Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
odra
Fotolia
Aktualności

Uważaj! ODRA ATAKUJE, do tych krajów nie wyjeżdżaj bez szczepień

Wielka Brytania i Grecja to kolejne kraje gdzie rozprzestrzenia się odra. Jeżeli wybierasz się w odwiedziny w te miejsca, musisz koniecznie zaszczepić się. Odra to wyjątkowo zakaźny wirus, a jej powikłania mogą być śmiertelne!

Zanotowano ponad 50 przypadków zachorowania w Leeds, Liverpoolu i Birmingham. O wiele więcej – ponad 500 przypadków – zgłoszono w Grecji.

Nie wyjeżdżaj bez szczepień

Wszyscy podróżujący do Wielkiej Brytanii lub Grecji muszą się upewnić, że zostali zaszczepieni na odrę! Państwa te znalazły się na liście krajów, w których rozwija się ta niebezpieczna choroba - alarmują amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Zadaniem CDC jest zapobieganie chorobom, zwłaszcza zakaźnym – oraz ich monitoring i zwalczanie. To agencja federalna rządu Stanów Zjednoczonych, ale jej rekomendacje wybiegają znacznie poza obszar USA.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań.

Amerykanie przypominają, że odra to wyjątkowo zakaźny wirus, w Europie panuje na niego wysoka zachorowalność. Wystarczy znaleźć się w pokoju, w którym wcześniej przebywała osoba zarażona, aby być narażonym na zachorowanie!

Objawy choroby to przede wszystkim wysoka gorączka i wysypka. Powikłania po odrze mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. To m.in. zapalenie mózgu, ślepota, a nawet śmierć.

Podróżowanie szczególnie sprzyja rozprzestrzenianiu się odry. Co prawda Stany Zjednoczone, dzięki szczepieniom, nie mają obecnie problemu z tą chorobą, ale CDC przestrzega, że wystarczy wyjazd na Stary Kontynent jednej niezaszczepionej osoby, aby w krótkim czasie mogło dojść do wzrostu zachorowalności w Stanach.

Szczepionka MMR jedyną gwarancją 

- CDC rekomenduje, aby przed podróżą upewnić się, że zostało się zaszczepionym na odrę, świnkę i różyczkę - przestrzega agencja. W tym przypadku chodzi o trzyskładnikową szczepionkę MMR.  Niemowlętom  w wieku od 6 do 11 miesiąca należy podać 1 dawkę szczepionki,  zaś w przypadku dzieci powyżej 1 roku i dorosłych muszą to być 2 dawki, podane w odstępie 28 dni.

Amerykanie podkreślają, że bardzo trudno ustrzec się przed odrą. Jeżeli mamy grupę osób nie zaszczepionych, to jeżeli wystawimy je na działanie wirusa, 90 proc. z nich zachoruje – alarmują.

Symptomy odry to wysoka gorączka, wysypka, podrażnione oczy. Odra atakuje układ oddechowy i może prowadzić do takich komplikacji jak zapalenie mózgu, ciężka biegunka, zapalenie płuc, czy nawet śmierć.

Tragiczne żniwo odry

Zanim wprowadzono szczepienia, czyli od lat 60-tych ubiegłego wieku – odra zbierała tragiczne żniwo. Rok rocznie umierało na nią około 2, 6 mln ludzi na świecie (dane WHO). Obecnie co roku umiera na odrę blisko 90 tys. osób.

Problem rozprzestrzeniającej się odry to nie tylko ból głowy lekarzy w Europie. Także w Stanach w 2014 i 2015 roku nastąpił "wysyp"choroby, a zaczął się niewinnie od 1 przypadku zanotowanego w Disneylandzie w Kalifornii. W krótkim czasie doszło do zarażenia co najmniej 147 osób!

CDC , w raporcie z 2015 roku szacowało, że blisko 9 mln amerykańskich dzieci nie otrzymało pełnej dawki szczepionki przeciw odrze. I cały czas stanowią potencjalne ryzyko zarażenia się.

Europa od kilku lat walczy z odrą. Najgorszy był 2013 rok, kiedy zanotowano 10 tys. przypadków. Lata 2014-2015 to ponad 4 tys. zachorowań (głównie w Niemczech).  2016 rok to ponad 1800 przypadków.

CDC stale monitoruje sytuację na świecie. Jeszcze w tym roku ostrzegało przed podróżami do Włoch, Rumunii, Indonezji, Ukrainy i Kongo.

Źródło: TAK dla szczepień

Zobacz też:

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

Francja: nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobka
AdobeStock
Aktualności
Francja mówi stanowcze "nie" antyszczepionkowcom
Kolejny kraj postanowił stanowczo rozprawić się z rodzicami nieszczepiącymi dzieci. Zero taryfy ulgowej, zasada jest prosta: nie szczepisz? No to nie licz na pomoc państwa w opiece nad dzieckiem.

Można powiedzieć, że polityka rządu francuskiego zmieniła się o całe 180 stopni, jeżeli chodzi o podejście do szczepień. Trudno się dziwić – w Europie trwa niespotykany od dziesiątków lat wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym przede wszystkim odrę. Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia Powrót odry do Europy stał się już faktem. W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300 procent.  Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach zachorowanie na odrę liczy się w tysiącach. Od początku roku na samej Ukrainie zachorowało 9 tys. osób, w Rumunii - ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys. Najnowsze dane mówią o trudnej sytuacji na Słowacji . Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 roku gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę. Na początku ubiegłego tygodnia na Słowacji były trzy przypadki zachorowań, pod koniec tygodnia liczba chorych wzrosła o 20. Wobec takich faktów rząd francuski postanowił przestać stosować taryfę ulgową. Wprowadzono bezwzględny nakaz wykonywania 11 obowiązkowych szczepień . Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zgodą lekarza. Podobnie jak we Włoszech wprowadzono zasadę, że nie zaszczepione dziecko nie będzie przyjęte do żłobka. Francuzi byli najbardziej sceptycznie nastawionym do obowiązkowych szczepień narodem na świecie, na podstawie badań przeprowadzonych wśród 65 tys. osób z 67 krajów na świecie. Aż 41 proc. francuskiego społeczeństwa deklarowało, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "szczepionki są bezpieczne". Wskaźnik zaszczepień wynosi w tym kraju zaledwie 75 procent . Tymczasem, by zapobiec rozwojowi epidemii, wskaźnik ten powinien wynosić 95 proc. 11 obowiązkowych szczepień Do tej pory we Francji obowiązywały tylko 3 szczepionki dla niemowląt - przeciwko...

znaczący wzrost zachorowań dzieci na odrę
Adobe Stock
Aktualności
Lekarze biją na alarm i mówią o stanie przedepidemicznym!
To jedna z najbardziej zakaźnych chorób, a liczba chorych na nią stale rośnie. Czy zaszczepiłaś przeciw niej dziecko?

      Na alarm bije Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF – odra w Europie oraz w Ameryce, Afryce i Azji zbiera bez przerwy tragiczne żniwo. Także w Polsce nieporównywalnie wzrosła liczba chorych. Zobacz, gdzie jest najgorzej i dlaczego rodzice ciągle bagatelizują tę jedną z najbardziej zakaźnych chorób.       Wzrost o kilkaset procent 678 przypadków odry zanotowano od 1 stycznia do 15 kwietnia tego roku w Polsce. I chociaż można by to skomentować w ten sposób, że jak na blisko 38 milionowy kraj jest to liczba niewielka, to eksperci są tym mocno zaniepokojeni. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w całym 2018 roku zanotowano 339 przypadków odry , podczas gdy w 2017 roku – 63. Jest to znaczący przyrost. - Nie jestem zaskoczony tymi danymi. Mamy do czynienia ze stanem przedepidemicznym . Należy liczyć się z tym, że w 2019 roku będzie do 3-5 tysięcy zachorowań na odrę – komentuje dr Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Epidemiolog podkreślił, że statystycznie jedna osoba na tysiąc chorych na odrę umiera. Dzieci umierają na odrę Problem ogromnej liczby zachorowań na odrę dotyczy całego świata. WHO podała w kwietniu, że w pierwszym kwartale tego roku ze 170 krajów nadeszły zgłoszenia o 112 tys. przypadkach odry. W pierwszym kwartale zeszłego roku było ich 28 tys.  Dane z całego świata wskazują, że mamy do czynienia ze wzrostem liczby zachorowań o wartości 300 proc . w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku 2018 – zwraca uwagę raport WHO. Wiele krajów jest w stanie przedepidemicznym, a we wszystkich regionach świata obserwuje się istotny wzrost zachorowań – informuje Organizacja. Mało tego, odra staje się dużym problemem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj