Omikron u dzieci
Adobe Stock
Aktualności

Omikron u dzieci: jakie objawy obserwują lekarze, na czym polega leczenie?

Omikron to nowy wariant koronawirusa, który powoduje coraz więcej zakażeń w Polsce. Wiadomo, że jest najbardziej zakaźnym z dotychczasowych wariantów wywołujących COVID. Może być też trudniejszy do wykrycia, ponieważ daje nietypowe objawy. Czy jest groźny dla najmłodszych? Opisujemy objawy Omikronu u dzieci, przebieg choroby i sposoby jej leczenia.

Omikron u dzieci może wywołać poważne objawy, na które szczególnie narażone są dzieci z chorobami przewlekłymi i niezaszczepione. Na szczęście większość dzieci przechodzi zakażenie łagodnie – zaraźliwość Omikronu znacznie przewyższa jego zjadliwość. Ale infekcji nie wolno bagatelizować. Jej odległym skutkiem może być pojawienie się PIMS u dziecka i innych powikłań pocovidowych.

Wariant Omikron odpowiada już za ok. 95 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w Wielkiej Brytanii obserwuje się rosnącą liczbę niemowląt z Omikronem, które wymagają hospitalizacji. Coraz więcej dzieci zakaża się również w Polsce. Co więcej – coraz więcej dzieci trafia też do szpitala.

Spis treści:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Czym jest Omikron?

Omikron to najszybciej rozprzestrzeniająca się odmiana koronawirusa. Wykrywany jest także u ozdrowieńców, którzy zachorowali w wyniku infekcji poprzednimi wariantami wirusa oraz u osób zaszczepionych, choć one tę chorobę przechodzą łagodniej. Specjaliści zapowiadali, że wariant Omikron przyniesie falę zachorowań wśród dzieci. 

Wariant koronawirusa Omikron pierwszy raz zidentyfikowano w Botswanie i RPA w listopadzie 2021 roku. Zbadanie go pozwoliło stwierdzić, że zawiera najwięcej zmian w kodzie genetycznym, jakie dotąd zaobserwowano u mutacji koronawirusa. To wzbudziło niepokój naukowców i zrodziło pytania o to, jakimi cechami będzie charakteryzowało się zakażenie Omikronem. Pierwsze, co stwierdzono, to fakt, że ta odmiana koronawirusa jest bardzo zakaźna i może wymykać się ochronie immunologicznej organizmu wytworzonej przez szczepienia przeciwko COVID.

Wysoką zakaźność potwierdza tempo rozprzestrzeniania się wirusa po świecie. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że wiele osób zakażonych Omikronem chorowało już wcześniej na COVID i oszacowali ryzyko ponownej infekcji spowodowanej tym wariantem na 5 razy wyższe niż w przypadku innych wariantów.

O tym, że Omikron przełamuje barierę odpornościową wytworzoną szczepieniem lub przechorowaniem COVID, świadczy fakt, że w USA na 43 osoby, które zachorowały zakażone Omikronem lub u których stwierdzono zakażenie, aż 34 były w pełni zaszczepione. Tylko jedna osoba z 43 wymagała hospitalizacji, żadna nie zmarła.

Objawy Omikronu u dzieci

Objawy Omikronu u dzieci są podobne do objawów COVID spowodowanych innymi wariantami koronawirusa. Na liście pięciu najczęstszych objawów zakażenia Omikronem znajdują się:

 • katar,
 • ból głowy,
 • uczucie zmęczenia (lekkie lub silne) i podwyższone tętno,
 • kichanie,
 • ból gardła.

Omikron – nietypowe objawy

Lekarze zwrócili uwagę na nowy objaw zakażenia u dzieci: bardzo charakterystyczny świszczący kaszel, przypominający „szczekanie”. Porównują go do jednego z charakterystycznych symptomów ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, zwanego potocznie krupem.

Specjaliści podkreślają, że jest to objaw zupełnie różny od kaszlu występującego u dorosłych. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, Omikron atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe, nie płuca jak w przypadku wcześniejszych wariantów. Drogi oddechowe małych dzieci są wąskie, dlatego gdy dochodzi tam do stanu zapalnego, podczas oddychania dziecko zaczyna wydawać charakterystyczny świszczący dźwięk.

Inne nietypowe objawy Omikronu u dzieci

 • nudności, bóle brzucha, utrata apetytu, a nawet trudności w przyjmowaniu pokarmu, 
 • nietypowa wysypka (nawet 15 proc. zakażonych Omikronem dzieci),
 • zasinienie twarzy lub ust,
 • wzrost temperatury ciała (nie w każdym przypadku)
 • biegunka
 • drapanie w gardle
 • wymioty
 • ból mięśni
 • katar
 • podwyższona temperatura
 • zatkany nos.

Ile trwa Omikron u dzieci?

Pierwsze objawy Omikronu pojawiają się szybciej niż w przypadku poprzednich mutacji koronawirusa i najczęściej występują już po 3 dniach od zetknięcia się z wirusem.

W przypadku łagodnego przebiegu infekcji, objawy zanikają po 3-5 dniach, choć u niektórych dzieci mogą trwać dłużej. Jednak pełen powrót do zdrowia i formy zajmuje zwykle ok. 2 tygodnie. W przypadkach ciężkiego przebiegu Omikronu u dzieci objawy mogą występować dłużej i być nasilone, a powrót do zdrowia może zajmować nawet 6-8 tygodni.

Omikron u dzieci – leczenie

W przypadku łagodnego przebiegu, wystarczy postępowanie identyczne z tym, jakie podejmuje się, gdy pojawi się zwykłe przeziębienie u dziecka. Wystarczy malucha nawadniać, zbijać gorączkę, jeśli będzie wysoka i pomagać dziecku udrażniać nos i odkasływać.

Jeśli stan dziecka będzie się pogarszał albo budził wątpliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Choć większość dzieci przechodzi zakażenie Omikronem łagodnie, niektóre mogą wymagać leczenia szpitalnego, w tym podawania tlenu, gdy oddychanie będzie utrudnione. Do lekarza należy się także zgłosić, gdy u dziecka pojawi się szczekający kaszel i świsty podczas oddychania. Stan ten może wymagać podania leków, które dostępne są tylko na receptę.

Czy trzeba bać się objawów Omikronu u dzieci?

W Afryce, skąd wywodzi się wirus, stwierdzano zakażenie wariantem Omikron przede wszystkim u ludzi młodych i dzieci. Choć jak dotąd nie ma doniesień o tym, żeby ten wariant powodował wzrost liczby przypadków ciężkiego przebiegu COVID, to polscy naukowcy są w tej kwestii ostrożni. Mówią wręcz, że nawet jeśli średnio mniej osób zakażonych będzie ciężko przechodzić zakażenie, to istnieje realne ryzyko przepełnienia szpitali z powodu wysokiej zaraźliwości Omikronu, która może doprowadzić do olbrzymiej liczby zakażeń. W takiej sytuacji nawet niewielki procent osób ciężko chorych może przełożyć się na dużą liczbę chorych wymagających leczenia szpitalnego, w tym dzieci. Z

Zdaniem prof. Leszka Szenborna, kierownika Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, wariant Omikron spowoduje wiele przypadków zachorowań wśród dzieci. „To wiedza oparta na doświadczeniach krajów takich jak USA, Kanada, Francja czy Wielka Brytania. To do nas dojdzie w najbliższych tygodniach” – mówił 13.01.2022 na konferencji prasowej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zaapelował także do rodziców dzieci chorych przewlekle, aby przyjęli  szczepionki: „To jest podstawowa sprawa. Te dzieci zakażają się najczęściej od osób dorosłych”.

Niestety, przewidywania prof. Szenborna szybko znalazły odzwierciedlenie w doniesieniach z polskich szpitali, gdzie wraz z piątą falą epidemii trafia coraz więcej dzieci. Szpitale i oddziały pediatryczne przeżywają prawdziwe oblężenie. 

„Od dwóch tygodni obserwujemy wyraźny wzrost hospitalizacji najmłodszych pacjentów w szpitalu zakaźnym w Gdańsku. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte, dostawiane są nawet kolejne łóżka. Gdy wypisywany jest jeden pacjent na jego miejsce na izbie przyjęć czeka kolejny chory” – mówi Tadeusz Jędrzejczyk dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (wypowiedź z 3.02.2022). 

„Wariant Delta okazał się szczególnie zakaźny dla dzieci. Dlatego obawiam się, że Omikron może być jeszcze bardziej niebezpieczny dla najmłodszych i doprowadzić do całkowitej zajętości łóżek” – powiedziała pap.pl dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Jak chronić dziecko przed wariantem Omikron?

Wiadomo już, że szczepionka Pfizer/BioNTech nie chroni tak skutecznie przed Omikronem, jak przed innymi wariantami koronawirusa. Stwierdzono jednak, że przyjęcie trzeciej dawki znacząco zwiększa liczbę przeciwciał, co pozwala zmniejszyć ryzyko zakażenia Omikronem. Skuteczność szczepionki Pfizera po 6 miesiącach od drugiej dawki wynosi 34 procent, ale po przyjęciu trzeciej dawki wzrasta do 75 procent.

Niestety, liczba osób zaszczepionych rośnie dużo wolniej niż liczba hospitalizowanych z powodu Omikronu dzieci poniżej 5 roku życia.

Jak chronić dzieci przed Omikronem:

 • szczepić na COVID, jeśli wiek dziecka na to pozwala,
 • unikać zabierania dziecka w zatłoczone miejsca,
 • w razie wystąpienia objawów infekcji u dziecka wykonać u niego test na COVID.


Źródło: nytimes.com, liverpoolecho.co.uk

Zobacz też:

kiedy szczepienia na COVID dla pięciolatków?
Adobe Stock
Aktualności
Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat na COVID. Skierowania już dostępne!
16 grudnia ruszają szczepienia przeciwko COVID-19 u dzieci 5-11 lat. Sprawdź, czy twoje dziecko ma już skierowanie.

Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie zarekomendowała podawanie dzieciom w wieku 5-11 lat szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez Pfizer/BioNTech. 12 grudnia w Polsce ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Pierwsze szczepienia dzieci mają odbyć się w drugiej połowie grudnia. Kiedy szczepienia dzieci poniżej 12 lat na COVID? Wiceminister Zdrowia Waldemar Kraska na początku grudnia informował, że szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia ruszą po 13 grudnia. Ostatecznie szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat mają ruszyć 16 grudnia. Skierowanie na szczepienie dzieci z grupy 5-11 lat jest wystawiane automatycznie przez system z chwilą ukończenia przez dziecko 5. roku życia. Pierwsze e-skierowania zostały wystawione już 12 grudnia. Skierowanie dla twojego dziecka znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta na profilu twojego dziecka. Zapisy na szczepienia młodszych dzieci mają się odbywać się w ten sam sposób, jak w przypadku dorosłych czy dzieci w wieku 12-17 lat. Czytaj więcej:   Jak zapisać dziecko na szczepienie na COVID? Jak będzie wyglądać szczepienie dzieci 5-11 lat przeciw COVID-19? Szczepienie dzieci będzie wykonywane przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej – 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10-dawkowej). Jest to jedna trzecia objętości „dorosłej dawki”. Szczepienie ma się odbywać mniejszą igłą. Tak jak w przypadku osób dorosłych, preparat wyprodukowany przez Pfizer/BioNTech wymaga podania dzieciom dwóch dawek w odstępie co najmniej 21 dni oraz dwutygodniowego oczekiwania na pełną ochronę. W przypadku dzieci 5-11 lat z ciężkimi zaburzeniami odporności schemat szczepienia obejmuje podanie trzech dawek. Skutki uboczne szczepionki Pfizer u dzieci w wieku 5-11 lat Ponieważ dzieci poniżej 12. roku życia otrzymują...

co piąte dziecko z katarem ma COVID
Adobe Stock
Aktualności
Nie bagatelizuj kataru u dziecka. To może być objaw COVID-19!
Aż jedno na pięcioro dzieci z katarem może być zakażone koronawirusem – szacują lekarze i namawiają, żeby robić dzieciom testy na COVID nawet wtedy, gdy maluchy wyglądają na tylko zaziębione.

Lekarka pediatra z Saragossy w Hiszpanii, Eva Jimenez, na Twitterze apeluje do rodziców o to, by przeprowadzali testy na koronawirusa u dzieci, u których występują objawy przeziębienia, gdyż aż 20 proc. z nich najprawdopodobniej jest zakażonych koronawirusem . To ważne, żeby wiedzieć, czy przyczyną z pozoru niewinnego kataru jest COVID, gdyż w przypadku zakażenia koronawirusem należy dziecko izolować, aby nie rozprzestrzeniać dalej wirusa.  Teraz częściej chorują dzieci Podobnie jak w Polsce, tak i w Hiszpanii choruje na COVID coraz więcej dzieci. Być może wynika to z faktu, że spora część dorosłych została już zaszczepiona, więc wirus z większą łatwością rozprzestrzenia się teraz wśród dzieci. Podobnie jak wcześniej wielu małych pacjentów zakażenie koronawirusem przechodzi bezobjawowo lub ma łagodne objawy podobne do zwykłego przeziębienia. Jednak część dzieci naprawdę ciężko choruje z powodu COVID, co wcześniej się niemal nie zdarzało. W Saragossie w niektórych szkołach ponad 10 proc. dzieci pozostaje w domu na kwarantannie lub z powodu zakażenia koronawirusem, a zapadalność wśród dzieci na COVID wzrosła do 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców . W Polsce jest podobnie – na oddziałach pediatrycznych znacznie wzrosła liczba dzieci zakażonych COVID. W szkołach co chwilę część uczniów wysyłana jest na zdalne nauczanie po tym, jak u jednego z uczniów lub nauczycieli wykryje się koronawirusa. Testujcie i szczepcie dzieci Zarówno polscy lekarze, jak i lekarka z Saragossy, apelują, aby testować na koronawirusa dzieci z objawami infekcji . Jeśli test wyjdzie pozytywny, koniecznie trzeba zatrzymać dziecko na kwarantannie , której poddać się powinni także niezaszczepieni członkowie rodziny pozostający z zakażonym dzieckiem pod jednym dachem. Bardzo ważne są także szczepienia na COVID – dorosłych, dzieci po 12. roku życia i już niebawem...

ciężarne 4 razy bardziej narażone na powikłania
Adobe Stock
Aktualności
„Są w ciężkim stanie, a ich dzieci – w bardzo ciężkim”. To skutek unikania szczepień na COVID w ciąży
W Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wszystkie ciężarne chore na COVID są niezaszczepione. Niektóre są w tak ciężkim stanie, że trzeba robić cesarskie cięcie, aby nie ryzykować życia i matki i dziecka – bo życie matki już jest zagrożone.

Jeden z uratowanych w ten sposób noworodków, obok problemów wynikających z wcześniactwa, miał zmiany zapalne w płucach. Na szczęście udało się go uratować, podobnie jak i jego matkę, która bardzo ciężko przechodziła COVID. Gdyby kobieta zaszczepiła się w ciąży, tych problemów można by było uniknąć, a dziecko mogłoby urodzić się o czasie. Będą pytać: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Ciężko przechodzące COVID ciężarne muszą być podpinane do respiratorów, Aby to zrobić, trzeba je wprowadzić w śpiączkę farmakologiczną. Czasami trafiają do szpitala w tak złym stanie, że trzeba natychmiast podejmować radykalne działania i nie ma czasu na rozmowy. Dopiero wybudzenie ze śpiączki, o ile stan chorej się poprawi, daje lekarzom szanse na zadanie pytana: dlaczego się pani nie zaszczepiła? Większość niezaszczepionych ciężarnych obawia się, że szczepionka zaszkodzi im albo dziecku. Najczęściej obawa ta wynika z niewiedzy lub dezinformacji prowadzonej przez ruchy antyszczepionkowe. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości, że szczepienie na COVID w ciąży po zakończeniu etapu organogenezy, czyli po zakończeniu 10 tygodnia ciąży, nie szkodzi dziecku. Dla kobiety jest natomiast po prostu bezpieczna, o ile nie ma ona alergii na żaden składnik szczepionki. Ale nawet przed 10 tygodniem ciąży szczepionkę można podać ciężarnej, gdy jest ona w znacznym stopniu narażona na zakażenie koronawirusem. Cztery razy wyższe ryzyko powikłań w przebiegu COVID „Kobieta ciężarna jest czterokrotnie bardziej narażona na powikłania niż kobieta w tym samym wieku niebędąca w ciąży. My to też obserwujemy, przebieg COVID-19 u kobiet w ciąży niejednokrotnie jest cięższy” – powiedział profesor Piotr Sieroszewski z Kliniki Medycyny Płodu i Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w wywiadzie dla TVN....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz