Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Aktualności

Są pewne sprawy, o których dzieci muszą wiedzieć! Lektura obowiązkowa!

Dorośli często ukrywają przed dziećmi prawdę o wielu sprawach, by ich nie martwić, nie denerwować, bo "mają jeszcze czas, by dorosnąć". Czy na pewno robią dobrze - jak myślicie?

Czy takie dziecko trzymane pod kloszem, którego przez wiele lat omijały wszelkie smutne wiadomości i żyło w wyidealizowanym świecie, będzie umiało poradzić sobie, gdy już schowamy parasol ochronny?

Może jednak warto stopniowo przekazywać mu niezwykle ważną lekcję życiową – że życie czasem jest nie fair? Że choć się staramy z wszystkich sił, to może to nie mieć wpływu na wynik, że ludzie ranią się nawzajem, że jest zazdrość i nienawiść?

Oto 8 smutnych prawd życiowych, których nie powinniśmy ukrywać przed dziećmi.

Powinniśmy nauczyć ich, jak sobie radzić w ich obliczu!

1. Czasem próbuje się ze wszystkich sił, a jednak może się nie udać. Możesz nie wygrać wyścigu, nie zająć pierwszego miejsca w konkursie, ale ważne jest to, że próbujesz i starasz się. Uczmy dzieci, by były dumne ze swoich wysiłków, jeżeli dają z siebie 100%.

Jak nauczyć dziecko przegrywać?

2. Spotkasz ludzi, którzy mogą cię nie lubić, czasem nawet bez żadnego powodu. To ważne, by nauczyć dziecko, że nie musi być lubiane przez wszystkich i nie musi się starać wszystkim przypodobać. Niech lgną do ludzi, z którymi mają o czym rozmawiać i czują się bezpieczne.

3. Czasem te dzieci, które nie uczą się zbyt dużo, mają lepsze oceny, wypracowane ściąganiem, sprytem, lub znajomościami. Nauczmy dzieci, by wiedziały, że wiedza nabyta w szkole będzie bardzo przydatna w przyszłości i okaże się w dorosłym życiu, kto się pilnie uczył, a kto nie.

4. Przegrałeś, chociaż powinieneś wygrać, bo byłeś najlepszy? Czasem ludzie, którzy nas oceniają mają inne kryteria niż nam się wydaje. Jeżeli dziecko jest pewne swoich racji, niech walczy o sprawiedliwość. Niech ma poczucie, że zrobił wszystko co mógł.

5. Nie będziesz przynależeć zawsze do wszystkich grup i to jest w porządku. Kolega zaprosił innych na urodziny, a Twojego synka nie? Wytłumacz mu, że ten chłopiec ma prawo wybrać najbliższe mu osoby, by spędzić swoje urodziny. Zastanówcie się wspólnie, czy Twoje dziecko bawi się z tym chłopcem i czy mógł mieć prawo oczekiwać zaproszenia. 

6. Czasem ktoś inny dostanie to, na co ty zasługiwałeś. Trzeba się z tym pogodzić i starać się jeszcze bardziej.Racjonalnie ocenić, czy jednak ktoś inny nie był lepszy.

7. Będą osoby, które złamią ci serce. Będą robić to nieświadomie, lub nie, podobnie jak ty. Uczmy dziecko radzić sobie ze złamanym sercem i poczuciem odrzucenia. To bardzo trudna lekcja, wielu dorosłych nie radzi sobie z tym.

8. Niektórzy ludzie odchodzą i nie mamy na to wpływu. Śmierć jest nieodwracalna, ale można wierzyć, że wszyscy ludzie kiedyś się spotkają. (w zależności od tego w co my wierzymy i jaką wizję przekazujemy dziecku).

Wiedza, że życie nie jest idealne i takie jak sobie wymarzyliśmy, pozwoli dzieciom łatwiej znosić zmiany i porażki. Nie ukrywajmy przed nimi łez, stresu, problemów. Są one nieodzowną częścią naszego życia i jedyne co nas ratuje, to wiedza, jak sobie radzić z wszelkimi przeciwnościami.

Dodałabyś coś do tej listy? Pisz w komentarzach!

Zobacz także: Pomyśl zanim coś powiesz - jak nauczyć tego dziecko?

źródło: scarymommy

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

500 zł na dziecko
Fotolia
Aktualności
„5 stów w wózku”, czyli żenada po polsku
Nowy dział w możliwościach ubliżania młodym matkom uważam za otwarty!

Do tej pory mogłaś usłyszeć w autobusie „ Zaszłaś, więc stój ”. Gdy prosiłaś o przepuszczenie cię w kasie pierwszeństwa, ktoś mógł rzucić w twoim kierunku „Dzieci jej się zachciało!”. Teraz do listy powodów do dokuczania kobietom w ciąży czy z dziećmi dołączyło sławne już „500+”. +500 obelg "Takiej to się powodzi! 1000 złotych w wózku wozi." "Zaszła, żeby dostać 5 stów!" "Na darmo przynajmniej dzieci nie zrobiłaś!" „Przepraszam, ale potrzebuję to z siebie wyrzucić, bo aż się dzisiaj w sklepie popłakałam. Nie jestem świętą krową i nie wiozę 1000 złotych w wózku. Uff...” - mama bliźniąt żali się swoim koleżankom na Facebooku. Zawiść, zazdrość czy chęć sprawienia przykrości drugiemu człowiekowi - co przemawia przez ludzi rzucających takie słowa? Doskonale wiem, że wózki bliźniacze dla dzieci zajmują dużo miejsca i np. ciężko obok nich przejść w sklepowej kolejce. Wiem to, bo sama jestem matką bliźniąt. Świetnie zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężki jest taki pojazd dla dwójki dzieci i możesz nie mieć ochoty pomóc mi go wnieść do autobusu. Jestem świadoma tego, jak niewygodnie jest jechać autobusem, gdy obok stoi matka z wózkiem, albo (nie daj Boże) z dzieckiem na ręku i należałoby jej ustąpić.  Tak, ciężarne i młode matki to grupa niezbyt lubiana w środkach komunikacji czy sklepowych kolejkach. Każdy ma prawo do złości, ale na litość boską, czy nie przeszło ci przez myśl wypluwaczu obelg, że twoje słowa (wymruczane pod nosem czy wykrzyczane w twarz) mogą ranić! Mówisz do kobiety, której nerwy i tak są nieustannie wystawiane na próbę przez jej potomstwo, która nie dosypia, więc łatwo ją skrzywdzić lub wyprowadzić z równowagi .  500+, czyli żenada po polsku Na odpowiedzi pod zacytowanym postem z Fb nie trzeba długo czekać:...

Jak przetrwać po stracie dziecka
Fotolia
Aktualności
"Miałam być mamą. Tym razem nie będę" – to mogła być każda z nas
"Straciłam ciążę. To straszne doświadczenie, bez względu na to, jak wcześnie to nastąpiło". Jak poradzić sobie ze stratą? Przeczytajcie historię Moniki.

Gdy Monika dowiedziała się, że straciła ciążę, "skończył się jej świat". Na swoim blogu opisała, z jakimi emocjami musi radzić sobie kobieta, która dowiaduje się, że nie zostanie mamą. Przeczytajcie jej historię. Wśród nas również są kobiety, które musiały poradzić sobie ze stratą i nauczyć się żyć na nowo... "Gdy się kończy świat..." "Życie przynosi mi mnóstwo niespodzianek, które zazwyczaj trzęsą mocno moim światem, ale przynoszą pozytywne zmiany. Ostatnio jednak przyniosło mi coś, o czym wciąż trudno mówić bez łez pod powiekami. Miałam być mamą. Tym razem nie będę..." – zaczęła swoją historię Monika. O tym, że jest w ciąży, dowiedziała się przed Mikołajkami. Jak tylko zobaczyła dwie kreski na teście ciążowym , poczuła to, co czuje każda mama i każda przyszła mama: lęk o własne dziecko. Lęk, który znają tylko matki. Monika powiedziała o ciąży rodzinie i przyjaciołom, dzieliła z nimi swoją radość. Jednak szczęście nie trwało długo. 16 stycznia zabrała ją do szpitala karetka. "W niedzielę w nocy zaczął się koszmar. Obudziła mnie krew. Szybko wybiegliśmy z domu na pogotowie, stamtąd do szpitala zabrała mnie karetka. Mąż nie mógł ze mną jechać, a ja nawet nie wiedziałam, gdzie mnie zabierają. Leżałam w karetce, migały mi za oknem światła lamp, czas mijał, a ja płakałam i modliłam się. Lekarka, która mnie przyjęła, szybko zrobiła mi USG i okazało się, że już po wszystkim. Powiedziała, że tak się zdarza na wczesnym etapie ciąży, jeśli zarodek się źle rozwija. Płacz, którego doświadczyłam, był taki inny, taki ze środka, jakby wycie. Nie wiedziałam, że mam w sobie i taki głos... Zatrzymali mnie w szpitalu Żeromskiego (Kraków). Pielęgniarki, położone, lekarze, wszyscy byli dla mnie mili. To mnie ktoś pytał o głupoty, żeby oderwać moje myśli, choć na chwilę; to mnie...

mama uczy dzieci
Fotolia
Aktualności
10 umiejętności, których bezwzględnie musisz  nauczyć dziecko!
Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko było w dorosłym życiu szczęśliwe i radziło sobie z problemami, sprawdź, czy nie zapomniałaś, co jest najważniejsze.

Gdy pomyślisz czasem o tym, ilu rzeczy powinnaś nauczyć dziecko zanim stanie się samodzielne, może rozboleć Cię głowa. Tak wiele spraw,  a tak mało czasu... Dlatego warto pomyśleć o fundamentach, a inne sprawy trochę odpuścić. Oczywiście nauka, poznawanie świata, rozwój fizyczny, społeczny, a także umiejętności domowe są bardzo ważne. Bez tych jednak 10. zdolności, życie dziecka może być kiedyś naprawdę trudne . 10 fundamentów 1.    Pomoc – oferować, przyjmować i prosić o nią Wiele osób nie potrafi prosić o pomoc. Wydaje im się,  że będzie to świadczyć o ich słabości. Jeżeli jednak żyjemy wśród ludzi i tworzymy jakąś społeczność, musimy nauczyć się zarówno oferować pomoc, jak i ją przyjmować. Nauczmy dzieci, że nie jest wstydem prosić o pomoc , tak samo jak wielką przyjemnością jest jej udzielanie. 2.    Mówić – nie My często mówimy dzieciom "nie", ale czy uczymy je tego samego? Oczywiście nie chodzi o to, że dziecko nie potrafi odmówić nam, gdy prosimy o posprzątanie pokoju . Wtedy "nie" pada dość często ;-) Chodzi bardziej o odmawianie, jeżeli coś nie będzie dobre dla dziecka. W szkole, w pracy, w rodzinie. Musi wiedzieć, że nie można naginać się zawsze i dopasowywać do ludzi. Czasem zamiast robić coś wbrew sobie, warto powiedzieć "nie". Ta umiejętność jest naprawdę nieoceniona, zwłaszcza w nastoletnim wieku. 3.    Mówić – tak Wiele rzeczy zdarza się w życiu tylko raz. Warto by dziecko umiało przeciwstawiać się własnym słabościom, a zwłaszcza strachowi i umiało godzić się na nowe i ciekawe propozycje. Nieważne, czy mu się uda, czy też nie, najważniejsze jest i tak to, że spróbował. 4.    Wyrażanie emocji Każdy ma lepsze i gorsze dni. Nauczmy nasze dzieci, że mamy do nich prawo i nie zawsze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz