Neocate LCP refundowane tylko dla niemowląt
AdobeStock
Aktualności

NFZ kontroluje recepty wystawiane na mleko dla alergików. Będą kary dla lekarzy?

Preparat mlekozastępczy o nazwie Neocate LCP jest refundowany wyłącznie dla dzieci do ukończenia 1. roku życia. Lekarze przepisywali go również dla starszych dzieci. Teraz są pod ostrzałem NFZ.

Mleko modyfikowane Neocate LCP przeznaczone jest dla niemowląt, które cierpią z powodu alergii na mleko krowie. Jest ono refundowane wyłącznie dla dzieci do ukończenia 1. roku życia. Po tym czasie maluszki powinny być karmione mlekiem Neocate Junior, które również jest refundowane.

Jednak nie zawsze przejście z jednego mleka na drugie jest łatwe dla dziecka, dlatego lekarze w trosce o zdrowie małych pacjentów wystawiali recepty z refundacją na Neocate LCP również dla dzieci powyżej roku. Niektórzy nie mieli nawet świadomości, że w takich przypadkach refundacja nie obowiązuje. Teraz masowo otrzymują pisma z NFZ wzywające ich do zapłaty kary za nieprawidłowo wystawione recepty. Lekarze odpierają zarzuty i mówią, że odpowiedzialność za realizację recept powinny ponosić apteki. Kto ma rację?

Afera z receptami na preparat mlekozastępczy Neocate LCP

Lekarze masowo informują w sieci o tym, że właśnie otrzymali od NFZ pismo, nakładające na nich karę za wystawianie recept na mleko Neocate LCP dla dzieci powyżej 1. roku życia. Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert PZ przyznaje: „Kiedy kilka lat temu pojawiło się to mleko na rynku, nawet do głowy nam nie przyszło, że rygorystycznie musimy pilnować terminu pierwszych urodzin dziecka. Poza tym nie wyobrażam sobie tego, jak mówię rodzicom, że skoro dziecko skończyło pierwszy rok życia, to od dzisiaj muszą płacić nie 3,2 zł, lecz 150 zł za puszkę, ponieważ minister zdrowia nie przewidział refundacji”.

Pismo Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia do prezesa NFZ i ministra zdrowia

Związkowcy wystosowali pismo do ministra zdrowia i prezesa NFZ z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i odstąpienie od karania lekarzy, których celem nie było wyłudzenie refundacji, lecz najlepsza możliwa pomoc małym pacjentom-alergikom. Napisali:

„Nierzadko jest tak, że pomimo próby zmiany sposobu żywienia i przejścia w leczeniu najmłodszych pacjentów na preparat dostosowany dla dzieci po 1. roku życia, produkt Neocate Junior nie jest tolerowany przez pacjenta. Zbyt mała masa ciała dziecka, bądź inne uzasadnione w ocenie lekarza względy medyczne przemawiają za tym, aby trochę dłużej niż tylko przez 1. rok życia stosować preparat Neocate LCP. W innym bowiem przypadku może pojawić się ryzyko nawrotu objawów i częstokroć zaostrzenie choroby alergicznej.

W takich okolicznościach lekarz staje w obliczu trudnej decyzji: wybór pomiędzy dobrem pacjenta i podaniem preparatu Neocate LCP pomimo wieku, po przekroczeniu którego lekarz ma świadomość, że terapia ta nie zostanie zrefundowana przez płatnika, a dostosowaniem się do sztywnych standardów polityki refundacyjnej i odmową udzielenia świadczenia gwarantowanego w niezbędnym zakresie i w konsekwencji – bezpośrednim narażeniem zdrowia maluchów na szwank”.

Mleko Neocate LCP i Neocate Junior mają podobne ceny

Reprezentujący PZPOZ dr Jarosław Skłucki przekonuje, że NFZ nie doznał żadnej straty na tym, że lekarze wystawiali recepty z refundacją na preparat Neocate LCP zamiast na Neocate Junior. Oba mleka mają podobne ceny i podobną wysokość refundacji. Natomiast wystawiane obecnie kary uderzają w lekarzy, którzy działali w dobrej wierze. Przeprowadzane kontrole są również wymierzane przeciwko małym pacjentom.

Dzieci przyzwyczajone do mleka modyfikowanego Neocate LCP będą musiały odtąd natychmiast po pierwszych urodzinach przestawiać się na mleko Neocate Junior, chyba że ich rodzice zdecydują się na zakup pierwszego mleka w pełnej cenie. Jedna puszka mleka Neocate LCP bez refundacji kosztuje 150 zł, miesięcznie jest to koszt ok. 1400 zł. Za mleko wystawione na receptę z refundacją rodzice płacą jedynie stawkę ryczałtową, czyli 3,20 zł. Różnica jest zatem kolosalna.

Apteki winne realizacji błędnych recept?

Lekarze zastanawiają się, dlaczego, skoro Neocate LCP jest refundowane tylko do 12. miesiąca życia, a PESEL wskazuje przekroczenie tego wieku, Fundusz dalej go refunduje, a aptekarka wydaje. Farmaceutka Natalia Susłowska odpowiada: „Systemy apteczne nie mają połączenia z dokumentacja medyczna pacjenta. W obowiązku lekarza jest odpowiednio zdiagnozować pacjenta i zaordynować terapię zgodnie ze wskazaniami. Farmaceuci nie wchodzą w kompetencje lekarzy”.

Z kolei Ministerstwo Zdrowia w piśmie do Naczelnej Izby Aptekarskiej z 13 lipca 2016 roku stwierdziło: „Osoba realizująca receptę, znając wiek i płeć pacjenta, powinna zwrócić uwagę na niezgodność wypisanego leki z ograniczeniem wskazania refundacyjnego. Natomiast nie ma ona możliwości posiadania wiedzy odnośnie diagnozy i niezbędnej terapii. Stąd jedynie w celu dobrze pojętej troski o pacjenta i dbałość o prawidłowość farmakoterapii osoba realizująca taką receptę powinna zwrócić uwagę na niezgodność wieku lub płci ze wskazaniem refundacyjnym i przedstawić swoje wątpliwości pacjentowi lub osobie wystawiającej”.

Ministerstwo Zdrowia pracuje teraz nad narzędziem informatycznym, które ułatwiłoby lekarzom określanie odpłatości za leki w przypadku wydawania e-recepty. Planowane jest powstanie centralnej bazy leków, która będzie dostępna w aplikacji gabinet.gov.pl.

A co z karami, które lekarze otrzymali w ostatnim czasie? Ta kwestia nie jest na razie rozstrzygnięta. Nie wiadomo, czy będą one egzekwowane.

Źródło: mp.pl, money.pl

Zobacz też:

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka
Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.

Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. 20 mln zł na darmowe leki Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. Darmowe mają być leki m.in. na: nadciśnienie, cukrzycę ciążową, podtrzymanie ciąży. Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia. Czy to realna pomoc dla ciężarnych? Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne , jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo...

E-recepta: jak działa
AdobeStock
Aktualności
E-recepta: jak wygląda, jak z niej korzystać, ile jest ważna
Do tej pory z e-recept mogliśmy korzystać, choć nie było to obowiązkowe, teraz będą obligatoryjne.

E-recepta to elektroniczny odpowiednik tradycyjnej recepty papierowej. Po wystawieniu przez lekarza trafa ona do systemu na Internetowe Konto Pacjenta. Tam nigdy się nie zniszczy, ani nie zgubi. Pacjent może także dostać odpowiedni wydruk, PDF na maila lub SMS. Od 8 stycznia 2020 lekarze mają obowiązek wystawiać pacjentom takie recepty. Ministerstwo zdrowia przekonuje, że ułatwi to proces realizacji recept, oszczędzi czas i ograniczy błędy. Jak wygląda e-recepta? Pacjent, który musi uzyskać lek na receptę otrzyma e-receptę w jednej z trzech postaci: papierowy wydruk informacyjny, na którym znajduje się kod kresowy do recepty i czterocyfrowy kod dostępu, e-maila zawierającego wydruk w formie PDF, wiadomości SMS, która zawiera kod dostępu do recepty i czterocyfrowy kod PIN. Jak zrealizować e-receptę w aptece? Po wizycie u lekarza należy się zgłosić do dowolnej apteki i tam: pokazać wydruk otrzymany u lekarza, pokazać na telefonie PDF, który przyszedł mailem, podać PESEL i kod SMS (PIN). Warto wiedzieć, że jeśli na e-recepcie znajduje się kilka pozycji, nie trzeba ich wykupować w jejdnej aptece. Lek bez problemu można wykupić w innej aptece i do tego nie będzie potrzebny odpis od recepty. W każdej trzeba będzie podać PESEL i czterocyfrowy PIN. Jednak jeśli do wykupienia jest kilka opakowań tego samego leku, to nawet na raty trzeba będzie je wykupić w tej samej aptece. Recepty nie trzeba realizować osobiście. Wystarczy, że osoba, która wykupuje leki, będzie miała informacje niebędne do realizacji recepty. Ile jest ważna e-recepta? Elektroniczna recepta ważna jest przez 365 dni. Wyjątkiem są e-recepty na antybiotyki - ich ważność wynosi 7 dni. W przypadku leków odurzających i psychotropowych ważność to 30 dni, a w przypadku preparatów immunologicznych - 120 dni. Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w...

Fotolia
Karmienie
Wiemy, jak wybrać najlepsze mleko dla alergika
Dla alergika najlepsze jest mleko mamy lub specjalistyczna mieszanka, gdy nie karmisz go piersią. Jeśli wybierzesz dobrą mieszankę, dziecko ma szansę wyleczyć się z alergii.

Gdy rodzice lub rodzeństwo dziecka mają alergię, a mama nie karmi piersią, lekarz zaleca podawanie tzw. mleka hypoalergicznego (HA).  Białko zostało tu częściowo zhydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząstki, dzięki czemu w mniejszym stopniu powoduje one uczulenie. Mleka HA można też podawać przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Kupuje się je w sklepie lub w aptece ale bez recepty. Mleko modyfikowane dla alergików - sprawdź opinie rodziców! Dieta czy lek Jeśli lekarz podejrzewa alergię, zaleci dziecku specjalistyczną mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy . Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety powinna być już widoczna poprawa: to znak, że dietę warto nadal stosować. Jeśli poprawy nie ma, być może przyczyna problemów dziecka jest zupełnie inna. Jeśli lekarz potwierdzi alergię, dziecko musi pić specjalistyczną mieszankę co najmniej do końca pierwszego roku życia. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego ma szansę dojrzeć, dzięki czemu dziecko może wyleczyć się z alergii. Dlatego "mleka" zaleconego przez lekarza nie można traktować tylko jak jedzenie, ale też jak lek. Rodzaje mieszanek dla alergików Są dwa rodzaje mieszanek o wysokim stopniu hydrolizy , w zależności od rodzaju białka, które zostało rozbite na mniejsze cząstki. Są to mieszanki: serwatkowe (Bebilon Pepti), kazeinowe (Nutramigen, Pregestimil – hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT)). Nutramigen dodatkowo nie zawiera laktozy (cukru mlecznego): dlatego nie jest tak słodki jak mleko modyfikowane czy mieszanki serwatkowe. Jest on polecany dzieciom, które oprócz alergii na mleko mają też nietolerancję laktozy, zespół zaburzeń wchłaniania. Rodzaj mieszanki leczniczej, którą lekarz zaleca dziecku, zależy od objawów, jakie ma dziecko. Jeśli są to tylko wysypki na skórze, jako pierwszy raczej zaproponuje Bebilon Pepti. Jeśli dziecko ma...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj