
Dwuletni Kevin z Namysłowa jest najbardziej zadłużonym dzieckiem w Polsce, dzięki spadkowi po dalekim krewnym, którego nigdy nie widział. Mama chłopca widziała kuzyna tylko raz w życiu przed wieloma laty.
Rodzicie nie spodziewali się spadku, a już z pewnością takiego.
Długi zmarłego krewnego oszacowano na milion złotych!
- Nie chcemy dla syna spadku, z którym wiążą się gigantyczne długi - mówi Katarzyna Kokot-Baran, mama Kevina. - Do naszego synka zaczną stukać wierzyciele, komornik. Musimy w jego imieniu ponosić koszty całej obsługi prawnej, jeździć po sądach, komornikach...
Każdy ma prawo zrzec się spadku w przeciągu pół roku od śmierci zmarłego. Tak też postanowili zrobić rodzice dwulatka. Niestety sąd w Kluczborku odmówił. Jak to możliwe?
- Sąd nie wyraził zgody, aby rodzice w imieniu dziecka dokonali czynności prawnej wykraczającej poza zwykły zarząd majątkiem, a więc by odrzucili spadek, ponieważ uznał, że lepiej interesy dziecka będzie chroniło dziedziczenie zwane "przejęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza" - tłumaczy prezes kluczborskiego sądu Cezary Obermajer.
Rodzicie chłopca są oburzenie tą niezrozumiałą decyzją. Prawnik rodziców Kevina twierdzi, że sąd popełnił błąd i odwołał się do Sądu Okręgowego w Opolu.
UWAGA! Sąd w Opolu zebrał się bardzo szybko i zapadł wyrok na korzyść rodziców Kevina! Teraz już rodzice mogą spać spokojnie.
Wciąż pozostaje pytanie: Dlaczego sąd w Kluczborku dwukrotnie nie wyraził zgody na zrzeczenie się spadku? Czu sądy mogą popełniać takie błędy?
Czy takie rzeczy mogą dziać się tylko w Polsce? - czytaj i pisz na forum babyonline.pl

Oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku Na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tym, że dziedziczy majątek . W imieniu dziecka oświadczenie (przed notariuszem lub sądem) składają jego ustawowi przedstawiciele, czyli z reguły rodzice lub opiekunowie prawni. Jeśli jednak przedstawiciele dziecka nie złożą stosownego oświadczenia w wymaganym terminie, dziedziczy ono spadek z dobrodziejstwem inwentarza (inaczej jest w przypadku osób pełnoletnich; one dziedziczą spadek bez ograniczeń odnośnie długów spadkowych; to ma się zmienić dopiero w październiku 2015 r.). Warto pamiętać, że od przyjęcia spadku spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy z całego swojego majątku. Ważne! Jeżeli jeden ze spadkobierców przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, uważa się, że także spadkobiercy, którzy nie złożyli w terminie żadnego oświadczenia, przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Ograniczona zdolność prawna Dziecko ma ograniczoną zdolność prawną . Oznacza to, że może nabywać majątek (także w drodze spadku), ale do czasu uzyskania przez nie pełnoletniości w jego imieniu działają przedstawiciele ustawowi (rodzice, opiekunowie prawni, kuratorzy). Po uzyskaniu pełnoletniości dziecko nabywa pełną zdolność do czynności prawnych. Warto pamiętać, że w przypadku prostego przyjmowania spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe ), jak również przed odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego – przedstawiciel ustawowy (także rodzic!) musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Są to bowiem czynności przekraczające zakres, tzw. zwykłego zarządu mieniem małoletniego. Przypomnijmy, że pełnoletniość uzyskuje się w Polsce po ukończeniu 18. roku życia lub – w przypadku kobiet – w momencie zawarcia małżeństwa (dziewczyna, która ukończyła...

Przyjęcie albo odrzucenie spadku lub darowizny Dziecko , w przepisach kodeksu cywilnego zwane małoletnim (zasadniczo do ukończenia 18. roku życia), posiada od urodzenia, tzw. zdolność prawną , czyli możliwość nabywania praw i obowiązków. Ma również możliwość nabycia majątku, np. w spadku lub w postaci darowizny . Jednak nie może ono bezpośrednio złożyć oświadczenia o przyjęciu czy odrzuceniu spadku lub darowizny, muszą to za niego zrobić przedstawiciele ustawowi, czyli z reguły rodzice lub opiekunowie prawni. Warto wiedzieć, że w przypadku prostego przyjmowania spadku (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe ), jak również przed odrzuceniem spadku w imieniu małoletniego , przedstawiciel ustawowy musi uzyskać zgodę sądu opiekuńczego. Są to bowiem czynności przekraczające zakres, tzw. zwykłego zarządu mieniem małoletniego. Konieczność uzyskania zgody sądu dotyczy także odrzucania i przyjmowania darowizn w imieniu małoletniego. Jednak w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego, nie przekracza np. zakresu zwykłego zarządu (czyli nie ma konieczności uzyskiwania zgody sądu) przyjęcie darowizny nieruchomości w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich (czyli np. bez hipoteki). Co istotne, w przypadku spadku, nawet jeżeli przedstawiciel ustawowy nie złoży żadnego oświadczenia, to po 6 miesiącach od dnia, w którym małoletni spadkobierca dowiedział się o tym, że dziedziczy po zmarłym spadkodawcy, nabywa (przyjmuje) on spadek z dobrodziejstwem inwentarza . Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że spadkobierca odpowiada za ewentualne długi spadkowe tylko do wartości odziedziczonego spadku. Należy dodać, że aktualnie kończy się procedura legislacyjna nowelizacji kodeksu cywilnego, która przewiduje, że zasadą stanie się przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza (obecnie w braku innego oświadczenia...

Adopcja dziecka w Polsce to bardzo drobiazgowy i długotrwały proces, mający na celu dokładne zbadanie kandydatów na rodziców. Wszystko po to, by ocenić ich predyspozycje, kwalifikacje i motywacje. Aby adoptować dziecko trzeba spełnić wymagania formalne, ukończyć szkolenie i uzyskać kwalifikacje wydawane przez ośrodek adopcyjny. Ostateczną zgodę na adopcję uzyskuje się od sądu. Opisujemy krok po kroku, jak adoptować dziecko w Polsce i jakie warunki adopcji dzieci obowiązują w naszym kraju. Spis treści: 1. Adopcja w Polsce – dwa sposoby Adopcja niemowlaka Adopcja ze wskazaniem 2 . Jak adoptować dziecko w Polsce? – procedury I le trwa adopcja dziecka w Polsce Adopcja dziecka – niezbędne dokumenty 3 . Prawo adopcyjne w Polsce Kto może adoptować dziecko w Polsce? Adopcja dziecka po 40 roku życia Warunki adopcji dzieci w Polsce Prawa przysługujące rodzicom adopcyjnym 5. Rodzina zastępcza a adopcja 6. Adopcja dziecka z zagranicy Adopcja dziecka w Polsce – dwa sposoby W Polsce istnieją dwie drogi na przysposobienie dziecka: przysposobienie konwencjonalne (czyli kandydaci adoptują dziecko wskazane przez ośrodek adopcyjny) oraz przysposobienie bezpośrednie (ze wskazaniem przez rodzica/rodziców dziecka). Większość rodziców adopcyjnych chce adoptować jak najmłodsze dziecko, najchętniej zaraz po urodzeniu. Nie jest to jednak możliwe. Adopcja niemowlaka Aby adoptować malutkie dziecko, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Adopcja może być przeprowadzona dopiero w momencie, gdy biologiczni rodzice zrzekną się praw rodzicielskich lub gdy te prawa zostaną im odebrane przez sąd. Rodzicom biologicznym przysługuje 6 tygodni od narodzin dziecka na podjęcie decyzji. W tym czasie maluch może być w instytucji lub rodzinie zastępczej. W przypadku...