Reklama

Wybór imienia dla dziecka to niełatwa sprawa. Niektórzy od razu wiedzą, jak chcieliby nazwać dziecko, są i tacy, którzy muszą się nieźle nagimnastykować, by wybrać odpowiednie imię. Wykaz najczęściej nadawanych imion publikowany każdego roku przez Ministerstwo Cyfryzacji może być dobrą ściągawką. Dla jednych będzie to możliwość podążania za modą, dla innych sposób na uniknięcie popularnych imion. To ci drudzy, wbrew panującym trendom, zwracają uwagę nie na szczyt, ale na sam koniec listy. Co inspirowało takich rodziców w ubiegłym roku? Przygotowaliśmy dla was wykaz imion chłopców i dziewczynek, które mogą was mocno zaskoczyć. Niektóre z nich nadano zaledwie dwa razy w 2017 roku. Są bardzo oryginalne! Te (naszym zdaniem) najładniejsze znajdziecie na grafikach.

Reklama

Hity z ekranu TV

Nie jest nowością, że rodzice inspirują się imionami, które pojawiają się w ukochanych filmach lub serialach. Gdy ja się rodziłam, w telewizji królowała "Niewolnica Isaura". Zapanowała moda na nadawanie dziewczynkom spolszczonego odpowiednika imienia tytułowej bohaterki. W przedziale czasowym 1981-1994 r. imię Isaura zostało nadane 28 razy, a jej przekształcenie – Izaura 38 razy, w tym czasie urodziło się również wiele Malwin (spolszczona wersja imienia innej bohaterki z tego serialu - Malvina). Potem przyszła pora na Pamele ze "Słonecznego Patrolu" i inne perełki z ekranu.

Fotolia

Jak było w zeszłym roku? Na liście najrzadszych imion można znaleźć np. Aryę (2 razy) i Arię (4), czy Brandona (3). Zapewne rodzice są fanami "Gry o Tron." Urodziły się także dzieci o imionach: Ragnar (4 dzieci, serial "Wikingowie"), Maxim (7, serial "Inhumans"), Dexter (2, seril "Dexter") Cataleya (5, film "Colombiana"). Są też trzy Masze ("Masza i Miś"), dwie Elzy (zapewne pierwowzór to Elsa z "Kraina Lodu") i dwóch Alwinów ("Alvin i Wiewiórki"). Tym maluszkom imię wybierało chyba starsze rodzeństwo z przedszkola.

Gdzie jeszcze rodzice szukali inspiracji?

Dużym zaskoczeniem jest fakt, że na liście nie brakuje imion związanych z islamem, np. urodziło się dwóch Mohammadów, dwóch Mohamedów i dwóch Muhammedów. Skąd taka fascynacja tą religią? Drążąc dalej temat, można odkryć, że wiele z tych imion noszą bohaterowie, czy aktorzy grający w tureckich serialach (ostatnio popularnych w Polsce). O jakie imiona chodzi? Np. Elif (5), Fatma (2), Meryem (2), Mehmet (2), Deniz (2), Zeynep (4), Yusuf (8), czy Emir (7).

Fotolia

Ale nie tylko o świt seriali chodzi. Na liście możemy znaleźć imiona, które kojarzymy z kolorowych gazet, sztuki, czy książek np.: Karmen (10), Kayah (3), Frida (2), Elvis (2), Romeo (3), Axel (2) i Aksel (3), Anabella (8), Polianna (6), Aaliyah (5), Donatan (3), Harrison (3). Nie brakuje też inspiracji ze świata sportu np. Zlatan (2, piłkarz Zlatan Ibrahimović ), Theodoros (2, piłkarz Teodoros Zagorakis), Mathias (2, kierowca wyścigowy Mathias Lauda), Cristiano (2, Cristiano Ronaldo).

Na końcu tabeli przeważają imiona tzw. zagraniczne typu Charbel, Charles, Collin, Davide, Sumire, Ksymena, ale jest też Barnaba, Onufry, Hipolit, Lukrecja czy Fabiola. Trzeba przyznać, że oryginalnych inspiracji nie brakuje na tegorocznej liście przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Które z nich Wam się najbardziej podobają? Napiszcie w komentarzach.

P.S. Nie chcesz, by dziecko miało w klasie swoich imienników? Wybierz bardzo oryginalne imię, pamiętaj jednak, że maluch, choć się będzie wyróżniał, jednocześnie może stać się ofiarą żartów i drwin. Wyzwaniem może okazać się także załatwianie wszelkich spraw urzędowych np. przez oryginalną pisownię. Wybierz więc rozsądnie!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama