Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej
Adobe Stock
Aktualności

Zobacz, do czego masz prawo będąc w ciąży i podczas porodu! [STANDARDY 2020]

Od stycznia 2019 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące standardów opieki okołoporodowej. Dają kobiecie znacznie większą rolę w decydowaniu, jak przebiegać będzie jej poród i kładą jeszcze większy nacisk na karmienie dziecka piersią.

Powstanie tego dokumentu uważane jest za duży sukces środowisk zaangażowanych w poprawę warunków opieki okołoporodowej w Polsce – przede wszystkim Fundacji Rodzić po Ludzku oraz innych organizacji zaproszonych do współtworzenia nowego prawa. Zobacz, jakie zmiany zostały wprowadzone i do czego każda kobieta w ciąży, w czasie porodu i połogu będzie mieć prawo.

Nowe prawa kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu

To bardzo ważny dokument dla wszystkich przyszłych mam - reguluje procedury związane z opieką nad ciężarną, prowadzeniem porodu oraz opieką nad mamą i noworodkiem. Na początku kwietnia 2018 roku projekt trafił do konsultacji społecznych, a poprawki do niego zgłosili m.in.: Fundacja Rodzić po Ludzku, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, Naczelna Rada Lekarska i konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. W sierpniu 2018 roku rozporządzenie określające standardy zostało przekazane przez Ministerstwo Zdrowia do ogłoszenia i wraz z nowym rokiem stało się obowiązującym prawem.

Znaczna część dotychczasowych przepisów dotyczących opieki okołoporodowej pozostała niezmieniona, ale w dokumencie znalazło się również kilka nowości. Przedstawiamy najważniejsze zmiany.

1. Wybierz położną

Pacjentka będzie mogła wybrać i poznać swoją położną jeszcze przed porodem, w 21.-26. tygodniu ciąży (do tej pory wystarczyło samo skierowanie do położnej).

2. Zobacz miejsce porodu

Przyszła mama będzie mogła wcześniej zapoznać się  z miejscem porodu, wypełnić dokumentację medyczną i odbyć konsultację anestezjologiczną w celu uzyskania informacji o dostępnych formach znieczulenia porodowego.

3. Sporządź plan porodu

Stworzyć ma go kobieta w ciąży wraz z położną lub lekarzem opiekującym się ciążą. Lekarz ma również obowiązek skierowania pacjentki do położnej POZ na ujednoliconą edukację przedporodową (na indywidualne przygotowanie lub do szkoły rodzenia).

4. Poród bardziej naturalny

Według nowych zasad ograniczane mają być interwencje medyczne, w szczególności:
 

  • indukcja porodu,
  • stymulacja czynności skurczowej,
  • podawania opioidów,
  • nacięcie krocza,
  • cięcie cesarskie.


W Polsce ponad 40 proc. porodów jest zakończonych przez cesarskie cięcie, a większość z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych. Cesarskie cięcie nie jest obojętne ani dla kobiety, ani dla dziecka - badania pokazują, że dzieci urodzone w ten sposób częściej np. cierpią na alergię. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeżeli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość otrzymania znieczulenia do porodu.
 

5. Poznaj wszystkie sposoby na uśmierzenie bólu porodowego

W nowych standardach zaprzestano traktowania łagodzenia bólu porodowego jako dodatkowej procedury medycznej i położono większy nacisk na edukację kobiet w tym zakresie. Przyszła mama będzie musiała otrzymać kompleksową informację, jakie metody uśmierzania bólu są dla niej dostępne i jakie mogą mieć skutki uboczne.

6. To lekarz decyduje o posiłkach

Ustalono, że o możliwości spożywania posiłków przez rodzącą kobietę będzie decydował lekarz. Do tej pory mogły to ustalać również położne.

7. Zlikwidowano obowiązkową hospitalizację po 41. tygodniu ciąży

Zgodnie z nowymi wytycznymi po 40. tygodniu ciąży kobieta ma posiadać komplet badań i być pod opieką lekarza. To on zadecyduje, czy przyszła mama powinna udać się do szpitala. Przepis ten ma na celu ograniczenie nadmiernej liczby wykonywanych porodów zabiegowych.

8. Przede wszystkim karmienie piersią

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko mamy, podawane wyłącznie do 6. miesiąca życia dziecka. Już w czasie ciąży kobiety będą zachęcane do karmienia piersią, a po porodzie będą mieć zapewnioną pomoc laktacyjną. 
 

 

9. Kontrola ryzyka depresji poporodowej

Depresja poporodowa zdarza się w Polsce częściej niż cukrzyca ciążowa. Kobieta będzie poddana ocenie ryzyka i nasilenia objawów depresji poporodowej. Procedura będzie odbywała się w trzech etapach: w 11.-14. tygodniu ciąży, w 33.-37. tygodniu i po porodzie, podczas wizyty położnej w miejscu zamieszkania mamy z dzieckiem. Jeżeli badanie wykaże, że kobieta ma depresję, to w zależności od jej stanu, będzie można jej zaproponować grupę wsparcia, pomoc położnej, wizytę u psychologa lub psychiatry.

10. Szczególna opieka w sytuacjach trudnych

W takich dramatycznych momentach jak śmierć dziecka, czy urodzenie dziecka z wadą genetyczną, kobieta w ciąży będzie mieć zapewnioną pomoc psychologiczną i wsparcie.

11. Wizyty położnej po porodzie

Po powrocie do domu kobietę i dziecko ma co najmniej 4 razy odwiedzić położna. W czasie wizyty podpowie, jak pielęgnować krocze po porodzie, jak opiekować się dzieckiem. Ma też pomóc w karmieniu piersią. Jeżeli jest taka potrzeba, położna przyjdzie do mamy z dzieckiem więcej razy.

Długo czekałyśmy na nowe przepisy dotyczące sytuacji kobiet w Polsce w trakcie ciąży i porodu. Czy uważacie, że nowe zasady dobrze rozwiązują dotychczasowe problemy? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: pulsmedycyny.pl, infowire.pl

Zobacz też:

Czy kobiety powinny być nakłaniane do karmienia piersią? [SONDA ULICZNA]

Fotolia
Poród
Cesarskie cięcia w Polsce to dramat! Prof. Wielgoś o raporcie Rodzić po Ludzku
Za dużo cesarskich cięć, nieprzestrzeganie standardów opieki okołoporodowej, niepozwalanie na 2-godzinny kontakt skóra do skóry z noworodkiem: raport Fundacji Rodzić po Ludzku nie zostawia złudzeń: poród w Polsce jest zmedykalizowany. Czy w Polsce rodzi się bezpiecznie? – mówi prof. Mirosław Wielgoś.

Czy w Polsce rodzi się bezpiecznie? Na pewno dużo bezpieczniej niż 20-30 lat temu. W 100 proc. nie uda nam się wyeliminować wszystkich powikłań, jednak dziś poród w Polsce jest dużo bezpieczniejszy – i dla kobiety, i dla dziecka.  Bezpieczeństwo rodzącej kobiety i dziecka poprawiły się – m.in. dzięki istniejącym od lat standardom w ciąży fizjologicznej, oraz standardom w ciąży niefizjologicznej , które mamy od roku. Niewiele krajów może się pochwalić takimi standardami. To, jak w Polsce rodzi się dziś, a jak rodziło się 20 lat temu to niebo i ziemia. Mało kto w Polsce wie, że w Polsce jest jeden z najniższych w Europie wskaźników śmiertelności wśród kobiet w czasie porodu. Bardzo zmniejszyła się też śmiertelność noworodków.  Natomiast liczba przeprowadzanych cięć cesarskich to dramat. 43 proc. kobiet rodzi przez cesarskie cięcie, a być może nawet więcej.   Dlaczego kobiety chcą rodzić przez cesarskie cięcie? Bywa, że cesarskie cięcie ratuje życie, a nawet dwa życia. Powinno być wykonywane wtedy, gdy jest zagrożenie wynikające z porodu drogami natury. Problemem jest jednak to, że często kobiety chcą rodzić przez cesarskie cięcie, bo boją się bólu porodowego , uważają, że to jest bezpieczniejsze dla kobiety i dla dziecka. Cesarskie cięcie jest bezpieczniejsze? Gdyby było, wykonywalibyśmy je u każdej kobiety.  Cesarskie cięcie jest poważną operacją: to duży zabieg, duże jest ryzyko uszkodzenia narządów wewnętrznych, krwotoku.  Powinno być wykonywane tylko, gdy jest konieczne. Cesarskie cięcie ma wpływ na dziecko? Ogromny! To mit, że jest dobre dla dziecka, bo oszczędzamy mu przeciskania się przez kanał rodny. Cesarskie cięcie ma dla dziecka wiele konsekwencji: bezpośrednich i też dalekich. Ma wpływ na jego układ odpornościowy . U dzieci urodzonych przez...

poród, kobieta, ciąża
Fotolia.pl
Aktualności
Na ból porodowy pomoże… psycholog! Oburzająca rewolucja Ministerstwa Zdrowia
A miało być tak pięknie – darmowe znieczulenie dla każdej rodzącej kobiety. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już zapowiada zmiany.

Od 1 lipca 2015 r. NFZ płaci szpitalom : za poród naturalny bez znieczulenia oraz poród przez cesarskie cięcie 1800 zł, a za poród naturalny ze znieczuleniem 2200 zł. Czyli za podanie znieczulenia szpital otrzymuje dodatkowo 400 zł. To świadczenie nielimitowane – dostępne dla każdej rodzącej kobiety. Tę zmianę doceniły zwłaszcza kobiety z mniejszych miejscowości, w których – w większości przypadków – za znieczulenie trzeba było płacić (i to nawet kilkaset złotych!). Zobacz: Tak się rodzi dziecko - film, który cię zachwyci Tymczasem wiceminister zdrowia, Cezary Cieślukowski, w ostatniej rozmowie z PAP wyraził opinię, że  „podanie rodzącej pacjentce znieczulenia nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie”, „nie powinno być powszechne”, a także że „to lekarz decyduje”. I zapowiedział zmiany w rozporządzeniu w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Nowe rozporządzenie ma opisywać różne inne metody znoszenia bólu, np. … rozmowę z psychologiem i wsparcie najbliższych. Wiceminister nigdy nie będzie miał okazji przekonać się, jak boli poród . Być może nie wie też, że wiele kobiet, po przeżyciu traumy przy pierwszym porodzie, nie decyduje się już na kolejne dziecko. Albo że ze strachu przed bólem wybiera cesarskie cięcie . Albo że o sile bólu często decyduje lęk, przerażenie i stres, że każda kobieta może odczuwać go inaczej, a wiele mam określa go wprost – jako ból NIE DO ZNIESIENIA. Wszystkim, którzy wciąż nie wiedzą, o czym mowa (oraz wiceministrowi), proponujemy taki eksperyment:     Zwracamy też uwagę na oświadczenie Fundacji Rodzić Po Ludzku, która zauważyła: „Jest jeszcze jeden wymiar tej sprawy, o którym głośno się nie mówi: w kraju, w którym medykalizacja porodu jest bardzo wysoka, a...

Noworodek
Fotolia
Cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie na życzenie? Eksperci: to może zmienić ekspresję genów! [WYWIAD]
Niepotrzebnie wykonana cesarka na życzenie może negatywnie wpłynąć na życie dziecka. Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej mają alergię, astmę, otyłość, cukrzycę, a nawet niektóre nowotwory. Dzieci nadwrażliwe, z zaburzeniami integracji sensorycznej to zwykle dzieci urodzone przez cesarskie cięcie.

Już prawie połowa ciąż w Polsce kończy się cesarskim cięciem – pokazuje raport fundacji Rodzić po Ludzku . W wielu przypadkach cesarskie cięcie jest wykonywane niepotrzebnie, co ma ogromny wpływ na całe życie dziecka - mówi dr n. med. Barbara Baranowska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Część kobiet chce rodzić przez cesarskie cięcie, bo uważa, że to bezpieczniej dla dziecka. A pani twierdzi, że cesarskie cięcie może zmienić u dziecka ekspresję genów? Jeśli patrzymy efekt krótkoterminowy, to rzeczywiście wydaje się dobry: dziecko rodzi  się z 10 punktami w skali Apgar , matka jest w dobrym stanie. Tylko za jakiś czas okazuje się, że dziecko ma alergię, astmę, jest otyłe, ma trudności w nauce, w nawiązywaniu relacji z innymi osobami.  Jeśli cesarskie cięcie jest konieczne, trzeba je wykonać. Ale niepotrzebne interwencje podczas porodu powodują ryzyko powikłań u dziecka.  Dlaczego niepotrzebna cesarka jest tak zła dla dziecka? Mogę powiedzieć jako biolog: wszystko, co dzieje się w trakcie porodu, wpływa na ekspresję genów , a ściślej mówiąc na metylację DNA. Na poziomie komórkowym widzimy, że u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie obniża się poziom leukocytów (białych krwinek) i innych czynników mających wpływ na układ odpornościowy. Osłabia to go. Dlatego u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie reakcja układu immunologicznego będzie słabsza w przypadku infekcji. Czytaj też: Jak rodzaj porodu wpływa na odporność dziecka Odporność jest słabsza, bo dziecko nie przeszło przez kanał rodny i nie zetknęło się z bakteriami? Nie tylko. Bakterie w kanale rodnym mają rzeczywiście wpływ na odporność dziecka, ale nie tylko to jest ważne. Ważnym czynnikiem jest też stres . W porodzie naturalnym narasta on w trakcie porodu, organizm sobie z tym radzi. Dziecko adaptuje się do niego. W przypadku cesarskiego cięcia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz