Małe dzieci potrafią o wiele więcej niż nam się wydaje, dlatego stale trzeba dbać o ich bezpieczeństwo
kadr z filmu opublikowanefgo na Facebooku
Aktualności

Nazywam się Bond, James Bond [Wideo]

Małe dzieci (niemowlęta także!) są zaskakująco sprytne, nieprawdopodobnie sprawne, a w dodatku szybkie jak błyskawica. Zobacz, na co stać twojego Jamesa Bonda, a radę, by stale mieć go na oku, potraktujesz dosłownie!

– Mając małe dziecko, trzeba liczyć się z tym, że w domu może zdarzyć się wszystko: nie tylko to, co jest łatwe do przewidzenia, ale i to, co właściwie nie ma prawa się wydarzyć – powiedział niedawno w wywiadzie o wypadkach domowych  Naprawdę wie, co mówi: jest ordynatorem Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Zdania, które na jego oddziale słychać najczęściej brzmią: Nie mam pojęcia, jak to się stało" i "Odwróciłam się tylko na chwilę".

Zobacz, na co stać małe dziecko (zakład, że się zdziwisz?), a potem przeczytaj, co jeszcze potrafi mały James Bond.

Nazywam się Bond, James Bond....

Co jeszcze potrafi mały James Bond (płeć nie ma tu znaczenia)? Stać go na więcej niż sądzisz, dlatego musisz mieć oczy dookoła głowy.

... i jestem nieustraszony

Małe dzieci nie mają instynktu samozachowawczego i nie potrafią przewidywać skutków swoich działań.
Bez wahania wyciągają rękę w stronę gotującej się zupy albo próbują pokonać barierkę balkonu. Nie wolno o tym zapominać nawet na chwilę.

... stosuję nietypowe metody

Brat mojej znajomej zarzucił skakankę między meble i przy jej pomocy wspinał się po helikopter. Spadły na niego dwa segmenty. Efekt? Rozcięta głowa i noga, trzy dni w szpitalu. Miał 4 lata i mnóstwo szczęścia, bo finał zabawy mógł być tragiczny. Inna zaprzyjaźniona mama jako dziecko skakała na „bandżi” (sznurku od bidona) z piętrowego łóżka...

... nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych

Jak udowodnili pediatrzy z Michigan (informację podajemy za PAP), większość rocznych dzieci bez problemu ściąga przedmioty z kuchennego blatu, zamontowanego na standardowej wysokości. „Zasięg” bobasów jest większy, niż sądzimy. Obserwowane dzieci, sięgając po telefon-zabawkę, stawały na palcach, choć teoretycznie taką umiejętność powinny osiągnąć dopiero w wieku 22 miesięcy! A przecież na kuchennym blacie leżą nie tylko zabawki, ale także noże, stoją czajniki elektryczne itd.

Syn i mojej  znajomej, Agnieszki, kilkakrotnie wszedł na parapet, choć jeszcze nie potrafił chodzić. Jak to możliwe? Ano tak: podłoga – narożnik – kaloryfer.
A zaraz potem parapet. Strach pomyśleć, co by mogło się stać, gdyby okno było otwarte.

Zobacz mrożący krew w żyłach film o dziecku na parapecie na 8 piętrze bloku

... jestem bardzo, bardzo ciekawski...

Dziecko bada świat na różne sposoby, np. pakując do ust wszystko, co się tam mieści. Skutki takich degustacji bywają straszne. Np. zjedzenie płynu do przetykania rur może mieć tragiczny finał. 

Przeczytaj także: Uwaga na zatrucia - Leki, alkohol i chemia mogą być dla dzieci śmiertelnie groźne.

... i szybki jak błyskawica

Kolejna historia: Kasia poszła wyłączyć pralkę. Nie było jej 15 sekund. W ciągu tego czasu jej dwoje dzieci (2,5-letnia Kajka i ponadroczny Iwo) włamało się do łazienki. Chwilę później Iwo miał zakrwawioną twarz i histerycznie krzyczał. Ściągnął sobie na twarz wieszaki na ubrania. Gdyby nie zamknął oka, straciłby je. Do dziś ma bliznę na powiece.
8-miesięczna córka Basi została na kilka minut sama, bo drugie dziecko płakało w łazience. Spała na szerokim (160 cm) łóżku, pod ścianą. Gdy Basia wróciła do sypialni, dziewczynka leżała już na podłodze z ogromnym  siniakiem pod okiem.

... potrafię wejść wszędzie

Dziecko potrafi wejść nie tylko na parapet, ale też do dużej szuflady, skrzyni na pościel etc. Nie przepuści nawet sprzętowi AGD. 
– Gdy moja Karola zaczęła raczkować, notorycznie otwierała piekarnik i próbowała się do niego wgramolić – opowiada Agata. – Gdy tylko córka znikała mi z oczu, wiadomo było, że trzeba
szukać jej w kuchni. Któregoś dnia szukam jej, patrzę, a ona podskakuje na otwartych drzwiczkach kuchenki i zawzięcie kręci kurkami od gazu... 

... mam rentgen w oczach

Nie licz na to, że leki, chemię czy inne niebezpieczne rzeczy wystarczy schować np. w szafce. Nie wystarczy. 2-letni synek Ani dorwał portfelik, w którym były leki hormonalne i na serce. Tymi na serce wzgardził, bo były gorzkie (nie dla wszystkich dzieci jest to przeszkoda). Z 22 hormonalnych zjadł 21. 

... nigdy się nie poddaję

Jeśli dziecko chce czegoś dotknąć (i przy okazji posmakować), gotowe jest na wiele. Mój 8-miesięczny wówczas syn zjadł kiedyś jedzenie kotom cioci, choć ich miski były zastawione baterią ciężkich butelek wody mineralnej. Próbował dostać się do kociego śniadania na różne sposoby. Skorzystał z chwili, gdy poszłam do toalety. Potem, zadowolony, uciekał, pełzając po podłodze z Whiskasem w buzi i naprawdę niełatwo było go dogonić. Wygrał: większość zdobyczy zdołał przełknąć. Dobrze przynajmniej, że nie zasadził się np. na pastę do butów...

Mamo, tato, pilnujcie mnie!

Do 4 na 10 wypadków, jakim ulegają małe dzieci, dochodzi w domu: w salonie, kuchni, łazience. Dlatego dbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci: sprawmy, by w ich otoczeniu nie było zagrożeń i nie spuszczajmy ich z oka.

Sprawdź, co zagraża dziecku w domu i poza nim

A czym zaskoczyło Cię Twoje dziecko? Czekamy na Twój komentarz.

Bezpieczeństwo dzieci w domu: 15 zasad, których musisz przestrzegać

Przechodnie uratowali chłopca zwisającego z okna 4. piętra
AdobeStock
Aktualności
7-latek zwisał z okna czwartego piętra. Uratowali go przechodnie
Dziecko cudem uniknęło tragedii. Matka w tym czasie była w domu, ale nie mogła mu pomóc. Dlaczego?

7-latek cudem uniknął tragedii, gdy kilka dni temu wypadł z okna kamienicy i zawisł kilkanaście metrów nad ziemią . Uratowali go przypadkowi przechodnie. Matka nie miała pojęcia, że jej syn walczył o życie, a nie przebywał w łazience. Niebezpieczna zabawa przy otwartym oknie Chłopiec przebywał w domu pod opieką mamy. Bawił się w swoim pokoju przy szeroko otwartym oknie. Mieszkanie znajdowało się na 4 piętrze kamienicy w mieście Chongqing w Chinach. W pewnym momencie siedmiolatek wszedł na parapet, a po chwili niechcący ześlizgnął się i wypadł z okna . W ostatniej chwili udało mu się uchwycić rękami parapetu. Zwisał tak wysoko nad ziemią, machając nogami i próbując wspiąć się z powrotem, na co jednak zabrakło mu sił. Mimo że w mieszkaniu była też jego matka, nie mogła mu pomóc, bo była przekonana, że… syna nie ma w pokoju, bo jest w toalecie. Całe szczęście ktoś wpadł na pomysł, jak pomóc chłopcu. Zwisającego kilkulatka zauważył pewien mężczyzna, który akurat przejeżdżał tamtędy samochodem. Natychmiast zatrzymał auto, wyciągnął z niego prześcieradło i ruszył na pomoc dziecku . Poprosił kilka innych osób, by trzymali wraz z nim rozpostarte prześcieradło, które miało służyć za prowizoryczny materac, jaki rozkłada się zwykle podczas podobnych akcji ratunkowych. Chwilę po tym, jak przechodnie rozłożyli prześcieradło, chłopiec stracił siły, puścił parapet i runął na ziemię. Prześcieradło przerwało się na pół, a siedmiolatek został przewieziony do szpitala . Okazało się jednak, że pomysł z prześcieradłem był bardzo trafiony. W dużej mierze zamortyzował upadek i znacznie zmniejszył obrażenia dziecka. Jak uchronić dziecko przed podobnym wypadkiem? Tego zdarzenia można by uniknąć, gdyby dziecko nie przebywało samo w pokoju, w którym było szeroko otwarte okno. Co prawda chłopiec miał już 7 lat, ale jak widać nawet w...

Dziecko-Spiderman
kadr z filmu opublikowanego na You Tube
Rozwój dziecka
Spiderman z pieluchą. Zobacz, co potrafi to dziecko i przygotuj się - twoje też będzie się wspinać. [FILM]
"Bramka w drzwiach? Pffffff, co to za problem. Dwie bramki, jedna na drugiej? Potrzymaj mi smoczek i patrz!"

Małe dzieci bywają niewiarygodnie sprawne, jednak ten chłopczyk  jest naprawdę wyjątkowy.  Chłopczyk-Spiderman Ledwo nauczył się chodzić i wciąż jeszcze siusia w pieluszki, a już wspina się niczym Spiderman . "Następny będzie Mont Everest"  – skomentował jeden z internautów. Jedno jest w tym filmie niepokojące: chłopczyk  wspina się bez asekuracji. I choć to robi świetnie,  nie powinno się zostawiać małego dziecka z takim wyzwaniem sam na sam. Spaść można nawet za setnym razem. Zobacz także: Nazywam się Bond, James Bond  Takie wspinaczki mogą być niebezpieczne - przygotuj się Nawet jeśli twoje dziecko nie umie wspinać się tak sprawnie jak maluch z filmu, z pewnością potrafi (albo lada chwila się nauczy) to robić całkiem nieźle. Chcesz czy nie, próbuje lub  będzie próbowało wychodzić z łóżeczka, wchodzić na parapet, a nawet na regały.  Dlatego dbaj o jego bezpieczeństwo. Bądź przy nim, nie spuszczaj go z oka i zabezpiecz okna (Zastanawiasz się czy warto? Obejrzyj film, dzięki któremu zrobisz to jeszcze dziś ) i schody oraz przymocuj do ściany meble  (małe dzieci uwielbiają na nie wchodzić, a niezabezpieczony mebel może na nie runąć). Statystyki są nieubłagane: to właśnie w  domu najłatwiej o wypadek.  Pozwól się dziecku wyszaleć I jeszcze jedno: jeśli twoje dziecko kocha wspinaczki i inne sporty ekstremalne (pokonywanie przeszkód, szaleńcze skoki, czołganie się etc), prawdopodobnie nie zdołasz mu tego zabronić, a przecież go nie zwiążesz. Dlatego postaraj się, by miało się gdzie wyszaleć. Zabieraj je codziennie na plac zabaw , żeby mogło dać upust swojej energii. Pilnuj maluszka i  od samego początku ucz go zasad bezpieczeństwa - po to,  by to, co lubi robić (i pewnie będzie robił nawet mimo zakazów), zawsze robił z...

wypadek w domu
screen CTV News
Aktualności
Tragiczny upadek podczas zabawy. 2-latka już nigdy nie będzie chodzić
Koszmarny wypadek na zawsze odmienił życie tej rodziny. Dziewczynka ma sparaliżowaną połowę ciała.

Każdy z nas chce dla dziecka jak najlepiej, stara się tak zaranżować przestrzeń, by dziecku nic się nie stało. Zabezpieczamy rogi meble i ostre krawędzie, mocujemy dywany, by się nie ślizgały i schody, by malec nie spadł, czasem jednak można popełnić błąd , który może nas bardzo słono kosztować. Poznajcie, ku przestrodze historię małej Jaclyn Derks. Koszmarny wypadek 2-letnia Jaclyn wraz z siostrą zostały u dziadków, podczas gdy mama pochuchała na zakupy. Dziewczynki wpadły na pomysł, że zbudują namiot z koca. Niestety podczas zabawy doszło do tragicznego wypadku . Wystarczyło, że babcia odwróciła się tylko na chwilę. Dziewczynka przewróciła się i upadła na stojącą na podłodze szklankę . 2-latka upadając ją stłukła, a kawałki szkła wpiły się w jej szyję uszkadzając rdzeń kręgowy. – Nigdy nie widziałam tyle krwi, tyle bólu u 2-letniej dziewczynki – powiedziała Kayla Rudichuk, mama Jaclyn.   Ciężko ranną 2-latką zajęli się lekarze, usunęli szkło, ale okazało się, że dziecko ma sparaliżowaną lewą stronę ciała. Jaclyn dochodzi do siebie i jest rehabilitowana, a nawet robi postępy. Choć czasem udaje jej  się poruszyć ręka lub nogą, to najpewniej nigdy nie będzie chodziła . – Moja szalona, rozbrykana dziewczynka już nigdy nie będzie taka, jak kiedyś – wyznała mama dziewczynki. Kobieta opublikowała w sieci zdjęcia córeczki, by przestrzec innych rodziców przed podobnymi wypadkami. Choć jest samotną mamą to zrezygnowała z pracy, by poświęcić, jak najwięcej czasu na opiekę nad córeczką. Ostrożnie ze szkłem! Lekarze stwierdzili, że Jaclyn doznała niezwykle rzadkiego urazu, ale prawda jest taka, że o podobny wypadek nietrudno . Warto uczyć dziecko picia ze szklanek, ale trzeba mieć na względzie, że to nadal jest szkło, które łatwo maluchowi stłuc. Nie musi to być tak tragiczny wypadek, jednak rozcięcie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz