Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
cukrzyca u dziecka
Fotolia
Aktualności

Nauka: karmienie piersią obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę

Kolejna choroba, której może uniknąć Twoje dziecko. To takie proste?

Z każdym rokiem wzrasta liczba zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci. Jeszcze 20 lat temu przypadków zachorowań było zaledwie kilka rocznie na 100 tysięcy dzieci. Dziś notujemy adekwatnie 1200-1400 rocznie. Nigdy zatem nie wiadomo, czy nie dotknie właśnie Twojego maleństwa. Jest na tyle podstępna, że jej pojawienie się może być spowodowane zarówno wadami genetycznymi, jak i czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też duńsko-norweski zespół naukowców przebadał 155 tysięcy noworodków oraz przepytał ich rodziców pod kątem sposobu żywienia. Wyniki badania są jednoznaczne.

Dotychczasowe doniesienia zostały potwierdzone

Dotąd wiele mówiło się o tym, że karmienie piersią ma same zalety, choć nie wszystkie mamy widzą w tym przyjemność. Światowe (w tym amerykańskie i australijskie) badania udowadniały, że ma ono pozytywny wpływ na układ krwionośny kobiet, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, obniża skłonność do zachorowania na białaczkę przez dziecko oraz ryzyko nagłego zgonu niemowlęcia. Teraz przyszła kolej na opracowanie badań dotyczących cukrzycy.
 
Czytaj także: Masz dziecko z cukrzycą typu 1? Uważaj na te błędy – mówi mama chorego 6-latka
 
Badania zostały przeprowadzone w Oslo przez naukowców pod kierunkiem Nicolaia A. Lund-Blixa z Rikshospitalet i dotyczyły dzieci w wieku 6 i 18 miesięcy urodzonych w latach 1996-2009. Ich rozwój śledzono do 2015 r. W grupie 155 tysiąca maluchów, cukrzycę zdiagnozowano u 504. Jak się okazało choroba występowała głównie u dzieci, które nie były karmione mlekiem mamy. Ryzyko zachorowania wzrastało wówczas dwukrotnie.

Motywacja do karmienia piersią

Cukrzyca typu 1 atakuje znienacka i jest chorobą autoagresywną. Lekarze są zgodni, co do twierdzenia, że jedyne, co można zrobić, aby się przed nią ustrzec to próba obniżania ryzyka i przytoczone badania są znakomitą motywacją do tego, aby karmić piersią, jeśli nie jesteś do tego przekonana. Szczególnie istotne jest to, że tak naprawdę nie wiemy z jakimi skłonnościami rodzi się dziecko. Jeśli wśród nich znajduje się ta do zapadania na choroby autoagresywne – tym bardziej warto przemyśleć sposób żywienia malucha przynajmniej do ukończenia przez niego 1 roku życia.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
 

Jakie problemy ze zdrowiem dziedziczy się po rodzicach? Wyjaśnia prof. Ewa Bartnik, genetyk - film

cukrzyca u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Cukrzyca w Polsce atakuje dzieci! Lekarze ostrzegają! [WYWIAD]
25 lat temu zachorowania na cukrzycę typu 1 u dzieci były sporadyczne. Dziś są coraz częstsze, a Polska jest światowym liderem wzrostu zachorowań na cukrzycę wśród dzieci. Chorują nawet niemowlęta. Co jest przyczyną: tłumaczy prof. Małgorzata Myśliwiec.

Prof. Małgorzata Myśliwiec jest diabetologiem, pracuje w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od lat zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy u dzieci. Pani profesor wraz z zespołem GUM-ed prowadzi przełomowe badania nad nowatorskimi badaniami dotyczącymi zatrzymania procesu rozwijania się cukrzycy. Dlaczego dzieci coraz częściej chorują na cukrzycę? Powód numer jeden: skok cywilizacyjny. Coraz więcej jest żywności przetworzonej . Nie udowodniliśmy, który czynnik uszkadza komórki beta trzustki, które produkują insulinę. Jednak 20 lat temu, kiedy nie było tyle przetworzonej żywności, zapadalność na cukrzycę była czterokrotnie mniejsza. Wzmacniacze smaku , barwniki, konserwanty – to jedni z głównych winowajców.  Niewątpliwie cukrzyca typu 1 to choroba cywilizacyjna. W Polsce wzrost zachorowań na cukrzycę jest najwyższy na świecie. Dlaczego właśnie u nas? Jesteśmy krajem, który wciąż się rozwija. Kraje, które już wcześniej się rozwinęły, zaczynają zwracać większą uwagę na to, co się dzieje ze zdrowiem i zmieniają sposób żywienia. My trochę zachłysnęliśmy się żywnością wysoko przetworzoną i wzrost zachorowań na cukrzycę jest jednym z tego efektów. Coraz częściej zwracamy uwagę na to, żeby jeść produkty proste, naturalne, które mają jak najkrótszy okres ważności. Co rodzic może zrobić, by dziecko nie zachorowało na cukrzycę? Jeśli chodzi o zapobieganie cukrzycy typu 2 , to najważniejsze jest, żeby dziecko nie jadło za dużo, nie tyło, nie jadło chipsów, fast foodów, dużo się ruszało. Jeśli zaś chodzi o zapobieganie cukrzycy typu 1 , to na pewno ważne jest podawanie dziecku jak najmniej przetworzonej żywności. Najgorsze jest połączenie: spożywanie zbyt dużej ilości kalorii oraz spożywanie dużej ilości produktów przetworzonych. Powoduje to zwiększone wydzielanie insuliny – tzw. hiperinsulinemię . Powoduje to...

Astma to obecnie najczęstsza niezakaźna choroba u dzieci. To wynik zanieczyszczonego powietrza
AdobeStock
Zdrowie
Tysiące dzieci rocznie choruje przez spaliny samochodowe. Gdzie jest najgorsze powietrze?
Jakość powietrza stale się pogarsza. Mamy coraz więcej samochodów, emitujemy coraz więcej spalin... Czym grozi naszym dzieciom częsty kontakt ze spalinami?

Jak podaje raport zamieszczony w magazynie „The Lancet Planetary Health”, każdego roku na świecie 4 miliony dzieci zapada na astmę z powodu spalin emitowanych przez samochody. Najgorzej sytuacja wygląda w Kuwejcie, ale powietrze w Polsce również dalekie jest od pożądanego. W naszym kraju rocznie choroba ta dotyka 12 tysięcy dzieci. Spaliny samochodowe powodują astmę Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował sytuację w 194 krajach i 125 największych miastach świata. Na łamach „The Lancet Planetary Health” alarmuje: „Już 13 proc. wszystkich przypadków astmy dziecięcej na świecie jest bezpośrednim skutkiem zanieczyszczeń powietrza związanych z nasilonym ruchem samochodowym”. Powodem tak dużej zachorowalności na astmę u dzieci jest dwutlenek azotu zawarty w spalinach, dlatego też ryzyko zapadnięcia na astmę jest największe w dużych ośrodkach miejskich. Zdaniem amerykańskiej badaczki i głównej autorki raportu, dr Susan Anenberg z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona, dopuszczane przez Światową Organizację Zdrowia oficjalne limity dwutlenku azotu są „zbyt łagodne i powinny zostać zaostrzone”. Dr Ploy Achakulwisut, inna autorka raportu dodaje, że: „Astma jest dziś najczęstszą niezakaźną chorobą u dzieci. Od lat 50. ubiegłego stulecia widzimy drastyczny wzrost liczby zachorowań”. Zobacz też: Nie dość, że smog, to jeszcze toniemy w śmieciach. Ratunku! Jak spaliny samochodowe wpływają na nasz organizm? Eksperci wyjaśniają, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym m.in. dwutlenkiem azotu przyczynia się do powstawania mikrouszkodzeń w drogach oddechowych, wywołując stan zapalny. U dzieci, które są genetycznie obciążone ryzykiem zapadnięcia na astmę, zagrożenie jest szczególnie duże. Zobacz też: Spacer z dzieckiem kontra powietrze. Kiedy wyjście na dwór wychodzi na zdrowie? Dane są przerażające...

karmienie piersią
Fotolia
Karmienie
Chcesz uchronić dziecko przed poważną chorobą cywilizacyjną? Zobacz, jak!
Te badania trwały ponad 20 lat. Są jednoznaczne: karmienie piersią może chronić dziecko przed cukrzycą typu 1, a co za tym idzie – przed koniecznością podawania sobie przez całe życie insuliny. Zachorowania na ten typ cukrzycy w Polsce dramatycznie rosną.

Lekarze od dawna zalecają karmienie piersią niemowlęcia , przypominając, że chroni to przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi: m.in. cukrzycą typu 1 . Teraz naukowcy mają na to dowód – dzięki badaniom, które trwały pomad 20 lat. Karmienie piersią lepsze niż butelką, by zapobiec cukrzycy Przebadano ponad 155 tys. dzieci urodzonych w latach 1996-2009 w Danii oraz w Norwegii. Rodzice udzielali informacji m.in. na temat sposobu karmienia dzieci w wieku 6 miesięcy i 18 miesięcy. Stan zdrowia dzieci obserwowano do 2014–2015 r.  W tym czasie na cukrzycę typu 1 zachorowało 504 dzieci. Naukowcy obliczyli, że dzieci, które nigdy nie były karmione piersią , miały ponad 2 razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 w porównaniu z dziećmi, które w 1. roku życia były karmione piersią. Co ciekawe, okazało się, że przed cukrzycą typu 1 może chronić nie tylko wyłączne karmienie piersią , ale też karmienie mieszane , czyli podawanie dziecku zarówno piersi, jak mleka modyfikowanego. Okazało się również, że karmienie piersią może chronić przed cukrzycą typu 1, niezależnie od tego, czy dziecko piło mleko z piersi dłużej czy krócej. Cukrzyca typu 1 jako choroba cywilizacyjna Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna . Organizm sam niszczy własne komórki, w wyniku czego trzustka przestaje produkować insulinę, dlatego chory musi przez całe życie ją sobie podawać. Cukrzyca typu 1 pojawia się najczęściej w dzieciństwie i u osób młodych. Na całym świecie rosną zachorowania na cukrzycę typu 1 rosną. Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1. Zobacz także: Dlaczego dzieci w Polsce tak chorują na cukrzycę typu 1? Przyczyny cukrzycy typu 1 nie są do końca znane: przypuszcza się, że jest to splot predyspozycji genetycznych , niektórych infekcji, czynników środowiskowych, sposobu karmienia dziecka ....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz