Bóle nóg
Facebook
Aktualności

Myśleli, że to „tylko” bóle wzrostowe. Byli w błędzie!

Rodzice chłopca ostrzegają teraz innych, by nigdy nie bagatelizowali bólu, na jaki skarży się dziecko. 

Moja córka od jakiegoś czasu ma bóle wzrostowe. Raz-dwa razy w miesiącu mamy nieprzespaną noc: jest nagły krzyk, łzy i okropne cierpienie... córkę bolą nogi, a mnie serce, że nie wiem jak ulżyć dziecku. Rozgrzewamy, masujemy, nacieramy.... Dolegliwość taka dotyka wiele dzieci, skarżą się głównie dzieci od 4 do 12 roku życia, ale zdarza się i młodszym malcom. Ból pojawia się nagle zazwyczaj wieczorem lub w nocy. "Napad" taki może trwać od 10 do 30 minut, ataki bólu ujawnia się co kilka tygodni albo miesięcy. Nagle wybudzone dziecko czasem nie jest w stanie wytłumaczyć, co się dzieje i gdzie dokładnie boli. Starsze dzieci mogą wskazywać ból w okolicy ud, łydek, a także pod kolanami. Ból jak szybko się pojawia, tak szybko mija, na nóżkach nie ma żadnych śladów, obrzęków i zaczerwień. Dlaczego tak się dzieje? Zauważono, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują się co pewien czas za krótkie w stosunku do szybciej rosnących kości. Ścięgna są bardzo napięte i to może dawać różne dolegliwości.

Zobacz także: Bóle wzrostowe: jak leczyć ból łydek i kolan?

Nie ma czegoś takiego, jak zwykły ból

Rodzice 6-letniego Nixona byli przekonani, że bóle nóg u chłopca to właśnie bóle wzrostowe. Ponieważ starsi bracia Nixona mieli podobne dolegliwości, rodzice nie panikowali. Kiedy jednak ból nie mijał, po kilku tygodniach postanowili sprawdzić, co się dzieje. Wykonano prześwietlenie kończyn dolnych. Takiej diagnozy zupełnie się nie spodziewali. Ich świat zawalił się w ułamku sekundy. Okazało się, że Nixon ma na udzie guza wielkości jajka – nowotwór złośliwy. Niestety odkryto także, że są już przerzuty do płuc. Od razu rozpoczęto leczenie. 

Nixon choć ma zaledwie 6 lat poddał się już chemioterapii, testuje nowy lek, a ostatnio przeszedł poważną operację. Ze względu na postęp choroby lekarze zdecydowali się na plastykę rotacyjną. Polega ona na zastąpieniu stawu kolanowego stawem skokowym. Stosuje się ją zazwyczaj w przypadku nowotworów, które uszkodziły część nogi i konieczna jest amputacja. Dzięki temu zabiegowi w przyszłości będzie mógł lepiej wykorzystywać protezę nogi.

Armia Nixona

Kiedy chłopiec stracił włosy, jego koledzy, na znak wsparcia i solidarności, zgolili głowy. Losy Nixona na Facebooku śledzi prawie 60 tysięcy osób to jego armia, która go mocno wspiera. Słowa otuchy, które otrzymują każdego dnia, dają im siłę, by walczyć. Dlaczego rodzice dokumentują proces leczenia w sieci? Trwa zbiórka pieniędzy na leczenie chłopca i rozgłos jest im potrzebny, ale nie tylko o to chodzi. Rodzice Nixona mają nadzieję, że ich historia wyczuli i ostrzeże innych rodziców.
 

Czy to rak?

Nowotwory u dzieci występują niezwykle rzadko i stanowią mniej niż 1 proc. wszystkich diagnozowanych co roku nowotworów. Jednocześnie jest to druga w kolejności przyczyna zgonów najmłodszych. Chorobę tę u dzieci często diagnozuje się przypadkiem, ponieważ objawy mogą wskazywać na inne problemy zdrowotne. Bardzo często mali pacjenci nawet w zaawansowanej chorobie czują się dobrze. Jakie są objawy nowotworów u dzieci?

  • utrzymująca się nieuzasadniona utrata wagi;
  • bóle głowy, którym zazwyczaj towarzyszą poranne mdłości, a nawet wymioty;
  • obrzęk lub uporczywe bóle kości, stawów, pleców i nóg;
  • guzki lub zgrubienia, szczególnie w okolicy brzucha, szyi, klatki piersiowej, miednicy lub pach;
  • pojawianie się większej liczby siniaków, krwawienia;
  • częste lub uporczywe infekcje, lub gorączki;
  • białawy kolor, pojawiający się za źrenicą;
  • utrzymujące się zmęczenie;
  • bladość skóry;
  • zmiany w widzeniu, które pojawiają się nagle i utrzymują.

Wczesna diagnoza jest możliwa w zasadzie tylko dzięki czujności rodziców i lekarzy.

Źródło: lovewhatmatters.com​

konkursy dla rodziców
mamotoja.pl/Adobe Stock

Zobacz także:

Redaktorki Mamotoja.pl o byciu mamą [CHWILA WZRUSZEŃ NA DZIEŃ MATKI]

lekarz, dziecko, badanie, chłopiec, przedszkolak
Zdrowie
Jak rozpoznać nowotwory u dzieci?
Rozpoznanie nowotworu u dziecka nie jest łatwe. Objawy często przypominają typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice?

Słyszałam o akcji wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Mam pięcioletniego syna i chciałabym wiedzieć, na co tak naprawdę powinnam zwracać uwagę? Rozpoznanie nowotworów we wczesnym stadium jest trudne. Objawy często przypominają bowiem typowe choroby wieku dziecięcego i łatwo je przeoczyć. Jest jednak kilka rodzajów nowotworów szczególnie częstych u dzieci. Na co zatem powinni być wyczuleni rodzice? Objawy nowotworów u przedszkolaków U przedszkolaków (3–6 lat) najczęściej występuje białaczka. Objawy białaczki , które powinny niepokoić, to: gwałtowna utrata wagi, bóle pleców, nadmierna potliwość. Chorym dzieciom zdarzają się krwotoki z nosa oraz gorączki bez infekcji. Warto też zwrócić uwagę na sytuację, gdy żywiołowy, aktywny przedszkolak staje się nagle apatyczny, senny, osłabiony i traci apetyt. Uwaga! Często pierwszy atak białaczki następuje po infekcji. Częstym nowotworem jest też guz nerki . W tym przypadku niepokojące sygnały to: gorączka, powiększony obwód brzucha, krew w moczu, spadek apetytu , gwałtowne chudnięcie, nadciśnienie tętnicze, długotrwałe zaparcia, bóle brzucha oraz wymioty. Objawy nowotworów u starszych dzieci U starszych dzieci (powyżej 5 lat) może wystąpić chłoniak . Jest to choroba układu limfatycznego, której pierwszymi objawami mogą być powiększone węzły chłonne (na karku i szyi, pod pachami, w pachwinach), swędzenie skóry, nadmierna potliwość zwłaszcza nocą,  krwotoki z nosa, anemia, nawracające gorączki bez przyczyny oraz zmiana zachowania dziecka (nagle traci zainteresowania, łatwiej się męczy).  Uwaga! Nowotwory u dzieci wykryte we wczesnym stadium są prawie w stu procentach uleczalne. Dlatego, gdy coś cię niepokoi, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą. Zobacz też: Nowotwory u dzieci można pokonać  

ból nóg u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Ból nóg u dzieci: bóle wzrostowe, przyczyny i badania. Ból nóg u dziecka jako objaw białaczki
Ból nóg u dzieci zdarza się dość często. Dziecko może skarżyć się na ból wieczorami, a czasem nawet budzić się w nocy i narzekać na ból łydek i ból nóg pod kolanami. Taki nagły nocny ból mięśni u dziecka może wskazywać na bóle wzrostowe. Rodzice jednak często niepokoją się, że ból nóg u dzieci oznacza białaczkę lub inny nowotwór.

Ból nóg u dzieci pojawia często, a bóle wzrostowe ma aż 25-40 proc. dzieci. Ból nóg odczuwany jest zwykle obustronnie w łydkach (piszczelach), udach i pod kolanami − w dołach podkolanowych. Jeśli dziecko cierpi na bóle wzrostowe, bolące miejsca nie są w żaden sposób zmienione: nie ma obrzęków, zasinienia czy zaczerwienienia. Najczęściej bóle nóg mają dzieci w wieku 10-12 lat, ale bóle mięśni nóg związane ze wzrastaniem zdarzają się też u 3-4-latków. Najczęściej ból nóg   pojawia się wieczorem lub w nocy i trwa kilka minut, rzadko przedłuża się do ponad 30 minut. Ból nóg u dziecka nie musi oznaczać białaczki, ale jeśli dolegliwościom towarzyszą niepokojące objawy, trzeba zrobić dodatkowe badania. Ból nóg u dzieci: przyczyny Bóle nóg u dzieci mają najczęściej bardzo proste przyczyny. Specjaliści są zgodni, że źródłem bólu łydek i bólu pod kolanami są zwykle zmiany w intensywnie rosnących kościach oraz otaczających je mięśniach i ścięgnach. Z jednej strony w nocy bolą mięśnie przeciążone aktywnościami w ciągu dnia (bieganiem, skakaniem, wspinaniem się na drabinki). Z drugiej strony ból nóg wynika z intensywnego wzrostu mięśni, który przyspiesza w nocy. To wtedy bowiem najintensywniej wydzielany jest hormon wzrostu (HGH). Warto wiedzieć, że płytki wzrostowe kości zbudowane są z delikatnej tkanki i komórki ich zakończeń po prostu namnażają się, wydłużając w ten sposób kość. Tym samym naciska ona na wolniej rosnące komórki okostnej, czyli błony łączno-tkankowej okrywającej kość. Okostna jest najbardziej unerwioną tkanką w układzie kostnym i stąd dokuczliwy ból nóg. Jest ona ściśnięta, kiedy dziecko chodzi lub biega – co spowalnia wzrost – i rozluźniona podczas snu. Nie ma wtedy ucisku na płytki i mogą się one swobodnie rozwijać. Zauważono też, że w okresie intensywnego wzrostu ścięgna okazują...

kobieta, mama, tata, mężczyzna, ciąża, brzuszek, leżeć, masaż stópek, łóżko
Zdrowie w ciąży
Hemoroidy, zgaga i inne… Co pomoże na ciążowe „przyjemności”?
Ciąża to wspaniały stan, ale nie czarujmy się – niesie za sobą mnóstwo efektów ubocznych. Męczą cię mdłości, dokuczają ci żylaki, zmagasz się ze zgagą albo bólem pleców? Sprawdź, co robić.

Ciążowe dolegliwości są nieodłączną częścią oczekiwania na dziecko i świadczą o zmianach zachodzących w twoim organizmie. I co najlepsze, wszystkie ciążowe dolegliwości można z powodzeniem łagodzić! Zobacz, jak. 1. MDŁOŚCI I WYMIOTY Dokuczają co drugiej ciężarnej, głównie rano i zwykle w pierwszym trymestrze. Winę za to ponosi wysoki poziom hormonu hCG we krwi, rozluźnienie mięśniówki przewodu pokarmowego oraz wyostrzone powonienie. Stres, nieprzespana noc i przemęczenie nasilają mdłości. Co pomoże na mdłości w ciąży : Tuż po przebudzeniu (w łóżku) zjedz krakersa lub kromkę chrupkiego chleba albo krakersa. Wstań dopiero po kilku minutach. Pół godziny później zjedz śniadanie. Jedz często, za to w małych ilościach. Dużo pij (wodę, soki, słabą herbatę). Przestrzegaj zasad ciążowej diety . Unikaj zapachu jedzenia, które przyprawia cię o mdłości. Uwaga! Jeśli wymioty powtarzają się w ciągu dnia lub jeśli tracisz na wadze, jak najszybciej idź do ginekologa. Przewlekłe wymioty wymagają leczenia, bo grożą zaburzeniami odżywiania płodu. 2. CZĘSTE SIUSIANIE W NOCY Problem pojawia się na początku ciąży (gdy powiększająca się macica uciska na pęcherz), a potem znowu nasila się około 36. tygodnia ciąży . Szczególnie dokuczliwe jest to w nocy, gdy trzeba wstawać do toalety. Co pomoże na ciążowe dolegliwości związane z nocnymi pobudkami: Wieczorem nie pij zbyt wiele. Ale w ciągu dnia nie ograniczaj płynów – są konieczne do prawidłowej pracy nerek. Nie wstrzymuj moczu, bo w ten sposób można doprowadzić do zapalenia pęcherza. Ból przy oddawaniu moczu może świadczyć o infekcji. W tej sytuacji wybierz się szybko do lekarza – konieczne będzie leczenie. 3. GAZY I WZDĘCIA W czasie ciąży perystaltyka jelit może być znacznie osłabiona, a to z kolei powoduje bóle brzucha, wzdęcia,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj