AdobeStock, Youtube
Aktualności

Dziewczynka topiła się w basenie pełnym ludzi. Nikt tego nie zauważył [WIDEO]

Ten filmik powinien zobaczyć każdy rodzic. Uświadamia, że tonący tonie po cichu. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę!

Na kanale Lifeguard Rescue na YouTube zamieszczane są filmiki z monitoringów kąpielisk. Twórcy chcą w ten sposób pokazać różne sytuacje, które mogą przytrafić się na basenie. Tydzień temu zmieszczono nowe wideo, na którym widać tonącą dziewczynkę. Widać, jak dziecko zostaje zniesione przez fale na głębszą wodę. Gdy nie potrafi sięgnąć stopami dna, zaczyna się raz po raz zanurzać i walczy z wodą. Niestety nikt z osób znajdujących się w jej pobliżu nie reaguje.

To już kolejny film, który uświadamia, że dziecko może być otoczone przez ludzi i wcale nie być bezpieczne. W zbiorniku wodnym trzeba, być czujnym zarówno pilnując własne dziecko, jak i zwracając uwagę na dzieci znajdujące w pobliżu. W tym przypadku skończyło się dobrze. Na szczęście dziewczynkę zauważyła czujna ratowniczka, która błyskawicznie wyciągnęła dziecko na brzeg.

Wakacje się rozpoczęły a policja i ratownicy apelują do rodziców o rozsądek. By zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa, wybieraj jedynie miejsca przeznaczone do kąpieli, ze ściśle określoną głębokością i zabezpieczone przez ratowników. Do takich kąpielisk należą baseny, ale i jeziora, stawy, zalewy, czy rzeki z wydzielonymi i nadzorowanymi kąpieliskami. Kluczowa jest jednak opieka rodzica. Zobacz inny filmik na którym widać, jak ojciec nawet nie widzi, że ratownicy ratują jego dziecko:

Tonący tonie po cichu

Utonięcie jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Wiele z nich tonie w pobliżu dorosłych, którzy nie są świadomi, co się dzieje. Co gorsza, niektórzy nawet widząc tonące dziecko, mogą nie mieć pojęcia, że ono tonie. Warto wiedzieć, że zazwyczaj nie wygląda to tak jak na filmach. Osoba taka nie macha rękoma, nie woła o pomoc, nie chlapie wodą. Bardzo często nie wydaje z siebie najmniejszego dźwięku. Dlaczego? Gdy tonący znajduje się nad wodą, próbuje szybko nabrać powietrza, ale jest to tak krótki moment, że nie jest w stanie jeszcze krzyknąć. Tonie więc w ciszy. Warto wiedzieć, że osoba taka także nie jest w stanie skoordynować rąk, dlatego nie macha. Ludzie, którzy toną walczą na powierzchni wody zaledwie przez 20 do 60 sekund, zanim pójdą pod wodę.

Jak zatem w porę rozpoznać tonącą osobę? Francesca A. Pia amerykański naukowiec i ratownik wodny, by ułatwić ocenę zagrożenia, opracował listę charakterystycznych zachowań:

  • Głowa w wodzie, usta na poziomie lustra wody
  • Głowa przechylona do tyłu i otwarte usta
  • Szklane oczy i puste spojrzenie
  • Zamknięte oczy
  • Próby płynięcia na plecach
  • Włosy opadające na czoło lub oczy
  • Nogi nie pracują, pozycja pionowa
  • Gwałtowne łapanie powietrza
  • Nieudane próby płynięcia w określonym kierunku.


Źródło: YouTube, Newsweek

Zobacz także:

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

leczenie kataru u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na katar u niemowlaka: domowe sposoby na katar (skuteczne i bezpieczne)
W leczeniu kataru u niemowlęcia pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów, a także pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju. Lekarz podpowiada, jak pomóc niemowlakowi z katarem. Oto domowe, naturalne sposoby.

Katar u niemowlęcia jest dużą uciążliwością. Zapchany nos sprawia, że dziecko nie chce jeść, gdyż podczas ssania piersi lub smoczka nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Zakatarzone niemowlę jest marudne, rozdrażnione i ma problemy ze snem, dlatego należy jak najszybciej pomóc mu w udrożnieniu nosa.  Sposoby na katar u niemowlaka Jeżeli zakatarzone niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia (nie ma innych niepokojących objawów, np. gorączki, wyraźnego pogorszenia samopoczucia), można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz  poleca siedem prostych, sprawdzonych i bezpiecznych domowych sposobów walki z dziecięcym katarem. Układanie niemowlaka na brzuszku Jeśli niemowlę, które ma katar, jeszcze nie siedzi, należy jak najczęściej układać je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Można też dziecko nosić oparte o ramię (w pozycji do odbicia) – to też sprzyja wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz. Prawidłowe ułożenie ciała jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka: zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS ). Dziecko należy układać w ten sposób w ciągu dnia, na kilka minut i tylko wtedy, kiedy czuwa.  Odpowiednia pozycja do snu Odpowiednią pozycją do snu dla niemowlaka będzie ułożenie maluszka tak, by jego główka była kilka centymetrów wyżej od jego ciała. Zapobiegnie to zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Nie powinno się jednak podkładać poduszki pod główkę malucha, ponieważ może to źle wpłynąć na jego delikatny kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie łóżeczka o kilka centymetrów do góry (np. podkładając książki pod nogi...

Dzieci topią się w ciszy - nagranie z TikToka przestrogą dla innych rodziców
AodbeStock, TikTok
Aktualności
Dzieci topią się w ciszy – nagranie z TikToka przestrogą dla innych rodziców
Jedno z nagrań na TikToku pokazuje, jak szybko może dojść do tragedii, gdy dziecko bawi się w wodzie. Rodzic musi mieć oczy dookoła głowy, ponieważ topiące się dziecko może nie sygnalizować, że potrzebuje pomocy.

Podczas upalnych dni ulubioną aktywnością dzieci jest zabawa w wodzie. Rodzic musi być wtedy jednak szczególnie uważny. Nagranie opublikowane na TikToku pokazuje, że nie można spuszczać dzieci z oczu nawet na sekundę! Dziewczynka topiła się, a jej tata był obok Na TikToku pojawiło się nagranie, które mrozi krew w żyłach. Cała sytuacja miała miejsce w Tajlandii. Na opublikowanym filmiku widać, jak mała dziewczynka bawi się w basenie, a jej tata w tym czasie niedaleko niej w spokoju zamiata podłogę. W pewnym momencie dziecko jednak zaczyna się topić. Wbrew pozorom – wcale nie krzyczy, nie wzywa pomocy. Mężczyzna jest zupełnie nieświadomy, że jego córeczce dzieje się właśnie krzywda. @period.studio À 3ans, elle sauve sa petite sœur de la noyade. #enfant #kids #children #danger #piscine #pool #parents #parenting #parentsoftiktok ♬ Stressful Cinematic Dark TV Hospital House - VETOSHEV Błyskawiczna reakcja taty Na szczęście w porę zareagowała starsza siostra dziewczynki. Podbiegła do taty i zaczęła krzyczeć, wskazując na basen. Mężczyzna od razu zareagował – wbiegł do basenu i pomógł swojej młodszej córce. Na całe szczęście – nie było jeszcze za późno.  „Dzięki Bogu, że była tam starsza siostra. Za mało rozmawiamy o takich sytuacjach, a zdarza się to często i przez chwilę nieuwagi niszczy całe życie. Odwracasz głowę i dziecko już się utopiło. Dziecko tonie w ciszy” – brzmi komentarz pod nagraniem.  Rodzic musi mieć oczy dookoła głowy! Ta sytuacja nie miała tragicznych konsekwencji, jednak gdyby tata zareagował kilka minut później, dziecko mogłoby już nie żyć. Dlatego tak ważne jest, by rodzic ciągle kontrolował, co dzieje się z jego dzieckiem. Warto pamiętać, że gwarancji bezpieczeństwa nie daje dziecku również koło...

niemowlę i inhalacje
Adobe Stock
Zdrowie
Inhalacja niemowlaka i nawilżanie noska podczas kataru
Inhalacje pomogą niemowlakowi na katar. Zatkany nosek przeszkadza nie tylko w oddychaniu, ale i w ssaniu. Ulgę przynosi odpowiednie nawilżanie. Inhalacje niemowlakowi można robić nawet 2-3 razy dziennie. Dobrze sprawdzają się też w przypadku astmy.

Kaszlącemu i zakatarzonemu niemowlakowi bardzo pomagają inhalacje i nawilżanie noska. Dzięki temu śluz staje się rzadszy, łatwiej go wykrztusić, a wydzielina nie zasycha w nosku. Do inhalacji niemowlaka można używać roztworu soli fizjologicznej (w przypadku kataru) oraz specjalnych leków do nebulizacji (w konkretnych schorzeniach, takich jak np. zapalenie oskrzeli czy astma). Ile powinna trwać inhalacja niemowlaka? Nie dłużej niż 10 minut! Inhalacje można wykonywać już u noworodka. Takie inhalacje dla noworodka pomogą zwalczyć objawy przeziębienia, np. katar lub kaszel. nie stosuj ich jednak na własną rękę, musi zalecić je lekarz. Spis treści :  Inhalacja niemowlaka krok po kroku Jak robić inhalacje niemowlakowi? Inhalacja dla niemowlaka - kiedy? Z czego inhalacje na katar lub kaszel dla niemowlaka? Jaki inhalator wybrać dla niemowlaka? Smoczek do inhalacji czy maseczka? Inne metody nawilżania noska Nawilżanie powietrza podczas kataru Inhalacja niemowlaka krok po kroku Czym inhalować dziecko przy kaszlu, katarze lub astmie? Inhalację dla niemowlaka najskuteczniej wykonasz za pomocą tzw. nebulizatora . Jest to elektryczny inhalator , który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną (wodny roztwór chlorku sodu) w delikatną mgiełkę (aerozol). Jak robić inhalacje niemowlakowi? Jeśli zastanawiasz się co użyć do inhalacji dla niemowlaka - możesz je wykonać np. z soli fizjologicznej. Do pojemniczka wlej sól fizjologiczną (nigdy wodę!) albo lek, a następnie: umieść dziecko wygodnie, najlepiej w pozycji półsiedzącej, możesz natłuścić mu twarz, by nie podrażnić delikatnej skóry, uruchom nebulizator, włóż dziecku maseczkę, inhalacja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut, możesz inhalować dziecko 2-3 razy dziennie.   Lek do nebulizacji powinien być w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj