plebiscyt najlepsza potrawa dzieciństwa
Adobe Stock
Aktualności

Najlepsza potrawa dzieciństwa? Naleśniki, rosół, a może coś innego? GŁOSUJ!

Pomidorówka, schabowy a może pierogi? Zagłosujcie na potrawę, którą uwielbiałyście w dzieciństwie. Ostrzegamy, to wcale nie jest łatwe wybrać tę jedną jedyną, a po przeczytaniu tego tekstu możecie być bardzo głodne!

Przygotowałyśmy dla was TOP 10 ponadczasowych potraw, które pewnie uwielbiałyście, gdy byłyście małymi dziewczynkami i które teraz może gotujecie swoim maluchom. To typowe dania kuchni polskiej, tworzące klasykę gatunku z cyklu „obiadek domowy".

Gorący TOP 10 najlepszych potraw

Mody kulinarne się zmieniają – jesteśmy lub byliśmy fanami pizzy, hamburgerów lub sushi, ale obiadek złożony z kotleta, buraczków i ziemniaków zawsze był, jest i będzie pyszny! Bo jak pokazują badania dla pyszne.pl, jesteśmy absolutnie wierni naszej tradycyjnej kuchni i aż 98 procent z nas najczęściej wybiera kuchnię polską.

Mamy dla was do wyboru 10 potraw. Są wśród nich klasyczne zupy – rosół, pomidorówka i ogórkowa oraz drugie dania - kotlet schabowy, mielony i placki ziemniaczane. Możecie wybrać pierogi, ale żeby nie utrudniać wam głosowania, nie robiłyśmy wśród nich podziału na pierogi z jagodami, mięsem lub kapustą i grzybami – po prostu możecie głosować na pierogi! Są też ponadczasowe naleśniki, kluski leniwe i makaron z truskawkami i serem.

Gdybyście miały dylemat, co wybrać oto krótka charakterystyka potraw i przypominajka, za co je uwielbiamy! Zagłosujcie na tę jedyną i wyjątkową potrawę, która przenosi was w lata dzieciństwa!

1. Kluski leniwe

Bardzo łatwe do przygotowania, dlatego nazywają się leniwe. Niezmiennie uwielbiają je i dzieci, i dorośli. Słodziutkie, mięciutkie, polane bułką tartą podsmażaną na maśle. Palce lizać, absolutny hit!

2. Kotlet mielony

Czy może być coś bardziej idealnego niż kotlet mielony z zasmażanymi buraczkami na ciepło i tłuczonymi ziemniakami? To obiadowy klasyk wszech czasów, chociaż nie brakuje i innowacji i są domy, w których przyrządza się mielone z suszonymi pomidorami, oliwkami, serem. Jak kto woli, ale te tradycyjne (najlepsze!) mielone robi się po prostu z łopatki wieprzowej.

3. Kotlet schabowy

Bije absolutne rekordy popularności w polskich domach od pokoleń. Dźwięk tłuczka od mięsa rozbijającego schabowy na niedzielny obiad u sąsiadów pewnie towarzyszył niejednej z was w dzieciństwie. Sekret udanego schabowego leży nie tylko w rozbiciu mięsa na odpowiedniej grubości plaster, ale i na delikatnym smażeniu, aby mięso zachowało kruchość, miękkość i soczystość, a panierka nie odpadała.

4. Makaron z truskawkami i serem

Danie absolutnie polskie i typowo letnie, gdy na dworze doskwiera upał. Połączenie idealne – kremowy twarożek (najlepiej waniliowy!) z lekko kwaskowatymi truskawkami. Tu znajdziesz przepis na klasyczny makaron z truskawkami i serem.

5. Naleśniki

Uwielbiane przez maluchy. Na szczęście bardzo łatwe do przyrządzenia – dodajesz mleko, jaja i mąkę i właściwie ciasto na nie gotowe. Później już tylko smażenie na patelni, a jak jeszcze umiesz obrócić naleśnik na drugą stronę w powietrzu, podrzucając patelnią – no to jesteś królową kuchni!

6. Pierogi

Chyba nie ma dziecka, które by ich nie uwielbiało. Top of the top to pierogi z jagodami, chociaż depczą im po piętach pierogi z mięsem, ruskie oraz z kapustą i grzybami. Zrobienie farszu do pierogów to pestka w porównaniu z ulepieniem do nich idealnego ciasta. Bo to w nim tkwi cała magia pierogów – powinno być miękkie i delikatne. Niestety wymaga to czasami wielu prób i cierpliwości.

7. Placki ziemniaczane

Arcyproste do przygotowania, trzesz ziemniaki na tarce, dodajesz jajko, cebulę i trochę mąki a wychodzi z tego poezja...Są chrupkie i idealne do zjedzenia z cukrem i śmietaną lub jako dodatek do gulaszu.

8. Rosół

Trudno wyobrazić sobie niedzielny obiad bez pysznego rosołu, ale wbrew pozorom zrobić ten idealny nie zawsze jest łatwo. Sekret tkwi w dodaniu do niego bardzo dużej ilości warzyw, które nadadzą zupie charakterystyczny aromat oraz różnych rodzajów mięsa wołowego i drobiowego. Słynna restauratorka Magda Gessler podkreśla, że podstawą udanego rosołu jest mała ilość wody. Należy również pamiętać, że najpierw gotujemy mięso, dopiero gdy jest prawie miękkie, dodajemy warzywa. Wiedziałyście o tym?

9. Zupa ogórkowa

Tradycyjna polska zupa i jeden z tych niezapomnianych smaków dzieciństwa. Bardzo często goszcząca na naszych stołach, bo też nieskomplikowana i łatwa do przyrządzenia – ważna jest tylko jedno, aby ugotować ją z aromatycznych ogórków kiszonych, najlepiej własnej roboty. Wówczas już nic nie jest w stanie jej popsuć. No, chyba że dodasz do niej za dużo soli!

10. Zupa pomidorowa

W niejednym polskim domu od lat toczy zacięty bój o palmę pierwszeństwa z rosołem. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę nie ma o co kruszyć kopii, gdyż pomidorówka powstaje na bazie rosołu. Na dodatek ma dwie frakcje – zwolenników podawania jej z ryżem i tych, co uwielbiają jeść ją z makaronem. W przepisach kulinarnych znajdziemy dziesiątki wariacji na jej temat – jest np. pomidorówka z dodatkiem bazylii i oliwy (włoska wersja), chrzanu (angielska) i na zimno (hiszpańskie gazpacho). Już choćby za tę jej różnorodność warta jest wyróżnienia!

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab