Nie, nie wysłałam dziecka na test covid. Tak jak wielu innych rodziców…
Adobe Stock
Aktualności

„Nie, nie wysyłam dziecka na testy na COVID-19. Tak jak wielu innych rodziców…” [LIST DO REDAKCJI]

Na początku to był temat tabu. Ale wreszcie pierwsza koleżanka przyznała się, że choć jej córka po skierowaniu na kwarantannę ma katar i gorączkę – nie zamierza robić jej żadnych testów. Bo po pierwsze: może to wcale nie Covid. Po drugie: mieli zaklepany wyjazd na sylwestra w góry. Gdyby sanepid „wsadził” ich na kwarantannę, przepadłaby im zaliczka i… świetna impreza.

Nasz wspaniały rząd musiał coś „zwęszyć”, skoro skrócił kwarantannę z 10 do 7 dni… Może gdyby wcześniej na to wpadli, nie byłoby tylu zachorowań. Tak, dla rodziców te trzy dni to czasem naprawdę bardzo dużo. Zwłaszcza gdy masz troje dzieci i kwarantannę za kwarantanną. A nie pracujesz w budżetówce. I do tego mieszkasz w te pięć osób na 48 czy 34 metrach.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Test albo sylwester w górach

Kiedy zorientowałam się, że coś jest nie tak, zapytałam Kaśkę, czy testowali małą. Wtedy powiedziała wprost, że nie. Że gdyby się któremuś z nich pogorszyło – to może i owszem, pojechaliby na testy. Ale poleżeli tydzień w łóżkach i polecieli w góry…

Kaśka wygadała się, że słyszała, że tak robi wielu rodziców. Szczerze? Wcale się nie dziwię. Zwłaszcza tym, którzy mają własne firmy lub pracują na home office. Do tego dwoje lub troje dzieci. Kierowane na kwarantannę raz po raz.

Mamy znajomych: dwójka dzieci (12 i 8 lat), ich dwoje i 20-metrowe mieszkanie. Jeden pokój. Bez psa – bo to już byłoby szaleństwo, choć rozważali taką opcję w czasach, kiedy ludzie decydowali się na psy, żeby móc wychodzić ze swoich klatek choć na chwilę… Zgadnijcie, czy ci znajomi posłali teraz swoje dzieci na testy… Oczywiście, że nie!

Sama nie wysłałam dziecka na testy

Nie, nie wysłałam dziecka na test na Covid. Tak jak wielu innych rodziców… Syna bolała głowa, pokładał się, miał katar i… już 8 dni kwarantanny za sobą. Postanowiliśmy przeczekać. Kiedy poczuł się dobrze – poszedł do szkoły i tyle. Przynajmniej mógł poprawić ocenę z matematyki i chemii. Jest w 8 klasie, ma w tym roku egzamin.

Czy kogoś zaraził? Nie wiem i mam to gdzieś. Jego też ktoś zaraził. A tamtego kogoś – też ktoś zaraził. Najprawdopodobniej w szkole, bo gdzie? Te 7 dni zamiast 10 nic nie da. Nie oszukujmy się – jest czas ferii, ci bogatsi mają zaklepane wyjazdy na narty. A ci biedniejsi – za małe mieszkania, w których już się nasiedzieli po dziurki w nosie.

Tyle w temacie. Obawiam się więc, że liczba zachorowań podawana przez ministerstwo jest ciut zaniżona… I może to nawet dobrze?

Aśka

Uwaga! Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być zakażone koronawirusem, nie zwlekaj i zrób test. Tylko w ten sposób wykluczysz (lub potwierdzisz) COVID-19. Nie narażaj innych na kontakt z zakażonym!


Zobacz także:

Omikron u dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Omikron u dzieci: jakie objawy obserwują lekarze, na czym polega leczenie?
Omikron to nowy wariant koronawirusa, który powoduje coraz więcej zakażeń w Polsce. Wiadomo, że jest najbardziej zakaźnym z dotychczasowych wariantów wywołujących COVID. Może być też trudniejszy do wykrycia, ponieważ daje nietypowe objawy. Czy jest groźny dla najmłodszych? Opisujemy objawy Omikronu u dzieci, przebieg choroby i sposoby jej leczenia.

Omikron u dzieci może wywołać poważne objawy, na które szczególnie narażone są dzieci z chorobami przewlekłymi i niezaszczepione. Na szczęście większość dzieci przechodzi zakażenie łagodnie – zaraźliwość Omikronu znacznie przewyższa jego zjadliwość. Ale infekcji nie wolno bagatelizować. Jej odległym skutkiem może być pojawienie się  PIMS u dziecka  i innych powikłań pocovidowych. Wariant Omikron odpowiada już za ok. 95 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Wielkiej Brytanii obserwuje się rosnącą liczbę niemowląt z Omikronem, które wymagają hospitalizacji. Coraz więcej dzieci zakaża się również w Polsce. Co więcej – coraz więcej dzieci trafia też do szpitala. Spis treści: Czym jest Omikron? Objawy Omikronu u dzieci Ile trwa Omikron u dzieci? Omikron u dzieci – leczenie Czy trzeba się bać objawów Omikronu u dzieci? Jak chronić dziecko przed Omikronem? Czym jest Omikron? Omikron to najszybciej rozprzestrzeniająca się odmiana koronawirusa. Wykrywany jest także u ozdrowieńców, którzy zachorowali w wyniku infekcji poprzednimi wariantami wirusa oraz u osób zaszczepionych, choć one tę chorobę przechodzą łagodniej. Specjaliści zapowiadali, że wariant Omikron przyniesie falę zachorowań wśród dzieci.  Wariant koronawirusa Omikron pierwszy raz zidentyfikowano w Botswanie i RPA w listopadzie 2021 roku. Zbadanie go pozwoliło stwierdzić, że zawiera najwięcej zmian w kodzie genetycznym, jakie dotąd zaobserwowano u mutacji koronawirusa. To wzbudziło niepokój naukowców i zrodziło pytania o to, jakimi cechami będzie charakteryzowało się zakażenie Omikronem. Pierwsze, co stwierdzono, to fakt, że ta odmiana koronawirusa jest bardzo zakaźna i może wymykać się ochronie immunologicznej organizmu wytworzonej przez szczepienia przeciwko COVID. Wysoką...

wykryto nowy warian koronawirusa omikron u 3-letniego dziecka
Adobe Stock
Aktualności
Drugi przypadek Omikronu w Polsce. Zakaziła się 3-letnia dziewczynka
Potwierdzono drugi w Polsce przypadek zakażenia mutacją Omikron. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że osobą zakażoną jest trzyletnia dziewczynka z Warszawy.

W listopadzie wykryto pierwszy przypadek zakażenia Omikronem w RPA. Do tej pory wariant ten wykryto w 77 krajach. Również w Polsce. W czwartek (9.12.2021 r.) potwierdzono w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia nową odmianą koronawirusa u osoby dorosłej. Kilka dni później Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o drugim przypadku zakażenia. Tym razem jest to kilkuletnie dziecko. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ten wariant koronawirusa może stać się dominującym w Europie już na początku nowego roku. Drugi przypadek zakażenia Omikronem w Polsce 14 grudnia u trzyletniej dziewczynki z Warszawy potwierdzono zakażenie koronawirusem w mutacji Omikron. Aktualnie sanepid prowadzi wywiad epidemiczny. Ministerstwo Zdrowia za pośrednictwem Twittera ogłosiło drugi przypadek zakażenia Omikronem w Polsce: „Mamy potwierdzony drugi przypadek koronawirusa w mutacji Omikron w Polsce. Zakażona to 3-letnia dziewczynka zamieszkała w Warszawie. Pozytywny wynik testu PCR uzyskała 14.12. Próbka sekwencjonowana była w laboratorium w Katowicach. Główny Inspektorat Sanitarny prowadzi obecnie wywiad epidemiczny”. Sprawdź : Objawy Omikronu u dzieci –​ co obserwują lekarze? Stan zdrowia dziecka Na temat stanu zdrowia dziecka wypowiedział się rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Aktualne mała pacjentka czuje się już dobrze. „Dzisiaj dziewczynka czuje się już dobrze. Objawy chorobowe ustąpiły. Dziewczynka była przetestowana z uwagi na fakt, że skarżyła się m.in. na katar i miała nudności i wymioty. Stąd też 14 grudnia test wykonany, wynik pozytywny. Wczoraj sekwencjonowanie i wariant omikron stwierdzony, drugi wariant omikron. Z tym, że to jest pierwszy u obywatela Polski na naszym terenie” – powiedział w piątek (17.12.2021 r.) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu prasowego. Źródło:...

szczepienia 3 dawką
Studio Romantic/Adobe Stock
Aktualności
Szczepienie 3 dawką na COVID dla dzieci w wieku 12-18 lat
W Polsce ruszyły zapisy na szczepienia trzecią dawką dla dzieci w wieku 12-18 lat. Choć wciąż czekamy na rekomendację Europejskiej Agencji Leków, trzecia dawka dla tej grupy wiekowej jest zalecana m.in. przez amerykańską FDA. Szczepienia przypominające młodzieży wprowadzają też inne kraje. Kiedy dawka przypominająca będzie dostępna dla dzieci powyżej 12. roku życia? Jak wygląda szczepienie trzecią dawką w tej grupie wiekowej?

Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki na COVID-19  zwiększa skuteczność ochrony dzieci przed ciężkim przebiegiem tej choroby aż do 75 procent w przypadku mutacji Omikron (to ona odpowiada w tej chwili za większość zachorowań w Europie i Polsce). Po upływie pięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki skuteczność ta spada do 35 procent. Z tego względu niebawem ruszą szczepienia trzecią dawką (tzw. dawką przypominającą lub boosterem) dla dzieci w Polsce.  Spis treści: Trzecia dawka dla dzieci w wieku 12-18 lat – od kiedy? Apel w sprawie trzeciej dawki dla dzieci Jaka dawka przypominająca dla dzieci powyżej 12 lat? Jak wygląda szczepienie dzieci trzecią dawką? Dawka przypominająca dla dzieci – wątpliwości WHO Trzecia dawka dla dzieci w wieku 12-18 lat – od kiedy? Od 25 stycznia 2022 roku Ministerstwo Zdrowia wystawia skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla dzieci w wieku 16-18 lat. Dla dzieci w wieku 12-15 lat – skierowania są wystawiane od 28 stycznia.  Szczepienia w tej grupie wiekowej rozpoczynają się, choć Europejska Agencja Leków (EMA) nie wydała jeszcze w tej sprawie rekomendacji. Jak wcześniejsze rozpoczęcie szczepień argumentuje rząd: „Europejska Agencja Leków, mimo takiej zapowiedzi, nie wydała jeszcze rekomendacji w sprawie szczepienia dawką przypominającą młodzieży – stwierdził rzecznik resortu zdrowia. „Mając jednak na uwadze zalecenie zespołu ds. szczepień ochronnych przy ministrze zdrowia, uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdecydowaliśmy, że 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces zapisów na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16. rok życia. Wszystkie e-skierowania są już wystawione” –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz