imiona
fotolia.com
Aktualności

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku

Zuzanna i Jakub to najpopularniejsze imiona nadane dzieciom w 2015 roku. Zuzanna nieznacznie wyprzedziła najpopularniejszą w zeszłym roku Zofię. Jakub po raz kolejny nie miał konkurencji. Zobacz, jak najchętniej nazywaliśmy dzieci w 2015 roku!

W 2015 roku rodzice ponownie postawili na klasykę. Najchętniej wybierali dla swoich dzieci imiona dobrze znane od lat. Można było się spodziewać większych rewolucji, ponieważ od 1 marca 2015 roku rodzice mogli nadawać swoim dzieciom imiona międzynarodowe. Jednak nie cieszyły się one bardzo dużą popularnością, może poza chętnie wybieraną już od kilku lat Oliwią. Polacy są przywiązani do swoich, sprawdzonych imion, które nosili nasi dziadkowie i babcie. I bardzo dobrze! Bądźmy dumni z naszych Stanisławów, Zofii i Antonich!

Najpopularniejsze imiona dla dziewcząt i chłopców 

Wśród dziewcząt najpopularniejsza okazała się Zuzanna, która w zeszłym roku była na drugim miejscu. Poza tym wielkich zaskoczeń nie było. Na dalszych miejscach w rankingu najpopularniejszych imion znalazła się zeszłoroczna zwyciężczyni Zofia, a dalej Julia, Maja, Lena. Bardzo popularne były także imiona: Alicja, Natalia, Aleksandra, Amelia i Hanna. 

Z kolei wśród chłopców królował Jakub. Już od dobrych kilku lat nie ma on konkurencji. W minionym roku bardzo popularnymi imionami dla chłopców były także Jan, Szymon, Kacper, Antoni, Aleksander. Dużym wzięciem cieszyły się także imiona: Filip, Stanisław, Adam, Franciszek i Wojciech. 

Czytaj także: najpopularniejsze imiona w 2015 r. - nowe trendy

Warszawa – Kraków 

Między województwami były pewne różnice. Najbardziej konserwatywni okazali się warszawiacy. W 2015 roku urodziło im się 35 546 dzieci i był to najlepszy wynik w całym kraju. Najczęściej nadawali swoim dzieciom imiona Jan i Zofia. W Krakowie urodziło się 17 433 maluchów, a najpopularniejsze imiona tam były takie same, jak w całym kraju, czyli Jakub i Zuzanna. 

W niektórych województwach na prowadzenie wysunęły się imiona z dalszych miejsc pierwszej dziesiątki. Np. Hanna w Zachodniopomorskiem i na Dolnym Śląsku, Antoni w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim.  

Trendy

W sierpniu próbowałyśmy przewidzieć, jakie będą najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku. Dobrze odgadłyśmy, że dla dziewczynki najpopularniejsza będzie właśnie Zuzanna. Dla chłopca typowałyśmy Jana - tu nie zgadłyśmy. Nie sprawdziły się też przewidywania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, że Polacy po zmianie przepisów w marcu 2015 rzucą się na zagraniczne imiona takie, jak Andrea, Carmen, Elena, Hannah, Jessica, Kelvin, Lorenco, Marika, Mike, Natan, czy Rafael. Od 1 marca do 21 kwietnia 2015 nadano ich w całym kraju raptem 400.

Macie swoje typy na najpopularniejsze imię w 2016 roku?

Nietypowe imiona dla dzieci zgłaszane do USC. Niektóre trudno nawet wymówić!

ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
Fotolia
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku
Prezentujemy najbardziej popularne imiona wśród noworodków w 2014 roku. Piszemy też o tym, jakie zmiany w ich nadawaniu przyniesie rok 2015 i co o modnych i nietypowych imionach sądzi znana dziecięca psycholog.

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna , Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper , Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał. To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku . Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich  pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia . Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz . Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013   źródło: www.msw.gov.pl Popularne imiona wciąż te same Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy  klasie w szkole  jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu.   Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców.  Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu...

najpopularniejsze imiona dla dziewczynek i chłopców w 1 poł. 2019
Adobe Stock
Aktualności
To te imiona dla dzieci są teraz na topie - ranking 2019
Oto najświeższe zestawienie imion dla dziewczynek i chłopców najczęściej nadawanych obecnie w Polsce.

Jeżeli jesteś w ciąży, a może właśnie urodziłaś dziecko i nadal zastanawiasz się nad wyborem imienia dla maluszka, to zestawienie jest właśnie dla ciebie. Mamy już ranking imion dla dziewczynek i chłopców , które były najpopularniejsze w pierwszej połowie tego roku. Przypominamy, że w 2018 roku dziewczynki najczęściej otrzymywały imię Zuzanna, a chłopcy - Antoni. Czy coś się zmieniło na pozycji lidera? Dziewczynkom najczęściej nadajemy imię… Zuzanna. Następne są Julia i Maja. A oto pełna lista 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek: 1. Zuzanna - to imię otrzymało 4 251 dziewczynek 2. Julia (4 042) 3. Maja (3 853) 4. Zofia (3 755) 5. Hanna (3 651) 6. Lena (3 495) 7. Maria (2 572) 8. Alicja (2 546) 9. Amelia (2 339) 10. Oliwia (2 306) Kolejne miejsca poza "złotą dziesiątką" zajęły: Aleksandra, Wiktoria, Pola, Helena, Nadia i Anna. Najrzadsze imiona dla dziewczynek Na końcu zestawienia znalazły się bardzo oryginalne imiona - Renesmee, Miranda, Lexi oraz popularne przed laty - Żaneta, Renata i Walentyna. Zobacz też: Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2018 – ranking wg województw Dla chłopców najczęściej nadawanym imieniem jest… nadal  Antoni. Na drugim miejscu jest Jakub, następnie Jan. Oto „złota dziesiątka” imion dla chłopców w pierwszej połowie 2019 roku: 1. Antoni - to imię otrzymało 4 247 chłopców 2. Jakub (4 050) 3. Jan (3 979) 4. Szymon (3 584) 5. Aleksander (3 582) 6. Franciszek (3 340) 7. Filip (2 996) 8. Wojciech (2 770) 9. Mikołaj (2 685) 10. Kacper (2 429) Na kolejnych miejscach znaleźli się: Adam, Ignacy, Bartosz, Julian, Maciej, Natan, Borys, Oskar oraz Tymon. Najrzadsze imiona dla chłopców Rodzice chłopców urodzonych w pierwszej połowie 2019 roku najmniej chętnie decydowali się na takie imiona jak:...

najpopularniejsze imiona w Warszawie 2019
Adobe Stock
Aktualności
To te imiona teraz królują - najpopularniejsze imiona 2019!
Rodzicom zmienia się gust - tak wynika, patrząc na imiona nadawane w Warszawie.

Mamy dane z Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie. Niestety zestawienie pokazuje też, że nie rodzi się więcej dzieci . W 2019 roku w stolicy przyszło na świat 35 tysięcy 175 dzieci (stan na 16 grudnia), podczas gdy w 2018 roku urodziło się 36 tys. 909 dzieci - to mniej o ponad 1 tysiąc 700 maluszków. Zofia rządzi Do tej pory królowała Zuzanna , tymczasem to już drugi rok z rzędu, kiedy warszawiacy najchętniej nadają córeczkom na imię Zofia. Tak było w minionym 2019 roku, jak i w 2018 roku. W zeszłym roku przyszło na świat w stolicy 752 Zofii. Drugie miejsce na podium przypadło Julii , zaś trzecią pozycję zajęła Hanna (tu bez zmian, podobnie było także w 2018 roku). Do połowy grudnia 2019 roku urodziło się 708 Julii oraz 633 dziewczynek o imieniu Hanna. A wśród chłopców Jan Także w imionach dla chłopców przetasowania - po latach królowania Jakuba , w imionach dla chłopców umacnia swoją pozycję Jan , imię to najczęściej nadawali synkom warszawscy rodzice. To już drugi rok z rzędu najpopularniejsze imię męskie w stolicy. W 2019 roku przyszło na świat 1 tysiąc 27 Jasiów. Drugie miejsce na podium przypadło Aleksandrowi (711 chłopców), zaś trzecie - Jakubowi (687 chłopców). "Złota dziesiątka" imion dla dziewczynek 2019 A oto pełna lista 10 najpopularniejszych imion dla dziewczynek: 1. Zofia (752) 2. Julia (708) 3. Hanna (633) 4. Zuzanna (632) 5. Maria (578) 6. Alicja (540) 7. Maja (510) 8. Helena (492) 9. Antonina (376) 10. Aleksandra (374) "Złota dziesiątka" imion dla chłopców 2019 Najpopularniejsze imiona dla chłopców w Warszawie to: 1. Jan (1027) 2. Aleksander (711) 3. Jakub (687) 4. Franciszek (667) 5. Stanisław (635) 6. Antoni (632) 7. Adam (554) 8. Szymon (510) 9. Ignacy (474) 10. Mikołaj (469) Mniej popularne imiona dla dziewczynek i chłopców Tuż poza czołową dziesiątką wśród najczęściej...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj