Nowy program opieki nad ciężarnymi! Petycja przeciw zmianom
Na nowym programie Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży skorzystają duże ośrodki położnicze, ale nie pacjentki – ostrzega Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Aby nie dopuścić do zmian, złożyło petycję. Sprawdź, co zawiera.
Nowy program opieki nad kobietami w ciąży powstał pod koniec 2015 r., Chociaż zapewnia wiele pozytywnych zmian, to jednocześnie w kilku punktach budzi kontrowersje.
Położne i kobiety w ciąży niepokoją się, że nowy program oznacza w praktyce gorszą opiekę dla kobiet mieszkających z dala od dużych szpitali i nie pozwala przyszłym mamom na wybór położnej prowadzącej prywatną praktykę.
Krytyczne uwagi nie zostały do tej pory uwzględnione, dlatego Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych Dobrze Urodzeni złożyło petycję przeciw wprowadzeniu całego programu:
W swojej petycji pisze:
Sprzeciwiamy się wprowadzeniu programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży (KC). Uruchomienie KC wprowadzi centralizację opieki okołoporodowej. Skupi ją w dużych podmiotach leczniczych, które będą mogły wykazać się wysoką, roczną liczbą porodów (600 i więcej). Oznacza to ograniczenie dostępności świadczeń dla pacjentek z odległych małych miejscowości.
Jednocześnie położne rodzinne z ośrodków, które będą realizowały program KC, będą miały utrudniony ze względu na odległość dostęp do kobiet w ich środowisku domowym.
Stowarzyszenie ostrzega też, że jeśli nowy program Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży wejdzie w życie, to w praktyce może to oznaczać, że:
- Kobieta w ciąży będzie musiała wybrać pomiędzy lekarzem, pielęgniarką a położną, zamiast jak do tej pory mieć dostęp do każdego z nich.
- Nie będzie oddzielnych świadczeń zdrowotnych od lekarza, pielęgniarki i położnej – tym zespołem będzie kierował lekarz.
- W praktyce może to oznaczać utrudniony dostęp do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę i położną w domu.
- Prowadzenie ciąży będzie dostępne tylko w dużych ośrodkach (powyżej 600 porodów rocznie).
„Nowe regulacje okołoporodowe to zamach na prawo wyboru przyszłej mamy i na dostępność opieki okołoporodowej” – ostrzega Stowarzyszenie.
Jeśli zgadzacie się z tym zdaniem, podpiszcie petycję! Do tej pory podpisało ją już ponad 1,5 tys. osób.
Petycję znajdziecie na Petycjeonline.com.
Czytaj także: Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia