ciche ofiary wojny – ciężarne i noworodki
appledesign, Make_story Studio/Adobe Stock
Aktualności

Nie zapominajmy: ciężarne i noworodki są ofiarami wojny

Poród w schronie bez dostępu do sprzętu medycznego to realna wizja ok. 280 tysięcy ciężarnych, które według ONZ nadal są w Ukrainie. 80 tysięcy z nich jest w trzecim trymestrze ciąży. Szpitale są bombardowane, a korytarze humanitarne ostrzeliwane. Nie tak powinno się rodzić w XXI wieku.

Wiele z porodówek w Ukrainie ucierpiało wskutek wojny. Choć nadal z kraju ogarniętego wojną uciekają kobiety z dziećmi i ciężarne, części z nich nie uda się do czasu porodu wydostać z Ukrainy. Będą rodzić w schronach, domach, w drodze do bezpieczniejszego miejsca. To stwarza zagrożenie zarówno dla samych rodzących, jak i ich dzieci.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film

Poród w czasie wojny

Codziennie na polsko-ukraińskich przejściach granicznych zjawia się 22-25 ciężarnych, które wymagają pomocy. Te kobiety mają szczęście – mogą liczyć na wsparcie lekarzy i w razie potrzeby specjalistycznego sprzętu medycznego. Ciężarne przebywające nadal w Ukrainie mogą takiego wsparcia nie otrzymać. Nawet jeśli będą miały szczęście i urodzą w piwnicy szpitala w asyście położnej czy lekarza, one i ich dzieci mogą być pozbawione niezbędnego sprzętu medycznego.

„Do tych prowizorycznych warunków przyjmowania porodów dochodzi stres i zmęczenie matki i akuszerki, o ile tak możemy określić osoby pomagające ciężarnej” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Rodzić bezpieczniej

I właśnie Polska Misja Medyczna mówi głośno o tych cichych ofiarach wojny – o ciężarnych i noworodkach. „W piwnicach szpitali konieczne jest zbudowanie dodatkowych oddziałów, które będą funkcjonować w czasie bombardowań. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w obecnej sytuacji tylko w ten sposób możemy zwiększyć szanse noworodków na przeżycie. Potrzebne są między innymi materacyki grzewcze, rurki intubacyjne, worki Ambu do wentylacji noworodków czy pompy infuzyjne do podawania leków i odżywania wcześniaków. Nasza lista to kilkadziesiąt pozycji, absolutne minimum, które będziemy wysyłać do szpitali” – tłumaczy Małgorzata Olasińska-Chart.

Jesteś mamą? Pomóż mamom ukraińskim, przekaż tyle, ile możesz, na pomoc medyczną dla rodzących i ich dzieci, które przebywają na objętej wojnie Ukrainie:

  • zbiórka na FB,
  • nr konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z dopiskiem UKRAINA,
  • przekaż 1% podatku, wpisując KRS 0000162022.


Źródło: materiały prasowe Polskiej Misji Medycznej

Piszemy też o:

chore dzieci z Ukrainy
Adobe Stock/liuzishan, siepomaga.pl
Aktualności
Ukraińskie dzieci z SMA: zbiórki na leki nie mogą czekać, aż wojna się skończy!
Ciężko chore maluszki, które uciekły przed bombami, czeka kolejna walka. W Ukrainie zbiórki na ich leczenie postępowały powoli. Co będzie z nimi teraz, gdy wybuchła wojna?

Dana, Nazarek, Katiuszka – te i inne dzieci uciekły przed wojną, często w ciężkim stanie, a ich opiekunowie pytają: czy teraz mają umrzeć w Polsce? Zbiórki na ukraińskie dzieci z SMA Rodzice zbierali pieniądze na leczenie tych dzieci w Ukrainie. Nie było łatwo, środki napływały powoli, mimo to nikt nie tracił nadziei. Teraz kiedy Ukraińcy walczą o życie, zbierają fundusze na wyposażenie armii, nikt już o tych dzieciach nie pamięta. W sieci pojawiają się dramatyczne apele o pomoc: „Wojna zmusiła nas do ucieczki! Danusia gaśnie, a krzyku o pomoc nikt nie słyszy... Ratunku! Wojna, której oddech czuliśmy na plecach, zmusiła nas do spakowania bagaży i ucieczki do Polski. Niemożliwe stało się faktem... Zdarzyło się najgorsze – wybuchy, pożar, krzyki, panika, dźwięk syren, lecące po niebie rosyjskie helikoptery. Nie wiemy, czy będziemy mogli wrócić do domu i czy będzie dokąd wracać...  Ludzie panikują się, boją się o swoje rodziny i nie słyszą naszych próśb o pomoc... Znikąd żadnego wsparcia. Tylko choroby nie można „wstrzymać” i poczekać, aż sytuacja zostanie rozwiązana ”  – pisze mama malutkiej Danusi. Kobieta musiała zostawić w objętej wojną Ukrainie starszą córkę, by ratować młodszą... Danusia choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA).  Choroba zabija neurony w mięśniach dziecka, a tym samym osłabia je bezpowrotnie. Najpierw mięśnie nóg i rąk, później te, które odpowiadają za połykanie, mówienie i oddychanie. Dziewczynce można pomóc, wpłacając datki na zbiórkę:           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Dana...

śmierć ciężarnej w Mariupolu
Adobe Stock, Twitter/Anton Minsk
Aktualności
Zmarła ciężarna ranna podczas ataku na szpital w Mariupolu. Lekarze próbowali ratować ją i dziecko
W zeszłą środę (09.03.2022 r.) Rosjanie zaatakowali szpital położniczy w Mariupolu. Jedna z ciężarnych kobiet, które odniosły obrażenia podczas bombardowania, zmarła.

Mariupol od wielu dni jest oblegany przez rosyjskie wojska. W niedzielę (13.03.2022 r.) ukraińskie władze poinformowały, że kończą się zapasy żywności i wody. Doszło też do zbombardowania szpitala położniczego . Ten barbarzyński atak już wtedy miał tragiczne konsekwencje – w bombardowaniu zginęło jedno dziecko, dwie dorosłe kobiety, kilkanaście osób zostało rannych. Kolejna ofiara ataku rosyjskiego wojska Ta okrutna historia ma niestety ciąg dalszy. Jest kolejna ofiara bombardowania. Kobieta w ciąży zmarła w wyniku obrażeń, które odniosła podczas ataku. O jej śmierci poinformowała agencja Ukrinform. Powołała się ona na dziennikarkę „Głosu Ameryki” Asję Dolinę. „Zmarła ciężarna kobieta, która odniosła obrażenia podczas bombardowania (9 marca) oddziału położniczego w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu” – podała agencja Ukrinform. Informację potwierdziła również agencja Associated Press. To właśnie reporter tej agencji wykonał słynne zdjęcie ciężarnej kobiety niesionej na noszach po ataku. Agencja Associated Press podaje, że po bombardowaniu ranna kobieta została przewieziona do innej placówki. Tam lekarze walczyli o życie jej oraz jej dziecka. Wykonali także cesarskie cięcie, jednak dziecko nie okazywało żadnych oznak życia. Kobieta zmarła.   ❗Умерла беременная девушка, которая попала под авиаудар больницы в Мариуполе. Не рождённый ребёнок тоже умер. pic.twitter.com/Ih2BFDRuOA — Anatol Minsk 💛💙⚪🔴⚪ (@n_ma_pag) March 14, 2022 Źródło: wiadomosci.onet.pl, wiadomosci.wp.pl Piszemy też o :  Polskie matki wyszły na ulicę: „Przestańcie strzelać do dzieci!” Marianna, ciężarna z ostrzeliwanego szpitala położniczego w Mariupolu, urodziła dziecko...

polskie matki wyszły na ulicę
Adobe Stock, Instargram/majster.coach
Aktualności
Polskie matki wyszły na ulicę: „Przestańcie strzelać do dzieci!”
Polskie kobiety wyszły na ulicę Warszawy, by zaprotestować przeciwko wojnie toczącej się w Ukrainie. Marsz odbył się pod hasłem „Matki wołają: przestańcie strzelać do dzieci”.

Ukraina jest oblegana przez rosyjskie siły. Przeciwko agresji Rosjan buntuje się cały zachodni świat. Również w naszym kraju w sobotę (12.03.2021 r.) odbył się marsz wyrażający protest dla działań Rosji oraz wsparcie dla Ukrainy.  Protestujący przeszli z warszawskiego placu Trzech Krzyży pod ambasadę Federacji Rosyjskiej. Wśród protestujących kobiet były też znane panie, między innymi Ida Nowakowska, Anna Popek, Joanna Kurska. W wydarzeniu brali również udział m.in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, szef KPRM Michał Dworczyk, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz posłowie PiS Joanna Lichocka i Jan Mosiński, a także Mateusz Morawiecki z żoną i dziećmi. Nie można także zapomnieć o zwykłych obywatelach, którzy wyrażali swój sprzeciw. Demonstranci mieli biało-czerwone flagi, transparenty z napisami „Russians, stop killing kids” i „Achtung Russia”. Przemówienie Elżbiety Witek Udział w marszu wzięła także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. „Jestem tu nie jako marszałek polskiego Sejmu, ale jako kobieta, Polka, matka i babcia. My Polacy najlepiej wiemy, jakie znaczenie mają takie manifestacje jak ta dzisiejsza. Żeby wiedzieć, że nie jest się samemu, że nie jest się samotnym. Ukraina walcząca musi wiedzieć, że nie jest sama, że jesteśmy z nią” – powiedziała. „Wiem, że moje słowa nie dotrą do Putina, ale gdybym mogła mu coś powiedzieć, to powiedziałabym: panie Putin, jest pan nie tylko zbrodniarzem, jest pan wielkim tchórzem, ponieważ nie walczy pan z armią, której nie może pan pokonać. Walczy pan z dziećmi, kobietami, z kobietami w ciąży. Gwałcą pańscy rodacy Ukrainki. Pan tej wojny nie wygra. Pan tę wojnę już przegrał” – dodała marszałek Sejmu. Elżbieta Witek zauważyła także, że kobiety w Warszawie, ale też w całej Europie i na całym świecie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj