniej. Dla jednego są to imiona dziwne, dla innego nadmiernie oryginalne, a jeszcze dla kogoś supermodne. Podajemy przykłady imion, przy których musieli zainterweniować urzędnicy. Najgorsze imiona dla dzieci – damskie i męskie Jeśli zdziwiły cię imiona, które gwiazdy nadają swoim dzieciom (np. Apple – córka Gwyneth Paltrow, Vivienne, Etiennette, Fabien – córki Michała Wiśniewskiego, czy Nikon – syn Doroty Gawryluk), to przygotuj się na prawdziwy szok. Podajemy przykłady imion, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom. Okazuje się kolejny raz, że ludzka pomysłowość nie zna granic. Na szczęście dzięki istniejącym przepisom wiele pomysłów zostało odrzuconych. Niestety, nie wszystkie – w Nowej Zelandii zostało zaakceptowane imię „Number 16 Bus Shelter” (Przystanek autobusowy numer 16). Najgorsze imiona, które rodzice próbowali nadać swoim dzieciom: Ikea – w 2006 roku kobieta z Wielkiej Brytanii chciała nazwać swoje dziecko na cześć sklepu meblowego. Nutella – w 2015 roku francuski sąd zakazał parze nadania swojemu dziecku imienia po kremie czekoladowo-orzechowym. Metallica – para w Szwecji wpadła na pomysł, by nazwać swoje dziecko tak jak zespół metalowy. Facebook – ponieważ rodzice mieli ochotę właśnie tak nazwać swoje dziecko, meksykański stan Sonora musiał tego zakazać. Anus – Dania dodała to imię do listy zakazanych imion dla swoich obywateli. Brfxxccxxmnpcccclll mmnprxvclmnckssqlbb11116...

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna , Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper , Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał. To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku . Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia . Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz . Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013 źródło: www.msw.gov.pl Popularne imiona wciąż te same Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy klasie w szkole jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu. Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców. Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu...

Imiona dla dzieci ulegają okresowym modom, dlatego wybierając imię dla dziecka dobrze wiedzieć, jakie imiona są aktualnie najpopularniejsze, znać trendy i znaczenie imion, ale przy wyborze imienia dla syna lub córki, kierować się przede wszystkim własnym gustem. Najpopularniejsze imiona dla dzieci Najpopularniejsze imiona w Polsce publikowane są co roku w formie rankingu najpopularniejszych imion dla chłopców i dziewczynek. Od ponad dekady obserwujemy stałą popularność dziewczęcych imion Julia, Maja, Zofia czy Amelka , a popularne imiona dla chłopców w ostatnich latach to głównie Kacper, Antek, Jakub, Jan . Coraz popularniejsze są także obcojęzyczne, zwłaszcza angielskie , imiona dla dzieci. Podczas załatwiania formalności po porodzie , czeka cię wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. W związku ze zmianą prawa, możesz dać dziecku imię obcojęzyczne lub zdrobniałe! Księga imion dla dzieci W Księdze imion można sprawdzić znaczenie imion żeńskich i męskich, przeczytać o pochodzeniu imienia i charakterystyce dziecka, które nosi dane imię. Oprócz znaczenia imion, w księdze znajdziesz również dni imienin wg kalendarza imion. Kiedyś przy wyborze imienia dla dziecka, rodzice sprawdzali, kto jest świętych patronem w dniu urodzin dziecka i nadawali swoim dzieciom imiona świętych . Teraz to rzadsza praktyka, ale ponieważ panuje moda na tradycyjne polskie imiona , prawdopodobieństwo, że dziecko będzie nosiło imię świętego, jest duże! Imiona męskie Imiona dla chłopców , które w 2017 roku są najczęściej nadawane w Polsce to: Antoni Jakub Jan Szymon Franciszek i Filip (ex aequo) Aleksander Wojciech Kacper Mikołaj Adam Te imiona dla dzieci są popularne od przynajmniej dekady, gdyby jednak spojrzeć na to, jakie imiona męskie są w Polsce najczęstsze, w pierwszej piątce uplasowałyby się imiona: Jan...