Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
pogotowie
Fotolia
Aktualności

Nie wzywaj karetki nadaremnie! – apelują ratownicy medyczni

Na każde 5 wezwań pogotowia 2 nie mają żadnego uzasadnienia. W tym czasie, kiedy karetka "ratuje" kogoś z grypy, twoje dziecko może zostać bez pomocy – ostrzegają ratownicy w kampanii "Wzywaj z głową".

Nie życzę ci, byś kiedykolwiek musiała wzywać karetki do dziecka. A jeszcze bardziej ci nie życzę, żebyś – jeśli już będziesz musiała ją wezwać – usłyszała w słuchawce, że wszystkie karetki są w rozjazdach. 

Pogotowie jeździ do grypy i kataru

Prawie połowa wezwań pogotowia nie ma żadnego uzasadnienia. Ratownicy medyczni jeżdżą np. do grypy. Do biegunki. Do 39-stopniowej gorączki. Nieraz wyjeżdżają na sygnale, bo ktoś im zrobił – ha, ha, jaki śmieszny – żart. Albo bo komuś skończyły się leki, a nie ma ochoty czekać w kolejce w przychodni. 

Dr Witold Draber, szef Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego, opowiadał kiedyś w „Głosie Wielkopolskim”, że kiedyś do ich pogotowia zadzwoniła osoba prosząca o karetkę do nieprzytomnego, a gdy dyspozytorka zapytała, kim jest osoba nieprzytomna, padła odpowiedź: "no, przecież to ja".

W tym czasie, gdy ratownicy jadą gdzieś bez prawdziwej potrzeby, ktoś inny – np. twoje dziecko – może zostać bez szansy na pomoc.

Kampania społeczna "Wzywaj z głową"

Za nieuzasadnione wezwanie karetki grozi mandat (nawet 1,5 tys. złotych), ale według ratowników nie kary są najbardziej skuteczne, ale edukowanie społeczeństwa. Bo choć trudno w to uwierzyć, wielu ludzi naprawdę zdaje sobie sprawę, że wzywając bez ważnego powodu karetkę, naraża innych.

Właśnie edukacja kiedy i jak wzywać pogotowie ratunkowe jest celem nowej kampanii społecznej Wzywaj z głową.  Jej autorami jest trzech ratowników: Adam Stępka (ratownik z obszaru łódzkiego i mazowieckiego), Jakub Nelle (z obszaru wielkopolskiego) oraz Krzysztof Kotliński (Kujawsko-pomorskie).

Kiedy powinniśmy wezwać pogotowie ratunkowe:

Wezwij karetkę, jeśli dziecko:

Dzwoń na 999 lub 112

Aby twoje zgłoszenie zostało przyjęte jak najszybciej, podaj dyspozytorowi następujące informacje:

  • Dokładny adres: ulicę, numer domu, numer mieszkania. Jeśli mieszkasz w bloku podaj numer klatki i piętra
  • Dokładny opis miejsca zamieszkania i miejsca charakterystyczne (np. za przystankiem, naprzeciwko kościoła)
  • Opis, co się stało. Wylicz niepokojące objawy i czas ich trwania, a także powiedz czy chory jest przytomny, czy oddycha, jaki ma kolor skóry, czy krwawi, skąd krwawi
  • Jeśli wzywasz pogotowie do wypadku  opisz go dokładnie (ile aut, ile ofiar widzisz, czy w wypadku zostały pokrzywdzone dzieci). Opisz stan ofiar. 
  • Podaj swoje dane i numer telefonu. Dzięki temu zespół ratowników będzie mógł się z tobą skontaktować w razie kłopotów z dotarciem na miejsce. 
  • Wysłuchaj spokojnie pytań dyspozytora. Może upewnić się np. co do lokalizacji (np. nazwy ulicy), wieku poszkodowanego, objawów itp.
  • Nigdy nie rozłączaj się pierwsza. To dyspozytor decyduje, czy już zgłoszenie jest pełne, czy nie.

Czytaj także: Dziecko zmarło, bo szpital nie wysłał karetki

Zdrowie i bezpieczeństwo małego dziecka

wezwanie pogotowia do dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by karetka na pewno przyjechała?
Sprawa 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, kilka lat temu wstrząsnęła Polską. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.

Ani pogotowie ratunkowe w Skierniewicach, ani nocna i świąteczna pomoc lekarska nie przyznawali się do popełnienia błędów. 2,5-letnia Dominika chorowała, rodzice stwierdzili u dziewczynki osłabienie i drgawki, pojechali do szpitala. Dominika została zbadana przez pediatrę: stwierdził przeziębienie, zalecił leki i odesłał dziewczynkę do domu. Następnego dnia wieczorem jej stan się pogorszył. Rodzice w nocy zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor odmówił wysłania karetki. Odmówił też przyjazdu lekarz nocnej pomocy. Stan Dominiki pogarszał się. Po kilku godzinach rodzice znów wezwali pogotowie. Karetka zawiozła dziewczynkę do szpitala w Łodzi, ale tam nie udało się jej uratować. Zmarła.   Musisz wiedzieć, jak reagować Sprawa Dominiki nie jest pierwsza, ani nie jest jedyna. Takie sytuacje mogą się powtórzyć. Dyspozytor pogotowia może odmówić przyjazdu karetki, lekarz w szpitalu może odesłać dziecko do domu. Dlatego musisz wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, jak reagować, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, z lekarzem w szpitalu. (O tym, jak dbać o prawa małego pacjenta, piszemy m.in. w 4/MTJ, możesz kupić tu.)   Kiedy i jak wzywać pogotowie  Pogotowie możesz wezwać, jeśli dziecko jest chore ciężko chore (np. ma wysoką gorączkę, drgawki, wybroczyny na skórze, traci przytomność), a nie masz możliwości szybko zawieźć je do szpitala. O przyjeździe karetki decyduje dyspozytor. Gdy zadzwonisz, udzielaj jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka. Jeśli widzisz, że stan dziecka jest zły, a dyspozytor odmawia wysłania karetki, zażądaj przyjazdu. Za przyjazd karetki pogotowia nie zapłacisz, nawet jeśli okaże się on nieuzasadniony.   Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala Zdarza się, że lekarz badał dziecko w południe i stwierdził, że jego stan zdrowia jest na...

mama, niemowlę, komputer, telefon
Zdrowie
Jak nauczyć dziecko wzywać przez telefon pogotowie
Poparzenie, omdlenie, upadek ze schodów... W domu o wypadek nietrudno nawet dorosłemu. Dlatego warto nauczyć dziecko, jak w razie potrzeby skutecznie wzywać pomoc, a przede wszystkim – pogotowie ratunkowe.

Pobawimy się w „telefon na pogotowie”? Ucząc najmłodsze dzieci korzystania z numeru alarmowego 112 lub numeru pogotowia ratunkowego 999, dajemy im wiedzę, jak ratować ludzkie życie. Najlepszym sposobem na to jest edukacja przez zabawę. Staraj się więc od czasu do czasu zaaranżować w zabawie z malcem sytuację, w której konieczne jest telefoniczne wezwanie pomocy. Pamiętaj wtedy, by w rozmowie znalazły się takie elementy: • określenie miejsce zdarzenia • opis wypadku ("Mama spadła ze schodów, leży i nic nie mówi" itp.) • imię i nazwisko dziecka oraz twoje • numer telefonu, z którego maluch dzwoni. 112 - numer uniwersalny, najważniejszy W Polsce obowiązują trzy numery alarmowe przyporządkowane do właściwych służb (pogotowie ratunkowe: 999, policja: 997, straż pożarna: 998) oraz właśnie uniwersalny, europejski numer alarmowy 112, którego wybranie z jakiegokolwiek telefonu spowoduje połączenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR). Malucha łatwiej nauczyć zapamiętania jednego numeru niż trzech różnych, więc warto się skupić właśnie na tym. Warto też pamiętać, że europejski numer 112 można wybrać z każdego telefonu, w 27 krajach UE. Warto ćwiczyć wzywanie pomocy Rodzicom chcącym nauczyć dziecko skutecznego wzywania pomocy, przydadzą się kolorowanki, książeczki i gry edukacyjne (np. wydawnictwa Jawa). Pomocne mogą być również zabawki (np. trasy edukacyjne: Policja, Straż Pożarna czy Szpital firmy Wader-Woźniak). Dzięki nim można w prosty i ciekawy  sposób przekazać malcowi, co powiedzieć przez telefon operatorowi przyjmującemu zgłoszenie. I choć dziecko szybko wyrasta z różnych zabawek, ta wiedza pozostanie mu na długie lata.

dziecko utopiło się w Wiśle
Adobe Stock
Aktualności
Wisła porwała dziecko – dziewczynka nie żyje
To nie był dobry moment na zabawę w wodzie. Pogoda pogorszyła się, rzeka była wzburzona. Mimo tego dziewczynki weszły do wody. Nurt porwał jedną z nich. Dziecka nie udało się uratować.

Do tragedii doszło w ubiegły czwartek, na dzień przed zakończeniem roku szkolnego. Dwie 12-latki spędzały czas nad Wisłą na wysokości warszawskiego Tarchomina. Niestety pogoda tego dnia nie była już piękna. Nadchodziło jej załamanie, komunikaty pogodowe ostrzegały przed bardzo silnym, porywistym wiatrem i deszczem. Było około godziny 18. Czy dzieci było pod opieką dorosłych? Rzeka była wzburzona, a mimo to dzieci weszły do wody. Nurt porwał jedną z dziewczynek. Mimo natychmiastowej reakcji świadków zdarzenia, udało się uratować tylko jedno dziecko , wyciągnąć je na brzeg. Drugiej nie byli w stanie znaleźć. Zadzwonili po pomoc. Akcja funkcjonariuszy i nurków ze straży pożarnej trwała około godziny. "Niestety, dziecku nie udało się pomóc. Po 19 odnaleziono jego ciało " - powiedział Antoni Rzeczkowski ze stołecznej policji. Prokuratura ustala okoliczności tragedii, między innymi to, czy dzieci były nad Wisłą same , czy pod opieką dorosłych. Rzeka to nie jest dobre miejsce do kąpieli To tragiczne wydarzenie na samym początku wakacji uzmysławia,  jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Pamiętaj, że woda w rzece jest bardzo podstępna i kąpanie się w jej wodach może być śmiertelnie niebezpieczne. W rzekach panują wiry, prądy zstępujące , które powodują, że podczas kąpieli można zostać wessanym . Kąpiel w rzece najlepiej ograniczyć do pluskania przy jej brzegu. Najbezpieczniej jest na strzeżonej plaży. Ratownicy reagują natychmiast, gdy ktoś w wodzie potrzebuje pomocy albo kiedy zobaczą dziecko bez opieki. Jednak ich obecność nie zwalnia z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoją pociechę zawsze ponoszą rodzice. Nie spuszczaj dziecka z oka Gdy maluch chlapie się w wodzie, nawet płytkiej tuż przy brzegu, mama lub tata również powinni wejść do morza , jeziora czy rzeki i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz