
W ostatnich tygodniach we Wrocławiu odnotowano u kilkuletnich dzieci dużo przypadków tej przerażającej rodziców choroby. Chociaż nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, podobnie, jak kataru u niemowlęcia. Objawy początkowo przypominają grypę, aż do momentu, gdy pojawia się silny ból mięśni nóg, który uniemożliwia dziecku stanie czy chodzenie.
– Jest to ostre łagodne zapalenie mięśni, nazywane też epidemiczną bolesnością mięśni łydek. Pojawia się jako następstwo chorób wirusowych, przede wszystkim grypy wywołanej wirusem typu B. W tym roku faktycznie takich przypadków jest więcej – tłumaczy na łamach Gazety Wrocławskiej prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu.
Łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni: objawy i leczenie
Łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni zwane BACM (Benign Acute Childhood Myositis) objawia się nagłym bólem i osłabieniem mięśni, którym towarzyszą zaburzenia chodzenia. Choroba mimo przerażających objawów, nie jest groźna! Lekarze uspokajają, tłumacząc, że nie wymaga ona specjalistycznego leczenia. Dolegliwości mijają samoistnie i po 2-3 dniach dziecko znowu może chodzić. Leczenie ostrego łagodnego zapalenia mięśni u dzieci jest objawowe – polega na podawaniu środków przeciwbólowych oraz ograniczeniu wysiłku.
Uwaga! Choroba nie jest groźna, lecz jej objawów nie wolno lekceważyć. Jeśli zaobserwujesz je u dziecka, udaj się do lekarza! W przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej, zgłoś się z dzieckiem do szpitala. Objawy ostrego łagodnego zapalenia mięśni łatwo bowiem pomylić z zespołem Guillaina-Barrégo (to trwałe uszkodzenie nerwów na skutek zaburzeń autoimmunologicznych), który wymaga pogłębionej diagnostyki i leczenia.
W związku z częstym występowaniem ostrego łagodnego zapalenia mięśni, lekarze z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu uruchomili specjalny adres e-mailowy: zapaleniemiesni@gmail.com. Zaniepokojeni rodzic mogą wysyłać pytania i opisy objawów u dzieci wraz z numerem telefonu.
– Skontaktujemy się z tymi rodzicami i odpowiemy na pytania – zapewnia szef kliniki.
Zobacz też: 1,5-roczne dziecko zmarło w Warszawie po „ospa party”

Kiedy dochodzi do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Pierwsze oznaki choroby najczęściej pojawiają się u osób młodych, pomiędzy 15 a 25 rokiem życia . Początkowe objawy choroby są na tyle powszechne, że niełatwo jest prawidłowo rozpoznać schorzenie. Ważne jednak, by jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego , podobnie jak choroba Crohna , może przyczynić się do rozwoju raka jelita grubego . Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego Do objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego należą: biegunki ; problemy z wypróżnianiem ; ból brzucha; gorączka; zmniejszenie masy ciała ; osłabienie organizmu. Objawy te nie są specyficzne, ale pojawiają się często przy chorobach autoimmunologicznych . Ważne więc, by ich nie lekceważyć, ale gdy pojawiają się łącznie, udać się do lekarza w celu zdiagnozowania tej lub innej choroby układu immunologicznego . Przebieg i leczenie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego W większości przypadków ta choroba jelita grubego ma łagodny przebieg. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba konsultować jej z lekarzem. W przypadku ostrego przebiegu konieczne jest leczenie szpitalne lub ambulatoryjne . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego w części przypadków kończy się poważnymi powikłaniami, które mogą nawet zagrażać życiu chorego. Chore jelita mogą na przykład obficie krwawić, przez co istnieje ryzyko niedokrwistości . Aby temu zapobiec, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przetoczenia krwi. Najczęściej wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie, czasami jednak konieczne jest też leczenie chirurgiczne . Choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednio dobrane metody leczenia pozwalają w znaczący sposób osłabić jej objawy. Dieta przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego Bardzo ważne jest odpowiednie...

Przyczyny zapalenia krtani Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia. U starszych dzieci choroba zazwyczaj rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i nieproduktywnego (bez odkrztuszania) , bardzo męczącego suchego kaszlu . Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy. U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło. Uwaga! Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia. Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka . Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same! Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka Rodzaje zapalenia krtani Zwykłe zapalenie krtani nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać. Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi. W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać). Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne. Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu . Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski. Objawy ostrego zapalenie krtani to charakterystyczny, szczekający kaszel , któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie...

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...