szczepienie noworodka odmowa zaszczepienia w szpitalu
Fotolia
Aktualności

Noworodek w ciąży bliźniaczej?!

Czy nowonarodzone dziecko może być "w ciąży"? Brzmi nieprawdopodobnie... nawet dla lekarzy. Jednak okazało się, że to możliwe. Przynajmniej teoretycznie.

W listopadzie 2010 roku urodziła się dziewczynka, w której brzuchu lekarze znaleźli dziwne tkanki. Początkowo uznali je za nowotwory. Dopiero szczegółowe badania pokazały, że to nie nowotwory tylko 8-10-tygodniowe płody bliźniacze. Każde z nich było wykształcone odpowiednio do rozwoju płodu w tym wieku – miały cztery kończyny, kręgosłup, klatkę piersiową, jelita, odbyt. Jeden z nich ważył około 14 g, drugi około 85 g. Dla porównania nowonarodzona dziewczynka ważyła ponad 4 kg.

Dla lekarzy było to tak szokujące odkrycie, że z upublicznieniem tej informacji czekali ponad 4 lata. Dziewczynka, u której znaleziono płody, przeszła udaną operację ich usunięcia, gdy miała zaledwie 2 tygodnie.

Zjawisko "płód w płodzie" (fetus in fetu) to bardzo rzadka anomalia. W publikacjach naukowych podaje się, że występuje ona z częstotliwością 1:500 000 urodzeń, zazwyczaj w ciąży mnogiej monozygotycznej (jednokosmówkowej, dwuowodniowej) wskutek nierównego podziału blastocysty. Mniejsza grupa komórek zostaje "wbudowana" w bardziej dojrzały zarodek.

W publikacjach naukowych opisano zaledwie 200 takich przypadków. Podobna historia wydarzyła w szpitalu w Arabii Saudyjskiej w 2008 r. Podczas badań okazało się, że roczna dziewczynka jest w ciąży. Początkowo jej mama była w ciąży bliźniaczej, jednak jeden z embrionów zaczął się rozwijać w macicy swojego bliźniaka.  W 2002 roku znaleziono płód w ciele sześciomiesięcznego chłopca. Martwy bliźniak ważył ponad kilogram, podczas gdy żywy chłopczyk niewiele ponad 6 kilogramów.

Czy z takiego embrionu może rozwinąć się dziecko? Nie. "Życie" takiego zarodka nie różni się niczym od "życia" nowotworu – wykazuje on pewien poziom metabolizmu. Zwykle obumiera on szybko, ale w niektórych przypadkach rozwija się w teratomę (potworniaka). Bywa, że może przypominać normalny płód, jednak nie ma szans, by przeżyć poza organizmem bliźniaka. Co więcej, może stanowić zagrożenie dla jego życia.

Polecamy: Gigantyczny noworodek urodził się siłami natury

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

edipresse.25317NWLCMYK75.jpg
Edipresse
Przebieg ciąży
Ciąża mnoga
Dzięki technice 4-D poznasz życie dzieci jeszcze przed narodzinami. Razem z National Geographic zapraszamy do świata wieloraczków.

Czy rodzeństwo jeszcze przed narodzinami może trzymać się za ręce? Czy już wtedy można poznać które z dzieci będzie dominujące, a które uległe? Czym różni się ciąża mnoga od pojedynczej? Twórcy filmu „ W łonie matki: Wieloraczki ” (National Geographic) odpowiadają na najczęstsze pytania przyszłych rodziców o ciąży mnogiej i życiu wieloraczków: Przez ile czasu wieloraczki rosną i rozwijają się w łonie matki Jedynak rodzi się w okresie od 37. do 42. tygodnia ciąży. Bliźnięta rodzą się zwykle mniej więcej w 37. tygodniu. Trojaczki jeszcze wcześniej – koło 34. tygodnia. W jaki sposób powstają bliźnięta jednojajowe Identyczne bliźnięta powstają, gdy jedna komórka jajowa zostanie zapłodniona, a potem – w ciągu dwóch tygodni po zapłodnieniu – podzieli się na dwa oddzielne, ale identyczne zarodki. Takie bliźnięta mają niemal identyczne zestawy genów i (z wyjątkiem niezwykle rzadkich przypadków) są tej samej płci. Na tysiąc porodów przypadają średnio cztery bliźniacze. Bliźnięta dwujajowe Mówimy o nich wtedy, kiedy matka uwolni dwie komórki jajowe, a każda z nich połączy się z innym plemnikiem. Takie bliźnięta będą miały mniej więcej połowę genów identycznych, podobnie, jak rodzeństwo urodzone z dwóch różnych ciąż. Takie bliźnięta dwujajowe mogą być różnej płci, rasy, mogą zostać poczęte w różnym czasie i wykazywać wielkie różnice wagi w chwili narodzin. Najwięcej takich bliźniąt rodzą kobiety pochodzenia afrykańskiego. Jak rozwijają się trojaczki Trojaczki mogą być identyczne, mogą być dwujajowe lub pochodzić od trzech komórek jajowych. Ten ostatni przypadek ma miejsce, gdy każda z komórek jajowych zostanie zapłodniona przez inny plemnik. Trojaczki mogą też powstać, gdy jedno zapłodnione jajeczko podzieli się na dwa identyczne zarodki („bliźnięta”), a drugie jajeczko...

11-latka urodziła dziecko
AdobeStock
Aktualności
Poczwórne szczęście w Szczecinie i w... Lublinie
Gdy szczecińskie czworaczki wychodziły do domu, niemalże w tym samym czasie w Lublinie rodziła się kolejna czwórka maluszków.

Ciąża, w której na świat przychodzą czworaczki, zdarza się raz na ponad pół miliona przypadków. Lekarze przyznają, że tak mnogie ciąże, to ciąże nadzwyczajnego ryzyka. Przyszła mama, jak i dzieci muszą być pod szczególnym nadzorem. Tak było i w tym przypadku. Choć maluszki miały przyjść na świat dopiero na początku września, niestety na kilkanaście tygodni przed terminem pani Natalia trafiła do szpitala. Dzieci urodziły się 28 czerwca - w 30. tygodniu ciąży . Pierwsza urodziła się Amelka, ważyła 1 400 g. O minutę młodsi są jej bracia - Franek i Staś, którzy ważyli 1 330 g i 1 265 g. Najmłodsza i najmniejsza jest Zosia, której masa urodzeniowa wyniosła zaledwie 815 g.   To pierwsze w historii szpitala "Zdroje" czworaczki. W ubiegłym tygodniu, po 9-tygodniowym pobycie w szpitalu, w końcu maluszki zostały wypisane do domu. Dziś troje dzieci waży około 3 kg, Zosia 2200 g. Wszystkie są w takiej kondycji, jakby były donoszone . Nie mają powikłań związanych z wcześniactwem, choć nie było łatwo. Neurolog ocenia dzieci jako zdrowe, maluszki będą jednak korzystać z rehabilitacji.    Jak poradzić sobie z tak liczną gromadką? Najbliższy miesiąc rodzina spędzi w komplecie w domu. Nie brakuje także osób bliskich chętnych do pomocy. Dzięki finansowemu wsparciu urzędu marszałkowskiego, przy zachodniopomorskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Dzieci uruchomiona została pierwszą w regionie „wypożyczalnia” sprzętu dla rodzin wieloraczków lub rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji finansowej. Ze wsparcia jako pierwsza skorzysta waśnie rodzina państwa Ratomskich. Rodzice dzieci otrzymali również wsparcie od miasta w postaci mieszkania, a podczas uroczystego pożegnania otrzymali foteliki samochodowe, statuetki w formie smoczków, a także pamiątkowe skarpetki. Kolejne radosne wieści Gdy szczecińskie maluszki...

Skrajny wcześniak
AdobeStock
Aktualności
Przyszła na świat aż 13 tygodni przed terminem. Mała - wielka wojowniczka!
Szanse na przeżycie miała niewielkie, ale pokazała wszystkim, jak wielka wola życia drzemie w jej maleńkim ciałku.

Czasem powikłania w trakcie ciąży stanowią tak duże zagrożenie dla dziecka i mamy, że lekarze decydują o wcześniejszym jej zakończeniu. W takich sytuacjach, choć jest za wrześnie na poród, lekarze dają więcej szans na przeżycie dziecka poza łonem mamy. Tak było z maleńką Hannah Bella Rodriguez, która urodziła się aż 13 tygodni przed planowanym terminem. Nadzieja umiera ostania Latem tego roku mama dziewczynki - Pena trafiła do szpitala. Serce dziecka biło coraz słabiej i lekarze zdecydowali się na przyspieszenie porodu. Hannah przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia w 26. tygodniu ciąży . Była tak maleńka, że mieściła się na dłoni dorosłego człowieka. Ważąc zaledwie 0,45 kilograma miała niewielkie szanse na przeżycie, ale zadziwiła cały świat i dała nadzieję innym rodzicom. Na początku października dziewczynka po 104 dniach spędzonych w szpitalu nareszcie wyszła do domu. Obecnie waży 2,4 kilograma i rozwija się prawidłowo. Jest pod stałą opieką lekarzy. Pena jest bardzo wdzięczna za wszystko, co lekarze zrobili dla jej dziecka. Było dużo łez, stres i lęk, ale nigdy nie straciła nadziei. Kobieta podczas konferencji prasowej podziękowała personelowi, który okazał jej rodzinie bardzo dużo wsparcia. Wbrew statystykom Dane dotyczące skrajnych wcześniaków są bezlitosne. Noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25 procent szans na przeżycie i około 7 procent szans na rozwój bez przewlekłego uszkodzenia mózgu. Takie niezwykłe historie pokazują jednak, że te maluszki mają ogromną chęć życia i potrafią walczyć, jak mało kto. Choć Hannah urodziła się w 26. tygodniu ciąży była wielkości 22-tygodniowego dziecka. Lekarze byli w szoku widząc jej wolę walki. Źródło: nbcnewyork.com Zobacz także: Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli Lepiej urodzić dziecko w 7 czy w 8 miesiącu? Z wcześniakiem w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj