odglosy-karmienia-piersia-film
screen/youtube.com
Aktualności

Jak rozpoznać odgłosy karmienia piersią? Zobacz film!

Karmisz piersią, ale nie wiesz czy dziecko się najada? Nie wiesz jak rozróżnić, kiedy jest głodne, kiedy ssie, bo chce być blisko mamy, a kiedy chce ukoić ból? Maluch może też ssać z nudów lub ze stresu. Zobacz profesjonalny film. To ułatwi ci karmienie piersią!

Niedawno informowałyśmy, że badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nagrali dźwięki, jakie wydają niemowlęta podczas karmienia piersią. Film już jest! Mamy, które przygotowują się do karmienia piersią, jak i te, które już karmią mogą nauczyć się dzięki niemu rozpoznawać, kiedy dziecko je, a kiedy nie.

Wzorzec karmienia piersią oraz jedzenie i ssanie z innych powodów

Z filmu można dowiedzieć się jaki jest wzorzec karmienia piersią czyli np. kiedy maluch ssie, by pobudzić wypływ pokarmu, kiedy robi to, by się najeść. Nauczycie się także między innymi jak rozpoznać kiedy dziecko ssie, by poczuć się bezpiecznie, kiedy jego ssanie ma ukoić ból.

Zobaczcie film:
 

Warto pamiętać, że wszystkie powody, dla których dziecko chce być przy piersi, są równie ważne. Pierś mamy jest czymś więcej niż butelka.

Kontakt dziecka z piersią to nie tylko karmienie

Anna Kotlińska, doktorantka UJ i doradca laktacyjny, mówi, że film z odgłosami karmienia piersią ma być szybkim narzędziem dla rodziców, którzy szukają informacji o kontakcie dziecka z piersią. Podkreśla, że poprzez ten film, chcą pokazać, iż kontakt z piersią to nie tylko karmienie. Film nie zastąpi jednak porady specjalisty.

W filmie jest komentarz doradcy laktacyjnego, jeśli jednak w czasie karmienia piersią pojawiają się problemy lub wątpliwości - najlepiej udać się do doradcy laktacyjnego lub lekarza/położnej, którzy są na bieżąco z tematami związanym z laktacją i karmieniem piersią (tak nie zawsze bywa).

Sprawdź też:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Fotolia
Aktualności
Ten bezwzględnie szczery list powinna przeczytać każda mama!
„Gdy inne matki powiedziały mi, że próbowały karmić piersią, ale im po prostu nie wyszło, myślałam, że może nie próbowały wystarczająco mocno”...

Karmienie piersią dla niektórych jest czymś normalnym i naturalnym, dla innych niedoścignionym marzeniem. Wiele kobiet musi z różnych przyczyn zrezygnować z takiego sposobu karmienia, co jest dla nich porażką. Choć nie powinno tak być, bo najważniejsze jest przecież, by dziecko rosło i było zdrowe oraz szczęśliwe, a sposób karmienia nie jest wtedy aż tak istotny. Staramy się zrozumieć jednak te mamy i wesprzeć je na duchu. Ta mama napisała list do swojego dziecka tuż po tym, jak okazało się, że nie będzie mogła karmić go piersią. Posłuchajcie! „Kochany synku, karmienie w nocy to szczególny czas dla mam i dzieci. To niesamowity moment, kiedy wszyscy wokół śpią, a my dwoje przytulamy się do siebie i jesteśmy sobie tak bardzo potrzebni. Czytaj: Czy trzeba karmić w nocy? Tak to sobie wyobrażałam, Ciebie wtulonego w moje ciało i ssącego mleko, które wyprodukowało moje ciało. Dlatego jestem tak bardzo smutna, gdy w środku nocy stoję w zimnej kuchni i podgrzewam wodę, by zrobić Ci mieszankę. Ty płaczesz coraz głośniej domagając się jedzenia. Chciałam tak bardzo karmić cię piersią. Czytałam o tych wszystkich niesamowitych korzyściach płynących z karmienia piersią. Pragnęłam takiej bliskości. Oczywiście, słyszałem, że może nie być to łatwe. Inne mamy opowiadały o pękniętych brodawek sutkowych, zapaleniu sutka i głodnych dzieciach, którym nie wystarcza zawartość piersi. Byłam jednak zdeterminowana. Gdy inne matki powiedziały mi, że próbowały karmić piersią, ale im po prostu nie wyszło, myślałam, że może nie próbowały wystarczająco mocno . Obiecałam sobie nie być jedną z tych mam, która się podda. "Moje serce krwawiło..." Zaczęłam walczyć o kp, gdy po nakarmieniu synka po porodzie, maluch budził się co chwilę głodny. Po każdym przystawieniu do piersi położna brała dziecko do ważenia, a kiedy po 2 dniach nadal...

zapalenie piersi
Panthermedia
Karmienie
To zastój czy zapalenie piersi?
Pierś jest nabrzmiała, zaczerwieniona, boli. To zastój pokarmu czy zapalenie piersi? Kiedy wystarczy przystawić dziecko do piersi, a kiedy konieczny jest okład z liści kapusty lub wizyta u lekarza? I co jest naprawdę najlepsze, by pozbyć się problemów?

Zatkanie przewodu mlecznego, zastój pokarmu, zapalenie piersi może zdarzyć się każdej karmiącej mamie. Szczególnie często te problemy pojawiają się w pierwszych dniach i tygodniach karmiania piersią.   Zastój czy zapalenie: jak rozpoznać 1. Zatkanie przewodu mlecznego możesz podejrzewać, jeśli wyczuwasz w piersi bolesne zgrubienie, które nie znika po karmieniu. Zwykle skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona, ale ty ogólnie czujesz się dobrze. 2. Objawy zastoju pokarmu dotyczą całej piersi. P i erś jest obrzmiała, zaczerwieniona, czujesz dokuczliwy ból. Może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka. 3. Przy zapaleniu piersi objawy są bardziej nasilone: pierś jest mocno zaczerwieniona, obrzmiała, gorąca, twarda i silnie bolesna. Możesz mieć wysoką gorączkę, dreszcze, bóle głowy, bóle kostne.       Co robić przy zastoju pokarmu i zapaleniu piersi Przyczyny zatkania przewodu mlecznego, zastoju pokarmu i zapalenia piersi są właściwie takie same: nieprawidłowy sposób karmienia  piersią. niewłaściwe postępowanie, np. robienie zbyt długich przerw między karmieniami. Co robić, gdy pojawiają się problemy?  1. Upewnij się, że prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi , a dziecko ssie efektywnie (pije mleko, a nie tylko ssie pierś jak smoczek. 2. Przed każdym karmieniem zrób ciepły okład na pierś (to ważne zwłaszcza w przypadku zastoju). 3. Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość pokarmu . Dziecku będzie łatwiej uchwycić pierś i ssać, 4. Zmieniaj pozycje karmienia piersią  (szczególnie korzystna jest pozycja spod pachy), 5. Postaraj się karmić częściej niż dotychczas. Zawsze zaczynaj od chorej piersi.  6. Zwróć uwagę, czy jakiś element ubrania lub dłoń nie uciska piersi podczas karmienia. 7. Po karmieniu połóż na chorą pierś zimny okład , np. z pieluszki nawilżonej chłodną...

przygotowania do karmienia
Adobe Stock
O ciąży
Przygotowania do karmienia: czy rozmiar biustu może utrudnić karmienie piersią?
Do karmienia piersią przygotowuje natura, ale lepiej nie czekać z założonymi rękami do chwili, gdy pierwszy raz przystawisz dziecko. Oto plan działań dla przyszłej mamy na czas ciąży.

W ciąży możesz ćwiczyć przewijanie i kąpanie dziecka, ale z karmienia piersią nie da się zdać egzaminu próbnego. Wszystko stanie się jasne – albo bardziej zagmatwane – dopiero po porodzie. Dlatego zacznij działać już teraz. Na początek warto przekonać się, czy w wybranym przez ciebie szpitalu będziesz miała wsparcie doradcy laktacyjnego, a także czy dostaniesz takie wsparcie po opuszczeniu szpitala. Jeśli zawczasu poszukaj poradni i położnej środowiskowej. Na sukces w karmieniu piersią olbrzymi wpływ mają najbliżsi, dlatego koniecznie poinformuj rodzinę o swoich planach. Jeszcze w ciąży zadbaj odpowiednio o piersi, ale nie martw się rozmiarem biustu. Małe lub duże piersi nie mają zupełnie wpływu na udaną laktację, za to warto zapoznać się ze słowniczkiem karmiącej mamy i poznać wcześniej wygodne pozycje do karmienia.  1. Zrób wywiad w szpitalu Zapytaj, czy w szpitalu, w którym chcesz rodzić, przestrzega się prawa do kontaktu z dzieckiem po narodzinach. Pierwsza godzina po porodzie to najlepszy czas na próbę karmienia – maluszek zaspokoi naturalny odruch ssania, a u ciebie rozbudzi laktację. Dowiedz się, czy ktoś pomoże ci przystawić dziecko do piersi, czy możesz liczyć na opiekę doradcy laktacyjnego oraz korzystać z odciągacza pokarmu . 2. Znajdź poradnię laktacyjną Zatrudnieni w niej doradcy to osoby specjalnie wyszkolone do pomocy kobietom, które mają problemy podczas karmienia. Jeśli dziecko źle chwyta pierś , wypuszcza ją, nie najada się, nie eksperymentuj, tylko proś o fachowe rady. Im mniej stresu, tym większa szansa na udane karmienie.   3. Uprzedź rodzinę  Poinformuj bliskich, że będziesz karmić piersią – szczególnie osoby, które uważają, że dziecko może najeść się tylko mlekiem z butelki. Jeśli twoje argumenty o wyższości karmienia naturalnego nie są...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj