ciężarna zmarła na COVID
Adobe Stock
Aktualności

Śmierć ciężarnej w warszawskim szpitalu. Dziecko udało się uratować

W Szpitalu Bielańskim w Warszawie zmarła kobieta, która w 8 miesiącu ciąży zakaziła się koronawirusem. Dziecko uratowano, matce nie udało pomóc.

Rodzina kobiety była zaszczepiona na COVID, ale ciężarna nie poddała się szczepieniu. Na początku listopada, po tygodniu od zakażenia koronawirusem, trafiła do szpitala. Początkowo jej stan był dobry, ale w ciągu kilku dni znacznie się pogorszył. Wykonano cesarskie cięcie, a dziecko umieszczono w inkubatorze. Kobieta trafiła pod respirator. Niestety pomimo wysiłków lekarzy po kilku dniach zmarła.

Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Można było tego uniknąć!

„Jesteśmy wstrząśnięci tą śmiercią i oby była to ostatnia” – powiedziała Gazecie Wyborczej prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, ordynatorka Oddziału Patologii Ciąży w szpitalu Bielańskim w Warszawie, w którym doszło do tej tragedii.

Lekarze rekomendują ciężarnym, aby zaszczepiły się na COVID i przekonują, że szczepionka nie grozi dziecku, za to może ochronić i matkę, i dziecko, gdyż przeciwciała przekazywane są przez łożysko do płodu. Dzięki temu noworodek jest przygotowany na kontakt z wirusem i lepiej chroniony.

Stwierdzono też, że ciężarne są dwa razy bardziej podatne na zachorowanie na COVID niż kobiety nie spodziewające się dziecka.

„Przebiegi zachorowań w tej fali są znacznie cięższe, niż bywały poprzednio. Niejednokrotnie choroba rozwija się bardzo szybko i już po kilku dniach pacjentka wymaga respiratora i hospitalizacji w OIOM – mówi prof. Kosińska-Kaczyńska o ciężarnych pacjentkach zakażonych koronawirusem.

Prokurator przyjrzy się sprawie

W sprawie śmierci kobiety w Szpitalu Bielańskim prokuratura wszczęła śledztwo na wniosek szpitala. Nie jest ono na tym etapie prowadzone przeciwko komukolwiek, ale w sprawie czynu z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci.

Szczepienia na COVID ciężarnych zalecane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. Specjaliści podkreślają większe ryzyko zakażenia koronawirusem u ciężarnych. Zwracają też uwagę, że w każdym przypadku ciężarna powinna podjąć decyzję o szczepieniu i jego terminie w porozumieniu ze swoim ginekologiem. Lekarz powinien omówić z przyszłą mamą dane naukowe na temat dostępnych szczepionek.

„Niestety często kobiety w ciąży nie szczepią się, nie tylko przeciw SARS-CoV-2, ale również przeciw grypie czy krztuścowi, a są to zalecane szczepienia w ciąży. Niektóre pacjentki twierdzą, że nie zdążyły” – mówi prof. Kosińska-Kaczyńska.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zobacz też:

Andrzej Duda komentuje śmierć 30-latki z Pszczyny
Faceboook/Andrzej Duda, Instagram/aborcyjnydreamteam
Aktualności
Andrzej Duda komentuje śmierć ciężarnej 30-latki z Pszczyny
Śmierć ciężarnej 30-latki wstrząsnęła wieloma osobami. Publicznie na ten temat zabierali głos politycy z różnych ugrupowań politycznych. Teraz do tragedii, do której doszło w Pszczynie, odniósł się także prezydent Andrzej Duda.

Ciężarna kobieta zmarła w szpitalu w Pszczynie , będąc w 22. tygodniu ciąży. 30-latka trafiła do szpitala z powodu odpłynięcia płynu owodniowego. Lekarze czekali z interwencją na obumarcie płodu. Miało być to związane z przepisami, które po zeszłorocznym wyroku TK ograniczają możliwość legalnej aborcji. Gdy nastąpiło obumarcie płodu, zmarła też matka. Aktualnie sprawą zajmuje się prokuratura. Wypowiedź prezydenta na temat śmierci 30-latki Andrzej Duda podczas konferencji (9.11.2021 r.) z prezydentką Słowacji, Zuzaną Czaputovą, został zapytany o tragedię, która wydarzyła się w Pszczynie. „Ogromnie ubolewam, że doszło do takiej sytuacji, to jest niewyobrażalny ból rodziny i cierpienie najbliższych. Proszę, żeby przyjęli moje głębokie wyrazy współczucia, to straszna sytuacja” – rozpoczął swoją wypowiedź Andrzej Duda. W dalszej części prezydent zaznaczył, że cała sytuacja „wymaga głębokiego wyjaśnienia”. „Dyskusja publiczna opiera się na fragmentach faktów, które podają media, a tymczasem są w Polsce odpowiednie służby, które powinny przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe w tej sprawie i ustalić, jak wyglądał przebieg zdarzenia” – dodał. Prezydent odniósł się także, do zapisu w prawie, który umożliwia dokonania legalnej aborcji w przypadku zagrożenia życia kobiety: „Ze swojej strony mogę powiedzieć tyle, że radzę zachować tak daleko idącą ostrożność, ponieważ w polskim systemie prawnym jest dziś przesłanka, która pozwalała na legalne dokonanie aborcji w tej sytuacji. Jest przepis, który jednoznacznie wskazuje, że jeżeli istnieje zagrożenie dla życia kobiety, to aborcja jest możliwa i prawnie dopuszczalna. Tymczasem tej aborcji lekarze w szpitalu w Pszczynie nie przeprowadzili. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się stało”. Na koniec Andrzej...

raport fundacji rodzić po ludzku
Adobe Stock
Aktualności
Raport Fundacji Rodzić po Ludzku pokazuje, jak traktowane są ciężarne na porodówkach
Wiele ciężarnych i rodzących spotyka się z niewybrednymi komentarzami ze strony personelu medycznego porodówek, które są po prostu agresją słowną, a nie tylko drobnym nietaktem. Kiedy się to zmieni?

Budzące grozę opowieści naszych matek i babć o tym, jak zostały potraktowane na porodówce, już dawno powinny stać się jedynie bulwersującymi anegdotami. Niestety tak nie jest, pokazuje to raport Fundacji Rodzić po Ludzku. Przemocy słownej na polskich porodówkach niewątpliwie jest mniej niż kiedyś, ale nadal zdarza się zbyt często. A słowa potrafią zranić na wiele lat. Dużo rodzących jest traktowanych źle Fundacja Rodzic po Ludzku istnieje od 25 lat i powstała po to, aby polskie kobiety mogły rodzić godnie. Godnie, czyli z wykorzystaniem najnowszej wiedzy medycznej i w atmosferze pełnej szacunku – bez poniżania, dokuczania, bez niestosownych i przykrych komentarzy. Wydawać by się mogło, że ponad 20 lat to dość czasu na to, aby z porodówek wyplenić agresję słowną. Tymczasem raport opublikowany przez Fundację 3 lata temu nie pozostawia żadnych złudzeń – aż 24 procent rodzących nadal doświadcza przemocy słownej w postaci niestosownych komentarzy, 10 proc. jest wyśmiewana, a 7 proc. obrażana. To oznacza, że aż co czwarta rodząca narażona jest na słowny atak ze strony personelu medycznego w czasie, gdy powinna móc liczyć na jego opiekę, wsparcie i godne traktowanie. Do fundacji stale napływają głosy kobiet, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem z pobytu na porodówce, które proszą o wsparcie lub interwencje.  Najczęściej komentowana jest tusza rodzących W ankiecie, która posłużyła Fundacji do zebrania informacji od rodzących, znalazło się miejsce na zacytowanie komentarzy personelu porodówek, które rodzące uznały za co najmniej niestosowne. Oto kilka cytatów z ankiet: „Gruba i śmierdzi” , „Położna stwierdziła, że jestem taka wielka, że nie ma mnie czym przykryć”, „To będzie gruby poród”, „Podczas cesarskiego cięcia podśmiewali się, że szkoda, że nie mogą robić od razu...

Śmierć ciężarnej kobiety to wciąż rodzinny dramat. Mąż i córka dziękują za wsparcie…
Instagram/Kancelaria BFP
Aktualności
Śmierć ciężarnej kobiety to wciąż rodzinny dramat. Mąż i córka dziękują za wsparcie…
Ciężarna 30-letnia kobieta, która zmarła w szpitalu w Pszczynie została pochowana wraz ze swym nienarodzonym synkiem, Leonem w jednym grobie. Jej śmierć wstrząsnęła całą Polską, ale największy szok i ból przeżywają jej najbliżsi. Mąż i córeczka.

Młoda kobieta osierociła 9-letnią córkę, Maję. Żałobę przeżywa również jej mąż, Grzegorz. Mimo dramatu, najbliżsi zmarłej kobiety, za pośrednictwem swej pełnomocniczki, mec. Jolanty Budzyńskiej, dziękują wszystkim za okazane wsparcie. Rodzinna tragedia Kobieta trafiła do szpitala w Pszczynie, gdzie w 22 tygodniu życia płodowego przestało bić serce jej dziecka. Kolejnego dnia, organizm kobiety został pokonany przez wstrząs septyczny. Z wiadomości, które wysyłała do swojej mamy i z tego co mówi jedna z pacjentek, która leżała z Izabelą na jednej sali – kobieta gorączkowała, wymiotowała, czuła się bardzo źle i była przerażona tym, że lekarze nie robią nic by jej ratować. Że muszą czekać, aż dziecku w jej łonie przestanie bić serce. Córka i mąż zmarłej dziękują za słowa wsparcia i współczucia Córka i mąż zmarłej kobiety wciąż otrzymują wyrazy współczucia oraz wsparcia. „Świadomość, że nie są sami jest dla nich ogromnie ważna” – podkreśla ich pełnomocniczka. Dodaje też, że do mnóstwo osób pragnie wspierać Maję i Grzegorza nie tylko duchowo, proponując pomoc finansową. „Ponieważ jednak bliscy Pani Izabeli są zdania, że wśród bezmiaru ludzkiej krzywdy są na pewno osoby będące w większej potrzebie niż oni potrzebie finansowej, proszą aby ewentualne wpłaty kierować na rachunek Fundacji Między Ziemią a Niebem – pomagającej rodzicom dzieci nieuleczalnie chorych”. Z dopiskiem „#aniJednejWięcej” Bliskim zmarłej wystarczy, że darczyńcy opatrzą ewentualne wpłaty dopiskiem „ani Jednej Więcej”. To hasło, które ma sprawić, że zaznaczą iż darczyńcy nie chcą by podobny dramat dotknął choćby jedną rodzinę. List kończy się słowami Natalii Katafiasz, która dobrze znała zmarłą: „Iza nie godziła się na niesprawiedliwość i nie bała się głośno mówić o tym,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj