Wyposażą szpitale z oddziałami neonatologicznymi w kabiny dezynfekujące
Adobe Stock
Aktualności

Rewolucja w szpitalach! Tak będą chronić najmłodszych pacjentów przed COVID-19!

Fundacja Pomaganie jest Trendy zainstaluje w polskich szpitalach z oddziałami dziecięcymi specjalne bramki odkażające. Chociaż skorzystają na tym wszyscy pacjenci, inicjatorom akcji zależy przede wszystkim na ochronie najmłodszych i zmniejszeniu rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce.

Projekt #40milionówSerc to akcja, którą zainicjowała fundacja Pomaganie Jest Trendy oraz inżynierowie „Protegercov”. Akcję poparło 12 prezydentów polskich miast, znane gwiazdy oraz parlamentarzyści. Do testów trafiły pierwsze kabiny, które zainstalowano już w niektórych szpitalach.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Testy już trwają!

Pierwsze cztery kabiny dezynfekujące polskiej produkcji (Proteger Gate) trafiły do placówek szpitalnych w Katowicach, Wrocławiu, Krotoszynie i Kępnie, w których funkcjonują oddziały neonatologiczne. Skuteczność kabin ma pozwolić aż w 95 proc. ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów (w tym koronawirusa) na terenie szpitala. Przez bramki przechodzić będą wszyscy wchodzący do szpitali. W najbliższych tygodniach kolejne kabiny odkażające trafią do szpitali w Poznaniu i Kaliszu.

Nowo narodzone chore dzieci potrzebują ochrony

Na oddziałach neonatologicznych przebywają wcześniaki, ale i chore noworodki, które często muszą tam pozostawać całymi tygodniami lub miesiącami. W czasie pandemii dostęp do nich jest utrudniony lub w ogóle zabroniony, co sprawia, że dzieci są pozbawione kontaktu z rodzicami – rodzice nie mogą być obecni w pierwszych tygodniach życia ich dziecka. Dlatego ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS CoV-2 jest tak ważne. Dzięki temu funkcjonowanie oddziałów neonatologicznych będzie mogło wrócić do normy, a rodzice znów będą przy swoich dzieciach.

Testowane kabiny wykorzystują technologię stosowaną dotąd w salach operacyjnych. Dezynfekcja odbywa się dzięki użyciu przepływowych lamp UV-C. Przechodzący przez kabinę ludzie nie są spryskiwani płynem dezynfekcyjnym, nie ma więc mowy o podrażnieniu oczu czy górnych dróg oddechowych, lampy nie działają też niekorzystnie na odzież. Docelowo kabiny mają też automatycznie mierzyć temperaturę ciała.

Nie tylko kabiny dezynfekujące

Fundacja, oprócz kabin, przekazuje też szpitalom specjalne urządzenia – szafy do bezpłynowej dezynfekcji przedmiotów, np. pościeli, oraz specjalnie opracowany żel do dezynfekcji. Żel ten jako jedyny na świecie może być stosowany we wszystkich rodzajach dozowników, a jednocześnie nie powoduje wysuszenia i pękania skóry, a wręcz ją pielęgnuje, co jest szczególnie ważne w przypadku personelu medycznego, który dezynfekuje setki razy dziennie.

Ty też możesz pomóc!

Inicjatorzy akcji chcą docelowo wyposażyć w taki sprzęt 300 polskich szpitali. Każdy z nas może w tym pomóc, dorzucając się do utworzonej na ten cel zbiórki: siepomaga.pl/40milionowSerc. Akcję wspierają m.in.: Iga Świątek, Małgorzata Kożuchowska, Bracia Collins, Jan Błachowicz. Specjalnie w celu promocji akcji gwiazdy nagrały specjalny spot. Z kolei prezydencji miast, które popierają akcję, wzięli udział w nagraniu bajki o przygodach duszka Babu, który jest maskotką fundacji Pomaganie jest Trendy.

Sprawdź też:

Powrót dzieci do żłobków i przedszkoli
Adobe Stock
Aktualności
Dzieci wracają do żłobków i przedszkoli! Ekspert grzmi, że spowoduje to WZROST ZAKAŻEŃ KORONAWIRUSEM!
Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 jest zdania, że „powrót dzieci do przedszkoli i żłobków może przełożyć się na wzrost liczby zachorowań”. Czy decyzja rządu była błędem? Ekspert nie ma co do tego wątpliwości.

Rząd kilka dni temu ponownie przedłużył obowiązujące obostrzenia mające na celu walkę z pandemią koronawirusa . Wyjątkiem jest jednak decyzja o powrocie maluchów do żłobków i przedszkoli . Od dzisiaj (19.04.2021 r.) rodzice ponownie mogą wysyłać dzieci do placówek. Dr Paweł Grzesiowski jest jednak zdania, że rząd powinien podjąć inną decyzję.  Podstawowy warunek: bezpieczeństwo Ekspert wypowiedział się na antenie Polsat News o powrocie dzieci do żłobków i przedszkoli: „Otwarcie przedszkoli i żłobków jest możliwe pod warunkiem, że będzie bezpieczne. Można takie decyzje podejmować na poziomie lokalnym, by tam, gdzie liczba zachorowań jest mniejsza, otwierać te placówki, a gdzie sytuacja jest gorsza, tam wstrzymać otwarcie”. Otwarcie żłobków i przedszkoli spowoduje wzrost zakażeń? Według specjalisty otwarcie placówek oświatowych będzie niosło za sobą poważne konsekwencje w postaci wzrostu zakażeń koronawirusem: „Obecnie nie może wykluczyć takiego scenariusza, zwłaszcza w województwach jak: Śląsk, Dolny Śląsk, Małopolska i Mazowsze, gdzie liczba zachorowań jeszcze jest duża”. „Powrót dzieci będzie generował wzrost zachorowań. W tych regionach, gdzie jest najwięcej zakażeń, powinniśmy wstrzymać tę decyzję” – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski.  Lokalne obostrzenia Lekarz twierdzi, że „sytuacja epidemiologiczna w kraju jest bardzo zróżnicowana i jest czas na lokalne zarządzanie lockdownem”. Jego zdaniem powrót dzieci do żłobków i przedszkoli jest złą decyzją.  „Obostrzenia należy znosić, także dotyczące edukacji, ale regionalnie. Tak też należało potraktować powrót dzieci do żłobków, przedszkoli, a potem szkół” – dodaje ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, rmf24.pl  ...

kobieta urodziła w holu szpitala
Adobe Stock
Aktualności
Przez koronawirusowe procedury kobieta rodziła W HOLU szpitala
W Brzesku kobieta zaczęła rodzić w szpitalnym holu. Cała sytuacja była spowodowana utrudnieniami związanymi z koronawirusem. Rodząca nie mogła wejść do szpitala, ponieważ SOR był zajęty zakażonymi pacjentami.

Z powodu pandemii koronawirusa utrudnione jest normalne funkcjonowanie, rząd wprowadza ciągle nowe obostrzenia . Aktualna sytuacja miała także bardzo duży wpływ na poród, który odbył się ostatnio w Brzesku. Paradoksalnie, z uwagi na bezpieczeństwo rodzącej kobiety, jej poród rozpoczął się i trwał w szpitalnym holu.  Poród w szpitalnym holu Kobieta, która zaczęła rodzić, miała problem, by dotrzeć na oddział położniczy szpitala w Brzesku. Nie mogła wejść od strony SOR-u, ponieważ przebywała tam pacjentka zakażona koronawirusem. Ze względów bezpieczeństwa rodzącą kobietę skierowano do głównego wejścia szpitala. Zostało ono otwarte specjalnie dla niej, ponieważ w nocy normalnie jest nieczynne. Maluszkowi spieszyło się jednak na świat i kobieta nie zdążyła tam dotrzeć – zaczęła rodzić w szpitalnym holu. Rodząca nie była jednak pozostawiona sama sobie – otrzymała pomoc od pielęgniarki całodobowej. W tym czasie zjawiły się także pielęgniarki z oddziału położniczego i „przejęły” przyszłą mamę. Niecodzienne porody Poród przebiegł bez komplikacji, a jego końcowa faza odbyła się już na oddziale położniczym. Dziecko urodziło się zdrowe. „Takie szybkie porody zdarzają się niezbyt często, ale jednak co jakiś czas w doniesieniach medialnych pojawiają się informacje o takich porodach. W naszym szpitalu kilka lat temu również miała miejsce podobna sytuacja, kiedy pacjentka urodziła w windzie, w drodze na oddział – powiedziała portalowi informatorbrzeski.pl rzecznik prasowy SPZOZ Brzesko Monika Mikołajek-Burek. Źródło: se.pl, informatorbrzeski.pl Zobacz także:  Gdzie rodzić: ranking szpitali położniczych Ciężarna w trakcie kwarantanny urodziła martwe dziecko. Mimo skurczów i bólu odesłano ją ze szpitala z kwitkiem ​ Jego córki umierały w szpitalu, nie mógł ich pożegnać....

kobiety nie zachodzą w ciążę - winny koronawirus!
Adobe Stock
Aktualności
Kobiety nie zachodzą w ciążę – winny koronawirus!
Wczoraj (23.03.2021 r.) na stronach GUS pojawił się drugi w tym roku biuletyn statystyczny. Dane demograficzne przerażają. Podczas pandemii wzrosła liczba zgonów w Polsce, a drastycznie zmalała liczba urodzeń.

Już w styczniu można było zauważyć dramatyczny spadek populacji w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że tego miesiąca urodziło się 25 tys. dzieci. Rok temu było to 33 tys. urodzeń.  Tak mało dzieci, jak w pierwszym miesiącu tego roku nie urodziło się od...18 lat! „baby doom” „W styczniu 2021 wg GUS mieliśmy 25 tys. urodzeń – blisko o jedną czwartą mniej niż przed rokiem, kiedy odnotowano ich 33,2 tys. Lockdownowy »baby doom«” - napisał na Twitterze Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.  W styczniu 2021 wg GUS mieliśmy 25 tys. urodzeń – o blisko o 1/4 mniej niż przed rokiem, kiedy odnotowano ich 33,2 tys. Lockdownowy "baby doom". pic.twitter.com/F68yRvg7qp — Łukasz Kozłowski (@LKKozlowski) March 23, 2021 Przyrost naturalny podczas pandemii Ostatni tak słaby miesiąc był w 2003 roku. W ciągu ostatnich 12. miesięcy urodziło się 347,1 tysięcy dzieci. Jest to najniższy wynik od czasów drugiej wojny światowej. GUS: W styczniu urodziło się 25 tys. dzieci (rok temu 33,2 tys.) Zmarło 46 tys. osób (36,6 tys. rok wcześniej) Suma urodzeń za ostatnie 12 miesięcy to 347,1 tys. Najmniej od IIWŚ Suma zgonów za ostatnie 12m to 486,7 tys. Najwięcej od IIWŚ pic.twitter.com/AYZWXm8ihT — Rafał Mundry (@RafalMundry) March 23, 2021 Jak podaje GUS, w styczniu zmarło 46 tysięcy osób. Rok temu liczba ta była mniejsza – wynosiła 36,6 tysiąca osób. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zgonów była największa od czasów drugiej wojny światowej – umarło 486,7 tysiąca osób. Z obliczeń wynika, że w styczniu liczba zgonów była większa o 21 tysięcy, niż liczba urodzeń. Przyrost naturalny jest więc na minusie. Mniej urodzeń w całej UE Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę na to, że w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj