Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
butelka dla rocznego dziecka
Adobe Stock
Aktualności

Butelka dla rocznego dziecka: z czego powinno pić roczne dziecko? [NOWE wytyczne]

Butelka dla rocznego dziecka to nie jest dobre rozwiązanie. Dziecko po 1. roku życia nie powinno pić przez smoczek, co jasno sformułowali eksperci w aktualnym schemacie żywienia. Najpóźniej po pierwszych urodzinach butelkę trzeba zastąpić kubeczkiem, by roczne dziecko nie nabawiło się próchnicy i wad zgryzu.

Butelka dla rocznego dziecka jeszcze do niedawna była oczywistym wyborem dla wielu rodziców. Eksperci są jednak zgodni: choć karmienie butelką jest bardzo wygodne, to roczne dziecko nie powinno pić ze smoczka. Dawanie dziecku butelki do 2. czy nawet 3. roku życia jest szkodliwym rozwiązaniem. Powód? Ryzyko próchnicy i wad zgryzu. Ale nie tylko!

Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film

Z czego powinno pić roczne dziecko?

Roczne dziecko powinno pić z kubka, co oznacza, że po 1. roku życia nie można podawać żadnych pokarmów ani płynów z butelki ze smoczkiem − takie wytyczne znalazły się w nowym, poprawionym schemacie żywienia niemowląt. Co więcej, naukę picia z otwartego kubka należy rozpocząć już ok. 6. miesiąca życia dziecka (dotyczy dzieci karmionych mlekiem z butelki). Pokarmy uzupełniające zaś podaje się niemowlętom twardą i płaską łyżeczką.

Uwaga, nowe wytyczne specjalistów pokrywają się z wcześniejszymi zaleceniami co do nauki samodzielnego picia: roczne dziecko powinno pić z otwartego kubka, lepiej więc pominąć etap picia z kubków niekapków i rozsądnie korzystać z bidonów, także tych ze słomką.

Kiedy dziecko może pożegnać się z butelką?

Roczne dziecko powinno pić z kubka. A po czym poznać, że bez obaw możecie już odstawić butelkę ze smoczkiem? Wymień butelkę na kubek, gdy dziecko:

  • pewnie siedzi (nie da się pić z kubka na leżąco albo półleżąco)
  • dobrze sobie radzi z jedzeniem z łyżeczki (deserki i zupki nie spływają do buzi tak szybko jak woda, więc lepiej zacząć od nich).

Butelka dla rocznego dziecka: dlaczego to szkodliwe?

Niestety, butelka dla rocznego dziecka sprawia zagrożenie, i to nie tylko czysto teoretyczne. Próchnica, która dotyka niemowlęta i małe dzieci, potrafi zniszczyć nowiutkie mleczaki w rekordowym tempie. Stomatolodzy stworzyli nawet na jej określenie specjalny termin – próchnica butelkowa.

Próchnicę butelkową powodują oczywiście nie butelki czy smoczki, lecz bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Butelki przyczyniają się do rozwoju choroby pośrednio: gdy dziecko często i długo z nich korzysta, cukier zawarty w mleku, soczkach czy słodzonych herbatkach, ma kontakt z jego zębami o wiele dłużej niż wówczas, gdyby piło z kubeczka.

Ważne! Jeśli roczne dziecko zasypia przy butelce, jest jeszcze gorzej, bo podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby obmyć oblepione pokarmem ząbki, a przy okazji zmniejszyć zakwaszenie jamy ustnej (bakterie tego nie lubią). Efekt? Bakterie czują się jak w raju, a ząbki, które niedawno się pojawiły, zaczynają się psuć. Najpierw pojawiają się zmiany na górnych jedynkach w pobliżu dziąseł, potem próchnica ogarnia coraz większe powierzchnie. Postępuje szybko i w krótkim czasie może zniszczyć zęby mleczne.

Dlaczego roczne dziecko powinno pić z kubka: inne powody

Butelka dla rocznego dziecka to zły pomysł także dlatego, że:

  1. Przez ciągłe picie z butelki dziecko nie uczy się żuć i gryźć. A to może prowadzić do wad zgryzu i utrwalać niemowlęcy sposób połykania. To z kolei może przyczynić się do powstania wady wymowy.
  2. Dziecko, które ciągle popija z butelki, nie je tego, co powinno. Opity soczkami czy mlekiem malec nie ma ochoty na obiad czy chrupanie jabłka...
  3. ... i jest bardziej narażony na nadwagę. Jak ustalili naukowcy, zbyt długie karmienie butelką może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Chodzi o to, że dziecko, które raz za razem popija z butelki mleko albo sok, przyzwyczaja się do ciągłej dostawy kalorii. Pije z niej nie tylko dlatego, że jest głodne, ale dlatego, że się przyzwyczaiło i uspokaja je to.
  4. Dziecko, które zbyt długo pije z butelki, nie uczy się nowych rzeczy. Dziecko nie może pić z butelki w nieskończoność. W 2. roku życia powinno umieć pić z kubeczka, bo nie jest już bezradnym bobasem, któremu we wszystkim trzeba pomagać. Nie ma sensu zbyt długo zwlekać z nauką. Przywiązanego do swojej butelki 2- albo 3-latka trudniej od niej odzwyczaić niż roczniaka, który ma rok i jest otwarty na wszelkie nowości.


Źródło: Zasady żywienia zdrowych niemowląt 2021. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci

Zobacz też:

dziecko, niemowlę, mama, lato, spacer z dzieckiem
ivolodina - Fotolia.com
Mama
Czy jesteś nadopiekuńczą mamą? - test
Żywienie
Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci
Zobacz jak uniknąć błędów w żywieniu dzieci.

Chcesz dowiedzieć się jak uniknąć błędów w żywieniu dzieci? Obejrzyj film i wysłuchaj rad eksperta.

stop próchnicy
Fotolia
Aktualności
Dajesz dziecku słodkie napoje? Jego ząbki wkrótce mogą tak wyglądać!
Próchnica mlecznych zębów? To może dotyczyć także twojego dziecka. Jej przyczyną może być nie tylko zbyt długie picie z butelki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Wydaje się, że ząbki mleczne powinny być jak perełki. Ale możesz się przyczynić do tego, że się zepsują. Nie stanie się tak natychmiast - zwykle dopiero u dwulatka możesz zobaczyć widoczne efekty próchnicy butelkowej. Czasami jednak zęby wyrzynają się już uszkodzone.  Jak wyglądają mleczne zęby z próchnicą? Właśnie tak: Dlaczego mleczne zęby się psują? Z dwóch powodów - najczęstszym jest tzw. próchnica butelkowa , drugim niedorozwój szkliwa i zębiny . Niedorozwojowi szkliwa i zębiny trudno zapobiec, choć badacze z Australii ustalili, że może to być efekt  nieprawidłowości w okresie prenatalnym , m.in. ekspozycji na ołów czy przyjmowania przez mamę w ciąży tetracykliny (antybiotyk stosowany głownie w leczeniu trądziku). Co to jest próchnica butelkowa? Próchnica butelkowa występuje najczęściej przy zbyt długim karmieniu butelką. Szczególnie narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w nocy . Gdy dziecko pije z butelki, ząbki mają dłuższy kontakt z płynem, niż wtedy, gdy pije z kubeczka.  Cukier zawarty w pokarmie sprawia, że namnażają się bakterie, które z kolei tworzą  kwasy niszczące zęby . Ząbki dzieci karmionych nocą i zbyt długo pijących z butelki są niemal non stop oblepione resztkami pokarmu, co może spowodować tzw. wczesną próchnicę butelkową. Według różnych statystyk, próchnica butelkowa dotyka około 5% dzieci na całym świecie. Jak zapobiegać próchnicy butelkowej? Najważniejsze metody to  nauczenie dziecka picia z kubeczka , już w okolicach 6. miesiąca życia, niedopuszczanie, by zasypiało z butelką , ograniczanie ilości cukru w jedzeniu i napojach, a także ...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz