znaczący wzrost zachorowań dzieci na odrę
Adobe Stock
Aktualności

Lekarze biją na alarm i mówią o stanie przedepidemicznym!

To jedna z najbardziej zakaźnych chorób, a liczba chorych na nią stale rośnie. Czy zaszczepiłaś przeciw niej dziecko?

 

 

 


Na alarm bije Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UNICEF – odra w Europie oraz w Ameryce, Afryce i Azji zbiera bez przerwy tragiczne żniwo. Także w Polsce nieporównywalnie wzrosła liczba chorych. Zobacz, gdzie jest najgorzej i dlaczego rodzice ciągle bagatelizują tę jedną z najbardziej zakaźnych chorób.

 

 

 

Wzrost o kilkaset procent

678 przypadków odry zanotowano od 1 stycznia do 15 kwietnia tego roku w Polsce. I chociaż można by to skomentować w ten sposób, że jak na blisko 38 milionowy kraj jest to liczba niewielka, to eksperci są tym mocno zaniepokojeni.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w całym 2018 roku zanotowano 339 przypadków odry, podczas gdy w 2017 roku – 63. Jest to znaczący przyrost.

- Nie jestem zaskoczony tymi danymi. Mamy do czynienia ze stanem przedepidemicznym. Należy liczyć się z tym, że w 2019 roku będzie do 3-5 tysięcy zachorowań na odrę – komentuje dr Paweł Grzesiowski ze Szkoły Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Epidemiolog podkreślił, że statystycznie jedna osoba na tysiąc chorych na odrę umiera.

Dzieci umierają na odrę

Problem ogromnej liczby zachorowań na odrę dotyczy całego świata. WHO podała w kwietniu, że w pierwszym kwartale tego roku ze 170 krajów nadeszły zgłoszenia o 112 tys. przypadkach odry. W pierwszym kwartale zeszłego roku było ich 28 tys. 

Dane z całego świata wskazują, że mamy do czynienia ze wzrostem liczby zachorowań o wartości 300 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy roku 2018 – zwraca uwagę raport WHO.

Wiele krajów jest w stanie przedepidemicznym, a we wszystkich regionach świata obserwuje się istotny wzrost zachorowań – informuje Organizacja. Mało tego, odra staje się dużym problemem zdrowotnym w bogatych krajach –  Stanach Zjednoczonych oraz Izraelu. Chorują przede wszystkim ludzie niezaszczepieni przeciw odrze.

Dramatycznie jest w: Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Madagaskarze, Nigerii, Pakistanie, Indonezji, Indiach, Birmie, na Filipinach, w Sudanie, Tajlandii i na Ukrainie. W krajach tych notuje się wiele zgonów z powodu odry, przede wszystkim wśród małych dzieci.

W 2017 roku z powodu odry na świecie zmarło około 110 tys. ludzi (22-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku). WHO zaznacza, że nie dysponuje jeszcze wiarygodnymi liczbami przypadków śmierci z powodu tej choroby w 2018 roku.

170 mln dzieci niezaszczepionych na odrę

170 mln dzieci nie zostało zaszczepionych na odrę – takie przerażające dane opublikował UNICEF. Są to statystyki za lata 2010-2017. Dane UNICEF dotyczą szczepionek pierwszych, które powinny zostać podane dzieciom w pierwszych okresach życia. W samych tylko Stanach Zjednoczonych nie podano ich 2,5 mln maluchom.

Organizacja alarmuje, że szczepionek przeciwko odrze nie otrzymuje 20 mln dzieci rocznie. Ma to związek z dużą aktywnością ruchów antyszczepionkowych, które bez żadnych dowodów naukowych szerzą pogląd o ich szkodliwości. Problem ma jednak globalny wymiar - chodzi o to, że tzw. odporność zbiorowa, gwarantująca bezpieczeństwo całej populacji, ma miejsce wówczas, gdy zaszczepiony odsetek ludzi wynosi 90-95 proc. Specjaliści jednak ostrzegają, że jeżeli trend się nie poprawi, równowaga może zostać zachwiana.

- Jeżeli chcemy powstrzymać rozprzestrzenianie się tej choroby, musimy szczepić każde dziecko, zarówno w bogatych, jak i biednych krajach - mówi dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore.

Szczepić, szczepić i jeszcze raz szczepić

Pamiętajmy, że w sprawie dyskusji na temat zasadności szczepień najlepiej trzymać się danych statystycznych. A te pokazują jednoznacznie skuteczność szczepień przeciwko odrze. W 1980 roku, zanim wprowadzono szczepionkę, odra zabiła na świecie ok. 2,6 mln ludzi. W 2016 r. ofiar śmiertelnych odry było już tylko ok. 100 tys., głównie w biedniejszych krajach.

W Polsce odnotowano ponad 40 tys. odmów szczepień. To ogromny skok. Jednak Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas uspokaja, że mimo to wciąż jesteśmy społeczeństwem bezpiecznym, bo 95 proc. wyszczepialności populacyjnej - a tyle jest - to bezpieczna liczba. Z kolei Państwowy Zakład Higieny ujawnił dane, z których wynika, że w ciągu ostatnich lat liczba niezaszczepionych dzieci i młodzieży do 19. roku życia wzrosła niemal sześciokrotnie.

Odra to bardzo zaraźliwa choroba

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jest ogromnie zaraźliwa i szerzy się:
 

  • drogą powietrzną;
  • kropelkową;
  • przez styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby.


Objawy odry to m.in.:

  • gorączka;
  • mocny kaszel;
  • katar;
  • wysypka plamisto-grudkowa;
  • światłowstręt.


Dość częste są powikłania po odrze. Do lżejszych należą zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, do poważniejszych - zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Ryzyko odry u dziecka niezaszczepionego jest 66 razy wyższe niż u zaszczepionego.

Doktor Grzesiowski podkreśla, że w Polsce 80 proc. zarażonych odrą to dorośli, którzy nie byli zaszczepieni i nie są to tylko obcokrajowcy. Zdaniem lekarza obecnie większość chorych to Polacy.

To bardzo niepojące dane na temat wzrostu zachorowań na odrę. Nie jest dobrze. Czy te liczby zadziałają na wyobraźnię osób unikających szczepień? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach!

Źródło: onet, pap.pl, kobieta pl
 

Zobacz także
odra

Uważaj! ODRA ATAKUJE, do tych krajów nie wyjeżdżaj bez szczepień

Odra rozprzestrzenia się w Polsce

Odra wydawała mi się odległa, dopóki nie zachorował ktoś, kogo znam…

niemowlę, szczepionka, igła

Szczepienie dzieci - 6 obiegowych opinii, których nie warto słuchać

dziecko, szczepienie

Czy znasz prawdę o szczepieniach? Quiz

 

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

odra krztusiec szczepienia
AdobeStock
Aktualności
Choroby zakaźne w natarciu: rośnie liczba dzieci chorujących na krztusiec i odrę!
Nasze dzieci chorują na krztusiec i odrę, bardzo zaraźliwe choroby. Warszawa rozpoczęła walkę z ruchem antyszczepionkowców.

Liczby nie kłamią, wzrasta liczba dzieci chorujących na odrę i krztusiec, poważne choroby zakaźne. Lekarze alarmują, że to skutek kampanii antyszczepionkowej, w efekcie czego coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci . A to jedyny sposób, aby je uchronić przed poważnymi chorobami! W Warszawie kilkaset dzieci chorych na krztusiec Krztusiec i odra wróciły! I to bardzo niedobra wiadomość. W 2010 roku w Warszawie na krztusiec zachorowało 59 dzieci, ale w 2016 roku takich przypadków było już 359 . W stolicy odnotowano także 3 zachorowania na odrę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Polska jest na liście krajów, gdzie stale przybywa liczba zachorowań na odrę. W 2010 roku było 13 takich przypadków, zaś od lutego 2016 roku do stycznia 2017 roku stwierdzono ponad 140 zachorowań. W tej sprawie nie można bezczynnie czekać! Dlatego stołeczny ratusz wziął sprawę w swoje ręce i ruszył z kampanią promującą szczepienia i informującą o zagrożeniach wynikających z ich lekceważenia. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że rok w rok rośnie liczba nieszczepionych dzieci. W 2012 roku było ich w Warszawie 432, a w 2017 roku - 2085. Od 5 lutego w pojazdach komunikacji miejskiej i mediach społecznościowych, są umieszczane informacje o skutkach nieszczepienia dzieci. "Zaszczep swoje dziecko. Nie pozwól powrócić chorobom zakaźnym" – informują plakaty. Odra i krztusiec zostały na nich przedstawione jako postacie kobiety i mężczyzny, którzy wrócili z dalekiej podróży i już od progu wołają: Wróciłam - odra", "Wróciłem - krztusiec". "Lekarze powinni stanąć przeciw antyszczepionkowcom" - O konieczności szczepień, mówimy od lat, ale problem ze świadomym ich unikaniem jest coraz większy – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydent Warszawy. Przyznaje, że w stolicy ruch antyszczepionkowy prężnie działa,...

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

mity o szczepieniach
Adobe Stock
Zdrowie
Odra w Polsce: sytuacja zaczyna być zła. Szczepienia będą przesunięte?
Prawie 2 tys. osób zachorowało na odrę we Francji, 9 tys. – już w tym roku na Ukrainie. W Czechach w opanowaniu epidemii lekarzom pomaga wojsko. – Należy pomyśleć o przesunięciu szczepień w Polsce – mówi prof. Leszek Szenborn.

Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach odra jest już poważnym problemem. W Czechach, gdzie zanotowano ponad 100 zachorowań, w opanowaniu epidemii pomaga wojsko . Prowadzone są szczepienia interwencyjne wśród pracowników medycznych. Zagrożenie odrą w Polsce Również w Polsce jest coraz więcej zachorowań na odrę. Od 1 stycznia do 30 kwietnia br. na odrę zachorowały 44 osoby (w całym 2017 r. odnotowano 63 przypadki odry). Na razie sytuacja nie jest jeszcze bardzo zła, gdyż przez lata wyszczepialność w Polsce była wysoka – ponad 95 proc. Ostatnio jednak poziom wyszczepialności spadł do 93 proc., co jest poniżej zaleceń WHO . Jeśli nadal liczba zaszczepionych dzieci przeciw odrze będzie się zmniejszać, czeka nas to samo, co stało się w innych krajach Europy. Zwłaszcza, że przyjeżdżają do Polski osoby niezaszczepione z Ukrainy. Łatwo zarazić się też można, przebywając w krajach, gdzie jest dużo zachorowań na odrę (Niemcy, Włochy, Rumunia, Ukraina), a także w innych, do których przyjeżdżają osoby z tych krajów. Zobacz, jak niemowlę zaraziło się odrą . Odra niebezpieczna zwłaszcza dla niemowląt W większości przypadków objawami odry jest wysypka , gorączka oraz inne objawy infekcji dróg oddechowych. Wirus uszkadza nabłonek dróg oddechowych, co sprzyja ciężkim nadkażeniom bakteryjnym , których następstwami mogą być: zapalenie płuc , zapalenie krtani i tchawicy, zapalenie ucha środkowego , zaburzenia odporności komórkowej. – Następstwem zakażenia jest osłabienie organizmu i większa podatność na zakażenia , która utrzymuje się nawet przez kilka lat po wyzdrowieniu – mówi prof. Leszek Szenborn , kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Powikłaniem odry może być także podostre zapalenie mózgu . Występuje ono rzadko, jednak dużo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz