
Powstanie tego dokumentu uważane jest za duży sukces środowisk zaangażowanych w poprawę warunków opieki okołoporodowej w Polsce – przede wszystkim Fundacji Rodzić po Ludzku oraz innych organizacji zaproszonych do współtworzenia nowego prawa. Zobacz, jakie zmiany zostały wprowadzone i do czego każda kobieta w ciąży, w czasie porodu i połogu będzie mieć prawo.
Nowe prawa kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu
To bardzo ważny dokument dla wszystkich przyszłych mam - reguluje procedury związane z opieką nad ciężarną, prowadzeniem porodu oraz opieką nad mamą i noworodkiem. Na początku kwietnia 2018 roku projekt trafił do konsultacji społecznych, a poprawki do niego zgłosili m.in.: Fundacja Rodzić po Ludzku, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Rada Lekarska i konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. W sierpniu 2018 roku rozporządzenie określające standardy zostało przekazane przez Ministerstwo Zdrowia do ogłoszenia i wraz z nowym rokiem stało się obowiązującym prawem.
Znaczna część dotychczasowych przepisów dotyczących opieki okołoporodowej pozostała niezmieniona, ale w dokumencie znalazło się również kilka nowości. Przedstawiamy najważniejsze zmiany.
1. Wybierz położną
Pacjentka będzie mogła wybrać i poznać swoją położną jeszcze przed porodem, w 21.-26. tygodniu ciąży (do tej pory wystarczyło samo skierowanie do położnej).
2. Zobacz miejsce porodu
Przyszła mama będzie mogła wcześniej zapoznać się z miejscem porodu, wypełnić dokumentację medyczną i odbyć konsultację anestezjologiczną w celu uzyskania informacji o dostępnych formach znieczulenia porodowego.
3. Sporządź plan porodu
Stworzyć ma go kobieta w ciąży wraz z położną lub lekarzem opiekującym się ciążą. Lekarz ma również obowiązek skierowania pacjentki do położnej POZ na ujednoliconą edukację przedporodową (na indywidualne przygotowanie lub do szkoły rodzenia).
4. Poród bardziej naturalny
Według nowych zasad ograniczane mają być interwencje medyczne, w szczególności:
- indukcja porodu,
- stymulacja czynności skurczowej,
- podawania opioidów,
- nacięcie krocza,
- cięcie cesarskie.
W Polsce ponad 40 proc. porodów jest zakończonych przez cesarskie cięcie, a większość z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych. Cesarskie cięcie nie jest obojętne ani dla kobiety, ani dla dziecka - badania pokazują, że dzieci urodzone w ten sposób częściej np. cierpią na alergię. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeżeli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość otrzymania znieczulenia do porodu.
5. Poznaj wszystkie sposoby na uśmierzenie bólu porodowego
W nowych standardach zaprzestano traktowania łagodzenia bólu porodowego jako dodatkowej procedury medycznej i położono większy nacisk na edukację kobiet w tym zakresie. Przyszła mama będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki uboczne.
6. To lekarz decyduje o posiłkach
Ustalono, że o możliwości spożywania posiłków przez rodzącą kobietę będzie decydował lekarz. Do tej pory mogły to ustalać również położne.
7. Zlikwidowano obowiązkową hospitalizację po 41. tygodniu ciąży
Zgodnie z nowymi wytycznymi po 40. tygodniu ciąży kobieta ma posiadać komplet badań i być pod opieką lekarza. To on zadecyduje, czy przyszła mama powinna udać się do szpitala. Przepis ten ma na celu ograniczenie nadmiernej liczby wykonywanych porodów zabiegowych.
8. Przede wszystkim karmienie piersią
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, podawane wyłącznie do 6. miesiąca życia dziecka. Już w czasie ciąży kobiety będą zachęcane do karmienia piersią, a po porodzie będą mieć zapewnioną pomoc laktacyjną.
9. Kontrola ryzyka depresji poporodowej
Depresja poporodowa zdarza się w Polsce częściej niż cukrzyca ciążowa. Kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. Procedura będzie odbywała się w trzech etapach: w 11.-14. tygodniu ciąży, w 33.-37. tygodniu i po porodzie, podczas wizyty położnej w miejscu zamieszkania mamy z dzieckiem. Jeżeli badanie wykaże, że kobieta ma depresję, to w zależności od jej stanu, będzie można jej zaproponować grupę wsparcia, pomoc położnej, wizytę u psychologa lub psychiatry.
10. Szczególna opieka w sytuacjach trudnych
W takich dramatycznych momentach jak śmierć dziecka, czy urodzenie dziecka z wadą genetyczną, kobieta w ciąży będzie mieć zapewnioną pomoc psychologiczną i wsparcie.
11. Wizyty położnej po porodzie
Po powrocie do domu kobietę i dziecko ma co najmniej 4 razy odwiedzić położna. W czasie wizyty podpowie, jak pielęgnować krocze po porodzie, jak opiekować się dzieckiem. Ma też pomóc w karmieniu piersią. Jeżeli jest taka potrzeba, położna przyjdzie do mamy z dzieckiem więcej razy.
Długo czekałyśmy na nowe przepisy dotyczące sytuacji kobiet w Polsce w trakcie ciąży i porodu. Czy uważacie, że nowe zasady dobrze rozwiązują dotychczasowe problemy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.
Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
Źródło: pulsmedycyny.pl, infowire.pl
Zobacz też: