Aktualności

Dwulenie dziecko ma milion złotych długu

Jeszcze nie chodzi do przedszkola, a już ma na swoim koncie milionowe zadłużenie. Sprawdź jak to możliwe.

Dwuletni Kevin z Namysłowa jest najbardziej zadłużonym dzieckiem w Polsce, dzięki spadkowi po dalekim krewnym, którego nigdy nie widział. Mama chłopca widziała kuzyna tylko raz w życiu przed wieloma laty.

Rodzicie nie spodziewali się spadku, a już z pewnością takiego.

Długi zmarłego krewnego oszacowano na milion złotych!

- Nie chcemy dla syna spadku, z którym wiążą się gigantyczne długi - mówi Katarzyna Kokot-Baran, mama Kevina. - Do naszego synka zaczną stukać wierzyciele, komornik. Musimy w jego imieniu ponosić koszty całej obsługi prawnej, jeździć po sądach, komornikach...

Każdy ma prawo zrzec się spadku w przeciągu pół roku od śmierci zmarłego. Tak też postanowili zrobić rodzice dwulatka. Niestety sąd w Kluczborku odmówił. Jak to możliwe?

- Sąd nie wyraził zgody, aby rodzice w imieniu dziecka dokonali czynności prawnej wykraczającej poza zwykły zarząd majątkiem, a więc by odrzucili spadek, ponieważ uznał, że lepiej interesy dziecka będzie chroniło dziedziczenie zwane "przejęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza" - tłumaczy prezes kluczborskiego sądu Cezary Obermajer.

Rodzicie chłopca są oburzenie tą niezrozumiałą decyzją. Prawnik rodziców Kevina twierdzi, że sąd popełnił błąd i odwołał się do Sądu Okręgowego w Opolu.

UWAGA! Sąd w Opolu zebrał się bardzo szybko i zapadł wyrok na korzyść rodziców Kevina! Teraz już rodzice mogą spać spokojnie. 
Wciąż pozostaje pytanie: Dlaczego sąd w Kluczborku dwukrotnie nie wyraził zgody na zrzeczenie się spadku? Czu sądy mogą popełniać takie błędy?


Czy takie rzeczy mogą dziać się tylko w Polsce? - czytaj i pisz na forum babyonline.pl

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Dziecko, finanse, pieniądze, spadek, długi
Fotolia
Prawo i finanse
Spadek z długami dziedziczony przez dziecko – jak tego uniknąć?
Dziecko może odrzucić przyjęcie spadku obarczonego długiem lub przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. W tym ostatnim przypadku oznacza to, że dziedziczy długi jedynie do wysokości wartości aktywów wchodzących w skład spadku.

Oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku Na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że dziedziczy majątek . W imieniu dziecka oświadczenie (przed notariuszem lub sądem) składają jego ustawowi przedstawiciele, czyli z reguły rodzice lub opiekunowie prawni. Jeśli jednak przedstawiciele dziecka nie złożą stosownego oświadczenia w wymaganym terminie, dziedziczy ono spadek z dobrodziejstwem inwentarza (inaczej jest w przypadku osób pełnoletnich; one dziedziczą spadek bez ograniczeń odnośnie długów spadkowych; to ma się zmienić dopiero w październiku 2015 r.). Warto pamiętać, że od przyjęcia spadku spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy z całego swojego majątku. Ważne! Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Ograniczona zdolność prawna Dziecko ma ograniczoną zdolność prawną . Oznacza to, że może nabywać majątek (także w drodze spadku), ale do czasu uzyskania przez nie pełnoletniości w jego imieniu działają przedstawiciele ustawowi (rodzice, opiekunowie prawni, kuratorzy). Po uzyskaniu pełnoletniości dziecko nabywa pełną zdolność do czynności prawnych. Warto pamiętać, że w przypadku prostego przyjmowania spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe ), jak również przed odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego – przedstawiciel ustawowy (także rodzic!) musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Są to bowiem czynności przekraczające zakres, tzw. zwykłego zarządu mieniem małoletniego. Przypomnijmy, że pełnoletniość uzyskuje się w Polsce po ukończeniu 18. roku życia lub – w przypadku kobiet – w momencie zawarcia małżeństwa (dziewczyna, która ukończyła...

Dziecko, klucz, darowizna, spadek, prezent
© eelnosiva - Fotolia.com
Prawo i finanse
Kto przyjmuje spadek lub darowiznę w imieniu dziecka?
Kto przyjmuje spadek lub darowiznę w imieniu dziecka? Czy dziecko musi płacić podatek od spadków i darowizn?

Przyjęcie albo odrzucenie spadku lub darowizny Dziecko , w przepisach kodeksu cywilnego zwane małoletnim (zasadniczo do ukończenia 18. roku życia), posiada od urodzenia, tzw. zdolność prawną , czyli możliwość nabywania praw i obowiązków. Ma również możliwość nabycia majątku, np. w spadku lub w postaci darowizny . Jednak nie może ono bezpośrednio złożyć oświadczenia o przyjęciu czy odrzuceniu spadku lub darowizny, muszą to za niego zrobić przedstawiciele ustawowi, czyli z reguły rodzice lub opiekunowie prawni.  Warto wiedzieć, że w przypadku prostego przyjmowania spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe ), jak również przed odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego , przedstawiciel ustawowy musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Są to bowiem czynności przekraczające zakres, tzw. zwykłego zarządu mieniem małoletniego. Konieczność uzyskania zgody sądu dotyczy także odrzucania i przyjmowania darowizn w imieniu małoletniego. Jednak w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, nie przekracza np. zakresu zwykłego zarządu (czyli nie ma konieczności uzyskiwania zgody sądu) przyjęcie darowizny nieruchomości w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich (czyli np. bez hipoteki). Co istotne, w przypadku spadku, nawet jeżeli przedstawiciel ustawowy nie złoży żadnego oświadczenia, to po 6 miesiącach od dnia, w którym małoletni spadkobierca dowiedział się o tym, że dziedziczy po zmarłym spadkodawcy, nabywa (przyjmuje) on spadek z dobrodziejstwem inwentarza . Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości odziedziczonego spadku. Należy dodać, że aktualnie kończy się procedura legislacyjna nowelizacji kodeksu cywilnego, która przewiduje, że zasadą stanie się przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (obecnie w braku innego oświadczenia...

jak adoptować dziecko
AdobeStock
Prawo i finanse
Adopcja dziecka – zasady, warunki i procedury obowiązujące w Polsce
Adopcja dziecka to proces żmudny, wymagający zaangażowania i zrozumienia. W Polsce proces adopcyjny może trwać bardzo długo i wiąże się z wieloma procedurami. Sprawdź, kto może adoptować dziecko w Polsce i jakie są warunki adopcji.

Adopcja dziecka w Polsce to bardzo drobiazgowy i długotrwały proces, mający na celu dokładne zbadanie kandydatów na rodziców. Wszystko po to, by ocenić ich predyspozycje, kwalifikacje i motywacje. Aby adoptować dziecko trzeba spełnić wymagania formalne, ukończyć szkolenie i uzyskać kwalifikacje wydawane przez ośrodek adopcyjny. Ostateczną zgodę na adopcję uzyskuje się od sądu. Opisujemy krok po kroku, jak adoptować dziecko w Polsce i jakie warunki adopcji dzieci obowiązują w naszym kraju.  Spis treści: 1.   Adopcja w Polsce – dwa sposoby Adopcja niemowlaka Adopcja ze wskazaniem 2 . Jak adoptować dziecko w Polsce? – procedury I le trwa adopcja dziecka w Polsce Adopcja dziecka – niezbędne dokumenty 3 . Prawo adopcyjne w Polsce Kto może adoptować dziecko w Polsce?    Adopcja dziecka po 40 roku życia Warunki adopcji dzieci w Polsce Prawa przysługujące rodzicom adopcyjnym 5. Rodzina zastępcza a adopcja 6. Adopcja dziecka z zagranicy Adopcja dziecka w Polsce – dwa sposoby W Polsce istnieją dwie drogi na przysposobienie dziecka: przysposobienie konwencjonalne (czyli kandydaci adoptują dziecko wskazane przez ośrodek adopcyjny) oraz przysposobienie bezpośrednie (ze wskazaniem przez rodzica/rodziców dziecka). Większość rodziców adopcyjnych chce adoptować jak najmłodsze dziecko, najchętniej zaraz po urodzeniu. Nie jest to jednak możliwe. Adopcja niemowlaka Aby adoptować malutkie dziecko, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Adopcja może być przeprowadzona dopiero w momencie, gdy biologiczni rodzice zrzekną się praw rodzicielskich lub gdy te prawa zostaną im odebrane przez sąd. Rodzicom biologicznym przysługuje 6 tygodni od narodzin dziecka na podjęcie decyzji. W tym czasie maluch może być w instytucji lub rodzinie zastępczej. W przypadku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj