znieczulenie, poród
fotolia
Aktualności

Nowy rok szansą na znieczulenie przy porodzie dla wielu kobiet!

Ministerstwo znalazło rozwiązanie problemu z darmowymi znieczuleniami przy porodzie. Czy na pewno jest ono dobre i nie wiąże się z pogorszeniem opieki? Sprawdź!

Od lipca 2015 roku znieczulenie podczas porodu powinno być bezpłatne już we wszystkich szpitalach. Radości towarzyszyły również obawy dotyczące liczby zatrudnionych anestezjologów. Jest ich za mało, w związku z czym pojawił się lęk, że będzie ono prawem kobiety wyłącznie na papierze. 
Pierwszym pomysłem rozwiązania braków kadrowych zaproponowanym przez Ministerstwo Zdrowia było zezwolenie położnym z min. 5-letnim stażem pracy na znieczulanie rodzących. Pomysł ten spotkał się z krytyka lekarzy.

Obecnie resort zdrowia zapowiada zmiany w przepisach, dzięki którym, więcej kobiet będzie miało dostęp do znieczulenie podczas porodu.

Zmiany dotyczące dostępu do znieczulenia przy porodzie

Zamiast zwiększenia liczby anestezjologów w szpitalach czy zezwalania położnym na wykonywanie znieczulenia, od nowego roku anestezjolodzy zyskają prawo do znieczulania podczas porodu więcej niż jednej rodzącej w tym samym czasie. Po wykonaniu znieczulenia będą mogli powierzyć opiekę nad pacjentką położnej. Na dzień dzisiejszy anestezjolog ma obowiązek stałej opieki nad jedną znieczuloną pacjentką. Rozporządzenie ma obowiązywać już od nowego roku!

Myślisz, że zmiany te zagwarantują rodzącym bezpłatne znieczulenie?

Czy nie zmniejszy ono jakości opieki nad rodzącą? Piszcie w komentarzach.

Źródło: radioszczecin.pl

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

znieczulenie zewnątrzoponowe
Fotolia
Aktualności
Gaz rozweselający zamiast znieczulenia przy porodzie?
Znieczulenie tylko do 14.30 i to w wybrane dni. A jak zaczniesz rodzić później? No to bez znieczulenia! Co się dzieje w polskich szpitalach?

Znieczulenie zewnątrzoponowe staje się coraz trudniej dostępne w polskich szpitalach. Dlaczego? Braki kadrowe Coś, co powinno być dostępne dla każdej kobiety w kraju, staje się niestety towarem deficytowym. Wszystko za sprawą coraz mniejszej liczby anestezjologów . Braki kadrowe w wielu szpitalach stają na tyle uciążliwe, że wiele kobiet zmuszonych jest rodzić bez znieczulenia, albo szukać prywatnej opieki medycznej, co dla wielu ciężarnych jest po prostu zbyt drogie. W Chrzanowie i Olkuszu znieczulenie dostaje się tylko w wybrane dni i godziny , kiedy akurat anestezjolog jest na dyżurze. Coraz więcej kobiet wybiera nawet bardziej odległe szpitale, gdzie jest większa dostępność do znieczulenia.  -Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Pacjentki powinny mieć wybór - zaznacza Maciej Bodzek, położnik z chrzanowskiego szpitala.- Zdaję sobie sprawę, że aby wprowadzić zmiany na lepsze, potrzebne są pieniądze.- dodaje.  Żeby sytuacja uległa zmianie, potrzebne są nowe etaty dla anestezjologów, co jest utrudnione i przez brak pieniędzy w placówkach, jak i fakt, że wielu wyszkolonych lekarzy wyjechało z kraju. Są dni, gdy na dyżurze jest tylko 2 anestezjologów i muszą oni obsłużyć cały szpital, więc nie zawsze mogą na czas pojawić się na ginekologii.  Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe? Inne rozwiązania zamiast znieczulenia Utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego powoduje szereg dalszych patologicznych sytuacji. Kobiety ze strachu przed bólem w czasie porodu załatwiają sobie cesarki , które muszą być przeprowadzane w znieczuleniu. Ale to przecież nie rozwiązuje sprawy! Lekarze proponują pacjentkom inne rozwiązania by złagodzić ból w czasie porodu. W wielu szpitalach dostępne są : - wanna  – do kąpieli relaksacyjnej - leki rozluźniające (spazmolityczne) - które zmniejszają napięcie mięśni, ale mają też...

poród, akcja lepszy poród
Fotolia
Aktualności
Poród będzie bolał mniej dzięki NFZ?
Znieczulenie przy naturalnym porodzie ma być refundowane. Ministerstwo Zdrowia i NFZ przygotowują przepisy, które mają to umożliwić.

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza fundusz ma płacić za znieczulenie zewnątrzoponowe 400 lub 450 zł. Będą to dodatkowe pieniądze doliczane do podstawowej stawki za poród, która wynosi teraz 1,7 tys. zł, niezależnie od tego, czy kobieta rodzi sama, czy ma cesarskie cięcie . Szpitalom poród naturalny ze znieczuleniem będzie się więc bardziej opłacał. Ale co najważniejsze dla pacjentki znieczulenie byłoby bezpłatne podczas porodu . Dotychczas w wielu szpitalach za znieczulenie pobierana jest dodatkowa opłata – pomimo krytyki NIK.   Czy zmniejszy to ilość cesarek w Polsce? Zdaniem ekspertów być może przyczyni się do zmniejszenia w przyszłości liczby cesarskich cięć . Polska pod tym bije światowe rekordy. Często wymuszają je kobiety. Średnia w kraju to ok. 40 proc., ale są szpitale, w których odsetek cesarek przekracza nawet 70-80 proc. Dla porównania - w takich krajach, jak Francja, Wielka Brytania czy Niemcy średnio tylko co czwarta kobieta rodzi przez cesarskie cięcie, za to większość korzysta ze znieczulenia. Czytaj cały tekst: Gazeta Wyborcza. Źródło: Gazeta Wyborcza. Czytaj też: Zasługujesz na lepszy poród - walcz o zmiany na porodówkach. Czy wierzycie, że takie dobrodziejstwo w postaci nie wymuszonego, wypłakanego, opłaconego znieczulenia w polskich szpitalach wreszcie nastanie? A jak wy rodziłyście; ze znieczuleniem, czy bez?

Etapy porodu
AdobeStock
Aktualności
Będą nowe standardy okołoporodowe. Co i kiedy się zmieni?
Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów, który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Zmiany miałby obowiązywać już od przyszłego roku. Sprawdź, co się zmieni.

Pod koniec 2016 roku ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bez zapowiedzi i konsultacji zadecydował o likwidacji tzw. standardów opieki okołoporodowej. Zgodnie z nowelizacją standardy traciły rangę obowiązującego prawa, a miały jedynie stanowić sugestię, do której ordynator danego szpitala mógł, ale nie musiał się zastosować. Ostatecznie w reakcji na ostrą krytykę, która spadła na Radziwiłła Ministerstwo Zdrowia powołało zespół ekspertów , który pół roku temu rozpoczął prace nad nowymi standardami okołoporodowymi. Planowanych zmian jest sporo. Ciąża pod specjalnym nadzorem? Do standardów okołoporodowych ma zostać wpisane nowe przesiewowe badanie dla mam. Test Becka to 21 pytań wielokrotnego wyboru - m.in. o odczuwanie przyjemności i smutku, samoocenę, poczucie winy, zainteresowanie światem zewnętrznym, myśli samobójcze. Prawdopodobnie panie, które urodzą w 2019 roku, będą taki test wykonywały trzykrotnie - w pierwszym trymestrze ciąży, miesiąc przed planowanym porodem oraz miesiąc po porodzie. Test taki będzie zlecał lekarz prowadzący ciążę i w zależności od wyniku będzie zobowiązany skierować pacjentkę do psychiatry. Choć kobieta nie będzie miała obowiązku stawić się u specjalisty, da jej to wiedzę o jej stanie. To duży przełom w podejściu do depresji poporodowej w Polsce. Nowością także ma być przesunięcie terminu tzw. badania połówkowego USG - z 21-26 tygodnia na 18-22 tydzień. Zalecenia co do reszty badań prowadzonych w czasie ciąży praktycznie się nie zmienią. Najwięcej kontrowersji budzi zapis dotyczący łagodzenia bólu w trakcie porodu . Większość ekspertów jest zgodna, że znieczulenie powinno być dostępne dla każdej rodzącej . Problemem może być w tym wypadku brak dostatecznej liczby lekarzy anestezjologów. Ministerstwo chce również, by każda ciężarna trafiała obowiązkowo do szpitala już w 40. tygodniu ciąży (to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj