pobite dziecko
Fotolia
Aktualności

Nie każdy zasługuje na dziecko

Powiedzmy to głośno: nie bieda rodziców, ale ich picie i bicie są powodami, dla których dzieci są zabierane z domów rodzinnych. Posłuchaj tych historii.

20 października 27-latka z Nidzicy pobiła swojego 11-miesięcznego synka tak, że trafił do szpitala. Ślady pobicia zauważyli pracownicy opieki społecznej – matka upierała się na początku, że dziecko po prostu spadło z łóżeczka. Lekarze mówią nie tylko o siniakach na ciele, ale o licznych obrażeniach głowy.

Dzień wcześniej, do szpitala w Opolu trafiła niespełna 5-miesięczna Amelia z krwiakami na całym ciele i guzem na głowie. Umiecie sobie wyobrazić takie małe dziecko w krwiakach od pobicia? Ja nie umiem.
Jak ustaliła policja, 24-letnia matka biła swoje dziecko regularnie od lipca, czyli właściwie od kiedy wyszła z połogu. Według lekarzy powstałe z ręki mamy stłuczenia płatów czołowych mózgu dziewczynki w przyszłości mogą skutkować u niej zaburzeniami zachowania.

Tego samego dnia w Jastrzębiu Zdroju policjanci zatrzymali pijaną 30-latkę, która jechała ze swoim pięcioletnim dzieckiem w aucie i 2,5 promila alkoholu (!) we krwi. I bez prawa jazdy – jak się okazało, straciła je we wrześniu właśnie za jazdę po pijanemu. 

To wiadomości tylko z kilku ostatnich dni. 

Ostatnio dużo mówi się – z oburzeniem – o tym, że dzieci w Polsce są odbierane rodzicom z biedy. To nie jest prawda!
 – Nigdy nie spotkałam dzieci, które zostały odebrane rodzicom wyłącznie dlatego, że byli biedni – mówi Joanna Luberadzka-Gruca, szefowa Fundacji Polki Mogą Wszystko, która zajmuje się m.in. pomocą dzieciom z biednych rodzin. – Zresztą w ogóle szukanie jednego jedynego powodu, dla którego dzieci są zabierane z domów rodzinnych, jest bardzo dużym uproszczeniem. Bieda może być jednym z czynników, ale nigdy nie jest jedynym, ani nawet głównym czynnikiem. Najczęściej dzieci są odbierane rodzicom z powodu uzależnień rodziców, które zwykle są powiązane z przemocą wobec dzieci. 

Powiedzmy to głośno: nie bieda rodziców, ale ich picie i bicie są powodami, dla których dzieci są zabierane z domów rodzinnych. I zawsze zabranie dziecka rodzicom jest ostatecznością. 

Oczywiście, że ludzie, którzy pracują w opiece społecznej, są tylko ludźmi, ale jestem przekonana, że jeśli widzą, że rodzice się starają, że dziecko nie jest krzywdzone, to oni zrobią wszystko, by dziecko w rodzinie zostało – mówi Joanna Luberadzka-Gruca.

Zabranie dziecka rodzicom nie jest karą dla nich. Nie jest metodą wychowawczą dla rodziców. Nie jest straszakiem w rękach Opieki Społecznej.
Zawsze robi się to wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo dziecka. 

Trzy wydarzenia z ostatnich dni, od których zaczęłam ten tekst, pokazują, że czasem zabranie dziecka rodzicom i oddanie go do pogotowia opiekuńczego jest najlepszą rzeczą, jaką można temu dziecku dać. Bo jeżeli nie zostanie ono odseparowane od uzależnionego albo agresywnego (albo i jedno, i drugie) rodzica, to może dojść do tragedii. W dodatku za którą rodzic wcale nie musi ponieść odpowiedzialności.

To pokazuje ostatnia z październikowych historii.
Dokładnie tydzień temu, 16 października, sąd w Gdańsku orzekł, że ojciec śmiertelnie pobitej 5-latki nie będzie odpowiadał za jej śmierć, bo w momencie bicia dziecka był niepoczytalny. Ponieważ był pod wpływem marihuany. W dniu przestępstwa mężczyzna na własne życzenie wypisał się z odwyku narkotykowego i zabrał córkę z przedszkola.
Jako że po zatrzymaniu w jego krwi znajdowały się substancje odurzające, nie poniesie kary za pobicie na śmierć dziecka – które miało pecha być jego własnym dzieckiem.

Czytaj także: Niania bije dziecko w aptece

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Ojczym znęcał się nad 4-letnim chłopcem
Fotolia
Aktualności
"Wpadł mi na papierosa" – tak ojczym tłumaczy oparzenia u 4-latka!
Historia 4-letniego malucha z poparzeniami po przypaleniu papierosem jest wstrząsająca. Chłopiec trafił do rodziny zastępczej, jednak rodzice walczą, by wrócił do domu.

4-latek z oparzeniami po papierosie Do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzichowie dotarła informacja o 4-latku z widocznymi śladami poparzenia papierosem na twarzy i dekolcie. Jak podaje TVN24, kierowniczka ośrodka poinformowała o sprawie prokuraturę i zabrała chłopca do lekarza. Lekarka potwierdziła, że oparzenia na ciele dziecka to ślady po papierosie. Maluch przyznał, że był niegrzeczny, dlatego tatuś go oparzył. "Malutkie klapsy" to nie przemoc? Ojczym chłopca przyznał, że do oparzenia papierosem doszło przypadkiem. "Byliśmy u kolegi na kawie i poszliśmy do kuchni zapalić. Wpadł mi w papierosa" – tłumaczył mężczyzna. Matka chłopca ma ograniczone prawa rodzicielskie do trzech synów, w tym 4-latka. Jej obecny mąż nie jest biologicznym ojcem żadnego z chłopców. W czasie składania zeznań chłopcy przyznali, że ojczym je bije. Sąd odebrał matce dzieci i umieścił je w rodzinie zastępczej. "Matka dzieci, jak wynika z postępowania, usprawiedliwia działania swojego aktualnego męża i nie potrafi dzieci obronić przed jego działaniami" – mówi Joanna Ciesielska-Borowiec z Sądu Okręgowego w Poznaniu. Matka chłopców odpiera te zarzuty. Przyznaje, że zdarzały się "malutkie klapsy", jednak dzieci nigdy nie miały śladów bicia . Potwierdzają to opiekunki z przedszkola i asystentka rodziny przydzielona przez ośrodek pomocy społecznej. Rodzina znajduje się w trudnej sytuacji. Rodzice z synami mieszkają w jednym pokoju, chłopcy śpią na piętrowym łóżku , rodzice na rozkładanej wersalce. Najstarszy z chłopców, chociaż chodzi do szkoły, nie ma biurka. W mieszkaniu nie ma dostępu do prysznica czy wanny, toaleta jest wspólna dla sześciu rodzin. Mimo trudnych warunków mieszkaniowych, rodzice zapewniają, że będą walczyć o odzyskanie dzieci. Hanna Kaczmarek, kierowniczka Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest zdania, że...

Pijany ojciec bije dziecko
Fotolia
Aktualności
Pijący rodzice biją dzieci. I nasze państwo na to pozwala! – apeluje Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, apeluje we wczorajszym liście o ochronę dzieci przed rodzicami alkoholikami. To poważny problem, który jest lekceważony przez rząd!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 24.0px 'Geneva CE'} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 24.0px 'Geneva CE'; min-height: 32.0px} Chociaż teoretycznie prawo chroni w Polsce dzieci przed przemocą, to jednak w praktyce nasze państwo toleruje przemoc wobec najmłodszych. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie dzieci urodzonych i wychowywanych w rodzinach alkoholowych.  Nawet jeśli pijący rodzice mają zasądzony przymusowy odwyk, to jednak do leczenia często w ogóle nie dochodzi.  Czemu? Na przykład dlatego, że rodzice nie chcą iść na odwyk – i państwo nie jest w stanie ich do tego zmusić. Ale też dlatego, że mimo tego, iż chcą się leczyć – to nie ma dla nich miejsc w zakładach odwykowych! Często uzależnieni rodzice na leczenie z alkoholizmu  muszą czekać nawet kilka miesięcy. Zdarza się nawet, że okres czekania na miejsce jest tak długi, że orzeczenie sądowe się przedawnia… Rzecznik Praw Dziecka apeluje do Ministra Ten problem opisuje Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka we wczorajszym liście do Ministera Zdrowia, Konstantego Radziwiłła: „Pragnę zwrócić Pana uwagę na problematykę orzeczeń sądowych o zastosowaniu wobec osób uzależnionych od alkoholu obowiązku podania się leczeniu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. (…) osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od racy albo systematycznie zakłócają spokój czy porządek publiczny, jeżeli są uzależnione od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu   (…) ” – pisze w swoim liście. – „Sygnały napływające do Rzecznika Praw Dziecka wskazują na niską efektywność obecnego systemu w zakresie zapewnienia odpowiedniej ilości miejsc w zakładach leczniczych dla...

Magdalena Klimkowska - red. naczelna miesięcznika "Twoje Dziecko", Katarzyna Cichopek i Joanna Luberadzka Gruca - Fundacja "Przyjaciółka" podczas aukcji charytatywnej "Obrazki do pokoju Twojego Dziecka"
Maciaga.pl
Aktualności
Sukces aukcji charytatywnej "Obrazki do pokoju Twojego Dziecka"
W trakcie aukcji charytatywnej zostały zebrane pieniądze na rzecz podopiecznych „Fundacji „Polki Mogą Wszystko”. Imprezę poprowadziła Katarzyna Cichopek.

7 czerwca odbyła się aukcja charytatywna „Obrazki do pokoju Twojego Dziecka” . Pod młotek zostały wystawione prace kultowych ilustratorów książek dziecięcych oraz artystów, których twórczość dedykowana jest dzieciom. Wśród licytowanych prac znalazły się dzieła - m.in. Józefa Wilkonia, Janusza Stannego, Ewy Stiasny, Państwa Mizielińskich, Agaty Dudek, Marianny Oklejak i wielu, wielu innych. Obrazek w pokoju dziecka to wcale nie jest banalna rzecz! Na taki obrazek patrzy się latami, np. przed zaśnięciem. Może być tandetny, krzykliwy, z supermarketu. Może też być wysmakowany, z pomysłem (np. mnóstwem szczegółów, które dzieci uwielbiają analizować!), wykonany ręcznie przez artystę, którego prace dziecko zna z książek – mówi Magda Klimkowska, redaktorka naczelna "Twojego dziecka" . – Reklamy, bilbordy, brzydka architektura, koszmarne zabawki... dużo jest rzeczy, które próbują psuć gust dzieci. Ważne by, choć w swoim pokoju, dziecko mogło patrzeć na coś wartościowego, naprawdę pięknego. Prace, które można było wylicytować na aukcji, są niezwykłe z dwóch powodów. Po pierwsze - wykonane są przez najznakomitszych polskich artystów . Po drugie – całkowity dochód z aukcji został przekazany na pomoc chorym dzieciom - podopiecznym Fundacji Polki Mogą Wszystko . Aukcja odbyła się w Galerii Autograf, przy ulicy Grochowskiej 324 w Warszawie. Aukcję poprowadziła: Katarzyna Cichopek. Zobacz galerię prac przeznaczonych na aukcję charytatywną. Serdeczne podziękowania partnerom aukcji: Nielsen Polska SA, Cukiernia Sweet Home, Agencja fotograficzna Maciaga.pl, agencja poligraficzno – wydawnicza Gimpo oraz Galeria Autograf. fot. Maciaga.pl Na zdjęciu: Jacek Balant-  dyrektor generalny Nielsen Polska, Katarzyna Cichopek i Joanna Luberadzka Gruca - Fundacja "Polki Mogą Wszystko" fot. Maciaga.pl Na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj