komórki macierzyste w zębach mlecznych
AdobeStock
Aktualności

Apel do rodziców: nie wyrzucajcie mleczaków!

Do tej pory zostawialiśmy je na pamiątkę pierwszych zębów naszych dzieci. Teraz są o wiele poważniejsze powody, aby je zatrzymać.

Według naukowców nie powinno się wyrzucać zębów mlecznych dziecka, ponieważ są cennym źródłem komórek macierzystych, które mogą być wykorzystane w stomatologii.

Odkryto komórki macierzyste w zębach

Do tej pory rodzice korzystali z możliwości deponowania krwi pępowinowej, która jest cennym źródłem komórek macierzystych. Uzyskane w ten sposób komórki wykorzystuje się najczęściej do leczenia chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniak, szpiczak mnogi.
 

 

Okazuje się, że także pierwsze zęby dzieci mogą być źródłem komórek macierzystych. Stąd zalecenie lekarzy, aby zębów maluszków nie wyrzucać.

Zamiast plomby wypełnienie z komórek macierzystych

Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że komórka macierzysta może wytwarzać zębinę w zepsutych zębach. Zamiast uzupełniania ubytku zwykłym wypełnieniem, stomatolodzy będą mogli podawać lek na bazie komórek macierzystych, regenerujące zębinę. Trwają laboratoryjne badania nad takim lekiem.
 

Zobacz także
Kubeczek menstruacyjny - lepszy od podpasek i tamponów?

Kubeczek menstruacyjny stosuje coraz więcej kobiet!

warszawska wyprawka

Będzie 550 plus - kolejny zastrzyk pieniędzy dla młodych rodziców

dentinox_tuba.jpg

By mleczaki były zdrowe

Czy zachorujesz na cukrzycę?

Sprawdź, czy grozi ci cukrzyca [TEST]"Wiemy, że komórki z miazgi zęba u dziecka lub zębów mądrości mają zdolność tworzenia zębiny i miazgi i mogą mieć zdolność tworzenia kości” – powiedziała dr Pamela Robey z amerykańskiego National Institute of Dental and Craniofacial Research.

Moc regeneracji w komórkach

Komórki macierzyste krwi rosną i rozwijają się w podobnej do gąbki części kości zwanej szpikiem kostnym. Są niezwykle cenne. Mają wielki potencjał, gdyż mogą się namnażać i przekształcać w inne dowolne komórki, pomagając organizmowi w pokonaniu choroby. Dają początek wszystkim komórkom organizmu.

Komórki macierzyste mogą naprawić i zastąpić różne tkanki i narządy i właśnie ze względu na swoje zdolności regeneracyjne, mają ogromny potencjał w leczeniu nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Teraz okazuje się, że także miąższ zębów mlecznych zawiera komórki macierzyste o właściwościach regeneracyjnych.

Zęby w banku

Podobnie jak w przypadku krwi pępowinowej, zęby wymagają odpowiednich warunków przechowywania, co wiązać się może z pewnymi kosztami. Komórki macierzyste zębów muszą być przechowywane w specjalnych bankach.

Lekarze przestrzegają jednak, że badania są na takim etapie, iż to rodzice muszą zdecydować, czy zechcą zainwestować pieniądze w przechowywanie komórek macierzystych zębów.

Ile kosztuje przechowanie komórek w banku?

oblicz termin porodu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Pobranie i przechowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej na własny użytek jest w Polsce płatne. Cena za pobranie krwi w trakcie porodu i przekazanie jej do banku to ok. 2 tys. złotych, do tego dochodzi jeszcze ok. 400–500 zł płacone co roku do ukończenia przez dziecko 18 lat.
 

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:


Napiszcie w komentarzach, czy zdecydowałyście się na pobranie krwi pępowinowej swojego dziecka. Czy najnowsze odkrycia naukowców zachęcają was do zdeponowania także zębów mlecznych dzieci? 

 


Źródło: zeptha.com

Zobacz też:

Czy warto przechowywać krew pępowinową dziecka? [WIDEO]

kobieta, mama, ciąża, lustro, brzuch
Poród naturalny
Krew pępowinowa - wywiad z ekspertem
Czym jest krew pępowinowa? Dlaczego nazywa się ją bezcennym darem? Czy warto ją pobrać? To tylko niektóre pytania, jakie zadają sobie przyszli rodzice przed decyzją o zbankowaniu krwi pępowinowej.

Dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) odpowiada na najczęstsze pytania, z jakimi zgłaszają się do niego rodzice spodziewający się dziecka.   Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna? Krew pępowinowa jest bogata w jedyne w swoim rodzaju komórki macierzyste, posiadające unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (np. ze szpiku), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy.   Czy obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapiach?  Jak najbardziej. Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbyło się w 1988 roku i od tamtej pory standardowo stosuje się je w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych. Co więcej, w USA już w 2009 roku liczba przeszczepień komórek z krwi pępowinowej była większa niż komórek ze szpiku. Natomiast na całym świecie wykonano ponad 25 tysięcy przeszczepień u dzieci i dorosłych. Liczba ta stale rośnie.   A jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów do 9 przeszczepień wykorzystano krew zdeponowaną w banku rodzinnym (PBKM), do pozostałych pozyskano ją z zagranicy. Niższa liczba terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej w Polsce spowodowana jest m.in. niewielką liczbą zdeponowanych porcji krwi – zarówno w bankach publicznych, jak i rodzinnych.   Czy w razie choroby nie wystarczy przeszczepić szpik? Przeszczepienie szpiku to nic innego, jak przeszczepienie komórek...

ciąża
Fotolia
Poród naturalny
Krew pępowinowa może uratować życie dziecka!
Krew pępowinowa – to właśnie ona pobrana tuż po narodzinach dziecka może w przyszłości uratować jego życie. Jeśli jesteś w ciąży, zastanów się, czy zdecydować się na pobranie krwi pępowinowej. Abyś mogła podjąć decyzję świadomie, dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych (PBKM) wyjaśnia, dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna.

Dlaczego krew pępowinowa jest tak unikatowa? Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste posiadające zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu. Ponadto komórki z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z innych źródeł (szpiku i mobilizowanej krwi obwodowej), ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Oznacza to, że ich potencjał jest większy. Czy obecnie komórki macierzyste z krwi pępowinowej są wykorzystywane w terapiach? Jak najbardziej. Pierwsze przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej odbyło się w 1988 roku i od tamtej pory standardowo stosuje się je w leczeniu ponad 70 chorób, w tym ciężkich schorzeń onkologicznych i hematologicznych. Co więcej, w USA już w 2009 roku liczba przeszczepień komórek z krwi pępowinowej była większa niż komórek ze szpiku. Na całym świecie wykonano już ponad 25 tysięcy przeszczepień u dzieci i dorosłych. Liczba ta stale rośnie. A jak wygląda sytuacja w Polsce? W naszym kraju do tej pory wykonano kilkadziesiąt zabiegów, z czego ponad 20 u dzieci. W przypadku najmłodszych pacjentów do 9 przeszczepień wykorzystano krew zdeponowaną w banku rodzinnym (PBKM), do pozostałych pozyskano ją z zagranicy. Niższa liczba terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej w Polsce spowodowana jest m.in. niewielką liczbą zdeponowanych porcji krwi – zarówno w bankach publicznych, jak i rodzinnych. Czy w razie choroby nie wystarczy przeszczepić szpik? Przeszczep własnej krwi pępowinowej zapewnia pełną zgodność tkankową. Łatwiej jest również taką krew „dobrać" między rodzeństwem czy osobami niespokrewnionymi, gdyż wystarczy zgodność 4 z 6 antygenów. W przypadku szpiku znalezienie odpowiedniego dawcy jest zazwyczaj procesem...

mama, tata, ciąża
Poród naturalny
Czy warto zdecydować się na bank krwi pępowinowej
W krwi pępowinowej znajdują się tzw. komórki macierzyste, czyli takie, z których potem mogą powstać niemal wszystkie tkanki organizmu.

Za kilka miesięcy urodzę synka. Zastanawiamy się z mężem nad zmagazynowaniem krwi pępowinowej. Słyszałam, że można ją potem wykorzystać, jeśli dziecko zachoruje. Czy to prawda? Justyna Zdania w tej sprawie wśród specjalistów są podzielone, ostateczna decyzja należy do rodziców. W krwi pępowinowej znajdują się tzw. komórki macierzyste, czyli takie, z których potem mogą powstać niemal wszystkie tkanki organizmu. Jest nadzieja, że te komórki będzie można z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu wielu chorób, w tym białaczek – już w tej chwili na świecie tak się czasem robi. Te choroby zdarzają się rzadko, ale o statystyce zapomina się, widząc ciężko chore dzieci na szpitalnych oddziałach hematologii. Są one poddawane długotrwałej chemioterapii, która zabija komórki nowotworowe, ale jednocześnie niszczy szpik kostny. Jedynym ratunkiem jest wtedy przeszczep: albo szpiku, albo właśnie komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej, które są w stanie odbudować szpik kostny dziecka. Decyzję o zdeponowaniu krwi w banku krwi pępowinowej trzeba podjąć jeszcze przed porodem. Krew musi być pobrana szybko, najlepiej tuż po narodzinach dziecka i odcięciu pępowiny, ale przed urodzeniem łożyska. Cały zabieg trwa kilka minut i jest bezpieczny, zarówno dla mamy, jak i dla noworodka. Kiedyś krew pobierano po urodzeniu się łożyska, ale okazało się, że uzyskiwano w ten sposób o jedną trzecią komórek macierzystych mniej. Krew pępowinowa może być przechowywana przez wiele lat. Komórki macierzyste są wielką nadzieją współczesnej medycyny. Być może dzięki nim w przyszłości będzie można odmładzać układ odpornościowy człowieka, osobom po zawale odbudowywać mięsień sercowy, natomiast pacjentom po udarach – zniszczone fragmenty mózgu. Jak na razie jednak te wszystkie eksperymenty udają się tylko w laboratoriach. Do dziś w Polsce tylko w dwóch...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj