Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niedziele handlowe
AdobeStock
Aktualności

Niedziele handlowe i niehandlowe [kalendarz na 2020 r.]

W tym roku niedziel, w które będziesz mogła zrobić zakupy, będzie zaledwie 7. Sprawdź, kiedy będziesz mogła zrobić zakupy.

Od dwóch lat stopniowo jesteśmy przyzwyczajani do tego, że nie można zakupów zrobić, wtedy kiedy chcemy. Oprócz świątecznych dni ograniczono handel w niedziele, a od przyszłego roku odpadną kolejne handlowe dni.To nie lada problem dla rodziców, którzy muszą zacząć bardziej skrupulatnie planować swoje zakupy i przewidywać, co się może wydarzyć (choćby pilnować, by nagle zabrakło pieluch). Ciążowe zachcianki też będą musiały poczekać do poniedziałku.

Stopniowe ograniczanie liczby niedziel handlowych

30 stycznia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wprowadziła ona zakaz handlu w niedziele, który zaczął obowiązywać od 1 marca 2018 r., przy czym zakaz był stopniowo rozszerzany. Początkowo handlowa była pierwsza i ostatnia niedziela każdego miesiąca, w 2019 roku była to już tylko ostatnia niedziela miesiąca. Od 2020 roku takich niedziel w całym roku będzie zaledwie 7.

Wykaz niedziel handlowych w 2020 roku

Oprócz tzw. czerwonych kartek musisz się nastawić na to, że od 1 stycznia będzie jeszcze ciężej ze zrobieniem zakupów w weekend. Od 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i w niedzielę przed Wielkanocą. Na zakupy (nawet te awaryjne) zostanie ci już jedynie 7 spośród 52 niedziel:

 • 26 stycznia
 • 5 kwietnia
 • 26 kwietnia
 • 28 czerwca
 • 30 sierpnia
 • 13 grudnia
 • 20 grudnia

Kalendarz na 2020 rok - handlowe niedziele:

Zakaz handlu 2020
Mamotoja.pl

Czerwone kartki w 2020

Oprócz niedziel niehandlowych zakupów nie zrobisz także w dni świąteczne, czyli:

 • 1 stycznia
 • 6 stycznia
 • 13 kwietnia
 • 1 maja
 • 11 czerwca
 • 15 sierpnia
 • 11 listopada
 • 25 grudnia
 • 26 grudnia

Kogo nie obejmie zakaz handlu w niedziele?

Ustawa obejmuje szereg wyjątków dopuszczających sprzedaż również w niedziele. Wśród nich są m.in:

 • stacje benzynowe,
 • apteki i punkty apteczne,
 • punkty gastronomiczne,
 • sklepy internetowe,
 • strefy wolnocłowe,
 • kioski,
 • kwiaciarnie,
 • sklepy, w których handel prowadzony jest przez właściciela osobiście i na własny rachunek.


Zobacz także:

Zabawki dla niemowląt - film

Dni wolne od pracy 2020
AdobeStock
Mama
Dni wolne od pracy 2020. Ile będzie długich weekendów?
Dni wolne od pracy w 2020 roku wypadają w nieco gorszych terminach, wiele z nich przypada np. na sobotę lub niedzielę. Kiedy będziemy mieć dodatkowe wolne bez konieczności brania urlopu?

Chcesz już teraz zaplanować sobie, kiedy wziąć urlop? Dobrą opcją jest wykorzystanie dni ustawowo wolnych od pracy. Przy dobrej organizacji można mieć naprawdę długi wypoczynek, nie tracąc zbyt wielu dni urlopowych. Podpowiadamy, kiedy wypadają dni wolne od pracy w 2020 roku. Dni wolne od pracy 2020: kiedy wypadają? W tym roku kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy wygląda następująco: 1 stycznia – Nowy Rok (środa), 6 stycznia – Trzech Króli (poniedziałek), 12 kwietnia – Wielkanoc (niedziela), 13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek), 1 maja – Święto Pracy (piątek), 3 maja – Święto Konstytucji 3 maja (niedziela), 31 maja – Zesłanie Ducha Świętego (niedziela), 11 czerwca – Boże Ciało (czwartek), 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (sobota), 1 listopada – Wszystkich Świętych (niedziela), 11 listopada – Święto Niepodległości (środa), 25 grudnia – Boże Narodzenie (piątek), 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (sobota). Długie weekendy 2020 W tym roku sporo świąt wypada w sobotę i niedzielę, dlatego nie będzie okazji do zbyt wielu długich weekendów. Warto jednak skorzystać z tych, które się pojawią. Już na początku roku można mieć aż 6-dniowy wypoczynek, jeśli weźmie się dwa dni urlopu – 1 i 2 stycznia. Kolejne długie weekendy wypadają dopiero w święta wielkanocne, a potem w majówkę . Wówczas możemy mieć 3 dni wolnego bez wykorzystywania żadnego dnia urlopowego. W czerwcu warto wziąć wolny piątek po Bożym Ciele, wówczas uzyska się 4-dniowy weekend. W tym roku 11 listopada wypada w samym środku tygodnia , w środę. Jeśli zdecydujemy się na urlop 9 i 10 listopada lub 12 i 13, wówczas, możemy liczyć na 5-dni wolnego. Boże Narodzenie wypada w piątek, więc wtedy...

Darmowe przejazdy dla rodziców Kolejami Śląskimi w niedziele
AdobeStock
Aktualności
W niedziele rodzice nie zapłacą za bilet kolejowy. Gdzie i kiedy?
Zakaz handlu w niedziele stał się faktem - od 1 marca obowiązuje ustawa. Koleje Śląskie wpadły na pomysł, aby w niedziele rodzice mogli za darmo jeździć pociągami.

Kiedy przymierzano się do wprowadzenia zakazu niedzielnego handlu, jego autorzy liczyli na to, że nakłonią w ten sposób Polaków do ciekawszego niż rajd po galeriach handlowych spędzania wspólnie niedzieli. Aby jak za dawnych lat był to czas dla rodziny - rozmów, spacerów, obiadów. Dobrą koniunkturę wykorzystały koleje nas Śląsku i zachęcają rodziny do aktywnego spędzania niedziel i rodzinnego podróżowania. Rodzice pociągiem za darmo - od kiedy? Oferta nazywa się "Rodzinne Niedziele" i pierwsza okazja do darmowego przejazdu będzie już 11 marca. Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać rodzice lub opiekunowie podróżujący z dziećmi do 16-ego roku życia. Bilet musi posiadać jedynie dziecko – rodzic lub dwójka rodziców podróżują całkowicie za darmo. I tak będzie w każdą pierwszą niehandlową niedzielę miesiąca - 1 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 11 listopada oraz 9 grudnia. Będzie można za darmo pojechać w góry Promocja obejmie wszystkie połączenia Kolei Śląskich z wyjątkiem odcinka transgranicznego Chałupki – Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane oraz pociągów specjalnych. "Możliwości na ciekawe wycieczki kolejowe jest zatem bez liku – można się zdecydować na wyprawę w góry (np. do Wisły albo Żywca), pozwiedzać Cieszyn czy wybrać się na rowerową podróż Leśną Rajzą" – mówi rzecznik Kolei Śląskich Magdalena Iwańska. Koleje zapowiadają, że to nie koniec udogodnień dla podróżnych i mają jeszcze kilka atrakcji w zanadrzu. Pojawia się jeszcze w tym roku. "Chcielibyśmy, aby 2018 rok upływał w Kolejach Śląskich pod znakiem zdrowia i ekologii. Stąd też nasza propozycja do rodziców, by niedziele wolne od handlu poświęcić na aktywny wypoczynek i wybrać się z dziećmi na wycieczkę" - wyjaśnia rzecznik kolei....

Kalendarz
Fotolia
Aktualności
Urlop w 2018? Warto już zacząć planować długie weekendy
Sprawdź, które dni w przyszłym roku będą ustawowo wolne i zaplanuj tak urlop, by zyskać jak najwięcej wolnego.

Koniec roku to najwyższy czas, by pomyśleć o urlopie na rok przyszły. Przeciętnie każdy z nas ma 26 (lub 20) dni urlopowych, do tego dochodzą dni ustawowo wolne od pracy, co daje pewne możliwości. W sumie przy uwzględnieniu wszystkich świąt oraz weekendów w 2018 roku wypada 114 dni wolnych od pracy . Często jednak biorąc jedynie jeden czy dwa dni wolnego można zyskań naprawdę wiele. Warto dokładnie przyjrzeć się możliwościom, jakie daje układ dni wolnych na kolejny rok, gdyż chętnych z pewnością nie będzie brakować. Dni wolne od pracy 2018 rok Styczeń 1 stycznia (poniedziałek) - Nowy Rok 6 stycznia (sobota) - Trzech Króli Kwiecień 1-2 kwietnia (niedziela, poniedziałek) - Wielkanoc Maj 1 maja (wtorek) - Święto Pracy 3 maja (czwartek) - Święto Konstytucji 3 Maja 31 maja (czwartek) - Boże Ciało Sierpień 15 sierpnia (środa) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Listopad 1 listopada (czwartek) - Wszystkich Świętych 11 listopada (niedziela) - Święto Niepodległości Grudzień 25-26 grudnia (wtorek, środa) - Boże Narodzenie Jak przedłużyć sobie wolne? W 2018 roku masz szansę na aż 5 długich weekendów. Jak najlepiej zaplanować urlop, by wykorzystać, jak najmniej dni urlopowych zyskując dużo wolnego? Podpowiadamy:   Święto Liczba dni urlopowych Liczba dni wolnych od pracy 1 maja (wtorek) - Święto Pracy i 3 maja (czwartek) Święto Konstytucji 3 Maja 3 dni urlopu (30 kwietnia oraz 2 i 4 maja) 9 dni 31 maja (czwartek) - Boże Ciało 1 dzień urlopu (1 czerwca) 4 dni 15 sierpnia (środa) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 2 dni urlopu (13 i 14 albo 16 i 17 sierpnia) 5 dni 4 dni urlopu (12,14, 16 i 17 sierpnia) 9 dni...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz