
Badanie przeprowadzone przez Queensland Brain Institute na ponad 4000 ciężarnych i dzieci wykazało, że dzieci kobiet, które nie dostarczają organizmowi odpowiednich dawek witaminy D, mają większe ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwojowych, w tym autyzmu.
Witamina D zmniejsza ryzyko autyzmu
Prowadzący badanie, profesor John McGrath, wykazał, że kobiety, które miały niski poziom witaminy D w ciąży, częściej rodzą dzieci, u których występują objawy autyzmu przed 6. rokiem życia. "Badanie wykazało, że branie kwasu foliowego w ciąży zmniejsza ryzyko rozszczepu kręgosłupa, natomiast suplementowanie witaminy D zmniejsza zagrożenie wystąpienia autyzmu u dziecka. Witamina D jest bezpieczna i tania, w łatwy sposób można uzupełnić jej braki. Być może uda nam się zapobiec zaburzeniem rozwojowym takim jak autyzm, jeśli upewnimy się, że ciężarne dostarczają organizmowi optymalnych dawek witaminy D" – powiedział McGrath.
Gdzie znajdziemy witaminę D?
Witamina D jest potrzebna do prawidłowego rozwoju organizmu – odpowiada za rozwój kości, zębów i mięśni, wzmacnia odporność.
Witamina D nazywana jest "witaminą słońca", bo jednym ze sposobów jej pozyskiwania jest ekspozycja ciała na działanie promieni słonecznych. Przebywanie na słońcu i odpowiednia dieta to jednak za mało, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przy dużych niedoborach suplementacja okazuje się niezbędna. Rekomendowane dawki witaminy D dla kobiet ciężarnych to 1500-2000 j.m. na dobę. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D u ciężarnej to niedobór witaminy D u rozwijającego się dziecka!
Wiedziałyście, że witamina D ma aż tak duże znaczenie dla organizmu kobiety i dziecka? Jakie suplementy przyjmowałyście w ciąży?
Czytaj także: Czy szczepienia wywołują autyzm?
źródło: babyology.com.au, abc.net.au