maź płodowa
GordonGrand/Adobe Stock
Aktualności

Maź płodowa – co to jest, kiedy umyć z niej dziecko

Maź płodowa pokrywa dziecko (ale i płody wszystkich ssaków) w czasie życia płodowego. Spełnia ona ważne funkcje i ułatwia poród. Dziecko rodzi się pokryte mazią płodową.

Maź płodowa wytwarza się w trzecim trymestrze ciąży. Powstaje wskutek działania gruczołów łojowych skóry dziecka i zawiera złuszczony naskórek, meszek płodowy oraz wydzielinę nabłonka owodni, czyli pęcherza płodowego, w którym płód się rozwija. Maź płodowa jest śliska, tłusta i ma biało-żółtawy kolor. Z tego względu bywa nazywana „lukrem urodzinowym”.

Spis treści:

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Dlaczego dziecko rodzi się w mazi płodowej?

Odpowiedź na to pytanie wynika z funkcji, jakie pełni maź płodowa. Po pierwsze, w czasie życia płodowego jest ona izolacją  dziecka, ponieważ oddziela skórę płodu od płynu owodniowego. Dzięki temu wody połodowe jej nie macerują i skóra może się prawidłowo rozwijać. Bariera, jaką tworzy maź płodowa, jest też ochroną przed infekcjami.

W czasie porodu dzięki mazi płodowej skóra jest śliska, dzięki czemu dziecko z większą łatwością przechodzi przez kanał rodny. W ten sposób i dziecko, i tkanki krocza, pochwy  szyjki macicy są mniej narażone na urazy.

Co ciekawe, maź płodowa odgrywa swoją rolę także po narodzinach dziecka. Pozwala zachować prawidłowe pH skóry, nawilża ją i ułatwia gojenie ewentualnych podrażnień czy ran powstałych podczas porodu.

Jak wygląda dziecko w mazi płodowej?

Większość noworodków po przyjściu na świat jest delikatnie pokryta białawą mazią. Na zdjęciu niżej możemy zobaczyć noworodka pokrytego wyjątkowo obfitą warstwą mazi płodowej – nic dziwnego, że dla wielu mam to zdjęcie jest niezwykłe.
 

Jak długo wchłania się maź płodowa?

Proces wchłaniania mazi zajmuje kilka dni i jest samoistny. Maź płodowa wchłania się, o ile dziecko nie zostanie z niej umyte zaraz po porodzie.

Ponieważ maź płodowa pełni ważną funkcję po narodzinach dziecka, obecnie odchodzi się od natychmiastowej kąpieli noworodka. W szpitalach zwykle pozostawia się maź na ciele noworodka przez kilka godzin. Matka może też poprosić o zaniechanie kąpieli dziecka i pozostawienie mazi płodowej na ciele dziecka dłużej. Najlepiej żądanie to wpisać do planu porodu i upewnić się wcześniej, czy personel zdaje sobie sprawę z prośby matki.

WHO zaleca, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się nie wcześniej niż 6 godzin po porodzie. Zalecenia te biorą pod uwagę dobroczynne działanie mazi płodowej na skórę dziecka

Maź płodowa – kiedy pierwsza kąpiel dziecka po porodzie.

Warto wiedzieć, że noworodek nie musi zostać wykąpany w czasie pobytu w szpitalu po narodzinach. Pierwsza kąpiel dziecka może odbyć się dopiero w domu, nawet po kilku dniach po porodzie.

Kąpiel jest konieczna po narodzinach, jeśli dziecko zostało ubrudzone smółką lub krwią.  

Źródło: Facebook/Birth Without Fear

Zobacz także:

noworodek, jak wygląda noworodek
Fotolia
Noworodek
Jak wygląda noworodek?
Noworodek w niczym nie przypomina dziecka z filmów. Ale i tak dla swojej mamy jest najpiękniejszy. Co w jego wyglądzie może cię jednak zaskoczyć? Sprawdź!

Czerwona, pomarszczona, pokryta mazią płodową skóra, zaciśnięte piąstki, cieniutkie, sine kończyny, wypukły brzuszek z klamrą zaciśniętą na odciętej pępowinie, uchylające się zaledwie na moment opuchnięte powieki, meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale czasem także plecki. Ale gdy oczka się otworzą, by obdarzyć cię pierwszym zamglonym spojrzeniem, Twoje lekkie rozczarowanie, zmieni się w pełne dumy zadowolenie – z tego, że już jest, że możesz go dotknąć, zobaczyć, przystawić do piersi. A co dokładnie zobaczysz? Oczy noworodka Powieki są lekko obrzmiałe, czasem zaczerwienione, a tęczówka mało przejrzysta. Jeśli kanaliki łzowe jeszcze się w pełni nie wykształciły, dziecko może się budzić ze sklejonymi powiekami lub zobaczymy ropiejące oczko u niemowlaka . Gdy nie śpi, widać pokrywające gałkę oczną łzy (ale na razie noworodek nie płacze). Sprawdź, kiedy niemowlę zacznie ronić łzy Włosy noworodka Meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w najbliższych 6-8 tygodniach. Na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka. Skóra noworodka Tuż po porodzie jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową. W drugiej lub trzeciej dobie może przybrać lekko żółtą barwę, co świadczy o wysokim poziomie bilirubiny we krwi (to tzw. żółtaczka fizjologiczna ). Stężenie spada samoistnie, w cięższych przypadkach pomaga naświetlanie lampą ultrafioletową. Głowa noworodka Miękkie kości czaszki są bardzo plastyczne, dzięki czemu dziecku łatwiej było przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu. Tuż po porodzie główka może mieć szpiczasty wydłużony lub lekko zdeformowany kształt. Zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dłonie noworodka Noworodki trzymają je zaciśnięte w piąstki (to...

niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek
Noworodek
Wygląd noworodka
W filmach jest tak położna woła „Przyj, przyj!” a już po chwili przychodzi na świat śliczny i różowy noworodek. Sprawdź, jak wygląda naprawdę i jak będzie się zmieniał

Patrząc obiektywnie, nowo narodzone dziecko raczej nie grzeszy urodą. Jest zwykle troszkę opuchnięty, posiniaczony, zakrwawiony... Jednym słowem, wygląda tak, jakby właśnie zmierzył się na ringu z Tysonem. W dodatku ma pomarszczoną skórę, nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała głowę, dziwnie wiotką szyjkę i nóżki jak patyczki. Jakby był nie z tego świata! Przeraził Cię wygląd Twojego maleństwa? Spokojnie! Lada dzień będzie wyglądać jak bobas z reklamy czy naszego zdjęcia. Daj mu tylko trochę czasu. Głowa noworodka stanie się kształtna Czaszki noworodków są elastyczne, dzięki temu mogą przecisnąć się przez kanał rodny. Tuż po porodzie główka może być nieco stożkowata – „opływowy” kształt ułatwiał poród. Może być także nieco asymetryczna albo spłaszczona z tyłu – wszystko zależy od tego, jak dziecko było ułożone w Twoim brzuchu. W ciągu tygodnia większość zniekształceń powinna zniknąć. Co jeszcze się zmieni? - Czapeczka u noworodka. Przedgłowie, czyli przypominający czapkę obrzęk główki, zmniejszy się w ciągu kilku dni. - Ciemiączko przednie u noworodka, czyli wypełniona elastyczną tkanką szczelina pomiędzy kośćmi czaszki, zarośnie w ciągu 12-18 miesięcy. Rączki noworodka staną się gładkie i ciepłe „Rączki praczki”, czyli pomarszczona skóra na palcach to efekt działania wód płodowych. Pojawia się u maluchów, którym nie spieszyło się na świat. Wygładza się bardzo szybko. - Rączki noworodka z aróżowią się.   Dłonie noworodków bywają sine – to efekt niedojrzałości układu krążenia. W ciągu kilku tygodni to się zmieni. - Rączki noworodka  rozluźnią się. Noworodki mają mocno zaciśnięte piąstki. Ale już w drugim miesiącu życia rączki są coraz częściej otwarte. Oczy noworodka zmienią kolor Dzieci przychodzą na świat z...

noworodek, szpital
Noworodek
W szpitalu – badania przesiewowe noworodka
Wbrew obiegowej opinii badania przesiewowe nowo narodzonego dziecka to nie tylko badanie słuchu wprowadzone dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To również kontrola krwi, serduszka oraz stawów biodrowych. Oto jak wyglądają i czemu służą badania przesiewowe.

1. Badanie krwi. Pozwala na rozpoznanie rzadkich genetycznych chorób, które nie dają żadnych objawów w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (np. upośledzenia umysłowego). Są to przede wszystkim: mukowiscydoza – choroba genetyczna, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę m.in. układu oddechowego i pokarmowego; występuje u 1 na 2500 noworodków hypotyreoza – czyli wrodzona niedoczynność tarczycy, występująca u 1 na 4000 noworodków fenyloketonuria – choroba metaboliczna wywołana brakiem enzymu, który rozkłada aminokwas fenyloalaninę; występuje u jednego na 8000 noworodków.     Aby zawczasu je wykryć, z piętki dziecka pobiera się krew na specjalną bibułę testową. Próbka jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wszystko jest w porządku, procedura się kończy. Gdy któraś z chorób się potwierdzi, zostaniesz listownie poproszona o zgłoszenie się z dzieckiem do przychodzi specjalistycznej (dlatego tak ważne jest zostawienie w szpitalnych dokumentach adresu, pod którym będziesz mieszkać, a nie po prostu zameldowania). Jeśli wynik będzie niejednoznaczny, badanie trzeba będzie powtórzyć. 2. Badanie słuchu. Jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a jedno, dwoje - z niedosłuchem mniejszego stopnia. Najważniejsze dla rozwoju mowy jest pierwsze pół roku życia. Jeśli maluch trafi wtedy pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w aparat słuchowy, ma szansę na taki sam rozwój jak zdrowi rówieśnicy. Badanie polega na rejestracji tzw. otoemisji akustycznych, czyli odpowiedzi ucha środkowego na wysyłany bodziec dźwiękowy. Noworodkowi wkłada się do ucha cieniutką sondę. Wszystko trwa ok. minuty i jest całkowicie bezbolesne. Niepomyślny wynik czasem spowodowany jest zalegającą w uchu mazią...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz