płód w płodzie
stanislav_uvarov, doroguzenda/Adobe Stock
Aktualności

Płód rozwijał się w żołądku 40-dniowego niemowlęcia

Do szpitala zgłosili się rodzice z 40-dniowym niemowlakiem, który miał niepokojąco wzdęty brzuszek. Chłopczyk nie mógł też normalnie oddawać moczu. Lekarze dokonali niewiarygodnego odkrycia: dziecko miało w brzuchu płód!

Zdarzenie miało miejsce w Bihar w Indiach, w maju b.r. Badający dziecko lekarz zlecił badania obrazowe (tomografię komputerową), aby sprawdzić, co dzieje się z brzuszkiem niemowlęcia. Ku jego olbrzymiemu zdziwieniu na zdjęciu zobaczył drugie ciałko należące do płodu.

Ciąża wysokiego ryzyka. Czy jesteś nią zagrożona? [WIDEO]

To nie ciąża, a płód w płodzie

Niemowlę zostało natychmiast przewiezione do specjalistycznej placówki, gdzie wykonano operację usunięcia płodu z jego ciałka. Chłopczyk będzie zupełnie zdrowy.

„W czasie badań wyszła na jaw rzadka anomalia: płód rozwijał się w żołądku 40-dniowego niemowlęcia. Nazywa się to >>Fetus in fetu<< (płód w płodzie). Niemowlę przeszło operację, jego stan jest stabilny” – powiedział dr Tabrez Aziz, który zajmował się przyjętym do szpitala dzieckiem.

Dr Aziz wyjaśnia, że jest to bardzo rzadka anomalia. Do tej pory opisano jedynie 200 takich przypadków. „Fetus in fetu” może wystąpić, gdy w czasie ciąży mnogiej jeden płód wchłonie drugi, słabszy – tzw. zespół znikającego bliźniaka. Najprawdopodobniej przynajmniej do 15 dnia od zapłodnienia rozwój takiego płodu jest prawidłowy. Z nieznanych przyczyn dochodzi do jego wchłonięcia przez ciało bliźniaka. Najczęściej wadliwy płód trafia w przestrzeń zaotrzewnową drugiego płodu i nie rozwija się dalej w prawidłowy sposób. Jednak od tzw. potworniaka odróżnia go to, że badania obrazowe wykazują obecność kręgosłupa oraz różną liczbę innych narządów wykazujących prawidłowe rozmieszczenie w stosunku do długiej osi ciała.

Raz na pół miliona urodzeń

Płód w płodzie może rosnąć wolno przez długie lata, nie dając żadnych objawów. W literaturze medycznej opisywany jest przypadek dwóch płodów w przestrzeni zaotrzewnowej u 20-letniego mężczyzny, a także przypadek starszego człowieka, u którego podczas powypadkowej autopsji wykryto dobrze wykształcony (2 kg) płód pozbawiony głowy.

Do wchłonięcia płodu i jego przetrwania w ciele bliźniaka dochodzi z częstością 1:500 000 narodzin. Nie każdy pediatra spotka w życiu taki przypadek. Ostatni opisany „fetus in fetu” pojawił się w 5 lat temu w Hong Kongu, a wcześniejszy przypadek – w Izraelu: urodziła się z zarodkiem w brzuchu.

Źródło: zeenews.india.com, „Rzadkie przypadki ciąż bliźniaczych” Filip Doktorowicz, Aneta Poręba, Ryszard Poręba. Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii i Położnictwa w Tychach Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Kierownik: prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Poręba

Piszemy też o:

Gdańsk: zrośnięte brzuszkami bliźniaki syjamskie nie żyją.
Adobe Stock
Aktualności
Gdańsk: zrośnięte brzuszkami bliźniaki syjamskie nie żyją. Maluszki miały tylko jeden dzień
27 kwietnia w szpitalu w Gdańsku na świat przyszły bliźnięta syjamskie – Mieszko i Leszek. Zrośnięci brzuszkami chłopcy urodzili się z jednym serduszkiem.

O cudzie narodzin bliźniąt syjamskich pisałyśmy zaraz po narodzinach chłopców. Lekarze od początku mieli świadomość, że dzieciaczki będą wymagały specjalistycznej opieki medycznej. Niestety, mimo dołożenia wszelkich starań Mieszko i Leszek żyli tylko jeden dzień. Dar życia Maluszki przyszły na świat w 34. tygodniu ciąż w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie. Lekarze uważają, że to cud. Rodzice nie wyrazili zgody na udzielenie informacji o stanie zdrowia braci. Jednak z nieoficjalnych źródeł było wiadomo, że stan dzieci od początku był ciężki. Zrośnięte brzuszkami bliźniaki miały wspólne serduszko. Przeżyły jeden dzień. Rodzicom i bliskim Mieszka i Leszka składamy najszczersze kondolencje. Źródło: se.pl Piszemy też o: Agnieszka Włodarczyk odstawiła synka od piersi. „Jestem szczęściarą” Magda Stepień trwoni pieniądze ze zbiórki? Pokazała faktury Kudowa-Zdrój: Kierowca wjechał w dziewczynkę bawiącą się na prywatnej posesji. 9-latka nie żyje  

Matka osierociła 8-miesięczne bliźnięta, bo pielęgniarka w szpitalu podała jej zły lek. Rodzina chce gigantycznego odszkodowania
Adobe Stock
Aktualności
Osierociła 8-miesięczne bliźnięta, bo pielęgniarka w szpitalu podała jej zły lek. Rodzina chce gigantycznego odszkodowania
Do tragicznej w skutkach pomyłki doszło w Poznaniu na początku 2019 roku. Położna Lucyna P. podała złą dawkę leku pacjentce Annie Kołcz. Wskutek tego 36-letnia kobieta zmarła, osierocając 8-miesięczne bliźnięta. Teraz rodzina ubiega się o odszkodowanie od poznańskiej kliniki medycyny naturalnej. Bliscy zmarłej żądają 1,8 mln zadośćuczynienia.

Do tragedii doszło w styczniu 2019, w klinice medycyny naturalnej w Poznaniu, gdzie Anna Kołcz przebywała już po raz czwarty. Trafiła tam w związku z wieloma dolegliwościami, wobec których lekarze byli bezradni. Dożylne wlewki z witamin i leku przyjmowała też już wcześniej w Gdyni i Warszawie. Położna skazana Śledztwo wykazało, że pacjentka dostała w kroplówce nadtlenek wodoru w dawce, której skład procentowy wielokrotnie przekraczał przepisaną przez lekarza ilość. Położna zorientowała się, że popełniła błąd, kiedy pani Anna po kilku minutach od podania kroplówki zgłosiła, że gorzej się czuje. Lucyna P. zakręciła kroplówkę, ale było już za późno. Pacjentka zmarła w wyniku ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej. Lucyna P. została skazana na 1,5 roku pozbawienia wolności, zakaz wykonywania zawodu pielęgniarki przez 3 lata i nawiązkę dla męża zmarłej w wysokości 10 tys. zł. Osierociła bliźnięta Kiedy ich mama zmarła, Faustyna i Szymon mieli po 8 miesięcy. Obecnie rodzina Anny Kołcz ubiega się o zadośćuczynienie w wysokości 1,8 mln zł. Mąż zmarłej, Maciej Kołcz dobiega się również renty dla bliźniąt – po 72 tys. zł za czas od 1.02.2019 do końca stycznia 2022, a także po 2 tys. zł na miesiąc aż do osiągnięcia przez nich pełnoletności. źródło: głoswielkopolski.pl Zobacz także: 500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2022/2023 roku Zabrze: matka zostawiła małe dzieci bez opieki na 2 dni! Dzień Przytulania - co to za święto, skąd się wzięło i kiedy je obchodzimy

bliźniaki jednojajowe
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Skąd się biorą bliźniaki jednojajowe i dlaczego są wyjątkowe?
Bliźniaki jednojajowe, nazywane tez bliźniętami monozygotycznymi, rodzą się raz na 3000 porodów, ale poczęte metodą in vitro – dwa razy częściej. Choć mają identyczne DNA i wyglądają bardzo podobnie, nie są takie same.

Bliźniaki jednojajowe (monozygotyczne) mogą urodzić się z ciąży bliźniaczej, a także w ramach każdej innej ciąży mnogiej (trojaczków, czworaczków itd.) Mają wspólny początek – jedną komórkę jajową i jeden plemnik. To dlatego ich DNA na samym początku ciąży jest identyczne. Jednak jak pokazują badania, bliźniaki jednojajowe mogą różnić się między sobą nie tylko charakterem, zainteresowaniami, ale i subtelnymi różnicami w genach. Spis treści: Skąd się biorą bliźnięta jednojajowe Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych? Bliźniaki jednojajowe – płeć Bliźniaki jednojajowe – USG Cechy charakterystyczne b liźniąt monozygotycznych bliźnięta syjamskie Skąd się biorą bliźnięta jednojajowe Jedna trzecia ciąż bliźniaczych to bliźnięta jednojajowe. Powstają, gdy zapłodniona komórka jajowa dzieli się na dwa oddzielne zarodki. Podział ten może zajść w różnym czasie od zapłodnienia. Wyróżnia się cztery typy ciąży bliźniaczej jednojajowej, w każdym typie do podziału komórki jajowej dochodzi w innym czasie: ciąża dwuowodniowa, dwukosmówkowa – stanowi 30 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 1-3 dniu po zapłodnieniu, ciąża dwuowodniowa, jednokosmówkowa – stanowi 68 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 4-8 dniu po zapłodnieniu, ciąża jednokosmówkowa, jednoowodniowa – stanowi 2 proc. ciąż bliźniąt jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 8-13 dniu po zapłodnieniu, ciąża z bliźniętami syjamskimi, jednoowodniowa, jednokosmówkowa – stanowi zaledwie 0,3-0,5 proc. ciąż bliźniaków jednojajowych, podział komórki jajowej następuje w 13-15 dniu pod zapłodnieniu. Ciążą jednokosmówkowa i jednoowodniowa – dzieci...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj