Noworodek w szpitalu
Fotolia
Aktualności

Rodzice z Białogardu odzyskali prawa i przestaną się ukrywać?! Jest decyzja sądu!

Rodzice noworodka z Białogardu przyznali, że jeśli sąd przywróci im pełnię praw, przestaną się ukrywać. Jaką decyzję podjął sąd?

We wtorek, 19 września, odbyło się pierwsze posiedzenie sądu ws. ograniczenia praw rodzicielskich rodzicom dziewczynki urodzonej w szpitalu w Białogardzie. W środę zapadła decyzja w sprawie – sąd cofnął decyzję o ograniczeniu praw rodzicielskich.

Uciekli z noworodkiem ze szpitala

Dziewczynka urodziła się w 36. tygodniu ciąży. Według ordynatora oddziału, rodzice nie zgodzili się na podjęcie podstawowych czynności medycznych, w tym zaszczepienia córki w pierwszej dobie życia, wykonania zabiegu Credego czy podania jej witaminy K. Lekarze zwrócili się do sądu.

Sąd ograniczył rodzicom prawa rodzicielskie w zakresie decydowania o czynnościach medycznych. Ograniczenie praw było równoznaczne z przyznaniem rodzinie opieki kuratora. Mecenas Arkadiusz Tetela, obrońca rodziców dziewczynki, wnioskował przywrócenie pełni praw do dziecka i uchylenie decyzji o przyznaniu kuratora. Tetela zapewnił, że rodzice dziecka przestaną się ukrywać, jeśli sąd pozytywnie rozpatrzy wniosek.

Mecenas dodał, że sprawa jest precedensowa – sąd ograniczył prawa rodziców, chociaż mama dziewczynki, ze względu na zły stan zdrowia po porodzie, nie mogła wziąć udziału w rozprawie. "Sąd tak szybko procedował i tak szybko podjął ekspresowo decyzję odnośnie ograniczenia władzy. Z uwagi na powyższe, prosiłem m.in. aby sąd również ekspresowo podjął decyzję dotyczącą wniosku o uchylenie tego ograniczenia władzy" – powiedział Tetela w rozmowie z dziennikarzami.

Rodzice odzyskali prawa

Rodzice zapewnili, że będą uczestniczyć w kolejnych rozprawach i składać zeznania, jeśli sąd przywróci im wszystkie prawa. Boją się, że jeśli przestaną się ukrywać, a dozór kuratora wciąż będzie obowiązywać, zostanie podjęta decyzja o podjęciu czynności medycznych wobec ich córeczki – czynności, na które oni wciąż nie wyrażają zgody, bo według nich, jak wyjaśnia mecenas Tetela, "zagrażają zdrowiu ich dziecka".

Sąd rodzinny w Białogardzie podjął decyzję o uchyleniu wcześniejszego ograniczenia praw. Jak dowiedziała się reporterka TVN24 Natalia Skawińska, sąd cofnął decyzję o nadzorze kuratora i ograniczeniu praw, ale nie oznacza to końca sprawy. "Sprawa z powództwa lekarzy będzie się dalej toczyła, ale już w normalnym trybie" – czytamy na tvn24.pl.

Co myślicie o takiej decyzji sądu?

Zobacz także: Krajowa neonatolog komentuje sprawę noworodka z Białogardu! Lekarze popełnili błąd?

Źródło: tvn24.pl, radioszczecin.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Sądy będą ograniczać prawa rodzicielskie za nieszczepienie? Co na to Rzecznik Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka uważa, że dzieci powinny być szczepione, choć ostateczną decyzję podejmuje rodzic. A co wtedy, gdy rodzice odmawiają szczepień? Czy sądy mogą ograniczać prawa rodziców?

Głośno ostatnio było o decyzji włoskiego sądu , który zawyrokował, że dzieci, które nie są zaszczepione 12 obowiązkowymi szczepionkami, nie będą mogły chodzić do żłobków i przedszkoli, gdyż stanowią zagrożenie dla innych dzieci (np. tych, które nie mogły zostać zaszczepione ze względu na przeciwwskazania medyczne). W Polsce z kolei w ostatnim czasie wpłynęły pozwy do sądu przeciw rodzicom kilkorga dzieci, których rodzice odmówili szczepień. Co na to Rzecznik Praw Dziecka ?   Ostateczną decyzję o szczepieniu podejmują rodzice, ale... Marek Michalak , Rzecznik Praw Dziecka, wydał oświadczenie na temat konsekwencji dla rodziców nieszczepienia dzieci: "Temat szczepień ochronnych budzi wiele kontrowersji i wątpliwości rodziców. Każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie, po konsultacji z lekarzem specjalistą, mając na względzie zdrowie i dobro dziecka. Ostateczną zgodę na szczepienie małoletniego dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, mają prawo, po rozmowie z lekarzem, wyrazić rodzice . Zawsze taka decyzja powinna być podjęta z dużą rozwagą i po dokładnym przeanalizowaniu wszelkich argumentów dotyczących szeroko pojętego dobra dziecka" - napisał Marek Michalak.   ... szczepienia są obowiązkowe Jednocześnie Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że w Polsce szczepienia są obowiązkowe . Przypomniał też, że obowiązkiem lekarza jest powiadomienie rodziców o konieczności szczepienia dziecka. Jeśli rodzice odmawiają szczepień , zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek zawiadomić o tym Państwową Inspekcję Sanitarną. Marek Michalak przypomniał też, że Powiatowa Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna może zawiadomić sąd opiekuńczy o uchylaniu się przez rodziców od poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom. Jeżeli sąd opiekuńczy uzna, że dobro dziecka jest zagrożone, może:  zobowiązać rodziców do pracy...

dziecko z Białogardu
Fotolia
Aktualności
Rodzice z Białogardu chcą PÓŁ MILIONA odszkodowania!
Adwokat rodziny z Białogardu poinformował, że rodzice dziewczynki będą domagać się od szpitala 0,5 mln zł w ramach odszkodowania za narażenie zdrowia ich dziecka. 

Jak podaje prawny pełnomocnik rodziców urodzonej w piątek dziewczynki, Arkadiusz Tetela: "Rodzice złożyli zawiadomienie do prokuratury dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez lekarzy sprawujących opiekę, polegającego na narażeniu dziecka na niebezpieczeństwo poprzez podanie preparatu Vitacon" .  Chodzi o preparat do wstrzykiwań, zawierający witaminę K, podawaną polskim noworodkom w pierwszej dobie po porodzie w celu zapobiegania krwawieniom wewnętrznym. W opinii rodziców z Białogardu preparat Vitacon może być niebezpieczny dla zdrowia noworodków, dlatego w piątek 14 września nie zgodzili się na to, by lekarze podali go ich przedwcześnie urodzonej córce, a potem – kiedy sąd zawiesił tymczasowo im prawa rodzicielskie w zakresie decydowania w kwestiach zdrowotnych –  zdecydowali się uciec z dzieckiem ze szpitala.  Sprawa noworodka z Białogardu znalazła finał w sądzie Wczoraj Sąd Rodzinny uchylił tymczasowe zawieszenie praw rodzicielskich, nadal jednak na wniosek szpitala prowadzi postępowanie w tej sprawie (kolejna rozprawa została wyznaczona na 13 października).  Poza tym postępowaniem toczą się jeszcze dwie sprawy: Jedna jest prowadzona przez prokuraturę okręgową w Koszalinie, badająca, czy rodzice, decydując się na zabranie dziecka ze szpitala, narazili je na niebezpieczeństwo. Drugą sprawą jest kontrola prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia, dotycząca postępowania medycznego w szpitalu w Białogardzie.  Jak poinformował adwokat Tetela, po wczorajszej decyzji Sądu Rodzinnego rodzice, którzy do tej pory ukrywali się wraz z dzieckiem przed policją, zdecydowali się na powrót do swojego domu w Połczynie-Zdroju.  – Przed podróżą do domu będą robione jeszcze dodatkowe badania dziecka, aby wykluczyć wszelkie zagrożenia. Musimy mieć pewność, że podróż dziecku nie...

Noworodek
Fotolia
Noworodek
Prof. Jan Mazela: „Czasem pozbawiamy rodziców praw, by ratować życie dziecka”
Nie tylko w szpitalu w Białogardzie, także w innych szpitalach zdarzają się przypadki, kiedy lekarze występują o ograniczenie rodzicom praw rodzicielskich. Rodzice nie tylko odmawiają podawania szczepionek - mówi prof. Jan Mazela z UM w Poznaniu.

Od kilka dni całą Polskę elektryzuje sprawa wcześniaka z Białogardu , którego rodzicom sąd rodzinny ograniczył czasowo prawa rodzicielskie z powodu odmowy wykonywania czynności medycznych. Czasem takie ograniczenia praw jest konieczne - mówi prof. Jan Mazela , szef Kliniki Zakażeń Noworodka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Czy z powodu odmowy zaszczepienia noworodka lekarze zwracają się do sądu rodzinnego o ograniczanie praw rodziców? Nie, choć są rodzice, którzy odmawiają szczepień w trakcie pobytu dziecka na oddziale noworodkowym. Staramy się ich przekonać do szczepień. Jeśli jednak mówią stanowczo "nie", to wpisujemy odmowę rodziców do dokumentacji medycznej dziecka. Informujemy, że jest obowiązek szczepień, że zgłosi się do nich w tej sprawie sanepid. Zobacz także: Dr Grzesiowski - kiedy można nie zaszczepić noworodka Coraz częściej zdarza się natomiast, że rodzice mają szereg pytań dotyczących szczepień. Staramy się tłumaczyć, dlaczego i po co szczepi się niemowlęta . Informujemy też, że jest pewna dowolność wyboru schematu szczepień . Można dziecko zaszczepić preparatami skojarzonymi albo pojedynczymi: wtedy szczepienia można bardziej rozłożyć w czasie, choć wtedy dziecko będzie częściej kłute.  Rodziców z wątpliwościami wobec szczepień będzie przybywać. Mają argument: nie ma chorób, więc po co szczepić? Właśnie: po co szczepić, skoro ryzyko zachorowania np. na wirusowe zapalenie wątroby typu B nie jest duże? Ryzyko zachorowania na wzw typu B u dziecka nie jest duże, jeśli nie przebywa w szpitalu i nie ma wykonywanych żadnych procedur medycznych i póki wiele innych osób jest zaszczepionych. Niestety, jeśli przestaniemy szczepić, to choroby wrócą - tak stało się np. z odrą, gdzie zaprzestanie szczepień spowodowało, że odra powróciła .  Zdarza się, że rodzice na oddziale noworodkowym odmawiają procedur...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj