Więcej niż dzień
AdobeStock
Aktualności

Niemal 3 tys. dzieci, które dzisiaj przyszły na świat umrze przed upływem 24 godzin

W większości przypadków problem leży w niewłaściwej opiece okołoporodowej. UNICEF chce to zmienić.

Umieralność noworodków na świecie jest niepokojąco wysoka, zwłaszcza w krajach najuboższych. Dane UNICEF przerażają. Każdego dnia na świecie umiera aż 7000 noworodków, a niemal 3000 z nich nie przeżyje nawet pierwszej doby.

Więcej niż dzień

Choć w ciągu ostatnich dwudziestu lat ograniczono liczbę zgonów dzieci poniżej 5. roku życia, to nadal sytuacja noworodków jest tragiczna. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 46 proc. zgonów wszystkich poniżej 5. roku życia. Według danych UNICEF najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie! Ponad 80 proc. zgonów wśród noworodków jest spowodowanych przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc czy sepsa. 

Można temu zapobiec

Większości z tych zgonów można zapobiec. Niezbędny jest jednak dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepszej opieki wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie. Nie wszystkie matki i noworodki mogą liczyć na takie standardy opieki. Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata.

Dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię „Więcej niż dzień”. Jej celem jest zebranie środków na ratowanie zdrowia i życia noworodków oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej. - Chcemy tym dzieciom podarować więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska. - Chcemy im dostarczyć niezbędną pomoc i otoczyć opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat, rozwijać się, a w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Liczymy na pomoc niezawodnych Darczyńców z Polski - dodaje. Kampanię wspiera Magdalena Różczka, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i przekazując darowiznę.

Źródło: UNICEF

Zobacz także:

„Dzieci z Alleppo nie stanowią zagrożenia terrorystycznego. To są sieroty i trzeba im pomóc” – apeluje prof. Alicja Chybicka

UNICEF
UNICEF
Aktualności
UNICEF: 2,6 mln noworodków umiera w pierwszym miesiącu życia
Z szokujących danych wynika, że świat nie radzi sobie w walce o zdrowie i życie noworodków.

20 lutego UNICEF opublikował raport o umieralności noworodków na świecie. Dane te są bardzo niepokojące, wynika bowiem z nich, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca niż te w najuboższych. Jest lepiej, ale to nadal za mało - W ciągu ostatnich 25 lat, udało się zmniejszyć o połowę liczbę zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia. Niestety nie udało się osiągnąć takiego samego postępu w przypadku dzieci poniżej pierwszego miesiąca życia - mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. - Większość tych dzieci zmarła na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać. Liczby szokują, z danych UNICEF wynika, że każdego dnia na świecie umiera 7 000 noworodków . Jednak okazuje się, że dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Statystyki nie kłamią: w krajach o niskich dochodach wskaźnik umieralności noworodków wynosi średnio 27 zgonów na 1000 , natomiast w krajach o wysokich dochodach to średnio 3 zgony na 1000 urodzeń.  Największe szanse na przeżycie mają maluszki urodzone w Japonii (1 na 1111), Islandii (1 na 1000), Singapurze (1 na 909), Finlandii (1 na 833), Estonii (1 na 769), Słowenii (1 na 769), Cyprze (1 na 714), Białorusi (1 na 667), Luksemburgu (1 na 667) i Norwegii (1 na 667). Kraje z najwyższym wskaźnikiem umieralności noworodków to: Pakistan (1 na 22), Republika Środkowoafrykańska (1 na 24), Afganistan (1 na 25), Somalia (1 na 26), Lesotho (1 na 26), Gwinea Bissau (1 na 26), Sudan Południowy (1 na 26), Wybrzeże Kości Słoniowej (1 na 27), Mali (1 na 28) i Czad (1 na 28). Wśród państw bogatych Polska znalazła się w połowie stawki (na równi z Węgrami) - średnio 2,8 zgonów na 1000 urodzeń (czyli  1 na 357  dzieci). Gorszy wynik uzyskały m.in....

kartkipelnezycia.jpg
UNICEF
Patronaty
Kartki pełne życia
Wysyłane od lat przez miliony ludzi na całym świecie kartki UNICEF to nie tylko okazjonalne życzenia dla najbliższych, ale także wyrazy nadziei na lepszy świat dla wszystkich dzieci.

  Już od 60 lat przesyłanie kart UNICEF pielęgnuje więzi między najbliższymi, ratując jednocześnie życie dzieci. Historia kartek UNICEF zaczyna się od siedmioletniej Czeszki Jitki Samkovej, której wioska ucierpiała podczas drugiej wojny światowej. Dziewczynka na zajęciach plastycznych w 1947 roku stworzyła rysunek grupy dzieci tańczących wokół słupa majowego, który wysłała do Nowego Jorku do biura UNICEF. W ten sposób chciała podziękować za wsparcie, jakie jej miejscowość otrzymała od UNICEF tuż po wojnie. Ten szczery gest był początkiem powstania idei kartek charytatywnych UNICEF. W tym roku UNICEF obchodzi 60 rocznicę powstania kartek charytatywnych. Z tej okazji przygotowaliśmy kampanię pod hasłem „Kartki pełne życia”. W dobie powszechnej komunikacji elektronicznej chcemy przypomnieć wszystkim, że przesyłanie życzeń na tradycyjnych kartach ma ogromną wartość. Wysyłane przez nas kartki niosą ze sobą nie tylko słowa, ale także emocje. Kartki to miłość bliskich, domowe ciepło, wakacyjna radość czy przyjacielska troska. Już 60 lat, gdy wysyłamy życzenia do naszych najbliższych, możemy jednocześnie pomóc najbardziej potrzebującym dzieciom. Wybór kartek UNICEF to jeden z najprostszych sposobów pomagania innym.       Fot. Pierwsza w historii kartka charytatywna wykonana przez siedmioletnią Czeszkę Jitkę Samkovą.   Charytatywne kartki UNICEF są wyjątkowe – są pełne ŻYCIA. Kartki UNICEF są wyjątkowe, gdyż cały dochód przekazywany jest na programy pomocy dzieciom w najbiedniejszych zakątkach świata . Jedna kartka to dwa uśmiechy – bliskiej nam osoby oraz uratowanego dziecka. Wysłanie kartki do przyjaciela to prosty gest, ale dla dziecka w Afryce czy w Azji znaczy on bardzo wiele. Kartka UNICEF to zeszyty dla uczniów z Wenezueli, to szczepionka przeciw polio dla dzieci w Pakistanie, to także...

raport ONZ nt. umieralności noworodków
Adobe Stock
Aktualności
ONZ bije na alarm: to główna przyczyna śmierci noworodków!
Co roku umiera 2,5 miliona dzieci. Wpływ na to może mieć otyłość matki, cesarskie cięcie oraz leki na niepłodność. Pokazuje to najnowszy raport ONZ.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i eksperci ds. Zdrowia publicznego wydali raport, który ujawnił największe zagrożenia dla życia i zdrowia noworodków. Raport uwzględnił 281 milionów urodzeń ze 148 państw członkowskich ONZ. Pokazuje on jak na przestrzeni ostatnich lat, mimo niesamowitych dokonań medycyny, nadal bardzo wysoka jest liczba zgonów noworodków. Z jednego powodu. ONZ wysyła "sygnał alarmowy" Chodzi o niską masę urodzeniową , która jest przyczyną większości zgonów wśród noworodków. I nie chodzi tu wyłącznie o dzieci urodzone w biednych krajach. Dane ONZ są niepokojące także dla państw o wysokim dochodzie ich mieszkańców. Z powodu niskiej masy urodzeniowej na świecie umiera rocznie aż dwa i pół miliona noworodków i jest to przyczyna 80 proc.  wszystkich ich zgonów - wynika z analiz i badań opublikowanych w "The Lancet Global Health". Problem w trzech czwartych dotyczy regionów Azji i Afryki Subsaharyjskiej, ale jest również obecny w europejskich krajach o wysokim dochodzie oraz w USA, Australii i Nowej Zelandii. Co roku z niską masą urodzeniową na świat przychodzi 20,5 miliona dzieci. Zalicza się do nich maluszki, których waga przy narodzinach nie przekroczyła 2,5 kilograma . To aż jedno na siedem dzieci. Dlaczego dzieci rodzą się z małą wagą?   "To jest sygnał alarmowy dla rządów, ONZ i wszystkich partnerów" - powiedział jeden z głównych autorów raportu oraz dyrektor ds. zdrowia reprodukcyjnego i zdrowia matek w London School of Hygiene & Tropical Medicine profesor Joy E. Lawn. Wśród czynników, które wpływają na urodzenie noworodka z niską masą urodzeniową, wymienił " otyłość u matki , choroby niezakaźne, wiek matki, cięcia cesarskie , które nie są wskazane medycznie i coraz częstsze stosowanie leczenia niepłodności". Naukowcy podkreślili, że w przypadku państw o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj