Noc Muzeów 2018
AdobeStock
Aktualności

Tego dnia wszystkie dzieci mogą pójść spać później!

Co roku w połowie maja ludzi opanowuje nastrój błądzenia po gmachach muzeów. Przewidzianych jest także wiele atrakcji dla najmłodszych, więc warto skorzystać.

Inauguracja projektu Noc Muzeów miała miejsce już 13 lat temu. Z roku na rok liczba zaangażowanych instytucji rośnie. Oprócz muzeów są to: domy kultury, stowarzyszenia, fundacje, pracownie artystyczne, urzędy oraz szereg miejsc niezwiązanych z kulturą. Warto więc sprawdzić jakie atrakcje w twoim mieście przygotowano dla dzieci. Interaktywne zwiedzanie, wykłady, zagadki, animacje, rodzinne gry miejskie, spotkania z ciekawymi ludźmi - każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także: Pierwszy raz z dzieckiem w muzeum

Kiedy rozpoczyna się wydarzenie?

Tegoroczna Noc Muzeów zaplanowana jest na dwa dni. W większości miast, w tym w Warszawie, odbędzie się w sobotę w nocy z 19 na 20 maja. Natomiast w Krakowie tegoroczna impreza odbędzie się w piątek w nocy z 18 na 19 maja. Większość obiektów otwiera się około godziny 18 i jest czynne do ok. 1-2 w nocy, jednak warto wiedzieć, że wiele placówek z myślą o najmłodszych otwiera swoje drzwi wcześniej. W niektórych miejscach obowiązują zapisy. Sprawdź to koniecznie wcześniej, by uniknąć rozczarowania.
O to kilka propozycji z dużych miast na które warto zwrócić uwagę:

Noc Muzeów: Warszawa

 • Fabryka Wedla – w krainie czekolady

Zakład na warszawskiej Pradze zostanie otwarty specjalnie dla wszystkich, którzy marzyli o zobaczeniu, jak powstaje ich ulubiona czekolada. Podczas wycieczki goście zobaczą linię produkcyjną, zwiedzą Pracownię Rarytasów, Salę Pamięci oraz galerię czekoladowych rzeźb. Dla wszystkich zwiedzających będą słodkie niespodzianki.
Miejsce: Fabryka Wedla, ul. Zamoyskiego 24/26 od godz. 12:00

 • Wieczorynka w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza dzieci w podróż do dalekich krajów i odległych epok. W planie podróży wizyta w katedrze w Faras i na dworze królewskim oraz rejs okrętem po wzburzonym morzu i zwiedzanie dawnej Warszawy.
Miejsce: Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, godz. 18.00

 • Warsztaty dla rodzin U króla Maciusia

Rodzice i dzieci przygotują maciusiowe upominki: zapachowe poduszki, przypinki, magnesy.
Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, od 19.00 do 22.00

 • Guliwer w kosmosie

Teatr Guliwer zaprasza dzieci w kosmos. W czasie kosmicznej podróży maluchy będą szukały zagubionego w odległej galaktyce Guliwera. Zmęczone międzyplanetarną podróżą będą mogły odpocząć w teatralnej kawiarni Fika.
Miejsce: Teatr Lalek Guliwer, ul. Różana 16, godz. 19.30 – 23.00

Noc Muzeów: Wrocław

We Wrocławiu nie zabraknie warsztatów, zajęć i gier terenowych dla najmłodszych.

 • Gwiezdne historie, cykl Maluchy odkrywają muzeum

Niebo fascynowało ludzi od zawsze – na mapie gwiazd odnajdywano nie tylko zwierzęta i postacie, ale całe historie! Potrafimy z fascynacją wpatrywać się w nocne niebo, wodząc palcem po konstelacjach gwiezdnych czy obserwować komety. Na tym spotkaniu poznamy bliżej mapę nieba.
Miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6, godz. 17.00-18.00

 • Wykonywanie odlewów skamieniałości

Muzeum Genealogiczne zaprasza wszystkie dzieci do własnoręcznego (lub z pomocą rodziców) wykonania gipsowych odlewów skamieniałości, które będą wspaniałą pamiątką po wizycie w muzeum. Przewodnicy pomogą rozpoznać jakie skamieniałości były podstawą do wykonania odlewów oraz opowiedzą o zwyczajach i trybie życia różnych dawno wymarłych zwierząt.
Miejsce: Muzeum Geologiczne im. Henryka Teisseyre, Uniwersytet Wrocławski, ul. Wojciecha Cybulskiego 30, godz. 13.00-18.00

Noc Muzeów: Poznań

 • Wspólne odkrywanie – spacer rodzinny z quizem

Do obchodów Nocy Muzeów dołączył Muzeum Narodowe w Poznaniu. Oficjalną część wydarzenia podzielono na 7 ścieżek zwiedzania. Jedna z nich jest skierowana właśnie do rodzin z dziećmi. Organizatorzy przygotowali dla rodzin z dziećmi specjalną trasę wiodącą przez wszystkie muzealne sale i zakamarki. Po drodze czekają specjalne zadania! Quiz jest tak pomyślany, by oprócz zabawy stanowił też dawkę podstawowej muzealnej wiedzy. Będzie więc niezbędna rodzinna współpraca.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9, godz. 17.00 - 18.30

Noc Muzeów: Kraków

 • Muzeum Inżynierii Miejskiej

Malowaliście już na wodzie? Tworzyliście własne witraże? Byliście w pracowni drukarza? Będziecie mieli okazję! Muzeum Inżynierii Miejskiej to nie tylko wystawy, ale także okazja do wszelakiego rodzaju doświadczania. Ciekawe atrakcje dla dzieci znajdują się także w Ogrodzie Doświadczeń. Pokazy fizyczne, dźwiękowy labirynt, obserwacje w podczerwieni i wiele innych.
Miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, godz. 18.30 – 22.00

 • Wielicka Noc Muzeów

Swoje podwoje otwierają także Zamek Żupny i Muzeum kopalni soli w Wieliczce. Oprowadzanie po wystawie "Ballada o lubelskim bursztynie" odbędzie się o 19:30 i 21:00. Będziecie mogli zobaczyć małe dzieła sztuki, czyli... solniczki. Oprócz tego noc ubarwi Teatr Nikoli z Krakowa ze swoją akcją teatralno-plastyczną. Jednak co dla Was najważniejsze, Muzeum przygotowało także atrakcje dla dzieci i rodziców. Między 19:00 a 22:00 będziecie mogli wziąć udział w zajęciach edukacyjnych "Rodzinne inspiracje".
Miejsce: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, godz. 19.00-24.00.


konkursy dla rodziców
mamotoja.pl/Adobe Stock

Trójmiasto i Pomorze

Na północy Polski kilka miast połączyło siły, aby stworzyć jedyny w swoim rodzaju program muzealny. Gdańsk, Gdynia, Sopot, Wejherowo, Rumia, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Hel, Trąbki Wielkie, Będomin, Waplewo Wielkie i Żukowo to tegoroczni uczestnicy obchodów Nocy Muzeów, które w Trójmieście i okolicach odbędą się w nocy z 19 na 20 maja.

Tegoroczna Noc Muzeów, odbywać się będzie pod hasłem tego, co niewyjaśnione i paranormalne. Wszystkie biorące udział w akcji instytucje na jedną noc zmienią się w strefę X, w której zwiedzający będą poszukiwać tropów rozbitego statku UFO oraz miejskich legend.

 • Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1

19:00 „W polu kapusty” – warsztaty ogrodnicze (warsztaty odbywają się o pełnych godzinach)
19:00 – 01.00 – Historyczna linia trolejbusowa – (do godziny 21:00 przejazdy z przewodnikiem)
19:30 „UFO, duchy, stwory – gdyńska mitologia” – wykład historyczny Michała Miegonia, prezentacja multimedialna
22:00-23:00 Koncert “Pin Park” / wizualizacje KINOmanual

 • Podróż w czasie. Historia pewnej rodziny

Wystawa nie tylko dla dzieci.
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej, Gdańsk., pl. Bartoszewskiego 1, 19.00-01.00 (ostatnie wejście o g. 24.00)

 • Maraton rzeźby

Akademia Sztuk Pięknych zaprasza wszystkich chętnych na otwarte, bezpłatne zajęcia z rzeźby i rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Miejsce: Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk, Targ Węglowy 6, godz. 12.00 – 15.00

Wybieracie się na Noc Muzeów z dziećmi? W Waszych miastach są organizowane atrakcje dla najmłodszych? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

noc muzeów
Noc Muzeów z DK Zacisze - filmy, LEGO, pokazy - 18.05, Warszawa
Zapraszamy na Noc Muzeów do DK Zacisze - w programie mnóstwo atrakcji dla dzieci.

Noc Muzeów – „Architektura” 18 maja, sobota, godz. 19.00-22.00 Organizator: Dom Kultury „Zacisze”, Miejsce: Warszawa Targówek, ul. Blokowa 1 www.zacisze.waw.pl  dk@zacisze.waw.pl    W programie: wystawa malarstwa Marii Kiesner,  LEGO twórcze budowanie dla młodszych i starszych,  mała architektura w akwareli dla dorosłych, Best Off czyli pokaz najlepszych filmów polskiego kina niezależnego, budowa architektury miejskiej – kartonowe puzzle, muzyka obrazowa - Koncert ViNATi - Mariusza Żółkiewki, 21.30 pokaz ognia.   Wstęp wolny.   Maria Kiesner   Obrazy Marii Kiesner będą inspiracją do budowli z klocków LEGO. Dzieci stworzą budowle, budynki i to, co podpowie im wyobraźnia czyli rzeczy nieprzewidywalne. Budować będziemy również miasto z kartonów. Powstaną wieżowce i kamienice. Architektura Warszawy. Każdy będzie miał w tym swój udział. Chętni będą mogli posłuchać koncertu muzyki obrazowej w wykonaniu ViNATi - Mariusza Żółkiewki i spróbować swych sił w akwareli. Pod okiem fachowca powstaną miniatury zabudowy w technice akwareli. Masz swoje ulubione miejsce w Warszawie? Spróbuj namalować. Dla fanów kina niezależnego przygotowaliśmy pokaz najlepszych filmów. O 21.30 zabrzmi muzyka, pojawi się ruch, a główną rolę odegra ogień. Zapraszamy na pokaz ognia.      Best Off jest prezentacją tego, co w ostatnim roku wydarzyło się w polskim kinie niezależnym, amatorskim i studenckim. Podczas pokazu w DK Zacisze widzowie będą mieli okazję spotkać się z najnowszą polską twórczością filmową. Zobaczyć zwycięskie filmy nagrodzone na 11. festiwalach polskich filmów autorskich, m.in. na  Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, Off Cinema, Up To 21, Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Zoom Zbliżenia, Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych,...

Färdig bildserie kjol ramtopp, wystawa, toruń
Wystawa Cuda Niewidy, 15.03.2013 – 26.05.2013, Toruń
Zapraszamy na wystawę Cuda Niewidy do Torunia.

15 marca toruńskie CSW otworzy wystawę, jakiej jeszcze w Polsce nie było. CUDA NIEWIDY to projekt dedykowany związkom między sztuką, modą, architektura i designem, za szczególnym naciskiem na modę, która wykracza poza pojęcie 'ubrania', jest czymś więcej niż tylko konfekcją.    Punktem wyjścia wystawy jest twórczość Husseina Chalayana , jednego ze współczesnych projektantów podejmującego niezwykle trafnie temat hybrydyzacji wiedzy oraz stosującego niezwykle innowacyjne, zaawansowane technologicznie metody produkcji. Poza pracami Chalayana w ramach wystawy będzie można zobaczyć prace Iris van Herpen (znanej jako autorki zjawiskowych kreacji Bjork i Lady Gaga, wykonane z najnowocześniejszych materiałów i przy użyciu nowych technologii ), Tomoko Hayashi (tworzącej urzekająca biżuterię z cukru i ludzkich łez), Any Rajcevic ( autorki animalistycznych, niepokojących masek pełniących rolę biżuterii), czy Daniela Widriga ( używającego w swoich projektach drukarki 3D), a także wielu innych projektantów młodego pokolenia, których prace opisać można właśnie jako hybrydy, przekraczające granice uznawanych dotychczas kategorii. Toruńskie CSW zaprasza na kolejną ekscytującą przygodę!   CUDA NIEWIDY. Współzależności między sztuką / modą / architekturą 15.03.2013 – 26.05.2013 Otwarcie wystawy: piątek, 15 marca 2013, godz. 19.00 Wydarzenia specjalne w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 17-19 maja: urozmaicony program performansów, wykładów i pokazów filmowych - wstęp wolny!   Artyści : Hussein Chalayan, Bogomir Doringer, Naomi Filmer, Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Ruth Hogben, Mina Lundgren, Yuima Nakazato, Minna Palmqvist, Ana Rajcevic, Marloes ten Bhömer, Emilia Tikka, Iris van Herpen,  Daniel Widrig, Anna-Nicole Ziesche   Kuratorka: Dobrila Denegri   Współpraca: Linda Loppa, dyrektor Polimoda,...

noc muzeów, plakat
Międzynarodowa Noc Muzeum w Olsztynie - 18.05, Olsztyn
Przedstawiamy program Nocy Muzeów w Olsztynie.

Międzynarodowa Noc Muzeów   sobota, 18 maja 2013 r.    Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie    Na obrotach Program:    Dziedziniec 19.15,  19.45, 20.15,  20.45, 21.15, 22.20 Kopernik oprowadza 19.20 -20.15 - Turniej łuczniczy 20.20 -  Konkurs rzutu podkową 20.50 - Rozstrzygnięcie konkursu Tajemnice zamku nad Łyną 21.20 - Wehikuł czasu 21.00 - Turniej Najazd na Saracena 23.00 - Koncert zespołu Shannon   19.00-23.00 - bicie monety i druk pamiątkowy 19.00-20.50 -  konkurs  Tajemnice zamku nad Łyną   Konkurs  jest elementem promocji książki „Tajemnice Zamku nad Łyną”  Agaty Grzegorczyk – Wosiek. Jest to książka dla dzieci, która w bajkowy sposób opowiada historię olsztyńskiego zamku. Narratorem bajki jest średniowieczna cegła, która pewnego dnia wypada z muru. Okazuje się, że jako naoczny świadek zdarzeń, ma wiele do opowiedzenia. I opowiada. Zabawnie, z humorem prowadzi przez kolejne zmiany  historii i architektury.  Niełatwe słowa, trudne sformułowania można znaleźć  na marginaliach w słowniczku.    Książka do wygrania w konkursie.    19.00-22.00 - degustacja kawy Tchibo 19.00 – 24.00 – Pamiątkowe lampiony na do widzenia.   Piwnice - prezentacja zbroi rycerskiej   Wieża - Wejście na wieżę wystawa Bł. Regina Protmann (1552-1613) i jej dzieło   Sale kopernikowskie Pokazy specjalne:  Kopernik na medal - jak portretowano astronoma na medalach   19.30 - O obrotach z zamkowej biblioteki  -  pokaz inkunabułu ze zbiorów Mikołaja Kopernika oraz wydań De Revolutionibus   Warsztaty  Pod zamkową wiechą - budowa więźby dachowej Kopernik jak malowany  -  malowanie na szkle Postaw na zamek - przygotowanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj