Mózgi dzieci normalnych i zaniedbanych
Aktualności

Od ciebie zależy, jak będzie wyglądał mózg twojego dziecka!

My nie chcemy, by mózgi naszych dzieci wyglądały, jak ten po prawej. Nie pozwólmy na to!

Mózg dziecka nie rozwija się prawidłowo bez miłości

Masz wpływ na przyszłość swojego dziecka. Jego mózg rozwija się od chwili poczęcia, by w wieku 5 lat osiągnąć wagę mózgu osoby dorosłej. To on odpowiada za funkcjonowanie całego organizmu. Mózg noworodka posiada w pełni funkcjonujące „prymitywne” struktury, do których np. zalicza się pień mózgu. Całą resztę czeka dopiero okres intensywnego rozwoju. O tym, czy mózgu dziecka dobrze się rozwija, świadczą umiejętności, które niemowlę nabywa z czasem. Widać to również na skanach mózgu dziecka. 

Zdjęcie, które widzisz powyżej, jest skanem mózgów dwójki dzieci: z lewej strony mózg normalnie rozwijającego się 3-latka, z prawej strony dziecka z sierocińca, które trafiło tam zaraz po urodzeniu.
Zdjęcie poniżej pokazuje zaś aktywność mózgów tych samych dzieci.  Kolorem czerwonym oznaczono najbardziej aktywne obszary, a czarnym – najmniej. 
 

Mózgi dzieci normalnych i zaniedbanych


Od razu zauważamy różnice w wielkości i aktywności obu dziecięcych mózgów. Skąd te dysproporcje? Wynikają one z doświadczeń, które przeżyły te maleństwa. Brak miłości, dotykania, czułości, przytulania, czyli brak zaspokajania podstawowych potrzeb dziecka, zaburza rozwój mózgu. Doświadczenie w tym wieku derywacji emocjonalnej i sensorycznej ma przerażające skutki. Brak aktywności w płatach czołowych u dziecka porzuconego, widoczny na drugim zdjęciu, w przyszłości może oznaczać problemy emocjonalne i poznawcze. 

U badanych dzieci największe różnice, a co za tym idzie braki (w przypadku dzieci opuszczonych) zaobserwowano w partiach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie emocji, zapamiętywanie, koncentrację, analityczne myślenie i postrzeganie zmysłowe. 

Jest też światełko w tunelu dla dzieci, które doświadczyły w tym okresie tak silnych negatywnych emocji! Badania wykazały bowiem, że porzucone noworodki, które adoptowano w wieku 2 lat, szybko nadrobiły straty. W takich przypadkach badanie nie wykazało różnic między tymi dziećmi a dziećmi z pełnych rodzin. Świadczy to o tym, że do pewnego momentu opisywane problemy rozwojowe są odwracalne. 

Czego potrzebuje mózg dziecka?

Aby mózg dziecka mógł się prawidłowo rozwijać, potrzeba mu:

  • okazywania miłości,
  • poczucia bezpieczeństwa,
  • odpowiedniej diety,
  • stymulacji poprzez zabawę,
  • wyznaczania granic i zasad.

Pamiętajcie! To, co damy dzieciom w pierwszych latach życia ukształtuje je i zaowocuje w przyszłości. 

Źródło: psychologiawygladu

Zobacz też: Jak mieć grzeczne i mądre dziecko? Naukowcy znaleźli sposób!

Co ja czuję? [NAZYWANIE EMOCJI]

dr Peter Willats psycholog
M. Mikołajczyk
Rozwój
Jak wspomagać rozwój niemowlaka - radzi szkocki psycholog dr Peter Willats
Tylko przez dwa dni był w Polsce dr Peter Willatts, psycholog rozwojowy ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee, który wie prawie wszystko o niemowlętach. Udało nam się zapytać go m.in. o to, jak wspierać malutkie dzieci w rozwoju i dlaczego tak ważny jest dla nich nie tylko bliski kontakt z rodzicem, ale również... dieta.

Bada Pan tzw. kamienie milowe w rozwoju niemowląt.  Co to w zasadzie jest?  – To narzędzie do sprawdzania przebiegu rozwoju niemowlęcia, czyli osiągnięcia, które powinno zdobyć, przypadające na określone okresy jego życia. Dzięki kamieniom milowym możemy sprawdzać, czy rozwój przebiega prawidłowo – jest tak, gdy kamienie milowe zostały osiągnięte. Jeśli na określonych etapach życia niemowlę wykazuje konkretne umiejętności, to jest to sygnał dla rodziców, że rozwój dziecka jest prawidłowy. Także dla jego pediatry jest to wskazówka dotycząca tempa rozwoju . Czy uważa Pan, że niemowlę to mały geniusz? – O, nie. W kamieniach milowych nie chodzi o to, by udowodnić, że dziecko jest geniuszem, tylko o badanie jego kompetencji po to, żeby rozwijało się prawidłowo . Wszystkie niemowlęta jakoś się rozwijają: jedne powyżej średniej, inne poniżej, a jeszcze inne przeciętnie. Chodzi o to, by wszystkim dzieciom zapewnić rozwój ich maksymalnego potencjału. Jak się sprawdza, co umieją niemowlęta? – To trudne w przypadku tak malutkich dzieci, ponieważ nie umieją mówić. Wszystko polega na obserwowaniu ich i próbach odgadnięcia, co mogą myśleć i dlaczego się tak zachowują. Musimy być bardzo uważni, interpretując te zachowania. Łatwo jest pomyśleć, że rozumieją więcej niż w rzeczywistości. Tak jak np. z psem (przepraszam za porównanie): patrzymy na niego i wydaje nam się, że rozumie, co do niego mówimy. Gdy jesteśmy uważni, możemy zauważyć, że dzieci są mądre , kompetentne, dużo umieją – dziś wiemy o nich znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Dam przykład: trzymiesięczne dziecko , które na naszym filmie bawiło się karuzelką [mogło wprawiać ją w ruch, kopiąc nóżką, do której wstążeczką była przywiązana zabawka – przyp. red.], po siedmiu dniach zapomniało, że może w ten sposób wprawiać w ruch...

Hipotrofia płodu
StockAdobe
Przebieg ciąży
Hipotrofia płodu – przyczyny, skutki i leczenie dziecka
O hipotrofii płodu mówimy, gdy mamy do czynienia z nieprawidłową wielkością dziecka w brzuchu. Powodami zbyt małych rozmiarów płodu mogą być m.in. choroby mamy, zła dieta lub stosowanie używek w czasie ciąży. Sprawdź, czym skutkuje hipotrofia płodu, jak się ją leczy i na czym polega hipotrofia symetryczna lub asymetryczna.

Hipotrofia płodu to schorzenie polegające na zbyt małej wielkości płodu w stosunku do norm przewidzianych dla danego tygodnia ciąży. Hipotrofię wykrywa się na podstawie pomiarów płodu, dokonanych w trakcie badania USG, poprzez porównanie ich do wartości prawidłowych. Zahamowanie rozwoju płodu, którego skutkiem jest hipotrofia, zdarza się kilka razy na sto ciąż. Skutkiem jest urodzenie dziecka ze zbyt niską masą urodzeniową, co może prowadzić do dalszych komplikacji.  Spis treści: Objawy hipotrofii płodu Przyczyny hipotrofii Konsekwencje hipotrofii Leczenie hipotrofii Hipotrofia płodu – objawy Istnieją dwa rodzaje hipotrofii – symetryczna i asymetryczna: symetryczna hipotrofia płodu  – charakteryzuje się tym, że dziecko w całości jest mniejsze niż powinno być w danym tygodniu ciąży. Płód rozwija się zbyt wolno, ale proporcjonalnie. Taki rodzaj zaburzenia rozwoju pojawia się do 20 tygodnia ciąży, nie później. Występuje u 20 proc. przypadków. asymetryczna hipotrofia płodu  – ten rodzaj zaburzenia rozwoju płodu przebiega niesymetrycznie i polega na tym, że obwód brzucha dziecka jest zbyt mały w stosunku do obwodu głowy i długości kończyn. Hipotrofia asymetryczna może pojawić się u płodu po 20 tygodniu ciąży i powodować zahamowanie prawidłowego rozwoju wszystkich narządów z wyjątkiem mózgu, serca i nadnerczy. Występuje u 80 proc. przypadków. Przyczyny hipotrofii płodu To, czy doszło do symetrycznej czy niesymetrycznej hipotrofii płodu, zależy od czynnika, który spowodował tę nieprawidłowość. Dziecko może być dotknięte hipotrofią, jeśli kobieta w ciąży przechodziła niektóre infekcje, sięgała po używki lub jest w złym stanie zdrowotnym. Przyczyny symetrycznej hipotrofii płodu: zachorowanie w ciąży na różyczkę, ospę,...

autyzm problemy z diagnozą
Adobe Stock
Zdrowie
Czy to autyzm? Specjaliści mają wątpliwości!
Antyszczepionkowcy grzmią, że liczba osób dotkniętych autyzmem rośnie. I to jest fakt – na papierze rośnie. Ale czy tak jest naprawdę?

Liczba osób, u których zdiagnozowano autyzm rośnie z roku na rok. W USA w roku 1996 u 0,05% populacji było dotknięte tym zaburzeniem. Obecnie już u 2% Amerykanów stwierdzono autyzm. Dla Polski takich danych nie mamy, ale możemy przyjmować, że statystyki są podobne jak te europejskie, czyli: 0,6% populacji . Czy te dane są wiarygodne? Wątpliwości fachowca od autyzmu Doktor Laurent Mottron, profesor na Univerystecie Montrealskim (Kanada) poddaje w wątpliwość dane , mówiące o tak znacznym wzroście liczby osób dotkniętych autyzmem. I nie są to jego czcze dywagacje, ale skutek analizy danych.  Wraz ze współpracownikami przeanalizował informacje związane ze zdiagnozowaniem autyzmu u ponad 23 tysięcy osób na przestrzeni lat 1966-2019. Z tych badań płynie jeden wniosek: wraz z upływem lat różnice między osobami zdrowymi a autystycznymi maleją! Kto jest zdrowy, a kto autystyczny Jak dotąd uznaje się, że różnice między osobami zdrowymi a tymi z autyzmem, obserwować można w następujących obszarach: rozpoznawanie emocji , rozumienie i rozpoznawanie intencji innych, przerzucanie uwagi z jednego zadania na drugie, planowanie działań, hamowanie informacji i reakcji, reakcje systemu nerwowego na bodźce, objętość mózgu. Występowanie zaburzeń w tych obszarach definiuje autyzm.  Wyniki analizy – różnice się zacierają Dr Motton zauważył, że w aż 5 wyżej wymienionych obszarach różnice między osobami diagnozowany jako autystyczne a resztą społeczeństwa maleją. Tylko w 2 z nich nadal pozostają bardzo wyraźne. Jeśli tak dalej pójdzie, to w ciągu kolejnych 10 lat różnice między autystykami a pozostałymi ludźmi zatrą się niemal zupełnie! Problemy z diagnozowaniem autyzmu Na przestrzeni ostatnich 50 lat kryteria diagnozowania autyzmu nie zmieniły się. Zatem samo stawianie diagnozy i interpretacja ludzkich zachowań musiała...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz