coraz więcej szkół pracuje zdalnie lub hybrydowo
Adobe Stock
Aktualności

Nauka zdalna lub hybrydowa w coraz większej liczbie szkół. Co z zasiłkiem dla rodziców?

Liczba szkół, które przechodzą w zdalny tryb nauczania z powodu zakażeń koronawirusem, będzie wzrastać. Z dnia na dzień rodzice mogą dowiedzieć się, że ich dziecko musi pozostać w domu i uczestniczyć w lekcjach online. Czy przysługuje im zasiłek opiekuńczy?

Ponad 2 tysiące szkół przed długim weekendem wprowadziło zdalne nauczanie, a kolejne 2 tysiące pracowało w trybie hybrydowym. Liczba te wzrastały z dnia na dzień mniej więcej o 2 procent. Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem sugeruje, że funkcjonujących zdalnie lub hybrydowo placówek oświatowych będzie przybywać. „Będzie znacznie więcej szkół pracujących zdalnie i hybrydowo” – powiedział przed długim weekendem Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

Kosiniakowe: Sprawdź, czy ci przysługuje? [WIDEO]

Na optymizm jest za wcześnie

Po długim weekendzie liczba szkół funkcjonujących w trybie zdalnym i hybrydowym zmalała. Raport z 2 listopada wykazał, że jedynie 63 szkoły pracowały zdalnie, a 1367 w trybie hybrydowym. Ten spadek najprawdopodobniej wynika z tego, że w czasie dni wolnych nie zgłaszano szkół, które z powodu zakażeń lub kwarantanny muszą zmodyfikować sposób działania, a jednocześnie duża część placówek wróciła do nauki w trybie stacjonarnym. Dlatego nie można tego spadku traktować jako prognozy na najbliższą przyszłość. Raczej trzeba przygotować się na to, że coraz więcej szkół będzie odsyłać uczniów do domu.

Czy rodzice dostaną zasiłek opiekuńczy?

W związku z komplikującą się sytuacją w szkołach, ZUS przypomina, że rodzic lub opiekun objęty ubezpieczeniem chorobowym, ma prawo do zasiłku w sytuacji, gdy musi zaopiekować się chorym dzieckiem lub dzieckiem, które poddane zostało izolacji lub kwarantannie. Zasiłek opiekuńczy w 2021 roku przysługuje także wtedy, gdy zdrowe dziecko do lat 8 musi pozostać w domu w związku z niespodziewanym zamknięciem przedszkola lub szkoły. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje przez maksimum 60 dni w roku kalendarzowym.

Ale uwaga! Zasiłek opiekuńczy przysługuje, gdy nie ma innych osób, które mogłyby zapewnić opiekę dziecku w wieku 2-8 lat.

Źródło: gov.pl, radiozet.pl

Zobacz także:

szczepionka na covid dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Szczepionka na COVID dla dzieci: w USA początek szczepień małych dzieci
W USA została zatwierdzona szczepionka dla dzieci na COVID-19 firmy Pfizer-BioNTech. Będą ją mogły przyjąć dzieci od 5 do 11 lat. Oznacza to, że już wkrótce miliony dzieci w Stanach Zjednoczonych zostaną zaszczepione pierwszą dawką. Niebawem podobnie może być także w Polsce.

Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła dostęp do szczepionek dla młodszych dzieci. Zdaniem wielu urzędników oraz ekspertów szczepienia dzieci na COVID są kluczowe dla utrzymania otwartych szkół i przywrócenia poczucia normalności w życiu rodzinnym i zawodowym.  Podobną zgodę szczepionka niedługo ma otrzymać od Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Kolejnym etapem jest decyzja Unii Europejskiej o dopuszczeniu szczepionki na COVID dla młodszych dzieci do powszechnego stosowania. Polska jednak nie chce czekać na akceptację Europejskiej Agencji Leków i możliwe, że w naszym kraju  szczepienia dzieci od 5 roku życia rozpoczną się już niebawem – szybciej niż w innych krajach europejskich. USA: Początek szczepień dzieci od 5 lat We wtorek (02.11.2021 r.) została wydana rekomendacja Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w kwestii szczepień najmłodszych dzieci w Stanach Zjednoczonych. Dyrektor CDC Rochelle P. Walensky wydała zgodę na szczepienie dzieci od 5 do 11 lat przeciw COVID-19 preparatem firmy Biontech/Pfizer. Dystrybucja szczepionek w Ameryce już się rozpoczęła, a jej przyspieszenie prognozowane jest po 8 listopada. Jak zaznaczył prezydent USA Joe Biden, oznacza to dla wielu rodziców „koniec miesięcy martwienia się o swoje dzieci” . Szczepionki dla najmłodszych dzieci, podobnie jak te dla osób dorosłych, mają być niemal w 91 proc. skuteczne w zapobieganiu ciężkiemu przechodzeniu Covid-19. „W badaniach klinicznych efekty uboczne były łagodne, samoograniczające się, podobne do obserwowanych u dorosłych, a także występujących podczas podawania innych szczepionek zalecanych dla dzieci. Najczęstszym efektem ubocznym był ból ramienia” – powiedziała dyrektor amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. CDC zaapelowały także o jak najszybsze...

zaszczepione dzieci nie będa uczyć się zdalnie?
Adobe Stock
Aktualności
Czy dzieci zaszczepione na COVID-19 unikną nauki zdalnej?
Już teraz ok. 90 proc. szkół w Polsce prowadzi naukę w trybie mieszanym – uczniowie z klas, w których zdiagnozowano koronawirusa, uczą się zdalnie. Jednak krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii apeluje do ministra edukacji i nauki o to, aby dzieci zaszczepione mogły chodzić do szkoły.

„Uczniowie zaszczepieni są bezpieczni” – powiedziała w rozmowie z RMF FM prof. Teresa Jackowska, krajowa konsultant. Wyraziła też nadzieję, że już niedługo do szczepień zostaną dopuszczone także dzieci w wieku 5-10 lat, co sprawiłoby, że wszyscy uczniowie mogliby przyjąć szczepionkę. „Apeluję, żeby wszystkie dzieci zaszczepione chodziły do szkoły, nawet jeśli w tej placówce są zachorowania ” – dodała . Nauka stacjonarna jest ważna z punktu widzenia psychologicznego Profesor mówiła też o tym, że nie tylko jakość nauczania może ucierpieć podczas nauki zdalnej, ale że brak kontaktu z rówieśnikami może bardzo negatywnie wpływać na samopoczucie dzieci. Skutki poprzednich fal koronawirusa są do dzisiaj widoczne u wielu uczniów, którym państwowa służba zdrowia nie może zaoferować fachowej pomocy. A depresja u dzieci to naprawdę groźna choroba. Ze stanowiskiem prof. Jackowskiej dotyczącym tego, aby zaszczepieni uczniowie nie byli odsyłani na naukę zdalną, zgadza się Rada Medyczna, która wydała rekomendację, aby zaszczepieni uczniowie nadal chodzili do szkół . Delta „lubi” dzieci Obecnie w Polsce niemal wszystkie zakażenia spowodowane są wariantem Delta koronawirusa . Jak twierdzą lekarze, mutacja ta powoduje znacznie większą liczbę zakażeń u dzieci, także tych poniżej 12. roku życia, a właśnie te dzieci jeszcze nie zostały dopuszczone do szczepienia na COVID-19. Lekarze zalecają im przyjęcie szczepionki przeciwko grypie, a do rodziców apelują, aby nie wysyłali do szkoły dzieci z objawami infekcji.  Prof. Jackowska i Rada Medyczna liczą na to, że minister edukacji przychyli się do ich stanowiska i ureguluje sprawę nauki zdalnej tylko dla niezaszczepionych dzieci, zanim jeszcze czwarta fala pandemii wywoła znaczny wzrost liczby zakażeń, także w szkołach. Przeczytaj też: Nowe...

Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci
Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy. Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci. Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci: ból głowy ból gardła zmęczenie. W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować : gorączkę zawroty głowy dreszcze ból oczu chrypkę biegunkę wymioty. W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa . Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków. Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci , które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii. Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się: wysoka gorączka, suchy kaszel, bóle mięśni, wysypki skórne, np. na stopach, Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego. Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS . Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz