Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niezaszczepione dzieci będą uczyły się zdalnie? Taki jest pomysł rządu
Adobe Stock
Aktualności

Niezaszczepione dzieci będą uczyły się zdalnie? Taki jest pomysł rządu

Powrót dzieci do szkoły we wrześniu tego roku wciąż stoi pod znakiem zapytania. Coraz częściej mówi się jednak, że do ławek wrócą wyłącznie uczniowie zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19.

Wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądał nowy rok szkolny. Politycy ostrzegają przed czwartą falą koronawirusa i namawiają do szczepień, ale chętnych jest coraz mniej. Coraz głośniej mówi się za to o przywróceniu ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Wiele wskazuje na to, że obejmą one uczniów. 

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Niepewny początek roku szkolnego

Nie jest tajemnicą, że Ministerstwo Zdrowia wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym pracuje nad nowymi zasadami, które miałyby zacząć obowiązywać w szkołach we wrześniu 2021. Możliwy scenariusz obejmuje naukę zdalną wyłącznie dla uczniów niezaszczepionych. Przynajmniej na początku roku szkolnego. 

„Rozważamy, czy podobne rozwiązanie jak w przypadku zakładów pracy nie byłoby racjonalne, czyli szkoły o wysokim poziomie zaszczepienia byłyby zwolnione z obowiązku nauki zdalnej i hybrydowej” – powiedział w rozmowie z Fakt.pl minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Zdalnie także niezaszczepieni nauczyciele?

Minister zdrowia przyznaje, że nie jest zadowolony z poziomu szczepień uczniów powyżej 12. roku życia. Do tej pory w Polsce pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ok. 600 tys. dzieci, a drugą – 400 tys.: „Mówimy więc o poziomie 25 proc. populacji. W porównaniu z innymi grupami wiekowymi to mało”.

To samo rozwiązanie rekomendowała wcześniej Polska Akademia Nauk. „Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni” – podkreślali eksperci PAN, dodając, że niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego nie powinny przebywać w szkole w czasie pandemii, a szczególnie w okresach jej nasilenia. 

Zobacz też:

6000 zła alimentów
Adobe Stock/Facebook
Aktualności
6000 zł alimentów na 8-latkę. Skandal? Ojciec: „Zaraz wyląduję pod mostem”
Komornik zajął mu konta, biznes padł, ojciec boi się, że wyląduje pod mostem. Płaci, ile może, bo zasądzonych kwot nie jest w stanie przekazywać matce dziecka.

Para z Wrocławia – on Francuz, Christoph, ona Polka – doczekała się córki, ale kilka lat temu ich drogi się rozeszły. Ponieważ na sprawie sądowej on się nie pojawił, jak twierdzi – nie ze swojej winy, a matka żądała 6000 zł alimentów miesięcznie , sąd przychylił się do jej wniosku. Takie jest prawo – jeśli druga strona nie pojawia się na rozprawie, sąd zasądza to, o co wnioskuje strona obecna. Klamka zapadła – podaje „Super Express”. Jak to możliwe? Ojciec dziecka jest z zawodu pilotem, gdy pracował, zarabiał bardzo dobrze i stać go było na tak wysokie wpłaty na konto byłej partnerki. Niestety od jakiegoś czasu nie lata, więc zasądzone alimenty na dziecko są dla niego zdecydowanie za wysokie. Próbował swoich sił w gastronomii, prowadząc francuską restaurację we Wrocławiu, ale komornik zajął mu konta, co zmusiło go do zamknięcia interesu. Dług urósł już do ponad 200 tysięcy złotych. „Nie rozumiem, jak to możliwe, że mała dziewczynka potrzebuje tak ogromnych kwot. Przecież 6000 zł to bardzo dobra wypłata dla wykształconej osoby, z której często utrzymuje się cała rodzina. Nie jestem w stanie tyle płacić. Wysyłam tyle, ile mogę – 1500 zł”  powiedział Christoph w rozmowie z dziennikarzem wrocławskiego oddziału „Super Expressu”.  Ona pławi się w luksusie, on może wylądować pod mostem „Obecnie nie mam środków do życia, obawiam się, że zaraz wyląduję pod mostem” – mówi Francuz. „A moja była partnerka pobiera przecież świadczenia 500 plus , otrzymuje alimenty nie tylko ode mnie, ale i od ojca jej pozostałych dzieci”  – dodaje. Kobieta ma troje dzieci. Christoph chce wystąpić do sądu o obniżenie alimentów do kwoty 1500 zł miesięcznie. To i tak sporo, bo średnio w Polsce alimenty na dziecko w wieku 8 lat wynoszą...

alimenty na dziecko do kiedy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Alimenty na dziecko: do kiedy? Do którego roku życia się płaci?
Ustalone przez sąd alimenty na dziecko trzeba płacić do czasu, w którym dziecko będzie już w stanie utrzymać się samodzielnie. Co ciekawe, przepisy nie określają dokładnie, do którego roku życia płaci się alimenty. Rodzic nie zawsze musi też płacić alimenty na dorosłe dziecko.

Do kiedy płaci się alimenty na dziecko – to pytanie często nurtuje rodziców, na których ciąży obowiązek alimentacyjny. Niestety, Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie podaje sztywnej granicy wiekowej, powyżej której dziecku już nie należą się alimenty. W niektórych sytuacjach jednak alimenty na dziecko można uchylić, składając odpowiedni pozew. Alimenty na dziecko: do kiedy? Z przepisów prawa nie wynika, do którego roku życia płaci się alimenty na dziecko: przysługują one zarówno małoletniemu, jak i dorosłemu dziecku, dopóki nie może się ono samo utrzymać. Rodzic objęty obowiązkiem alimentacyjnym musi zatem płacić alimenty tak długo, aż dziecko podejmie pracę zarobkową. Wynika to z konieczności troszczenia się o „fizyczny i duchowy rozwój dziecka” oraz „należytego przygotowania go, odpowiednio do jego uzdolnień, do pracy zawodowej” – głosi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Choć nie określono prawem, jakie są minimalne alimenty , powinny one przynajmniej zaspokajać podstawowe potrzeby dziecka. Trzeba przy tym pamiętać, że alimenty na dziecko należą się niezależnie od stopnia wykształcenia dziecka, a obowiązek alimentacyjny rodzica nie ustaje wraz z zakończeniem przez dziecko kolejnego etapu edukacji. Warunkiem utrzymania prawa do alimentów jest chęć kontynuowania nauki oraz uzyskiwanie pozytywnych wyników. Uwaga, alimenty na dziecko mogą zostać uchylone, jeśli dziecko ma na tyle duże dochody z majątku, że pokrywają one koszty jego utrzymania. Jak długo płaci się alimenty? Alimenty na dziecko płaci się tak długo, jak długo dziecko potrzebuje pieniędzy na własne utrzymanie, ponieważ nie pracuje. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Poza sytuacją, w której dziecko uzyskuje dochody z majątku, rodzic może też złożyć pozew o uchylenie alimentów na dorosłe dziecko, gdy: pomimo pełnoletności dziecko nie...

Im więcej dzieci, tym więcej radości z macierzyństwa? Tak sądzi psycholog
Adobe Stock/ Facebook/Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Zadziwiające słowa katolickiej psycholog: „Im więcej dzieci, tym więcej satysfakcji z macierzyństwa”
Zdaniem psycholog Bogny Białeckiej nie powinnyśmy „skazywać” dzieci na jedynactwo. Postem, który zamieściła na Facebooku, wywołała burzliwą dyskusję.

Żaden inny post Bogny Białeckiej na Facebooku nie wzbudził do tej pory takich emocji. Kiedy psycholog przekonywała, że dziecku potrzebna jest dyscyplina, albo że warto spisywać dobre wspomnienia, wielu internautów się z nią zgodziło. Tym razem jest jednak inaczej. Im więcej dzieci, tym lepiej? Zdaniem psycholog rodzice nie powinni „skazywać” dzieci na jedynactwo. „Jeśli to tylko możliwe, zapewnij dziecku najdłuższą znaczącą relację miłości w jego życiu – brata, siostrę” – przekonuje Bogna Białecka, dodając, że im więcej dzieci, tym więcej mamy satysfakcji i radości z macierzyństwa. Jak podkreśla, z jednej strony starsze dzieci opiekują się młodszymi, z drugiej młodsze uczą się od starszych.  „Daje to matce wiele okazji do radości. Wiem, że czasem względy zdrowotne czy inne uniemożliwiają realizację tego planu, jednak zbyt często wierzymy antynatalistycznej propagandzie, że kolejne dzieci to zło” – dodaje psycholog. Internauci oburzeni Post psycholog wywołał burzliwą dyskusję. Zdecydowana większość internautów nie kryje oburzenia. „Czy możemy nie obciążać matek i w ogóle ludzi za decyzje, jakie podejmują i które dotyczą ICH życia? Sama byłam jedynaczką i zawsze chciałam mieć rodzeństwo. Więc dzieci mam troje. I owszem – są to relacje, wspólna zabawa i wsparcie. Ale też jest to rywalizacja i frustracja. Z mojego punktu widzenia też jest to ogrom czasu a często frustracji”; „Nie każdego stać na więcej dzieci niż jedno. Czasem lepiej mieć jedno, ale takie, które będzie miało dostatnie dzieciństwo, niż kilkoro i cierpieć niedostatek”; „Znam mnóstwo dzieciaków ciągle kłócących się z rodzeństwem. Parę przypadków znęcania się. Znam mnóstwo dorosłych rodzeństw, których kontakty zdominowane są walką o to, kto więcej dostał od rodziców i po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj