Odwaga ratuje życie - kampania Rzecznika Praw Dziecka
materiały prasowe
Aktualności

Odwaga ratuje życie – nowa kampania Rzecznika Praw Dziecka

"Moje dziecko na pewno nie zrobiłoby nic tak głupiego" – rodzice często są przekonani, że ich dzieci zawsze zachowają się racjonalnie i odpowiedzialnie. Niestety nie zawsze tak jest, zwłaszcza gdy są w grupie rówieśników bez opieki osób dorosłych. O tym mówi kampania Rzecznika Praw Dziecka "Odwaga ratuje życie".
Odwaga ratuje życie – to hasło nowej, wakacyjnej kampanii Rzecznika Praw Dziecka. Dziewięć spotów, które bez zbędnych słów, bez zbędnych wywodów pokazują młode osoby w niebezpiecznych sytuacjach (m.in. kąpiące się w niedozwolonych miejscach, wsiadające do samochodu nieznajomych osób). Historie te mogą mieć różne zakończenia – szczęśliwe lub tragiczne. Wszystko zależy od dzieci i ich postawy. Kampania zachęca młodych ludzi do dbania o bezpieczeństwo własne i przyjaciół. Zachęca do działań odważnych, lecz nie zawsze akceptowanych przez najbliższe otoczenie. 

Warto mieć odrębne zdanie

W liście przesłanym do redakcji dyrektor biura RPD, Bartosz Sowier, napisał: 
"Podczas wakacji dzieci mają wiele swobody i wolnego czasu. Ważne, aby był to czas bezpieczny. Nie zawsze grupie najmłodszych towarzyszy dorosła osoba. Kampania 'Odwaga ratuje życie' ma nie tylko przestrzec przed brawurą czy brakiem rozwagi, ale też zachęcić i ośmielić dziecko do dbania o bezpieczeństwo (...). W grupie rówieśniczej niełatwo dziecku otwarcie wyrazić odrębne zdanie, sprzeciwić się liderowi, wykazać 'nudnym' rozsądkiem, powstrzymać innych przed popisywaniem się, ryzykanctwem czy brakiem wyobraźni. Spoty tej kampanii dowodzą, że warto, bo czasem może to być działanie bohaterskie, ratujące nawet życie".

Zobacz także: Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne!

Wakacyjne przykazania

Tematy spotów kampanii mogą stanowić przykazania wakacyjne:


1. Bądź odważny. Chroń kolegów przed głupotą. 
2. Nie hejtuj, nie będziesz hejtowany


 
3. Zachowaj bezpieczeństwo podczas wakacyjnych przygód


 
4. Stosuj się do znaków informacyjnych i ostrzegawczych


 
5. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje


 
6. Nie ufaj nieznajomym


 
7. Nie kradnij


 
8. Życie najbliższych należy od Twoich decyzji


 
9. Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie

Czy te scenki nie są przejaskrawione?

Takie filmy lepiej trafiają do wyobraźni młodych ludzi niż przestrogi rodziców. Jednak zdaniem niektórych osób, przedstawione w kampanii sytuacje są przejaskrawione, a wobec tego niewiarygodne dla dzieci.
Z tą opinią nie zgadza się psycholog Dorota Zawadzka: – Dzieciaki chodzą w niebezpieczne miejsca, robią niebezpieczne rzeczy: przeskoczenie na drugą stronę muru, wejście w jakieś zawalające się budynki... Nikt tak naprawdę nie wie, co młodemu człowiekowi chodzi po głowie. Ta kampania pokaże, jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji, jak powiedzieć "nie", gdy wszyscy chcą zrobić coś głupiego. Trzeba myśleć. Myślenie ma przyszłość i nie boli.
Malina Wiczorek, twórczyni kampanii, wyjaśnia, że jej forma ma prowokować. Przyznaje, że reakcje na filmy są różne, ale pomysłodawców to nie martwi. 
– Najważniejsze, że pobudzają do dyskusji – dodaje Malina Wiczorek. 

Odwaga mylona z głupotą

Kampania RPD jest niezwykle potrzebna, bo wiele osób myli odwagę z głupotą, a asertywność z obciachem.  
– Kiedy ma się naście lat najważniejsza jest grupa rówieśnicza. To grupa decyduje, co mówimy, co robimy, gdzie idziemy. W takiej grupie jest potrzebna jedna odważna osoba. Taka osoba, która powie: "Nie róbmy głupot. Pomyślmy chwilę. Zatrzymajmy się". Nowa kampania RPD właśnie o tym opowiada – tłumaczy Dorota Zawadzka. 
– Chcemy pokazać dzieciakom w sposób przystępny (w formie fajnych historii, fajnych zdjęć), że do niebezpiecznych sytuacji może dojść w każdej chwili – opowiada Bartosz Konopka, reżyser spotów. I dodaje: – To mi się podoba w tej opowieści, że jest grupa nastolatków czy też gimnazjalistów, w której jest jeden, najmłodszy, który nie nadąża za innymi. Ciągle jest na końcu grupy, ale okazuje się, że ten najmłodszy ma w sobie tyle siły, by zatrzymać tych starszych i pokazać im, że to co robią jest niebezpieczne – dodaje reżyser.
 
A co wy sądzicie o tych spotach?

Polecamy: Czy Twoje dziecko wie jak bezpiecznie poruszać się po mieście?
 

Rzecznik Praw Dziecka: "Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Wakacje z dzieckiem, wakacje, plaża, rodzice, dziecko, morze
Fotolia
Czas wolny
Wakacje z dzieckiem - raport
Gdzie w Polsce są najczystsze plaże? Jak przygotować dziecko do wędrówki pod górach? O czym warto pamiętać wybierając się z maluchem na żagle? Jak zorganizować dziecku wakacje w mieście? Co zrobić, by urlop był bezpieczny? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego raportu. Przeczytaj wybrane przez nas artykuły.
śmieszne zdjęcie, zabawne zdjęcie, plaża, wakacje
funnychix.com
Czas wolny
Luz kontrolowany - co wolno dzieciom w czasie wakacji?
Na co można pozwolić małemu dziecku lub przedszkolakowi podczas wakacji, a na co nie zgadzać się w żadnych okolicznościach? Zapytaliśmy o to dr Małgorzatę Czyżewską, pediatrę.

Wakacje... Zakazy, nakazy i reguły nie najlepiej  komponują się z tym słowem, prawda? Mało kto ma tyle samozaparcia, by zaganiać dziecko do łóżka o 20.30 albo konsekwentnie odmawiać mu,  gdy błaga o gofra z bitą śmietaną. Na jak wiele można pozwolić dziecku ? Podpowiada dr Małgorzata Czyżewska, pediatra.   Czy podczas wakacji dziecko może.... . ..siedzieć w wodzie tak długo, aż będzie sine? Mojego synka trudno wyciągnąć z wody,  nawet jeśli jest lodowata, a on ma zupełnie niebieskie usta. Nie, nie można dopuszczać do takiego wychłodzenia . Niebieskawe usta i sina  skóra świadczą o tym, że bardzo mocno obkurczyły się naczynia obwodowe (w ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła) i skóra jest niedotleniona. W takiej sytuacji łatwiej o skurcz , co w wodzie jest niebezpieczne , poza tym malec może się przeziębić, złapać zapalenie pęcherza itd. Jeśli dziecko kocha wodę, lepiej żeby się kąpało częściej, ale krócej. Gdy z niej wyjdzie, powinien się dokładnie wytrzeć i rozgrzać – wypić coś ciepłego do picia (np. herbatę z termosu).   Polecamy także: Czy na strzeżonej plaży dziecko jest naprawdę bezpieczne? ... nosić ciężki plecak? Zosia uwielbia się czuć jak prawdziwa turystka. Tak. Kręgosłup małego dziecka i przedszkolaka jest jednak bardzo delikatny, więc  w plecaku powinno być tylko to, co jest absolutnie niezbędne: kanapki, picie w małej butelce, jakaś bluza. ...próbować egzotycznych potraw , np.  owoców i lodów w ciepłych krajach? Może, ale wszystko zależy od tego,  gdzie się je kupuje, bo inaczej jest  w tureckiej czy greckiej miejscowości wypoczynkowej, a inaczej na – powiedzmy – hinduskiej prowincji. Trzeba się jednak liczyć z tym, że eksperymentowanie z jedzeniem zawsze jest ryzykowne, bo ciepły klimat plus zupełnie inna flora...

Fotolia.pl
Wychowanie
5 grzechów rodzicielskich podczas wakacji – wytyka Superniania
Polska superniania wzięła pod lupę rodzinne wakacje z dziećmi. Nie wypadają one zbyt dobrze w jej oczach. Sprawdź jakie najgorsze błędy rodzicielskie dostrzegło czujne oko psychologa podczas pobytu na plaży. Zobacz video.

Wyjazd na wakacje z dziećmi powinien być czasem relaksu i nadrobienia zaległości wychowawczych. Znaczna część rodziców zamiast spędzać czas z dziećmi na rozmowach z nimi i wspólnej zabawie jest zestresowana problemami. Kończy się to często krzykiem i płaczem. Wielu rodziców nastawia się na swój odpoczynek i podczas gdy dzieci biegają po plaży nierzadko pozostawione same sobie –  oboje rodzice spożywają alkohol. Czy dzieci przeszkadzają rodzicom w urlopie? – Czasem mam takie wrażenie, że trochę im te dzieci przeszkadzają w ich wypoczynku - mówi Dorota Zawadzka , psycholog rozwojowy. – Zabierają ze sobą pociechy na urlop, po czym mówią: „Idźcie się bawić, dajcie nam święty spokój”. Rodzice są bardzo niecierpliwi,  bardzo często słyszę krzyki, widzę przemoc wobec nieletnich , i psychiczną, i fizyczną. To nie tak powinien wyglądać urlop rodzinny . Zdaniem psychologa w trakcie urlopu rodzice powinni wykorzystać to, że rodzina jest w komplecie, i poświęcić dzieciom maksymalnie dużo czasu. To okazja do zacieśniania więzi emocjonalnych i poznawania siebie. W ten sposób można nadrobić zaległości, które pojawiają się w momencie, kiedy rodzice są pochłonięci obowiązkami zawodowymi, a dzieci szkołą. – W domu mało czasu spędzają na rozmawianiu i rozwiązaniu pewnych problemów, które się pojawiły, dlatego można by było na urlopie, w takim miłym środowisku, o pewnych rzeczach porozmawiać – mówi Dorota Zawadzka. Zamiast wspólnych zabaw są krzyki Często jednak zdarza się tak, że wspólne wakacje tylko pogłębiają rodzinne niesnaski i nieporozumienia. Wypoczynkowi towarzyszą nerwy, kłótnie i awantury. W konsekwencji zamiast spędzania czasu w miłym rodzinnym gronie , każdy pochłonięty jest swoimi sprawami i zajmuje się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj