Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ostre łagodne zapalenie mięśni u dzieci
fotolia
Aktualności

Nietypowa infekcja wirusowa atakuje dzieci – przestają chodzić!

Zaczyna się od kaszlu, kataru, gorączki i… silnego bólu uniemożliwiającego chodzenie. Lekarze uspokajają rodziców, choć objawy wyglądają dramatycznie, choroba nie jest groźna.

W ostatnich tygodniach we Wrocławiu odnotowano u kilkuletnich dzieci dużo przypadków tej przerażającej rodziców choroby. Chociaż nie jest groźna, nie można jej lekceważyć, podobnie, jak kataru u niemowlęcia. Objawy początkowo przypominają grypę, aż do momentu, gdy pojawia się silny ból mięśni nóg, który uniemożliwia dziecku stanie czy chodzenie. 

– Jest to ostre łagodne zapalenie mięśni, nazywane też epidemiczną bolesnością mięśni łydek. Pojawia się jako następstwo chorób wirusowych, przede wszystkim grypy wywołanej wirusem typu B. W tym roku faktycznie takich przypadków jest więcej – tłumaczy na łamach Gazety Wrocławskiej prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu.

Łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni: objawy i leczenie

Łagodne ostre dziecięce zapalenie mięśni zwane BACM (Benign Acute Childhood Myositis) objawia się nagłym bólem i osłabieniem mięśni, którym towarzyszą zaburzenia chodzenia. Choroba mimo przerażających objawów, nie jest groźna! Lekarze uspokajają, tłumacząc, że nie wymaga ona specjalistycznego leczenia. Dolegliwości mijają samoistnie i po 2-3 dniach dziecko znowu może chodzić. Leczenie ostrego łagodnego zapalenia mięśni u dzieci jest objawowe – polega na podawaniu środków przeciwbólowych oraz ograniczeniu wysiłku.

Uwaga! Choroba nie jest groźna, lecz jej objawów nie wolno lekceważyć. Jeśli zaobserwujesz je u dziecka, udaj się do lekarza! W przypadku, gdy objawy utrzymują się dłużej, zgłoś się z dzieckiem do szpitala. Objawy ostrego łagodnego zapalenia mięśni łatwo bowiem pomylić z zespołem Guillaina-Barrégo (to trwałe uszkodzenie nerwów na skutek zaburzeń autoimmunologicznych), który wymaga pogłębionej diagnostyki i leczenia.

W związku z częstym występowaniem ostrego łagodnego zapalenia mięśni, lekarze z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu uruchomili specjalny adres e-mailowy: zapaleniemiesni@gmail.com. Zaniepokojeni rodzic mogą wysyłać pytania i opisy objawów u dzieci wraz z numerem telefonu. 
– Skontaktujemy się z tymi rodzicami i odpowiemy na pytania – zapewnia szef kliniki. 

Zobacz też: 1,5-roczne dziecko zmarło w Warszawie po „ospa party”

Chlamydia ogranicza płodność kobiet [WIDEO]

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Fotolia
Mama
Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba zapalna jelit. Należy do grupy chorób autoimmunologicznych, czyli takich, które osłabiają odporność immunologiczną organizmu. Jakie są objawy i jak wygląda proces leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Przeczytaj!

Kiedy dochodzi do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego? Pierwsze oznaki choroby najczęściej pojawiają się u osób młodych, pomiędzy 15 a 25 rokiem życia . Początkowe objawy choroby są na tyle powszechne, że niełatwo jest prawidłowo rozpoznać schorzenie. Ważne jednak, by jak najszybciej rozpocząć leczenie, ponieważ wrzodziejące zapalenie jelita grubego , podobnie jak choroba Crohna , może przyczynić się do rozwoju raka jelita grubego . Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego Do objawów wrzodziejącego zapalenia jelita grubego należą: biegunki ; problemy z wypróżnianiem ; ból brzucha; gorączka; zmniejszenie masy ciała ; osłabienie organizmu. Objawy te nie są specyficzne, ale pojawiają się często przy chorobach autoimmunologicznych . Ważne więc, by ich nie lekceważyć, ale gdy pojawiają się łącznie, udać się do lekarza w celu zdiagnozowania tej lub innej choroby układu immunologicznego . Przebieg i leczenie wrzodziejącego zapalenie jelita grubego W większości przypadków ta choroba jelita grubego ma łagodny przebieg. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba konsultować jej z lekarzem. W przypadku ostrego przebiegu konieczne jest leczenie szpitalne lub ambulatoryjne . Wrzodziejące zapalenie jelita grubego w części przypadków kończy się poważnymi powikłaniami, które mogą nawet zagrażać życiu chorego. Chore jelita mogą na przykład obficie krwawić, przez co istnieje ryzyko niedokrwistości . Aby temu zapobiec, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu przetoczenia krwi. Najczęściej wrzodziejące zapalenie jelita grubego leczy się farmakologicznie, czasami jednak konieczne jest też leczenie chirurgiczne . Choroby tej nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednio dobrane metody leczenia pozwalają w znaczący sposób osłabić jej objawy. Dieta przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego Bardzo ważne jest odpowiednie...

Leczenie różyczki
Fotolia
Zdrowie
Zapalenie krtani - Nie lekceważ tego!
Zapalenie krtani może być groźne. Szczekający kaszel, duszności i charakterystyczne pianie podczas wdechu to objawy, które powinny postawić cię na równe nogi - chore dziecko wymaga natychmiastowej pomocy!

Przyczyny zapalenia krtani  Zapalenie krtani może być wywołane wirusami lub bakteriami. Najczęściej chorują maluchy od końca okresu niemowlęcego do 5. – 7. roku życia.   U starszych dzieci choroba zazwyczaj  rozpoczyna się od chrypki lub utraty głosu i   nieproduktywnego (bez odkrztuszania) , bardzo męczącego suchego kaszlu . Może jej towarzyszyć gorączka lub stan podgorączkowy.    U małych dzieci ostre zapalenie krtani może także zacząć się nagle, najczęściej w nocy, czemu sprzyja poziome ułożenie ciała i ciepło.  Uwaga! Zapalenie krtani może być powikłaniem zwykłego przeziębienia.  Stan zapalny obejmujący krtań może z kolei rozprzestrzenić się na niższe odcinki dróg oddechowych, przez co dochodzi do zapalenia tchawicy lub zapalenia oskrzeli u dziecka . Dlatego nie wolno lekceważyć infekcji i czekać aż przejdą same! Przeczytaj także: Zapalenie oskrzeli u dziecka  Rodzaje zapalenia krtani Zwykłe zapalenie krtani  nie jest groźne. Wystarczy w porę rozpocząć leczenie i nie pozwolić chorobie się rozhulać. Leczenie zależy od przyczyny: infekcję bakteryjną zwalcza się antybiotykiem, wirusową – lekami przeciwzapalnymi. W obu przypadkach podaje się także syropy przeciwkaszlowe oraz leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie.  Dziecko powinno pić dużo letnich, niegazowanych płynów i oszczędzać głos ( nie krzyczeć, nie śpiewać).   Ostre zapalenie krtani może być bardzo groźne.   Nawet niewielki obrzęk może spowodować, że dziecko będzie miało problem z zaczerpnięciem oddechu . Dzieje się tak, ponieważ odcinek podgłośniowy krtani jest u maluszków wyjątkowo wąski.  Objawy ostrego zapalenie krtani to  charakterystyczny, szczekający kaszel , któremu mogą towarzyszyć duszności i przypominający pianie...

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz