Religia w szkołach obowiązkowa?
Adobe Stock
Aktualności

Obowiązkowa religia w szkołach? Minister Przemysław Czarnek chce zmiany przepisów!

Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiada dużą zmianę przepisów dotyczących lekcji religii i etyki w szkołach. Nie wszyscy rodzice będą zadowoleni.

Przemysław Czarnek w wywiadzie udzielonym „Gazecie Polskiej” poruszył m.in. kwestię zmiany programowej i lekcji religii. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami uczniowie (za zgodą rodziców) mogą chodzić na religię, etykę albo na żaden z tych przedmiotów. Już wkrótce może się to zmienić. 

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Religia obowiązkowa? Tego chce minister Czarnek

„Nauka albo religii, albo etyki będzie obligatoryjna, by do młodzieży docierał jakikolwiek przekaz o systemie wartości” – zapowiedział w wywiadzie minister Czarnek. 

Temat ten pojawił się m.in. w kontekście pytania o Strajk Kobiet. W protestach ulicznych bierze udział wielu uczniów. „Będziemy chcieli zlikwidować to, co wiele lat temu zostało wprowadzone, czyli możliwość wyboru jednego z trzech wariantów: albo religia, albo etyka, albo nic. To »nic« stało się dość powszechne na przykład w dużych miastach. I właśnie to »nic« służy temu, by odbywały się podobne zbiegowiska, które kompletnie bezrefleksyjnie podchodzą do życia” –  dodał.

Kluczową sprawą ma być wykształcenie nauczycieli etyki i napisanie „porządnego” podręcznika.

Nowy projekt edukacyjny ministra

W tym samym wywiadzie minister mówił, jak należy docierać do młodzieży z wartościami. Jego zdaniem najważniejsza jest „porządna, wartościowa” edukacja. Jednym z pomysłów ma być ożywienie działalności statutowej organizacji pozarządowych poza szkołą.

„Takich jak gminna ochotnicza straż pożarna. Tworzenie dziecięcych i młodzieżowych drużyn pożarniczych, które będą regularnie zbierały się na ćwiczeniach, a raz w miesiącu otrzymają godzinę nauki o historii własnego terenu, własnej ziemi, własnej ochotniczej straży pożarnej. [...] Chciałbym, żeby taki projekt wszedł w życie od września jako pilotaż, a w kolejnym roku w całej Polsce” –  wyjaśnił szef resortu edukacji.

Zobacz też:

kiedy dzieci wracają do szkoły
Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności
Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce?
Rodzice pytają, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce. Warto wiedzieć, czy dni wolne obejmują tylko Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja, czy ferie zostaną wydłużone. Powrót do szkoły nie odbywa się wcale w poniedziałek, 2 maja. Wyjaśniamy, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce – to pytanie nurtuje rodziców. Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo przerwa świąteczna obejmuje także jeden dzień powszedni. Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce? Dzieci nie wracają do szkoły tuż po Święcie Pracy, które wypada 1 maja w niedzielę. Poniedziałek pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 maja to dzień powszedni, nie oznacza to jednak, że dzieci idą wtedy do szkoły. 2 maja lekcje także się nie odbywają, a szkoły w większości będą zamknięte. Dzieci wracają do szkoły dopiero w środę, 4 maja. Majówka 2022 trwa zatem od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja włącznie. Kiedy dzieci wracają do szkoły – dyżury w majówkę Ponieważ dzieci wracają do szkoły dopiero w środę po majówce, a poniedziałek dla niektórych rodziców jest dniem pracującym, w niektórych placówkach organizowane są dyżury świetlicowe. Z opieki nad dzieckiem w szkole można jednak skorzystać tylko 2 maja. Zazwyczaj w szkołach obowiązują wcześniejsze zapisy na dyżury w świetlicy w dni, w które nie odbywają się lekcje. Ważne: szkoła nie ma obowiązku zapewnienia dzieciom opieki świetlicowej w czasie majówki. Podobnie nauczyciele nie mają obowiązku pracy w dni wolne. Kolejne dni wolne od szkoły 2022 to dni, w których odbędą się egzaminy ósmoklasistów: 24, 25 i 26 maja. Zobacz też: ​ Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF [WZÓR] Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

Edukacja domowa
AdobeStock
Edukacja
Edukacja domowa: koszt, procedury, jak zacząć nauczanie domowe?
Edukacja domowa, czyli nauczanie domowe lub homeschooling, polega na uczeniu dziecka poza placówką edukacyjną, przez rodziców lub korepetytorów. Aby uzyskać zgodę na nauczanie domowe dziecka, należy złożyć wniosek do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami​. Sprawdź, jak zacząć edukację domową dziecka, ile to kosztuje i jakie dokumenty trzeba przygotować.

Edukacja domowa, czyli nauczanie w domu przez cały rok szkolny i zdawanie egzaminów na koniec roku, może sprzyjać zdobywaniu wiedzy z pasją i zaangażowaniem, bo daje dziecku poczucie, że robi to dla siebie. Nie ma presji ocen, sprawdzianów, etc. Zdarza się, że  rodzice decydują się na „zabranie dziecka ze szkoły”, gdy ma ono problemy – nie dogaduje się z kolegami, nie odnajduje się w systemie szkolnym, a stres związany ze sprawdzianami czy publicznymi wypowiedziami jest tak duży, że dziecko się blokuje. W takich sytuacjach edukacja domowa może być dobrym rozwiązaniem. Wyjaśniamy, jak wyglądają procedury dla uzyskania zgody na nauczanie domowe dziecka i co mówi o edukacji domowej podstawa prawna.   Spis treści:  Edukacja domowa - co to jest? Edukacja domowa – jak zacząć? Nauczanie domowe – podstawa prawna Szkoła domowa - ile kosztuje? Edukacja domowa – materiały do nauki Edukacja domowa - zalety i wady Edukacja domowa - co to jest? Szkoła domowa to nauka bez pośrednictwa instytucji edukacyjnych. Szkoła powinna wspierać proces edukacji dziecka, jednak obowiązek ten spoczywa wtedy na rodzicach. Dzieci w trakcie edukacji w domu nie otrzymują ocen, jednak zdają egzaminy klasyfikacyjne z każdego przedmiotu po każdym półroczu lub po całym roku nauki. Po zdanym egzaminie otrzymują świadectwo i promocję do kolejnej klasy. Uczeń korzystający z edukacji domowej musi być zapisany do konkretnej szkoły (której to dyrektor wydaje pozwolenie na edukację domową). Takie dzieci jednak: nie chodzą do szkoły nie kontaktują się z nauczycielami nie muszą prowadzić zeszytów i odrabiać prac domowych nie mają także nakazu uczenia się w konkretnych godzinach. W edukacji domowej dominuje elastyczność, dzięki której dziecko uczy się w najbardziej przyjazny dla siebie...

Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach
Instagram
Aktualności
Omenaa Mensah: edukacja seksualna zamiast religii w szkołach!
Omenaa Mensah apeluje, by wycofać religię z polskich szkół, a zamiast tego uczyć dzieci o różnorodności świata oraz edukować seksualnie.

Omenaa Mensah stanowczo wypowiedziała się na temat religii w szkołach: jej zdaniem ten przedmiot powinien być nauczany w kościołach, świeckie placówki zaś muszą wychowywać otwartych na świat i świadomych seksualnie ludzi.  Omenaa Mensah nie chce religii w szkołach Omenaa Mensah krytycznie odniosła się do polskiego systemu edukacji. Nie podoba jej się nie tylko wykładanie religii w szkołach, ale i brak takich przedmiotów jak etyka czy rzetelna edukacja seksualna. W jej ocenie polska szkoła nie wychowuje ludzi otwartych na świat i świadomych jego różnorodności .  „Po pierwsze wyrzucić religię ze szkół. Po drugie wprowadzić etykę, która nauczy nas spojrzenia na różnorodność właśnie światową. Wtedy każdy młody człowiek niezależnie od tego, jaką religię wyznaje, może podejmować racjonalne decyzje” – powiedziała pogodynka w rozmowie z WP. Mensah dodała, że nauka o seksualności człowieka to ważny element edukacji, którego brak sprawia, że ludzie są nietolerancyjni: „W szkołach powinny być zajęcia z etyki i koniecznie edukacja seksualna, w której też się wyjaśnia, że czasami jest tak, że mężczyzna kocha mężczyznę albo kobieta kocha kobietę i to nie znaczy, że któraś z tych osób jest złym człowiekiem. Albo, że ktoś ma czarny albo żółty kolor skóry i to też nie znaczy, że jest złym człowiekiem.” Omenaa Mensah jest mamą 18-letniej Vanessy i właśnie w duchu otwartości i tolerancji wychowuje córkę. Vanessa nie ma problemu m.in. z tym, by uczestniczyć w paradach równości i wspierać osoby LGBT+. „Jeśli stworzymy mądrego, otwartego, człowieka, który będzie akceptował różnorodność, bo tak będzie nauczony, wychowany, wtedy stworzymy silne podstawy państwa” – wyjaśniła Omenaa.         Wyświetl ten post na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz