maź płodowa
Fotolia
Aktualności

Nowy trend w postępowaniu z noworodkiem?

Czy niedługo będą takie zalecenia w szpitalach?

Kiedyś dziecko kąpano od razu po porodzie. Obecnie robi się to zazwyczaj po ok. 2 godzinach, po kontakcie ze skórą mamy i pierwszym karmieniu. Zalecenia niektórych lekarzy są takie, by poczekać i nie zmywać mazi płodowej jak najdłużej.

Myć dziecko po porodzie, czy nie?

Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne, by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni. Większość korzysta jednak z obecnych zaleceń, czyli pozwala przynieść sobie umyte i ubrane dziecko. Niektóre robią to świadomie, ale większość kobiet nie wie nawet, że może odmówić mycia dziecka w szpitalu (o ile nie trzeba przemyć krwi, lub smółki). Pierwsza kąpiel może odbyć się np. dopiero w domu, jeżeli tak zadecydują rodzice.

Co to jest maź płodowa?

Maź płodowa wytwarza się po 22. tygodniu ciąży. Gruczoły łojowe które się rozwijają, zaczynają  wytwarzać tzw. maź płodową, której głównym zadaniem jest ochrona skóry dziecka. Maleńkie ciałko przebywające stale w mokrych warunkach (wody płodowe), musi być doskonale zabezpieczone. Właściwości takiej mazi są stale badane przez naukowców. I okazuje się, że jest tak dużo pozytywnych cech, że lekarze mogą odradzać mycia dzieci od razu po porodzie.


źródło: netmums.com
Dobre właściwości mazi płodowej

1. Właściwości antybakteryjne, które jak wierzą lekarze, mogą być barierą dla różnych bakterii w pierwszych dniach życia dziecka.

Bakterie mogą być groźne!

2. Właściwości nawilżające, bardzo poprawiające jakość skóry.

3. Pozostawiona na skórze dziecka maź płodowa ma odpowiednie pH skóry.

4. Mniej czerwona skóra i mniej narażona na wysypki.  

Rodzaje wysypek - co oznaczają?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Im mniej kosmetyków użyjemy w pierwszych tygodniach życia dziecka, tym lepiej. Niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno się stosować specjalnych preparatów, a dziecko kąpać jedynie w zwykłej wodzie. Każdy nowy kosmetyk może uczulić dziecko i spowodować silne reakcje alergiczne, wymagające nawet leków. 

Te nowe zalecenia nie stoją w sprzeczności w tym, co było wcześniej. Jest jednak wielu lekarzy, którzy uważają, że dziecko powinno być wykąpane zaraz po powrocie ze szpitala, gdyż na jego skórze, mogły zgromadzić się jakieś szpitalne bakterie.  Na pewno każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o tym które wybierzemy, zdecydujemy sami.

A Twoje maleństwo kiedy było kąpane po raz pierwszy? W szpitalu, czy w domu?

źródło: netmums.com

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

6 miesiąc ciąży
Adobe Stock
Przebieg ciąży
6. miesiąc ciąży – jak czuje się ciężarna, jak rozwija się płód?
6 miesiąc ciąży kończy drugi trymestr. Brzuch przyszłej mamy jest już spory, a dziecko ćwiczy na nim siłę swoich piąstek i nóg. W 6 miesiącu ciąży płód zaczyna otwierać oczy i coraz lepiej słyszy głosy z zewnątrz. Sprawdź, kiedy dokładnie rozpoczyna się 6 miesiąc ciąży, jakie tygodnie obejmuje i co ważnego dzieje się w tym czasie.

6 miesiąc ciąży trwa od początku 23 tygodnia ciąży do końca 27 tygodnia. Brzuch kobiety jest coraz większy, a płód kończy już pewien etap rozwoju układu nerwowego. Z tego względu nadal powinnaś dbać o spokój, unikać stresujących sytuacji, żeby twoje podenerwowanie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie psychiczne dziecka w przyszłości. Spis treści:  Brzuch i waga w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – dolegliwości 6 miesiąc ciąży – rozwój dziecka Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży? USG i inne badania w 6 miesiącu ciąży 6 miesiąc ciąży – zagrożenia Brzuch i waga w 6. miesiącu ciąży Brzuch w 6 miesiącu ciąży jest już na tyle duży, że nie da się nie zauważyć ciąży. Jest jednak również jeszcze na tyle mały, że nie za bardzo przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. Mały brzuch w 6 miesiącu ciąży nie powinien być powodem do niepokoju. Organizm każdej kobiety jest inny i w inny sposób może reagować na ciążowe zmiany. Powodem takiego stanu mogą być silne mięśnie przyszłej mamy, które mocno trzymają powiększający się brzuch, sprawiając, że przez to wydaje się mniejszy. Brzuch może być także mniej widoczny u kobiet, które mają obfite kształty. W 6 miesiącu ciąży kobieta waży 5-6 kilogramów więcej. W macicy znajduje się około pół litra płynu owodniowego. Spełnia on bardzo ważną funkcję: chroni dziecko przed urazami i łagodzi wstrząsy (dzięki temu płód jest bezpieczny). W płynie owodniowym pływają złuszczone komórki naskórka płodu, włoski, maź płodowa oraz produkty przemiany materii. Rozciągająca się mocno skóra brzucha jest narażona na rozstępy . Jeśli dotąd tego nie robiłaś, w 6 miesiącu ciąży zacznij dbać swoje ciało: Nawilżaj i masuj...

Dada, skóra dziecka
Fotolia
Patronaty
Skóra malucha
Wbrew pozorom skóra noworodka wcale nie jest taka sama jak skóra dorosłego człowieka, dlatego też maluszek wymaga szczególnej pielęgnacji. Zobacz, jaka jest naprawdę skóra małego dziecka i jak o nią dbać.

Czy skóra dziecka jest taka sama jak skóra dorosłego? Na pierwszy rzut oka tak, jednak to tylko złudne wrażenie. Czym zatem różni się skóra malucha od skóry „dojrzałej”, skąd wynikają te różnice i jakie niosą ze sobą konsekwencje dla pielęgnacji? Aby się tego dowiedzieć, zacznijmy od tego, jak i kiedy w ogóle zaczyna kształtować się skóra małego człowieka. Jeszcze w brzuchu mamy… …skóra maleństwa zaczyna tworzyć się około 40. dnia ciąży. W 22. tygodniu jest już znacznie grubsza, jednak nadal nie ma pod nią warstwy tłuszczowej. Gruczoły łojowe dopiero się rozwijają i zaczynają wytwarzać tzw. maź płodową. Zadaniem tej substancji jest ochrona skóry malucha przed uszkodzeniem wskutek stałego przebywania w wilgotnym środowisku, jakim są wody płodowe. Dopiero w kolejnym tygodniu ciąży pojawia się podskórna tkanka tłuszczowa . W 36. tygodniu dziecko jest już prawie gotowe do przyjścia na świat, co oznacza, że jego skóra jest już na tyle dojrzała, by zmierzyć się z warunkami zewnętrznymi. Warstwa rogowa jest już wprawdzie dostatecznie ukształtowana, choć nadal bardzo cienka. Skóra właściwa – podobnie jak u dorosłych – składa się z delikatnych i elastycznych włókien kolagenowych , nie jest jednak aż tak gruba jak u dorosłych. Musi jednak wystarczyć, by ochronić malca przed tym wszystkim, co czeka na niego poza bezpiecznym brzuszkiem mamy. Skóra dziecka a skóra dorosłego To, że maluch przyszedł już na świat, nie oznacza wcale, że wszystkie jego organy są już w pełni ukształtowane. Wprawdzie wszystkie struktury, które można wyróżnić w skórze dorosłego, można wyodrębnić również u noworodka, jednak skóra dziecka kształtuje się jeszcze przez 3 lata po porodzie. Czym zatem skóra dziecka różni się od skóry dorosłego? Przede wszystkim nie spełnia jeszcze tak dobrze jednej ze swoich podstawowych funkcji, jaką...

kąpiel noworodka
Adobe Stock
O noworodku
Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza kąpiel?
Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas przeważnie ma to miejsce dużo wcześniej – maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach.

Pierwsza kąpiel noworodka i odpowiedni moment na nią nigdzie nie są ściśle określone – zależy to wyłącznie od decyzji rodziców bądź lekarzy zajmujących się dzieckiem w szpitalu. Zwykle maluch zostaje umyty na oddziale szpitalnym w pierwszej dobie po narodzinach. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że kąpiel w szpitalu nie jest obowiązkiem. Jeśli w planie porodu zastrzeżesz, że chcesz zrobić to w domu, personel powinien uszanować twoją prośbę. Są jednak sytuacje, w których obmycie dziecka w szpitalu jest konieczne, np. gdy noworodek przyszedł na świat ubrudzony krwią i smółką.  Spis treści:  Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Pierwsza kąpiel noworodka w domu Jak kąpać noworodka? Jak trzymać noworodka do kąpieli? W jakiej temperaturze kąpać noworodka? Jak często należy kąpać noworodka? Kiedy kąpać noworodka: o której godzinie? Czy można o każdej porze? Kiedy kąpać noworodka: przed czy po jedzeniu? Kosmetyki do kąpieli noworodka Kiedy oczyszczać buzię dziecka? Czym smarować noworodka po kąpieli? Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? Wiele mam zadaje sobie pytanie, kiedy powinno się umyć noworodka. W państwach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania czeka się z tym nawet kilka tygodni, jednak w Polsce lekarze i położne uważają, że z pierwszym myciem należy zaczekać jedynie ok. 6 godzin od narodzin.  Pierwsze obmycie dziecka mogą wykonać już położne czy pielęgniarki na oddziale w szpitalu. Noworodek jest zazwyczaj ubrudzony krwią, wodami płodowymi i innymi wydzielinami z organizmu. W szpitalu wystarczy jednak szybkie obmycie. „Prawdziwa” kąpiel z reguły odbywa się dopiero w domu. Pierwsza kąpiel noworodka w domu Umycie dziecka w wannie po powrocie ze szpitala nie jest zwykłą czynnością pielęgnacyjną. Choć maź płodowa, z którą maluszki przychodzą na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj