wcześniak
Fotolia
Aktualności

Najstarsza mama czworaczków urodziła. Zdrowie dzieci jest zagrożone.

Nie wiadomo, jak skończy się historia 65-letniej kobiety i jej dzieci, która zdecydowała się na tak późne macierzyństwo

65-letnia Annegret Raunigk, która poddała się zabiegowi in vitro urodziła czworaczki w 26. tygodniu ciąży. Lekarze nie komentują stanu zdrowia dzieci, które obecnie przebywają w inkubatorach.

Kiedy ponad miesiąc temu pisaliśmy o Annegret: Zostanie najstarszą mamą czworaczków na świecie, w internecie wrzało, że Niemka zdecydowała się na tak późne macierzyństwo, zwłaszcza że była już mamą trzynaściorga rodzeństwa.
Jej decyzja była mocno komentowana w internecie, jednak Annegret ucinała wszystkie spekulacje jasnym i konkretnym stanowiskiem: - Uważam, że każdy ma prawo do osobistej decyzji.

Noworodki są w chwiejnym stanie

W ubiegły wtorek, 19 maja w berlińskim szpitalu, w wyniku cesarskiego cięcia, w związku z wystąpieniem bólów porodowych, przyszły na świat czworaczki: trzech chłopców i dziewczynka. Jak podaje rzeczniczka niemieckiej telewizji RTL, z którą mama podpisała wyłączność na udzielanie wywiadów: - Noworodki będą jeszcze długo w chwiejnym stanie.
Wcześniaki, które ważyły od 655 do 960 gramów,  nie są w pełni rozwinięte, jednak powinny mieć duże szanse na przeżycie.

Polecamy: Najmniejszy na świecie wcześniak uratowany w polskim szpitalu

To była nieodpowiedzialna decyzja matki

Dyrektor kliniki ginekologiczno-położniczej uniwersytetu w Erlangen Matthias Beckmann podkreślił, że bardziej od obawy przed zgonem dzieci, bałby się, czy nie będą one miały trwałych uszkodzeń organizmu, ze względu na wiek matki: -Być może będzie musiała pielęgnować dwoje niepełnosprawnych dzieci, a w wieku 80 lat sama stanie się przypadkiem do pielęgnacji - powiedział Beckmann, czym jasno pokazał swoje snanowisko wobec decyzji kobiety.

Zobacz także: Późne macierzyństwo wśród gwiazd!

Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia

Najstarsza matka w Chinach urodziła dziecko
Fotolia
Aktualności
Najstarsza matka świata? "To chore!" – piszą internauci
Czy kobieta po 60. roku życia ma prawo spełniać swoje marzenia i decydować się na dziecko?

28 grudnia 2016 roku 64-letnia mieszkanka Chin urodziła dziecko i została okrzyknięta "najstarszą matką w Chinach". Najstarsza matka w Chinach 64-letnia Chinka urodziła synka dzięki metodzie in vitro. Chłopiec przyszedł na świat przez cesarskie cięcie i ważył 3,7 kg. Kobieta i jej 66-letni mąż mieszkają w mieście Chanchung w północno-wschodnich Chinach. To ich drugie dziecko, pierwsze stracili w wypadku. Według lekarza prowadzącego ciążę zdecydowanie się na dziecko w tym wieku wymaga od kobiety ogromnej odwagi. "Ten poród daje nadzieję innym kobietom w podobnym wieku, pozwala im wierzyć, że wciąż mogą mieć dzieci i przy pomocy technologii mogą odnaleźć szczęście" – powiedział Teng Hong. Czy rzeczywiście dziecko po 60. roku życia jest aktem odwagi? Egoizm czy spełnianie marzeń? Pod artykułem w serwisie Interia.pl pojawiło się wiele negatywnych komentarzy dotyczących decyzji o tak późnym macierzyństwie . "Brak słów... A kto zajmie się tym dzieckiem za 10-20 lat? Jaki start w życie będzie miało to dziecko?" – napisała jedna z internautek. "Chore, maże niedługo 90-letnie kobiety będą rodziły dzieci?" – dodał inny internauta. Dla dziecka nie ma znaczenia wiek rodziców. Gdy maluch wychowuje się otoczony miłością i dobrem, niczego mu nie brakuje. Jednak jak długo ten chłopiec będzie wychowywany przez własnych rodziców? Czy decydowanie się na dziecko w tym wieku nie jest przejawem egoizmu i spełnianiem marzeń bez względu na konsekwencje? Późne macierzyństwo prowokuje do zadawania wielu pytań... Być może powinniśmy uszanować decyzję tej mamy i wierzyć, że jak najdłużej będzie mogła się cieszyć czasem spędzonym z synkiem? Kto wie, być może zostanie nawet babcią? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Czy powinniśmy oceniać kobiety, które decydują się na dziecko w tak późnym wieku?...

62-latka została mamą Włochy
Fotolia
Aktualności
Późne macierzyństwo: spełnienie marzeń, czy egoizm?
Cztery poronienia i wiele lat starań o dziecko, a nadzieja nie umarła w niej do końca...

Dziś dojrzała mama i jej dzidziuś czują się dobrze. Choć ciąża akurat tej kobiety przebiegała bez większych komplikacji, to jednak podjęcie decyzji o porodzie w tym wieku, obciążone jest naprawdę dużym ryzykiem! Pre-test- płytkowy test ciążowy Maria Rosaria pochodzi z Włoch i jest jedną z tych kobiet, które zdecydowały się na naprawdę późne macierzyństwo. W wieku 62 lat urodziła swoje pierwsze dziecko , na które z mężem czekali latami. Kobieta zdementowała wszelki plotki, że ciąża jest wynikiem zapłodnienia in vitro, a jedynie wynika z pomocnej kuracji hormonalnej.  Elias w chwili narodzin ważył 3,5 kg i mierzył 50 cm. Jest zdrowym chłopcem, a jego mama także bardzo dobrze zniosła ciążę i poród. Na rozwiązanie ciąży lekarze zdecydowali się w 34. tyg ciąży pacjentki poprzez cesarskie cięcie . Powodem przedwczesnego porodu nie był zły stan zdrowia matki, tylko waga dziecka. Maluch w 34.tyg ciąży ważył już ponad 3 kg, a tempo jego wzrostu było niezwykle szybkie.  Coraz częściej słyszy się o porodach wśród dojrzałych kobiet. Jedne zdecydowały się późno na dziecko, ze względu  na brak partnera, inne z przyczyn medycznych, lub finansowych. Spełniają swoje marzenia i naprawdę trudno je za to oceniać. Niemniej jednak ich dzieciom będzie na pewno trudniej. Mama po 60. roku życia obarczona jest dużo większym ryzykiem chorób, niż 30-letnia. Gdy dziecko osiągnie dojrzałość, Maria Rosaria będzie miała 80 lat! Cudownie byłoby, gdyby mogła w pełni sił świętować ten etap życia wraz ze swoim synem, ale niestety trzeba brać pod uwagę, że w tym wieku będzie być może wymagała sama pomocy.  Marzenie o byciu mamą jest głęboko zakorzenione w sercu i umyśle kobiety. Decyzja o ciąży w tak późnym wieku może być interpretowana na wiele sposobów. Realizacja marzenia, egoizm, instynkt macierzyński...  A co Wy sądzicie na...

Annegret Raunigk na okładce "Bild"
okładka "Bild"
Aktualności
Zostanie najstarszą mamą czworaczków na świecie
Jej decyzja jest mocno komentowana przez internautów, którzy uważają, że w tym wieku nie powinna decydować sie na macierzyństwo.

Jest mamą trzynaściorga dzieci, najstarsze ma 44 lata, a najmłodsze 9. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że 65-letnia Niemka zdecydowała się pół roku temu na sztuczne zapłodnienie , w wyniku którego już niedługo zostanie mamą… czworaczków . Taką informację podał niemiecki tabloid "Bild am Sonntag", na łamach którego przyszła mama Annegret R. powiedziała, że niczego się nie obawia i robi to, co uważa za stosowne. Późna decyzja o macierzyństwie jest mocno komentowana w internecie, jednak Annegret ucina wszystkie spekulacje: - Uważam, że każdy ma prawo do osobistej decyzji . I cieszy się na ponowne zostanie mamą. Jak do tej pory ciąża przebiega bez komplikacji, i przez najbliższe miesiące wszyscy zainteresowani jej rozwiązaniem będą mogli śledzić dzięki telewizji RTL.     (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); Wenn diese Vierlinge Abi machen, ist Mama 83! Posted by Bild on 12 kwietnia 2015 Zobacz także: Późne macierzyństwo wśród gwiazd

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj