
Maź płodowa wytwarza się w trzecim trymestrze ciąży. Powstaje wskutek działania gruczołów łojowych skóry dziecka i zawiera złuszczony naskórek, meszek płodowy oraz wydzielinę nabłonka owodni, czyli pęcherza płodowego, w którym płód się rozwija. Maź płodowa jest śliska, tłusta i ma biało-żółtawy kolor. Z tego względu bywa nazywana „lukrem urodzinowym”.
Spis treści:
- Dlaczego dziecko rodzi się w mazi płodowej?
- Jak wygląda dziecko w mazi płodowej?
- Jak długo wchłania się maź płodowa?
- Maź płodowa – kiedy pierwsza kąpiel dziecka po porodzie?
Dlaczego dziecko rodzi się w mazi płodowej?
Odpowiedź na to pytanie wynika z funkcji, jakie pełni maź płodowa. Po pierwsze, w czasie życia płodowego jest ona izolacją dziecka, ponieważ oddziela skórę płodu od płynu owodniowego. Dzięki temu wody połodowe jej nie macerują i skóra może się prawidłowo rozwijać. Bariera, jaką tworzy maź płodowa, jest też ochroną przed infekcjami.
W czasie porodu dzięki mazi płodowej skóra jest śliska, dzięki czemu dziecko z większą łatwością przechodzi przez kanał rodny. W ten sposób i dziecko, i tkanki krocza, pochwy szyjki macicy są mniej narażone na urazy.
Co ciekawe, maź płodowa odgrywa swoją rolę także po narodzinach dziecka. Pozwala zachować prawidłowe pH skóry, nawilża ją i ułatwia gojenie ewentualnych podrażnień czy ran powstałych podczas porodu.
Jak wygląda dziecko w mazi płodowej?
Większość noworodków po przyjściu na świat jest delikatnie pokryta białawą mazią. Na zdjęciu niżej możemy zobaczyć noworodka pokrytego wyjątkowo obfitą warstwą mazi płodowej – nic dziwnego, że dla wielu mam to zdjęcie jest niezwykłe.
Jak długo wchłania się maź płodowa?
Proces wchłaniania mazi zajmuje kilka dni i jest samoistny. Maź płodowa wchłania się, o ile dziecko nie zostanie z niej umyte zaraz po porodzie.
Ponieważ maź płodowa pełni ważną funkcję po narodzinach dziecka, obecnie odchodzi się od natychmiastowej kąpieli noworodka. W szpitalach zwykle pozostawia się maź na ciele noworodka przez kilka godzin. Matka może też poprosić o zaniechanie kąpieli dziecka i pozostawienie mazi płodowej na ciele dziecka dłużej. Najlepiej żądanie to wpisać do planu porodu i upewnić się wcześniej, czy personel zdaje sobie sprawę z prośby matki.
WHO zaleca, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się nie wcześniej niż 6 godzin po porodzie. Zalecenia te biorą pod uwagę dobroczynne działanie mazi płodowej na skórę dziecka
Maź płodowa – kiedy pierwsza kąpiel dziecka po porodzie.
Warto wiedzieć, że noworodek nie musi zostać wykąpany w czasie pobytu w szpitalu po narodzinach. Pierwsza kąpiel dziecka może odbyć się dopiero w domu, nawet po kilku dniach po porodzie.
Kąpiel jest konieczna po narodzinach, jeśli dziecko zostało ubrudzone smółką lub krwią.
Źródło: Facebook/Birth Without Fear
Zobacz także:

Czerwona, pomarszczona, pokryta mazią płodową skóra, zaciśnięte piąstki, cieniutkie, sine kończyny, wypukły brzuszek z klamrą zaciśniętą na odciętej pępowinie, uchylające się zaledwie na moment opuchnięte powieki, meszek pokrywający nie tylko czaszkę, ale czasem także plecki. Ale gdy oczka się otworzą, by obdarzyć cię pierwszym zamglonym spojrzeniem, Twoje lekkie rozczarowanie, zmieni się w pełne dumy zadowolenie – z tego, że już jest, że możesz go dotknąć, zobaczyć, przystawić do piersi. A co dokładnie zobaczysz? Oczy noworodka Powieki są lekko obrzmiałe, czasem zaczerwienione, a tęczówka mało przejrzysta. Jeśli kanaliki łzowe jeszcze się w pełni nie wykształciły, dziecko może się budzić ze sklejonymi powiekami lub zobaczymy ropiejące oczko u niemowlaka . Gdy nie śpi, widać pokrywające gałkę oczną łzy (ale na razie noworodek nie płacze). Sprawdź, kiedy niemowlę zacznie ronić łzy Włosy noworodka Meszek płodowy, czyli pierwsze włoski, wytrą się w najbliższych 6-8 tygodniach. Na ich miejscu pojawią się (czasami dopiero po kilku miesiącach) włosy, których gęstość, grubość i kolor mogą się zmieniać wraz z wiekiem dziecka. Skóra noworodka Tuż po porodzie jest czerwona i pomarszczona, pokryta mazią płodową. W drugiej lub trzeciej dobie może przybrać lekko żółtą barwę, co świadczy o wysokim poziomie bilirubiny we krwi (to tzw. żółtaczka fizjologiczna ). Stężenie spada samoistnie, w cięższych przypadkach pomaga naświetlanie lampą ultrafioletową. Głowa noworodka Miękkie kości czaszki są bardzo plastyczne, dzięki czemu dziecku łatwiej było przecisnąć się przez kanał rodny podczas porodu. Tuż po porodzie główka może mieć szpiczasty wydłużony lub lekko zdeformowany kształt. Zaokrągli się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dłonie noworodka Noworodki trzymają je zaciśnięte w piąstki (to...

Patrząc obiektywnie, nowo narodzone dziecko raczej nie grzeszy urodą. Jest zwykle troszkę opuchnięty, posiniaczony, zakrwawiony... Jednym słowem, wygląda tak, jakby właśnie zmierzył się na ringu z Tysonem. W dodatku ma pomarszczoną skórę, nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała głowę, dziwnie wiotką szyjkę i nóżki jak patyczki. Jakby był nie z tego świata! Przeraził Cię wygląd Twojego maleństwa? Spokojnie! Lada dzień będzie wyglądać jak bobas z reklamy czy naszego zdjęcia. Daj mu tylko trochę czasu. Głowa noworodka stanie się kształtna Czaszki noworodków są elastyczne, dzięki temu mogą przecisnąć się przez kanał rodny. Tuż po porodzie główka może być nieco stożkowata – „opływowy” kształt ułatwiał poród. Może być także nieco asymetryczna albo spłaszczona z tyłu – wszystko zależy od tego, jak dziecko było ułożone w Twoim brzuchu. W ciągu tygodnia większość zniekształceń powinna zniknąć. Co jeszcze się zmieni? - Czapeczka u noworodka. Przedgłowie, czyli przypominający czapkę obrzęk główki, zmniejszy się w ciągu kilku dni. - Ciemiączko przednie u noworodka, czyli wypełniona elastyczną tkanką szczelina pomiędzy kośćmi czaszki, zarośnie w ciągu 12-18 miesięcy. Rączki noworodka staną się gładkie i ciepłe „Rączki praczki”, czyli pomarszczona skóra na palcach to efekt działania wód płodowych. Pojawia się u maluchów, którym nie spieszyło się na świat. Wygładza się bardzo szybko. - Rączki noworodka z aróżowią się. Dłonie noworodków bywają sine – to efekt niedojrzałości układu krążenia. W ciągu kilku tygodni to się zmieni. - Rączki noworodka rozluźnią się. Noworodki mają mocno zaciśnięte piąstki. Ale już w drugim miesiącu życia rączki są coraz częściej otwarte. Oczy noworodka zmienią kolor Dzieci przychodzą na świat z...

1. Badanie krwi. Pozwala na rozpoznanie rzadkich genetycznych chorób, które nie dają żadnych objawów w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (np. upośledzenia umysłowego). Są to przede wszystkim: mukowiscydoza – choroba genetyczna, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę m.in. układu oddechowego i pokarmowego; występuje u 1 na 2500 noworodków hypotyreoza – czyli wrodzona niedoczynność tarczycy, występująca u 1 na 4000 noworodków fenyloketonuria – choroba metaboliczna wywołana brakiem enzymu, który rozkłada aminokwas fenyloalaninę; występuje u jednego na 8000 noworodków. Aby zawczasu je wykryć, z piętki dziecka pobiera się krew na specjalną bibułę testową. Próbka jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wszystko jest w porządku, procedura się kończy. Gdy któraś z chorób się potwierdzi, zostaniesz listownie poproszona o zgłoszenie się z dzieckiem do przychodzi specjalistycznej (dlatego tak ważne jest zostawienie w szpitalnych dokumentach adresu, pod którym będziesz mieszkać, a nie po prostu zameldowania). Jeśli wynik będzie niejednoznaczny, badanie trzeba będzie powtórzyć. 2. Badanie słuchu. Jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a jedno, dwoje - z niedosłuchem mniejszego stopnia. Najważniejsze dla rozwoju mowy jest pierwsze pół roku życia. Jeśli maluch trafi wtedy pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w aparat słuchowy, ma szansę na taki sam rozwój jak zdrowi rówieśnicy. Badanie polega na rejestracji tzw. otoemisji akustycznych, czyli odpowiedzi ucha środkowego na wysyłany bodziec dźwiękowy. Noworodkowi wkłada się do ucha cieniutką sondę. Wszystko trwa ok. minuty i jest całkowicie bezbolesne. Niepomyślny wynik czasem spowodowany jest zalegającą w uchu mazią...