Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Koty, obok psów, należą do najpopularniejszych zwierząt, które są bohaterami bajek, baśni oraz filmów. Swoją sławę często zawdzięczają charyzmie oraz niezależności. Przekonaj się, czy znasz wszystkie wymienione w artykule bajeczne koty!

Koty są obecne w popkulturze od wieków. Jako pierwszy  w XVII wieku przebojem wdarł się do niej kot z baśni Charles’a Perraulta, znany szerzej jako kot w butach. Jego rodowód jest jednak o wiele dłuższy – kot wywodzi się z Włoch, a najstarsza znana wersja opowieści o nim pochodzi z XVI w. Dlaczego koty są tak często pojawiającymi się zwierzętami w bajkach? Przyczynia się do tego ich duża inteligencja, bystrość oraz niezależność. Sprawdź, czy rozpoznajesz wśród wybrańców swojego ulubieńca!

Najsłynniejsze koty z bajek 

Kot w butach – jest sprytny, przebiegły i bardzo inteligentny – dzięki tym cechom, w oryginalnej wersji baśni,  zdobywa dla swojego pana bogactwo oraz królewnę. Młodsi widzowie znają go z drugiej części przygód Shreka, gdzie jego znakiem rozpoznawczym są prosząco-rozczulające oczy. Kot Puszek Okruszek początkowo zostaje wynajęty, aby zabić głównego bohatera. Wkrótce jednak staje się nieodłącznym towarzyszem podróży i nierozłącznym kolegą!

Felix – ten czarno-biały kot jest starszy od Myszki Mickey! Pierwsze kreskówki z Felixem powstały w 1919 r., a łącznie do roku 1936 powstało kilkaset filmów. Pierwsze kreskówki były nieme. W późniejszych dekadach nakręcono jeszcze kilka filmów i seriali z Felixem – ostatni w 2004 r. pt. „Kot Felix ratuje Święta". Kot Felix stał się ponadto w 1992 r. bohaterem gry na konsolę Nintendo.

Garfield – jest leniwym, sarkastycznym i wiecznie głodnym kotem, który nie szczędzi niespodzianek zarówno swojemu opiekunowi, jak i współlokatorowi, psu Odiemu. Garfield jest bohaterem komiksów oraz serialu animowanego. Kot, stworzony komputerowo, wziął także udział w dwóch filmach fabularnych, w których aktorami są prawdziwe zwierzęta.
 
Sylwester – to kot, który stale walczył z myszką Jerry. Nigdy nie grzeszył inteligencją. Przy Sylwestrze to właśnie mysz Jerry jawiła się jako ten przebiegły bohater. Sylwester swoją nieporadnością wzbudzał raczej współczucie.

Hello Kitty – japoński kotek jest szczególnie znany młodszym widzom kreskówek. Postać Hello Kitty jest bohaterką filmów animowanych, gier komputerowych, a także ozdobą wielu gadżetów. Co ciekawe, z jej wizerunkiem pierwszy raz można było spotkać się na małej, plastikowej portmonetce. W Korei powstał nawet samochód z jej wizerunkiem.

Zobacz także:

Dieta
10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Profesor, dzieci po 1. roku życia już jedzą bardzo dużo soli i cukru. Jak dużo i czym to grozi? Nie tylko dzieci, dorośli też spożywają za dużo soli i cukru . Z solą sytuacja jest bardzo prosta: łatwo ją ograniczyć, szczególnie w diecie dziecka. Wystarczy dzieciom nie dodawać soli i ograniczać te produkty, które ją zawierają. Z cukrem jest trudniej, ale też trzeba go ograniczać. Naturalnym sposobem, by dzieci zjadły coś, co jest w miarę słodkie, są owoce. Dzieci powinny jeść świeże owoce, świeże warzywa, unikać soków , słodkich napojów, keczupów, ciastek, ciasteczek: to są zbędne cukry, tzw. wolne cukry , których spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprzyja otyłości .  Klasycznym przykładem, gdzie jest dużo cukru, są słodkie napoje typu cola.  Cukier znajduje się też w produktach, których nie podejrzewamy, że może się w nich znajdować, np. w keczupie, wędlinach. Tak, w keczupie rzeczywiście jest cukier. Nikt go się tam rzeczywiście nie spodziewa. Jednak keczupu nie je się zbyt dużo, najwyżej łyżeczkę. Dlatego uważam, że najważniejsze do wyeliminowania są słodkie napoje , których dzieci piją dużo, a znajduje się w nich dużo cukru.  Zobacz także: Soki zakazane dla niemowlęcia?

Błędy wychowawcze
AdobeStock
Wychowanie
Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]
Błędy wychowawcze rodziców najczęściej skutkują efektem przeciwnym do zamierzonego. Bo przecież nie popełniamy ich z premedytacją, tylko w dobrej wierze. Niestety, mimo dobrych intencji wcale nie chronimy dziecka i nie wpływamy na jego stosowne zachowanie, ale uczymy kombinowania, nieuczciwości i bezradności…

Błędy w wychowaniu dzieci zdarzają się każdemu. Jeśli jednak są nagminnie powtarzane, mogą sporo namieszać! Dostrzegasz, że twoje dziecko jest coraz bardziej kapryśne, nieposłuszne, a do tego kłamie? Może to efekt błędów, które popełniasz nieświadomie? Zdradzamy, jakie są najczęstsze błędy wychowawcze rodziców. Jeśli dotyczą ciebie, zacznij pracować nad sobą jak najszybciej, a wtedy zauważysz też zmianę w zachowaniu twojego dziecka. Spis treści: Błąd wychowawczy – definicja Błędy wychowawcze ciepłe i zimne Klasyfikacja błędów wychowawczych Błędy wychowawcze rodziców i ich skutki Jak naprawić błędy wychowawcze? Błąd wychowawczy – definicja Błąd wychowawczy to takie zachowanie rodzica, opiekuna prawnego, a także nauczyciela, które może spowodować pojawianie się szkodliwych dla dziecka lub otoczenia zachowań, stanów, postaw, emocji, np. poczucia nadmiernego wstydu, niskiej samooceny czy utraty samodzielności. Błędy wychowawcze ciepłe i zimne Błędy rodzicielskie można podzielić na „ciepłe” i „zimne”, czyli na takie, które swój początek mają w skrajnie odmiennych, opozycyjnych emocjach, a  w konsekwencji, strategiach wychowawczych. Błędy zimne zasadniczo łatwo odczytać jako błędy wychowawcze i właśnie je, w odróżnieniu od błędów ciepłych zazwyczaj uważa się za zachowanie, którego rodzic powinien się wystrzegać.  Przykładem błędów zimnych opartych na odrzuceniu dziecka jest agresja słowna (w tym: krzyczenie na dziecko) lub fizyczna, obojętność wobec dziecka, rygoryzm i zbyt wysokie, niemożliwe do spełnienia wymagania, a także hamowanie rozwoju dziecka. Błędy ciepłe związane są z nadmierną emocjonalną akceptacją dziecka i zazwyczaj nie są postrzegane jako błędy wychowawcze, a jako wyraz...

dziecko nie chce spać w dzień
Adobe Stock
Sen
10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać w dzień [WIDEO]
Twoje dziecko wczoraj zrezygnowało z drzemki w ciągu dnia? Dzisiaj też? Ratunku! Dlaczego ono nie chce spać?! Ma swoje powody. Nawet 10 powodów!

Nie jesteś gotowa zrezygnować z dziennych drzemek swojego dziecka (ach, te 30 minut oddechu!), ale ono najwyraźniej jest coraz bliżej tego momentu? Jak to jest, że kiedy ty padasz ze zmęczenia , twój uroczy syneczek postanawia zastrajkować i zrezygnować z poobiedniej drzemki ? A od kiedy to twoja śliczna córeczka nie sypia w dzień, przecież ty masz ważne rzeczy do zrobienia (praca, podatki, opłaty, kawa, serial – bez oceniania!)? Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Cóż, jest około 10 powodów, dlaczego tak się dzieje. Nie spodobają ci się. Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Małe dzieci są nie tylko słodkie, ale i bardzo mądre. Mają swój plan. A on niekoniecznie pokrywa się z twoim. W obliczu ich decyzji, pozostaje ci jedno: kapitulacja. Oto dlaczego twoje dziecko dziś nie zasnęło: Powód 1: Bo ty jesteś fajniejsza od snu! Lepiej być z tobą. Jesteś najlepsza. A to, co robisz, jest takie ciekawe! Powód 2 : Bo jednak chce jogurt ! Albo bułkę. Wcześniej nie było głodne. Teraz jest. Okrutnie! Słyszysz jak burczy mu w brzuchu? Powód 3: Bo dba o kondycję fizyczną. Też powinnaś. Wspinanie się na sofę jest super, kładzenie się na twojej głowie jeszcze lepsze. Łóżko to sala gimnastyczna, najlepsza z możliwych. I już! Powód 4 : Bo macie iść na plac zabaw . Ono chce iść już teraz. Nie po południu. Teraz! Już czeka przy drzwiach, pospiesz się! Powód 5: Spojrzało na cukier. I jest pobudzone. Nie zaśnie przez tydzień. Kupiłaś zapas kawy? Powód 6: Bo ty chcesz, żeby spało. "Nie ze mną te numery!" – mówi ci swoją odmową. To próba sił. Ty przegrasz. Powód 7: Bo nie może znaleźć ulubionej przytulanki . Bez niej nie zaśnie. Już nigdy. Włącz komputer, pora przeszukać internet, wydrukować ulotki, zorganizować poszukiwania na szeroką skalę. Powód 8: Jest przemęczone. Pociąg do stacji...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz