Noworodek śpi w łóżeczku
Fotolia
Aktualności

Noworodek miał we krwi prawie 2 promile alkoholu. Matka usłyszała wyrok!

Sąd w Ostrowie Wielkopolskim wydał wyrok w sprawie matki, która w sierpniu 2016 roku urodziła pijane dziecko. Czy taka kara jest odpowiednia?

33-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. urodziła pijane dziecko. Sąd wydał wyrok w zawieszeniu.

Urodziła pijane dziecko

O 33-latce z Ostrowa Wlkp. pisaliśmy w sierpniu 2016 roku. Kobieta, mając we krwi 3,5 promila alkoholu, urodziła we własnym mieszkaniu pijane dziecko. W organizmie maluszka lekarze wykryli aż 1,7 promila alkoholu!

Sąd Rodzinny w Ostrowie Wlkp. odebrał kobiecie władzę rodzicielską. Dziecko trafiło do rodziny zastępczej. Matka została skazana na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, choć w przypadku narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

"Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o skazanie kobiety na 1 rok więzienia z warunkowym zawieszeniem na okres 3 lat, dozór kuratora i powstrzymanie się od spożywania alkoholu w okresie próby" – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp.

Kiedy kara jest odpowiednia?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa, w których ofiarami są dzieci. Czy według was kara w zawieszeniu i dozór kuratora to odpowiednia kara dla matki, która naraża dziecko na takie niebezpieczeństwo?

Czytaj także: Prezydent Duda podpisał ustawę zaostrzając kary za przestępstwa wobec dzieci!

Alkohol w ciąży szkodzi dziecku!

To nie pierwszy raz, kiedy słyszymy o pijanej matce, która urodziła pijane dziecko. Spożywanie alkoholu w ciąży to ogromna nieodpowiedzialność. Nawet niewielka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku!

Przypominamy, że każdego roku w Polsce rodzi się około 1500 dzieci dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym (FAS). FAS powoduje u dziecka zaburzenia koncentracji, nadwrażliwość na bodźce, problemy z pamięcią, brak apetytu. Nie narażajcie swoich dzieci!

Zobacz także: Urodziła pijane dziecko i jest bezkarna! Jak to zmienić?

Źródło: rmf24.pl

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Przestępstwa wobec dzieci będą surowo karane
Fotolia
Aktualności
Wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci wchodzą w życie! Na to czekaliśmy!
Wchodzi w życie nowelizacja przepisów kodeksu karnego zaostrzająca kary za przemoc wobec dzieci. Jakie kary grożą za krzywdzenie dziecka?

11 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec dzieci – za znęcanie się nad dzieckiem grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności. Wyższe kary wchodzą w życie 13 lipca. Wyższe kary za przemoc wobec dziecka "Cieszę, że mogę podpisać tę ustawę. Jest to projekt, będący moją inicjatywą ustawodawczą, przygotowany wspólnie m.in. z RPD, RPO i RPP" – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, jeden z autorów zmian w prawie. W czwartek, 13 lipca, nowelizacja ustawy kodeksu karnego weszła w życia. Po nowelizacji: znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad osobą najbliższą albo inną bliską osobą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat; za dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kara pozbawienia wolności będzie nie krótsza niż 3 lata; znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, które doprowadziło do śmierci poszkodowanego, podlega karze od 5 do 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności; znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny będzie podlegało karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat; za pozbawienie wolności osoby nieporadnej ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, grozi kara od 2 do 12 lat więzienia; za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka grozi kara do 3 lat więzienia. Kodeks karny jest dostępny w Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Znajdziesz go pod tym linkiem . Widzisz? Reaguj! Ustawa zaostrzająca kary za przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci służy tym, którzy sami nie mogą się obronić. "Każde przestępstwo jest złe, ale dla niektórych nie ma żadnego usprawiedliwienia" – mówi prof. Brunon Hołyst. Zaniedbywanie dzieci, znęcanie się nad nimi czy zachowania pedofilskie powinny być surowo karane. Jedną z najważniejszych...

Fotolia
Aktualności
Dziecko przykute do bramy. Ojciec znęcał się nad całą rodziną.
Zdjęcia 4-latka wstrząsnęły pracownikami GOPS. Najgorsze, że nikt nie chciał mu pomóc.

Do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rejowcu Fabrycznym, dzięki mamie dziecka, trafiły zdjęcia chłopca przykutego do bramy łańcuchem. Jak się okazało, nad rodziną znęca się ojciec dziecka. Sprawa od razu trafiła do organów ścigania. Mężczyzna został aresztowany. Cicha tragedie i zero współczucia? Chłopiec został przykuty do bramy za nóżkę, ale nie wzbudziło to zainteresowania sąsiadów lub przechodniów. Mało tego. Pracownicy GOPS w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego wspominali, że nie było żadnych przesłanek do tego, aby podejrzewać, że w tej rodzinie dzieje się źle. Kierownik ośrodka, Beata Dendera, opisuje Anetę oraz Marka O. – rodziców dziecka – jako „przykładną” rodzinę, mimo tego, że oboje są bezrobotni i korzystają z zasiłków. Czy to jedyny wyznacznik do tego, aby ocenić relacje rodzinne? Dlaczego zdarzenia nie zgłosił nikt, kto przechodził koło bramy, przy której więziony był czterolatek? Może sąsiedzi uznali takie zachowanie za niegroźną sytuację . Może nie odważyli się na zgłoszenie, a może istnieje ciche przyzwolenie na takie "kary"? Zobacz także: Ludzka znieczulica nie zna granic! Przeczytaj co spotkało tego chłopca Nie wiadomo jak długo maluch był przykuty. Do zbadania sprawy została zaangażowana prokuratura oraz Gminny Zespół Interdyscyplinarny. Tuż po wizycie Anety O., GOPS wystosował pismo na te temat również do krasnostawskiego Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Reagujmy! Brak reakcji na tego typu zachowania to już nie jest tylko „znieczulica”, ale i przestępstwo. Od lipca weszły w życie przepisy określające kary za dawanie przyzwolenia na cierpienie i krzywdę, jakiej doświadczają dzieci od swoich opiekunów. Za brak reakcji grozi nam nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Więcej na ten temat: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zaostrzającą kary za przestępstwa wobec...

przestępstwa wobec dzieci ostrzej karane
Fotolia
Aktualności
Kary za przestępstwa wobec dzieci będą dotkliwsze. Nareszcie!
Senat przyjął poprawki do nowelizacji prawa, zaostrzającej kary za przestępstwa wobec dzieci. Gdy ustawa wejdzie w życie, kara więzienia dla sprawcy będzie wyższa niż do tej pory.

Informacje z Senatu cieszą, chociaż dla nas wymiar kary za ciężkie przestępstwa wobec dzieci nadal wydaje się niewymiernie niski w stosunku do krzywdy, którą wyrządza się ofierze. Trzeba jednak przyznać, że jest to krok w odpowiednim kierunku. Ustawa zaostrzająca kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci powstała w wyniku współpracy Biura Rzecznika Praw Dziecka oraz Zespołu Analiz Systemowych ( Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Finansowy) z pomocą  Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP i Biura Prawa i Ustroju KPRP. Sejm przyjął ustawę 24 lutego 2017 roku, teraz senatorowie zaproponowali pewne poprawki. Czego dotyczą? Zrezygnowano m.in. z zaostrzenia kary grożącej za nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i zajmowania się porwaniami rodzicielskimi . Wysokość kar za przestępstwa wobec dzieci Po poprawkach Senatu ustawa przewiduje następujące zmiany w prawie: zaostrzenie kar za okaleczenie, uprowadzenie, porzucenie dziecka i handel dziećmi osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym - lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy - będzie podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat . Jeśli znęcanie będzie dotyczyć osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca podlegałby karze więzienia od 6 miesięcy do 8 lat znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem będzie zagrożone karą od 1 roku do 10 lat .  jeśli pokrzywdzony w wyniku znęcania popełni samobójstwo , sprawca będzie podlegać karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia będzie karana od 3 do 15 lat więzienia kara minimalna za handel osobą w wieku poniżej 15 r.ż. zostanie podniesiona z 3 do 5 lat pozbawienia wolności niezgłaszanie czynów przeciwko życiu,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz