Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Nie przesadzajcie, kilka drinków przy dziecku nie zaszkodzi
Adobe Stock
Aktualności

„Kilka drinków przy dzieciach nie zaszkodzi. Przecież nic się nie stanie, a w sylwestra trzeba się zabawić” [LIST DO REDAKCJI]

To wydaje się nieprawdopodobne, ale w tym roku już po raz dziesiąty (tak!) będziemy spędzać sylwestra u Maćka i Doroty. W dodatku w tym samym składzie. Nie licząc dzieci, których przez ten czas w naszym gronie przybyło całkiem sporo… Na szczęście Maciek i Dorota mają naprawdę spory dom, w którym jest miejsce i dla dwunastki (tak!) dorosłych, i dla dwunastki (tak!) naszych pociech w wieku od 3 do 8 lat.

Dzieciaki, które znają się od urodzenia, dogadują się między sobą równie dobrze jak my, dorośli. I uwielbiają się spotykać. Zwłaszcza w sylwestra – bo wtedy robimy wszystko, by niczego nie zabrakło. Ani naszych ulubionych planszówek, muzyki, chili con carne, kiełbasek i ziemniaków z ogniska… Ani grzańca, szampana i innych alkoholi.

Jak reagować, gdy kobieta w ciąży pije piwo lub wino? - film

Tak, pijemy alkohol przy dzieciach

Jak wyglądają nasze sylwestry? Zjeżdżamy się do Maćków jeszcze przed południem (niektórzy nawet dzień wcześniej) i wspólnie przygotowujemy jedzenie. Wcześniej ustalamy menu i kto co przywiezie, ale rzadko są to gotowe dania. Zresztą obowiązkowym punktem programu jest ognisko (z kiełbaskami, ziemniakami, kociołkiem) i chili con carne, więc przygotowujemy główne przystawki. Oczywiście każdy przywozi to, co lubi – nie tylko do jedzenia, ale i do picia. I oczywiście, że nie jest to wyłącznie woda mineralna, cola i soki. Prócz szampana nie brakuje whisky, czystej wódki, win (białych i czerwonych) i piwa.

Przez ostatnie dziewięć sylwestrów alkoholu nie piły wyłącznie dziewczyny, które były akurat w ciąży lub karmiły piersią. Ale wiecie co? Bywały sylwestry, że żadna z nas nie była w ciąży i nie karmiła piersią, więc pili wszyscy. Mimo to nigdy nikt nie upił się tak, by miał się czego wstydzić. Tak, żeby bełkotać, chwiać się na nogach, wymiotować. Powtarzam: nikt i nigdy. Nawet kiedy nie było jeszcze dzieci. Kto nie wierzy, że można pić kulturalnie – niech zastanowi się, dlaczego jest takim niedowiarkiem…

Nikt się nie upija

Co robimy, kiedy już przygotujemy jedzenie? Gramy w planszówki, tańczymy, gadamy. Dzieciaki bawią się na górze – mają tam swoje przekąski i soczki. Co i raz zbiegają do nas ze śmiechem albo z płaczem, jak to dzieciaki. Owszem, widzą wtedy na stole butelki, szklaneczki, kieliszki. Tak, widzą też nas, sączących swoje drinki i wygłupiających się, ale nigdy agresywnych, leżących na podłodze czy śpiących z nosem w sałatce. Około północy mamy już rozpalone ognisko, oczywiście jeśli nic nie pada. Starsze dzieciaki i te, które nie śpią – wychodzą z nami przed dom. I tak, pijemy przy nich szampana.

Co by było gdyby...

Co by było, gdyby coś się stało, a my wszyscy bylibyśmy na rauszu (celowo nie używam słowa: pijani)? Nie wiem. Bo nigdy nic się nie stało. Żadne dziecko nigdy nic sobie nie złamało ani nie rozcięło. Żadne nie dostało ataku wyrostka robaczkowego ani nawet biegunki. Dlaczego mam zakładać, że w tym roku, akurat w momencie, gdy każdy będzie już po pierwszym łyku swojego drinka – na naszą imprezę spadnie deszcz nieszczęśliwych wypadków? Że wybuchnie pożar, pękną wszystkie rury, do domu wpadnie szaleniec z bronią… Że nasze dzieciaki połamią sobie nawzajem nosy, ręce i nogi?

OK, mogłabym to zakładać, ale wolę po prostu zrelaksować się w gronie bliskich. Potem się wyspać, zjeść wspólne noworoczne śniadanie i dopiero wtedy ruszyć w drogę  do domu. Z głową pełnych fajnych sylwestrowych wspomnień do kolekcji. Nie przesadzajcie, kilka drinków przy dzieciach nie zaszkodzi. Przecież nic się nie stanie, a w sylwestra trzeba się zabawić. 

Kaja

Uwaga: taka postawa jest skrajnie nieodpowiedzialna. Eksperci twierdzą, że picie alkoholu przy dziecku utrwala przekonanie, że bez procentów nie można się dobrze bawić. Co więcej, nigdy nie można mieć pewności, że nie dojdzie do sytuacji losowej, w której obecność trzeźwego dorosłego będzie konieczna – np. żeby zabrać dziecko do szpitala. Jeśli decydujesz się pić alkohol przy dziecku, zadbaj o to, by co najmniej jedna z osób dorosłych była całkowicie trzeźwa!


Zobacz także:

teściowa
Adobe Stock
Aktualności
„Teściowa powiedziała, że nie jest naszą służącą i nie zajmie się dziećmi w sylwestra” [LIST DO REDAKCJI]
Anka zaplanowała z mężem wymarzonego sylwestra. Gdy wszystko z wyjazdem było już dopięte na ostatni guzik, usłyszała, że teściowie nie zamierzają się zajmować dziećmi...

Chyba każdy rodzic przekonał się na własnej skórze, że jeśli chodzi o dziadków i opiekę nad dziećmi, bywa bardzo różnie. Są dziadkowie, którzy zawsze chętnie przygarną wnuki, są i tacy, którzy uważają, że to nie ich obowiązek. Są i tacy, którzy w ostateczności zajmą się wnukami, jednak sami nigdy tego nie zaproponują. Ale czy można oczekiwać, nawet od tych, którzy chętnie bawią wnuki, że będą to robić zawsze wtedy, kiedy my tego chcemy? Przeczytajcie list czytelniczki, która bardzo zawiodła się na swoich teściach. Słusznie? Teściowa nie chce zajmować się wnukami „Prawie nigdy nie wychodzimy sami z mężem. Sylwester to jest ten moment, gdy w końcu mamy okazję na fajną imprezę bez dzieci. Kocham je bardzo, ale umówmy się, rodzice czasem potrzebują chwili oddechu. Co roku dzieciaki zostawały u teściów, a my mogliśmy w końcu pobalować i odespać. Nie inaczej miało być w tym roku. Umówiliśmy się na fajną wyjazdową imprezę ze znajomymi i gdy zadzwoniłam do teściowej umówić się, o której mamy przywieźć dzieci, usłyszałam, że nie zamierza się zajmować wnukami, bo nie jest naszą służącą! Mnie dosłownie zatkało. Zawsze chętnie zajmowali się dzieciakami, a teraz jakiś wielki problem. Zupełnie nie rozumiem, z czego to wynika. I tak rzadko zajmują się dziećmi, ten raz w roku chyba nie jest jakimś wygórowanym oczekiwaniem? Sami opowiadają ciągle, jak balowali jako młodzi ludzie, podrzucając mojego męża jednym albo drugim dziadkom. My nawet w połowie tak często nie wychodzimy. Chyba nam się należy trochę luzu, a oni jako dziadkowie też mają jakieś obowiązki wobec wnuków. Przecież nie chodzi tylko o niedzielny obiadek! Nie zabierają ich na weekendy ani na wakacje, czy do kina. Czy raz do roku to tak wiele? I tak odpalą TV i będą w kapciach siedzieć na kanapie. Czy zajmowanie się własnymi wnukami, które połowę czasu i tak prześpią, to taka...

Przesądy sylwestrowe i noworoczne w Polsce. Sprawdź czy w sylwestra można prać i czy...
Adobe Stock
Aktualności
Przesądy sylwestrowe i noworoczne w Polsce. Co można robić w sylwestra?
Chcesz zagwarantować sobie szczęście w nadchodzącym, nowym roku? Dowiedz się, jakie panują przesądy w Polsce i na świecie, po czym... zastosuj się do nich. Wieść niesie, że zapewnią ci one pomyślność przez następne 12 miesięcy.

Przesądy sylwestrowe to temat rzeka. Podobnie jak przekonania dotyczące tego, co należy, a czego nie wolno robić w Nowy Rok. Czy w sylwestra można sprzątać i prać? O czym warto pamiętać, by zapewnić sobie pomyślność w całym nadchodzącym roku? Przesądy sylwestrowe w Polsce W niemal każdym domu wierzy się w określone przesądy sylwestrowe i postępuje w zgodzie z nimi. Wiedza o tym, co należy, a czego pod żadnym pozorem nie wolno robić w sylwestra, przechodzi z pokolenia na pokolenie. Oto najpopularniejsze przesądy sylwestrowe: Sylwestrowy poranek zacznij od obmycia twarzy chłodną wodą (w ten sposób zapewnisz sobie zdrowie i urodę na cały rok). W sylwestra nie wolno odkurzać ani sprzątać (ponieważ wymiecie się z mieszkania całe szczęście). W sylwestra należy odkurzać i sprzątać (ponieważ przez cały przyszły rok towarzyszył nam będzie bałagan). W sylwestra nie wolno prać (ponieważ podczas suszenia prania sprowadzamy niedostatek). W sylwestra w koszu na brudne pranie nie powinna znajdować się ani jedna brudna rzecz (na wszelki wypadek pranie lepiej zrobić wcześniej – patrz punkt wyżej). Jeśli zależy ci, by w nadchodzącym roku znaleźć swoją drugą połówkę – w sylwestra koniecznie włóż nową bieliznę. Zadbaj o pełną lodówkę (inaczej grozi ci niedostatek). Jedz tylko z okrągłych naczyń (zagwarantuje ci to cały rok w szczęściu). Słuchaj, jakie męskie/żeńskie imię wybrzmi jako pierwsze tuż po północy (jeśli nie masz partnera/partnerki, imię, które usłyszysz jako pierwsze, będzie imieniem twojej drugiej połówki). Wsyp do drinka kilka ziarenek maku (zapewni to wielu adoratorów w nadchodzącym roku). Wybacz wszystkim, którzy cię skrzywdzili (spisz złe wspomnienia na kartce i spal je o północy – dzięki temu zaczniesz rok bez wrogów, z tzw. czystą kartą). Wśród sylwestrowych...

Kary za przemieszczanie się w sylwestra
Adobe Stock
Aktualności
Kary do 30 tys. zł za chodzenie w Sylwestra: mają być pobierane z konta w ciągu tygodnia!
Za przemieszczanie się w sylwestrową noc grozi nawet 30 tysięcy zł kary. Niejasne zalecenia co do godziny policyjnej w Sylwestra skomentował minister zdrowia: wg jego zapowiedzi policja będzie z całą stanowczością egzekwować zakaz, a pieniądze od ukaranych będą pobierane z konta w ciągu 7 dni.

W Sylwestra między godziną 19 wieczorem a 6 rano nie będzie można przemieszczać się i chodzić po ulicach. Zakaz ma być bezwzględnie egzekwowany, a policja ma bez wahania wymierzać kary. I o nie małe, bo za zlekceważenie tzw. godziny policyjnej w sylwestrową noc grozi nawet 30 tys. zł kary. Kary za przemieszczanie się w Sylwestra Mimo że premier Mateusz Morawiecki zaprzeczył ostatnio, jakoby w Sylwestra miała być wprowadzona godzina policyjna , to zakaz poruszania się będzie jednak obowiązywał. Potwierdził to minister zdrowia, Adam Niedzielski, pytany w Radiu Zet, czy policja będzie karać mandatami osoby swobodnie przemieszczające się w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Co więcej, nakładane kary pieniężne mają być pobierane bezpośrednio z kont bankowych ukaranych. „Od strony prawnej to postępowanie wygląda w ten sposób, że jest wymierzona kara w wysokości do 30 tys. i ona w ciągu 7 dni jest egzekwowana z konta” − powiedział minister zdrowia w Radiu Zet. Skąd tak niejasne zalecenia co do przepisów obowiązujących w Sylwestra? Zdaniem rzecznika rządu premier Morawiecki  nie chciał nazywać zakazu przemieszczania się godziną policyjną, co jednak nie zmienia faktu, że Sylwestra bezpieczniej spędzić w domu.  „Godzina policyjna kojarzy się w Polsce w sposób jednoznaczny, dlatego też pan premier odniósł się do tego w ten sposób na konferencji prasowej, natomiast aktualne są przepisy dotyczące ograniczenia przemieszczania się w tym czasie. Wszystko po to, aby właśnie nie dochodziło do zgromadzeń publicznych szerokich. Zresztą one same w sobie są innymi przepisami ograniczone na czas epidemii” − wyjaśnił w TVP Info rzecznik rządu, Piotr Muller. Zobacz też: Jest szansa na udane ferie? Niektóre wyciągi będą działać! Polska: ruszyły szczepienia na Covid-19. „Dla nikogo nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz