Etapy porodu
AdobeStock
Aktualności

Będą nowe standardy okołoporodowe. Co i kiedy się zmieni?

Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Zmiany miałby obowiązywać już od przyszłego roku. Sprawdź, co się zmieni.

Pod koniec 2016 roku ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bez zapowiedzi i konsultacji zadecydował o likwidacji tzw. standardów opieki okołoporodowej. Zgodnie z nowelizacją standardy traciły rangę obowiązującego prawa, a miały jedynie stanowić sugestię, do której ordynator danego szpitala mógł, ale nie musiał się zastosować. Ostatecznie w reakcji na ostrą krytykę, która spadła na Radziwiłła Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Planowanych zmian jest sporo.

Ciąża pod specjalnym nadzorem?

Do standardów okołoporodowych ma zostać wpisane nowe przesiewowe badanie dla mam. Test Becka to 21 pytań wielokrotnego wyboru - m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Prawdopodobnie panie, które urodzą w 2019 roku, będą taki test wykonywały trzykrotnie - w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Choć kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty, da jej to wiedzę o jej stanie. To duży przełom w podejściu do depresji poporodowej w Polsce. Nowością także ma być przesunięcie terminu tzw. badania połówkowego USG - z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień. Zalecenia co do reszty badań prowadzonych w czasie ciąży praktycznie się nie zmienią.

Najwięcej kontrowersji budzi zapis dotyczący łagodzenia bólu w trakcie porodu. Większość ekspertów jest zgodna, że znieczulenie powinno być dostępne dla każdej rodzącej. Problemem może być w tym wypadku brak dostatecznej liczby lekarzy anestezjologów. Ministerstwo chce również, by każda ciężarna trafiała obowiązkowo do szpitala już w 40. tygodniu ciąży (to dej pory był to 41. tydzień).

Wspierając karmiące mamy

Eksperci zwracają także uwagę na konieczność wprowadzenia zmian, które pomogą młodym mamom karmić piersią. Choć po porodzie aż 98% mam zaczyna karmić naturalnie, po 6 tygodniach robi to już 46%. Obecnie w wielu szpitalach "standardem" jest dokarmianie noworodka mlekiem modyfikowanym. Jak pokazują badania, wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią, gdyż nie otrzymało odpowiedniego wsparcia. W ramach nowych standardów każdy szpital będzie miał obowiązek zapewnienia młodej mamie sprzętu do pozyskania mleka (laktator).

Kolejną zmianą ma być zakaz reklamowania niektórych produktów. Obecnie w wielu placówkach noworodki otrzymują specjalne pakiety zawierające m.in. próbki pieluszek, kosmetyków czy smoczki. Zdaniem ekspertów takie produkty zawierają reklamy choćby mleka modyfikowanego i mogą wpływać na decyzje młodych mam. Co więcej, nowością ma być wprowadzenie zasady związanej z karmieniem mlekiem zmodyfikowanym tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz. Resort chce, by projekt był gotowy do końca marca 2018 roku, a nowe standardy obowiązywały już od 2019 roku.

Co sądzicie o tych zmianach? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz także:

Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

ciąża
Fotolia
Prawo i finanse
W Polsce będzie się rodzić po ludzku? Joanna Pietrusiewicz o nowych standardach okołoporodowych [WYWIAD]
W niektórych szpitalach kobieta już dziś może "rodzić po ludzku", ale są też szpitale, gdzie wiele trzeba poprawić. Czy nowe standardy okołoporodowe zmienią sytuację kobiety w czasie porodu – mówi Joanna Pietrusiewicz, szefowa Fundacji Rodzić po Ludzku.

Od przyszłego roku będą obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Jak je pani ocenia? Bardzo mnie cieszy, że pojawiło się badanie przesiewowe dotyczące ryzyka wystąpienia depresji . Lekarz będzie zobowiązany dwa razy w okresie ciąży i raz po urodzeniu dziecka do zaproponowania kobiecie testu sprawdzającego, czy nie ma depresji . Wiele kobiet przeżywa depresję w ciąży oraz po porodzie. Do tej pory lekarz prowadzący ciążę nie pytał kobiety o samopoczucie, a kobiety bały się o tym mówić. Uważały, że dzieje się z nimi coś niedobrego, wyrzucały sobie, że pewnie są złymi matkami . Tymczasem depresja jest chorobą – taką jak inne. Trzeba zgłosić się o pomoc do lekarza specjalisty .  Nowe przepisy mówią też o większej pomocy w karmieniu piersią... W nowych standardach są zapisy, które będą bardziej promowały karmienie piersią. W Polsce bardzo wiele kobiet chciałoby karmić piersią , ale nie dostaje wystarczającej pomocy w tym zakresie. Pomoc w karmieniu piersią będzie lepsza? Uważam, że nowe zapisy dotyczące zasad karmienia piersią są dobre. Kobieta po porodzie ma dostać pomoc w karmieniu piersią. Pytanie tylko, jak będą przestrzegane. Będzie też więcej obostrzeń w podawaniu noworodkowi mleka modyfikowanego? Nie będzie można podać mleka modyfikowanego bez zgody matki. Będzie ono  dostępne tylko na zlecenie lekarskie . Podanie dziecku mleka modyfikowanego będzie musiało być poprzedzone rozmową z matką i wpisem do dokumentacji medycznej . W Polsce co trzeci noworodek jest dokarmiany mlekiem modyfikowanym. Część z nich – bez zgody i wiedzy kobiet! Większość kobiet chce karmić piersią. Nie zawsze jednak to się im udaje, a nie jest im udzielana dostateczna pomoc.  Zobacz także: Naczelna Rada Lekarska krytycznie o nowych standardach okołoporodowych Co kobieta powinna zrobić, jeśli uzna, że w jej...

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Będą zmiany w kalendarzu szczepień obowiązkowych na 2019 r. Zobacz, co się zmieni!
Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2019 rok jest już gotowy – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami minister Jarosław Pinkas. Szykują się dwie ważne zmiany: jedna dotyczy noworodków, druga – przedszkolaków.

Jest już gotowy nowy kalendarz szczepień ochronnych na 2019 rok. Zostanie opublikowany do końca października – mówi minister Jarosław Pinkas , Główny Inspektor Sanitarny. W kalendarzu szczepień obowiązkowych szykują się dwie ważne zmiany. Planowane są także kolejne. Zmiany w szczepieniach przeciw gruźlicy Do je pory szczepionka przeciw gruźlicy była obowiązkowa w pierwszych 24 godzinach po porodzie . Od 2019 roku szczepionka pozostanie obowiązkowa, jednak wystarczy, że noworodek zostanie zaszczepiony przed wyjściem ze szpitala po porodzie do domu. Dla części dzieci, które musiały w szpitalu pozostać dłużej, np. z powodu wcześniactwa czy trudnego porodu, to duża zmiana. Jednocześnie minister Jarosław Pinkas wypowiedział się zdecydowanie przeciw przesuwaniu szczepienia przeciw gruźlicy na późniejszy termin czy odejściu od obowiązkowego szczepienia przeciw gruźlicy . Powodem jest to, że w Polsce nadal notuje się zbyt wiele przypadków zachorowań na gruźlicę, szczególnie w województwach wschodnich. Informował też, że na Ukrainie wiele osób jest nieszczepionych, a z powodu dużej migracji, istnieje ryzyko zwiększenia liczby zachorowań również w Polsce. – Zachorowanie na noworodka mogłoby okazać się bardzo groźne – mówił szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zobacz także: Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie Zmiany w szczepieniu przeciw odrze, śwince i różyczce Druga zmiana w obowiązkowym kalendarzu szczepień ma dotyczyć szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce . Obecnie szczepieniem obowiązkowym objęte są dzieci w 13. miesiącu życia , a drugą dawkę otrzymują w 10. roku życia. Po zmianach pierwsze dawka szczepienia dzieci będą dostawać w 13. miesiącu życia , a drugą dawkę – w 6. roku życia . (Dzieci, które obecnie skończyły 6 lat, zostaną zaszczepione jak dotychczas – czyli w wieku 10 lat.)...

Standardy okołoporodowe
AdobeStock
Aktualności
Zmiany dla młodych mam: Czy będzie obowiązek karmienia piersią?
Nowe standardy okołoporodowe wzbudzają wiele emocji. Zdaniem wielu osób, zamiast pomóc, po raz kolejny ograniczą prawa kobiet.

Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który opracował nowe standardy okołoporodowe, które już wkrótce wejdą w życie. Najwięcej emocji wzbudzają nakazy, które zostaną narzucone na przyszłe mamy . Czy taki przymus faktycznie przysłuży się kobietom i ich dzieciom? Nowe obowiązkowe badania dla kobiet Ponieważ wzrasta ilość kobiet, które mają problemy emocjonalne po porodzie, wprowadzony ma być nowy przesiewowy test dla mam. Lekarz prowadzący ciążę zapyta m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Przyszła mama będzie musiała wykonać taki test trzykrotnie. Pierwszy raz w okolicy dwunastego tygodnia ciąży, potem - w okolicy dwudziestego siódmego tygodnia ciąży. I po raz ostatni już po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry . Kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty. Jednak więcej wątpliwości wzbudza fakt, że w Polsce do specjalistów się... czeka i to nie krótko. Czy kobieta, która przymusowo wykona taki test i dostanie skierowanie do psychiatry, uzyska jakąkolwiek pomoc? Mam szczerą nadzieję, że tak. Dzięki tej zmianie pojawia się duża szansa na podniesie świadomości na temat depresji poporodowej , o której nadal zbyt mało się mówi. Mam także nadzieję, że wszystkie kobiety, które będą potrzebowały pomocy szybko ją uzyskają. Teraz niestety jest bardzo mało specjalistów, a na wizytę czeka się kilka miesięcy. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, psychiatrów aktywnych zawodowo jest w Polsce około 3,5 tys, według danych NFZ - około 4 tys. Więcej w naszym kraju jest psychologów, bo 18 tys., ale na wizytę u nich czeka się jeszcze dłużej, bo aż pół roku. Psychoterapeuci z powodu niedostatecznego finansowania dostępni są głównie w ramach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz