Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przy drugim dziecku macierzyństwo jest łatwiejsze
AdobeStock
Aktualności

Pierwsze dziecko "na naukę", drugie już z górki? 

Z reguły pierwsze dziecko jest testem wytrzymałości rodzica, zaś kolejne są już "łatwiejsze w obsłudze". I w końcu masz czas dla siebie? Prawda to czy mit?

Dwie mamy - fotografka Aleksandra Siatecka oraz menadżerka Agnieszka Badyna-Graczyk opowiedziały o tym, czego nauczyły się rodząc dzieci i jak - wbrew obiegowym opiniom – znalazły czas na rozwinięcie pasji. Pierwsza mama zajęła się fotografią, druga - uprawianiem triathlonu.

Uczysz się macierzyństwa

Przy pierwszym dziecku wszystko idzie jak po grudzie. Każdy dzień może być testem wytrzymałości w walce o złapanie równowagi pomiędzy tym, jak sobie wyobrażałaś bycie mamą a tym jaką jesteś naprawdę. Drugie dziecko daje większy spokój, bo jesteś już doświadczoną mamą. I zwykle jest "łatwiejsze w obsłudze", bo masz już praktykę. 

Dzieci uwielbiają rutynę, stały porządek dnia, które budują w nich poczucie bezpieczeństwa. Ale to, co dobre dla dziecka może być pułapką dla rodzica. Ile można wytrzymać takich samych dni, z tymi samymi, powtarzalnymi czynnościami?

Ale właśnie urlop macierzyński po drugiej ciąży, kiedy już wiesz czego się spodziewać, może stać się dla ciebie szansą własnego rozwoju, zrobienia czegoś, o czym dawno myślałaś. Jeśli nie masz ochoty odkrywać żadnej pasji, bo czujesz się spełniona zawodowo, potraktuj urlop macierzyński jako czas na doskonalenie już zdobytych umiejętności, np. językowych. Nie ma żadnych nakazów - czas spędzony z dzieckiem równie dobrze może być wyłącznie okresem cieszenia się po prostu macierzyństwem. To ty decydujesz.

Powrót do pasji fotografowania

Aleksandra Siatecka z Gdyni ma córeczkę i synka. Bała się powrotu do pracy, dlatego maksymalnie przedłużała urlop wychowawczy po urodzeniu drugiego dziecka. Jej pasja przypomniała o sobie w domu. - Od czasu liceum plastycznego, gdzie miałam swoją własną ciemnię w łazience, minęło trochę czasu. Przeoczyłam skok technologiczny, więc musiałam zgłębić tajniki cyfrowego sprzętu i komputerowej obróbki - mówi Siatecka. Opłacało się. Zdjęcia nowo narodzonego syna i starszej córki tak bardzo spodobały się znajomym, że dokumentowanie prywatnego życia w niedługim czasie zamieniło się we własną działalność gospodarczą.

Pani Aleksandra fotografuje dzieci małe i duże, z różnym stopniem niepełnosprawności, a także ich rodziców i dziadków. Podkreśla, że jej pasja to zasługa wyłącznie jej dzieci. One były też poddawane artystycznym wizjom mamy, uczyły się wcielania w nowe, nierzadko bajkowe role. Dla nich była to świetna zabawa.

 Nudne życie przed urodzeniem dziecka

Agnieszka Badyna-Graczyk twierdzi, że w porównaniu z aktywnością na macierzyńskim jej wcześniejsze życie było po prostu strasznie nudne. Była menedżerem w międzynarodowej sieci hoteli. Po urodzeniu drugiego dziecka powróciła do sportu i to maksymalnie wymagającego - triathlonu.

Jeszcze szwy po cesarce się nie zrosły, a pani Agnieszka układała plan powrotu na sportowe tory. Kiedyś w erze sprzed ciąży brała udział w mistrzostwach Polski w kolarstwie, więc ciało pamiętało mordercze treningi. Co z tego, że minęło ponad dwadzieścia lat?! - To dzięki dzieciom, które wymagają koncentracji na chwili obecnej, uświadomiłam sobie, że w dorosłym życiu zawsze brakowało mi sportu – mówi.

I choć córkę urodziła zaledwie pięć miesięcy temu, wierzy, że podoła. Mąż ją wpiera i popiera. - Córkę mam spokojną i wesołą, uznałam, że pozwoli mi na treningowe rozłąki. I tak faktycznie jest – dodaje.

Pierwsze dziecko niczym huragan przewraca życie kobiety do góry nogami. Kolejne witamy z większym spokojem. Po drugiej i kolejnych ciążach przestajemy też mieć klapki na oczach, że możemy być mamami idealnymi. Ideały nie istnieją, a sprostanie wymaganiom całego otoczenia nie jest możliwe. To dobry czas, abyś pomyślała trochę o sobie. To dobry czas na własny rozwój.

Moje własne macierzyństwo wyglądało bardzo typowo: pierwsze dziecko było absolutną rewolucją w życiu i to na najstarszej córce popełniłam najwięcej błędów. Zgadza się - przy drugim dziecku i kolejnym byłam już spokojniejsza. Niestety, a może stety nie wykorzystałam tego czasu na własny rozwój. Ale też miałam możliwość bycia przy dzieciach każdego dnia.

Źródło: wysokie obcasy

Zobacz też:

A może nie każde dziecko ma talent? – odpowiada Dorota Zawadzka – film

mama, niemowlę, czytać, książeczka
Panthermedia
Prawo i finanse
Urlop rodzicielski i macierzyński 2017 – co warto wiedzieć?
Ile trwa urlop macierzyński, jak go dostać, czy otrzymasz zasiłek? Wszystko o zmianach w przepisach dotyczących urlopu macierzyńskiego.

Urlop macierzyński w 2017 r. trwa minimum 20 tygodni, jeśli urodzisz jedno dziecko. Wraz z urlopem rodzicielskim, możesz przebywać z dzieckiem nawet rok. Oba urlopy - rodzicielski i macierzyński - są płatne. Na rodzicielskim możesz przebywać razem z ojcem dziecka (wtedy jego czas trwania się skraca) lub możecie korzystać z niego naprzemiennie. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący urlopu macierzyńskiego 2017 i wydrukuj odpowiednie wnioski o urlop macierzyński i rodzicielski. Urlop macierzyński 2017: komu się należy? Jeśli jesteś zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony - przysługuje ci prawo do urlopu macierzyńskiego, który możesz wziąć już 6 tygodni przed porodem, a kolejne – po narodzinach dziecka. Zasiłek macierzyński przysługuje nie tylko mamie zatrudnionej na umowę o pracę. Od 2016 roku każdy ma prawo do płatnego urlopu wychowawczego. Dostaniesz go również, jeśli pracujesz na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zarejestrowana jako bezrobotna . Ile trwa urlop macierzyński?   Urlop macierzyński przysługuje ci w wymiarze do 20 tygodni (14 tygodni dla matki i 6 tygodni dla ojca lub matki). W ciąży bliźniaczej urlop macierzyński trwa 31 tygodni, kobiecie, która urodzi trojaczki przysługuje prawo do 33 tygodni urlopu macierzyńskiego. W przypadku czworaczków podstawowy urlop macierzyński wynosi 35 tygodni, a pięcioraczków – 37. Urlop przysługuje ci także wtedy, gdy przyjęłaś dziecko na wychowanie. Od 2016 roku nie ma już dodatkowego urlopu macierzyńskiego , ale jego czas został wliczony do urlopu rodzicielskiego. Wzór wniosku o urlop rodzicielski znajdziesz na następnej stronie. Sprawdź, jakie urlopy przysługują rodzicom w 2017 roku . Drukuj: wniosek o urlop macierzyński. [CMS_PAGE_BREAK] Jak się zmienił wymiar urlopu rodzicielskiego w 2017 roku?...

mama, dziecko, niemowlę
Panthermedia
Mama
Kiedy jest dobry moment na dziecko
Kiedy lepiej zostać mamą: gdy ma się 20, 30 czy prawie 40 lat? Spytaliśmy o to pięć mam, które rodziły w różnym wieku. Opowiadają o plusach i minusach swojego macierzyństwa oraz o tym, dlaczego zdecydowały się na dziecko właśnie wtedy.

Pierwszą córkę urodziłam w wieku 30 lat Agnieszka, mama Mai (4 lata), Marysi (2 lata), Patryka (10 miesięcy) Gdy wyszłam za mąż, miałam 22 lata. Wszyscy myśleli, że jestem w ciąży, stąd decyzja o ślubie. Trudno się dziwić – wszyscy moi znajomi studiowali i nikt nie myślał o zakładaniu rodziny. My też. Chcieliśmy skończyć studia, znaleźć dobrą pracę, by żyć na własny rachunek, mieszkanie… Zresztą w wieku 22 lat nie byłam gotowa na macierzyństwo. Dzieci mnie denerwowały. Myślałam nawet, że jestem pozbawiona instynktu macierzyńskiego. Jednak z biegiem lat coraz częściej zaglądałam do dziecięcych wózków, życzliwiej patrzyłam na biegające maluchy, aż wreszcie poczułam, że jestem gotowa. Po siedmiu latach zdecydowaliśmy się z Łukaszem na dziecko. Czuliśmy, że nie zagrozi ono naszej wolności, bo już z niej skorzystaliśmy. Podróże, znajomi, czas tylko dla siebie… Staliśmy się też sobie bardzo bliscy. Zdałam sobie sprawę, że mogę wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka, że jestem wyciszona, spełniona... Jestem osobą, która robi plany. Skoro zdecydowałam się na dziecko, chciałam się do tego przygotować jak najlepiej. Wizyta u ginekologa, badania, kwas foliowy, dieta… Zawsze marzyłam o trójce dzieci. Planowałam, że będę je miała do 35. roku życia, by różnica między nimi była jak najmniejsza. Ba! Zaplanowałam nawet, kiedy chciałabym urodzić pierwsze dziecko – na przełomie marca i kwietnia, by urlop macierzyński wypadł na letnie miesiące. Oczywiście myślałam o tym, czy w ogóle mogę mieć dzieci. Czy to, że czekałam na nie tak długo, nie okaże się dla mnie zgubne. Dużo czytałam o ciąży, macierzyństwie. Wiedziałam, że mam rok, półtora roku na próby. Że dopiero po tym czasie powinnam zacząć się denerwować. Nie zdążyłam, bo po czterech miesiącach okazało się, że będę miała dziecko. Druga...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, kalendarz
Prawo i finanse
Poradnik prawny dla kobiet w ciąży i mam 2013/2014
Jesteś w ciąży, wkrótce rodzisz albo właśnie zostałaś mamą? Sprawdź swoje prawa - zmiany w prawie pracy dla kobiet w ciąży i po porodzie objaśnia prawnik.

Będąc świeżo upieczoną mamą z wykształceniem prawniczym, aktualnie „relaksującą się” na urlopie macierzyńskim, uznałam, że mogę zrobić coś jeszcze oprócz zmieniania pieluch. Stworzyłam bloga (www.prawniknamacierzynskim.pl), by za jego pośrednictwem pomagać innym mamom w przedzieraniu się przez gąszcz przepisów prawnych związanych z macierzyństwem , choć nie tylko. Opowiem o prawach, które przysługują ci jako pracownikowi w związku z nową sytuacją życiową, jaką jest ciąża i urodzenie dziecka. Zacznijmy od początku. Dwie kreski na teście Gratulacje! Idź do lekarza po zaświadczenie o ciąży i zanieś je pracodawcy. Pamiętaj, że pierwsza wizyta u lekarza musi przypadać przed upływem 10. tygodnia ciąży, a kolejne przynajmniej raz na trymestr. Udokumentowane wizyty lekarskie w karcie ciąży będą potem warunkiem koniecznym do wypłaty tzw. becikowego . Pracodawca musi wiedzieć, że jesteś w odmiennym stanie, bowiem od tej chwili będziesz objęta szczególną ochroną. Na czym polega ochrona przyszłej mamy? Ciężarnej nie można wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Nie będziesz jednak chroniona, gdy: Rażąco naruszyłaś swoje obowiązki i zwolnią cię dyscyplinarnie. Pracodawca ogłosi upadłość lub jest w likwidacji. Jesteś na umowie na czas próbny nie przekraczający jednego miesiąca. Pamiętaj, że gdy zawarłaś umowę na czas określony albo okres próbny przekraczający 1 miesiąc, przepisy chronią cię w mniejszym stopniu. Pracodawca może cię zwolnić, choć nie zawsze – jeśli koniec twojej umowy przypadałby po 3. miesiącu ciąży, to ulegnie ona automatycznemu przedłużeniu aż do dnia porodu. W praktyce oznacza to, że będziesz mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego , mimo że twoja umowa o pracę już wygaśnie. Jeżeli w chwili wypowiedzenia umowy nie byłaś jeszcze w ciąży, ale byłaś w tym stanie, gdy umowa o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz